Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Putinui leista įvesti armiją į Ukrainą

 
Reuters/Scanpix nuotrauka

Rusijos Federacijos Taryba patenkino prezidento Vladimiro Putino prašymą leisti panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainos teritorijoje, siekiant apsaugoti ten esančius Rusijos piliečius ir toje šalyje dislokuotą Rusijos karinį kontingentą. Toks leidimas suteiktas 'kol bus normalizuota padėtis toje šalyje'.

02.15 JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį per pusantros valandos trukusį pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė, kad Maskva pažeidė tarptautinę teisę, pasiuntusi savo pajėgas į Ukrainos teritoriją, praneša BNS B.Obama taip pat perspėjo, kad Rusijai gresia Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkų atsakomieji veiksmai.

Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama ragino V.Putiną atitraukti Rusijos pajėgas į jų bazes Kryme ir perspėjo, jog jeigu Maskva toliau pažeidinės tarptautinės teisės normas, tai lems tolesnę Rusijos „politinę ir ekonominę izoliaciją“.

Tuo tarpu V.Putinas per tą pokalbį pareiškė, kad Rusija „turi teisę ginti savo ir rusakalbių gyventojų interesus“ Ukrainoje.

21.45 Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas spaudos konferencijoje paskelbė, kad telefonu kalbėjosi su Rusijos vyriausybės vadovu Dmitrijumi Medvedevu. Anot A.Jaceniuko, D.Medvedevas jį patikino, kad Rusija dar nėra priėmusi sprendimo įvesti kariuomenę į Ukrainą.

Savo ruožtu A.Jaceniukas pareiškė, kad Rusijos karių žengimas į Ukrainos teritoriją reikštų karą ir bet kokių santykių nutraukimą tarp valstybių.

21.30 Po Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdžio, šalies vadovas O.Turčinovas įsakė šalies ginkluotose pajėgose įvesti karinę parengtį. Taip pat sustiprinama energetinės infrastruktūros ir kitų padidintos svarbos objektų, tame tarpe - oro uostų, apsauga. Rytoj Aukščiausioji Rada rinksis į specialų posėdį, svarstyti padėties šalyje.

21.00 Rusijos naujienų portalas Lifenews.ru rašo, kad Rusijos Vakarų ir Centrinės karinės apygardos oro desantininkų daliniuose, taip pat Juodosios jūros laivyno jūrų pėstininkų daliniuose paskelbta karinė parengtis. Su atitinkamu įsakymu supažindinti ir atitinkami kariniai daliniai taip pat Kaliningrado srityje.

20.40 Rusijos generalinis konsulas Kryme Viačeslavas Svetlyčnyj neigia Federacijos Tarybos pirmininkės V.Matvijenko paskelbtą informaciją, kad Kryme yra žuvusių Rusijos piliečių. Apie tai po pokalbio su konsulu pareiškė Rusijos Žmogaus teisių tarybos atstovas Andrejus Jurovas. Tai, jog Rusijos piliečiai galimai žuvo per neramumus Kryme, buvo vienas argumentų, leidžiant Putinui įvesti kariuomenę į Ukrainą. Anot A.Jurovo, konsulas sakė, kad praėjusios nakties neramumų metu "buvo iššauti tik keli šuviai į orą".

19.40 Įvažiavimą į Krymą blokuoja asmenys, apsirengę komufliažine uniforma su Georgijaus juostelėmis, taip pat specialaus milicijos padalinio "Berkut" ginkluoti nariai.

19.20 Putino spaudos atstovas Dmitrijus Peskovas informavo, kad Rusijos prezidentas dar nepriėmė sprendimo dėl kariuomenės intervencijos į Ukrainą. "Jis priims šiuos sprendimus atsižvelgdamas į tai, kaip vystysis situacija. Reikia tikėtis, kad situacija keisis į gera, o ne toliau bus didinama įtampa ir keliama grėsmė rusams Kryme", - sakė D.Peskovas.

Anot D.Peskovo, Putinas taip pat dar neapsisprendė, ar atšaukti Rusijos ambasadorių JAV.

19.10 Charkove prorusiško mitingo dalyviai šturmavo srities administracijos pastatą, kurį saugojo Euromaidano šalininkai. Sumušę Euromaidano gynėjus, puolusieji ant administracijos pastato iškėlė Rusijos vėliavą. Per neramumus, kurių metu buvo naudojami ir šaunamieji ginklai, buvo sužaloti 97 žmonės.

19.00 Ukrainos judėjimas "Pravyj sektor" paskelbė skubią savo narių mobilizaciją. "Mūsų kova yra antiimperinė, o ne rusofobinė", - akcentuojama pranešime.

18.45 Jungtinių Tautų Saugumo Taryba rengs neeilinį posėdį dėl situacijos Ukrainoje. Posėdis turėtų prasidėti 21 val. Lietuvos laiku.

18.44 Rusija "ramina": Anot Rusijos Užsienio reikalų ministerijos, Rusijos Federacijos Tarybos nutarimas, leidžiantis prezidentui panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainoje, nereiškia, kad toks žingsnis bus žengtas artimiausiu laiku.

18.25 Pati nusprendusi panaudoti armiją Ukrainoje, Rusija teigia, kad užsienio šalys tokios teisės neturi.

Anot Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkės V.Matvijenko, skirtingai nei Rusija, NATO ir JAV neturi pagrindo panaudoti savo karinį kontingentą Ukrainoje. "O kokiu pagrindu? Mes veikiame griežtai pagal įstatymą ir Rusijos Konstituciją. Ir kad naudoti tokią kraštutinę priemonę, reikia turėti rimtą priežastį", - samprotavo V.Matvijenko.

18.10 Partijos "Udar" lyderis Vitalijus Kličko paragino Ukrainos prezidentą nedelsiant kreiptis į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą. "Ukrainos parlamentas privalo šalies vyriausiajam Ginkluotųjų pajėgų vadui pavesti skelbti visišką mobilizaciją", - teigia V.Kličko

17.35 Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba renkasi į skubų posėdį dėl Rusijos rengimosi įvesti armiją į Ukrainą ir situacijos Kryme.

17.15 Rusijos Federacijos Tarybos Gynybos ir Tarptautinių reikalų komitetai pritarė V.Putino prašymui suteikti leidimą įvesti ginkluotąsias pajėgas į Ukrainą ir vienbalsiai rekomendavo senatoriams tokį leidimą duoti. Senatoriai imasi nagrinėti prezidento kreipimąsi.

Federacijos Tarybos Konstitucinės teisės komiteto pirmininkas informavo, kad į aukštesniuosius Rusijos parlamento rūmus taip pat kreipėsi nušalintasis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris išreiškė palaikymą priemonėms dėl Krymo gyventojų gynybos ir pagalbos jiems.

16.45 Rusijos Federacijos Taryba paragino prezidentą V.Putiną imtis visų įmanomų priemonių, siekiant apginti Rusijos piliečius ir kariškius Ukrainoje. Federacijos Tarybos nuomone, padėtis Ukrainoje kelia realią kraujo praliejimo šalies rytiniuose ir pietiniuose regionuose, bei humanitarinės katastrofos visoje Ukrainoje grėsmę.

16.30 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį kreipėsi į parlamento aukštesniuosius rūmus – Federacijos Tarybą – prašydamas leisti pasiųsti šalies ginkluotąsias pajėgas į Ukrainos teritoriją, paskelbė Kremliaus spaudos tarnyba. „Dėl Ukrainoje susiklosčiusios nepaprastosios padėties keliamo pavojaus Rusijos Federacijos piliečiams, mūsų tėvynainiams, Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų karinio kontingento, dislokuojamo Ukrainos teritorijoje (Krymo autonominėje respublikoje) pagal tarptautinę sutartį, pagal Rusijos Federacijos konstitucijos 102-ojo straipsnio 1-osios dalies „g“ punktą pateikiu Rusijos Federacijos Federalinio Susirinkimo Federacijos Tarybos kreipimąsi dėl Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimo Ukrainos teritorijoje, kol bus normalizuota visuomeninė politinė padėtis toje šalyje“, – sakoma dokumente.

16.25 Ukrainos pietrytiniame Donecko mieste, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, naujosios centrinės Kijevo vyriausybės priešininkai šeštadienį nuleido valstybės vėliavą, plevėsavusią ant vietos administracijos pastato, ir vietoje jos iškėlė Rusijos trispalvę. Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, aikštė priešais Donecko srities administracijos pastatą pilna prorusiškų demonstrantų, mojuojančių Rusijos vėliavomis.

Mitingo dalyviai paskelbė prorusiško judėjimo „Donbaso liaudies pašauktiniai“ lyderį Pavelą Gubariovą regiono „naujuoju gubernatoriumi“.

P.Gubariovas ragino aktyvistus įkurti aikštėje priešais srities administracijos pastatą palapinių miestelį.

15.00 Rusija gali įvesti papildomas karines formuotes į Krymą, kad "užtikrinti RF Juodosios jūros laivyno ir Rusijos piliečių saugumą". Apie tai užsiminė Rusijos Federacijos Tarybos vadovė Valentina Matvijenko. Anot jos, tokie veiksmai gali būti vykdomi Rusijos prezidento sprendimu. "Privalome apginti žmones", - sakė V.Matvijenko.

14.40 Krymo totoriai formuoja savyginos būrius. Numatoma, kad šie būriai patruliuos totorių gyvenamosiose vietovėse, siekiant išvengti provokacijų, kurios jau yra daromos totorių atžvilgiu.

14.30 Rusijos Valstybės Dūma paragino V.Putiną išnaudoti visas galimybes "apsaugoti Krymo gyventojus nuo prievartos ir savivalės".

14.15 Ginkluoti asmenys bando užimti Sevastopolio pasienio dalinį. Kaip pranešė Ukrainos pasienio tarnybos padėjėjas Sergejus Astachovas, apie 300 uniformuotų ginkluotų žmonių atvyko 10-ties automobilių kolona ir bandė užimti Pasienio tarnybos Sevastopolio jūrų apsaugos būrio teritoriją. Situacijos aiškinimosi metu jų vyresnysis pasakė, kad vykdo Rusijos Gynybos ministerijos nurodymą.

14.10 Per mažiau kaip 24 valandas virš 36 tūkst. žmonių pasirašė penktadienį Ukrainoje paskelbtą peticiją Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Joje Ukrainoje gyvenantys rusai ir rusakalbiai pabrėžia, kad jiems nereikalinga užsienio valstybių apsauga. Peticijos autorių teigimu, Ukrainoje visiškai užtikrinamos rusų teisės, todėl prašoma nesikišti į šios šalies vidaus politikos klausimus ir juolab nesiųsti karinių dalinių "reguliuoti konfliktui, kurį jūs galbūt matote, tačiau mums jis yra nematomas."

13.55 Ukrainos gynybos ministro pareigas einantis Ihoris Teniuchas pareiškė, kad Ukrainos kariuomenės daliniai, stacionuojantys Kryme, yra pasirengę gintis. Jo teigimu, Rusijos karinių lėktuvų įsiveržimas į Ukrainos oro erdvę prieštarauja valstybės sienų nepažeidžiamumo principui bei Ukrainos ir Rusijos susitarimui dėl Ukrainos teritorijoje esančio Rusijos Juodosios jūros laivyno statuso ir sąlygų.

Pasak I.Teniucho, pastarosiomis dienomis Rusijos Federacijos karo pajėgos pusiasalyje padidėjo maždaug šešiais tūkstančiais karių.

13.05 Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad visa kaltė dėl Kryme susiklosčiusios padėties gula ant Rusijos pečių. Po šeštadienį vykusio vyriausybės posėdžio jis sakė, kad neadekvatus Rusijos kariuomenės aktyvumas Kryme yra provokacija, o bandymai priversti Ukrainos pusę atsakyti jėga žlugo. "Mes atsilaikome prieš šią provokaciją, nenaudojame jėgos ir reikalaujame, kad Rusijos Federacija nedelsiant patrauktų savo dalinius ir grąžintų juos į stacionavimo vietas. Jei įvyktų karinė konfrontacija, kurios siekia radikalios jėgos, remiamos Rusijos kariuomenės, atsakomybė teks Rusijos Federacijai ir asmeniškai jos vadovams", - teigė A.Jaceniukas.

12.40 Rusijos naujienų agentūra RIA Novosti praneša, kad Krymo gyventojai kovo 30 dieną balsuos referendume, kuriame galės rinktis tarp trijų regiono ateities scenarijų: "išlaikyti dabartinį autonominės respublikos statusą Ukrainos sudėtyje, tapti nepriklausoma valstybe ar tapti Rusijos dalimi." Pranešama, kad naujasis Krymo premjeras Sergejus Aksionovas nusprendė paankstinti referendumo datą - anksčiau buvo skelbiama, kad jis vyks gegužės 25 dieną.

11.50 Ukraina nereaguos jėga į Rusijos provokaciją Kryme, pareiškė Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas. „Reikalaujame Rusijos atšaukti savo pajėgas ir sugrąžinti jas į dislokavimo vietas“, – sakė A.Jaceniukas.

11.30 Ukrainos gynybos ministro pareigas einantis Igoris Teniuchas šalies vyriausybės posėdyje pranešė, kad Rusijos kariuomenė, pažeisdama pasirašytus susitarimus į Krymą perdislokavo 8 karinius transporto lėktuvus IL-76, 10 sraigtasparnių MI-8 ir MI-24, bei apie 30 šarvuočių BTR-80.

"Stebime Rusijos karinių pajėgų skaičiaus augimą Kryme. Pastarąją parą Rusijos orlaiviai grubiai pažeidė Ukrainos oro erdvę. Rusijos kariškių skaičius Kryme išaugo 6 tūkstančiais", - sakė I.Teniuchas. Jo žodžiais, Rusijos Juodosios jūros karinio jūrų laivyno kariškiai blokuoja administracinius pastatus, taip pat Ukrainos karinius dalinius, kuriuose, savo ruožtu, įvesta padidinta karinė parengtis.

11.00 Rusijos Dūmos deputatai šalies parlamente užregistravo įstatymo projektą, kuriuo norima pakeisti priėmimo į Rusijos Federacijos sudėtį tvarką. Siekama įtvirtinti, kad tam pakaktų referendume pareikštos kitos valstybės ar jos dalies gyventojų valios. Šiuo metu tai padaryti galima tik abiejų šalių susitarimu.

10.40 Rusija didina spaudimą Ukrainai ir ekonomikos srityje. "Gazprom" perspėjo Ukrainą, kad gali nebetaikyti nuolaidų už dujas. Ukrainos skola už dujas viršija 1,5 mlrd. JAV dolerių, o tai pažeidžia susitarimus dėl savalaikio atsiskaitymo. "Susitarimuose dėl žemesnės kainos įtvirtintas visiškas ir neatidėliotinas atsiskaitymas už dujas", - sako "Gazprom" atstovas. Anksčiau Ukraina Rusijos kompanijai mokėjo 400 JAV dolerių už 1000 kub.m. dujų, tačiau praėjusių metų gruodį gavo ženklias nuolaidas - 268,5 JAV dolerio už 1000 kub.m.

10.05 Rusija "nepaliks be dėmesio" Krymo vyriausybės kreipimosi dėl pagalbos užtikrinant "taiką ir ramybę" regione. Apie tai pareikšė Kremliaus administracijos pareigūnas kiek vėliau po to, kai Krymo Ministrų tarybos pirmininkas Sergejus Aksionovas šeštadienį su tokiu prašymu kreipėsi į Rusijos prezidentą V.Putiną.

09.45 Krymo Aukščiausiąją Radą apsupo automatais ir kulkosvaidžiais ginkluoti kariškiai be atpažinimo ženklų. Kartu su jais apsuptyje dalyvauja ir civiline apranga apsirengę asmenys. Prie regiono parlamento niekas neprileidžiamas arčiau, nei per kvartalą. "Civiliai" asmenys aiškina, kad jie yra Radą ginantis "liaudies būrys". Anot jų, kariškiai taip pat priklauso šiam būriui.

09.35 Krymo aukščiausioji taryba įkūrė specialųjį viešosios tvarkos palaikymo padalinį "Berkut", pavaldų išimtinai Krymo autonominės respublikos valdžiai.

09.10 JAV siūlo JT Saugumo Tarybai į Ukrainą siųsti tarptautinę tarpininkavimo misiją. "JAV siūlo neatidėliojant į Krymą siųsti tarptautinę tarpininkavimo grupę, kad sumažinti kilusią įtampą ir pradėti visų suinteresuotų pusių Ukrainoje taikų politinį dialogą", - pareiškė JAV pasiuntinė JT Saugumo Taryboje Samanta Pauer.

JAV taip pat įspėjo, kad Barackas Obama ir Europos šalių lyderiai gali nevykti į G-8 viršūnių susitikimą Sočyje, jei bus konstatuota, kad Rusija uzurpuoja Ukrainos suverenumą.

08.30 Donecke baiminamasi Krymo scenarijaus. Anot Ukrainos žiniasklaidos, Donecko srityje šalies federalizacijos šalininkai tampa vis agresyvesni. Jie reikalauja, kad regiono vadovai nepripažintų Ukrainos naujos centrinės valdžios.

Šeštadienį Donecko srities miestuose "Rytų frontas" ir kitos prorusiškos organizacijos planuoja mitingus, kuriuose reikš paramą Pietryčių Ukrainos autonomijos idėjoms.

"Kovo 1-ąją vyks masiniai renginiai, kurių metu bus remiamos separatistinės jėgos Simferopolyje ir Sevastopolyje. Tikėtina, kad šių mitingų metu Donecke gali būti bandoma įvykdyti scenarijų, kuris šiuo metu stebimas Kryme", - praneša Euromaidano aktyvistai.

07.50 Pranešama, kad kariškiai užėmė Kirovsko karinį oro uostą Kryme. Krymo totorių Kirovske bendruomenės vadovo Ekremo Abdulvapovo teigimu, į oro uosto teritoriją įvažiavo 16 karinių sunkvežimių su kareiviais.

07.40 JAV prezidentas Barackas Obama perspėjo Rusiją nevykdyti karinės agresijos Kryme. B.Obama pareiškė, kad pranešimai apie Rusijos karinių pajėgų veiksmus Kryme kelia didelį nerimą.

"Mes smerkiame prievartą ir palaikome Ukrainos žmonių siekį stabilizuoti situaciją šalyje", - pareiškė JAV vadovas. - "Rusija privalo vykdyti savo įsipareigojimus ir gerbti Ukrainos suverenitetą, valstybės sienas ir tarptautinius teisės aktus. Mes (JAV) dėl padėties Ukrainoje ir toliau kalbėsimės su ES, palaikydami tiesioginį kontaktą su Rusijos valdžia".

B.Obama pabrėžė, kad JAV gins Ukrainos teritorijos vientisumą. "Bet koks Ukrainos suvereniteto pažeidimas būtų stipriai destabilizuojantis veiksnys ir nebūtų naudingas Rusijai. Už bet kokią karinę intervenciją reikės sumokėti," - perspėjo B.Obama.

07.15 Kremlius stabdo bendradarbiavimą su Ukraina. Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas pranešė, kad sustabdomas aukšto lygio Rusijos-Ukrainos pramonės grupės darbas. "Tai padaryta iki Kijeve bus suformuota legitimi Vyriausybė", - pareiškė jis.

***

"Prisidengdama karinėmis pratybomis Rusija įvedė kariuomenę į Krymo autonominę respubliką. Rusijos kariškiai ne tik užėmė Krymo parlamentą, vyriausybę, bet stengiasi perimti ir civilinių objektų kontrolę, komunikacijas, taip pat blokuoti Ukrainos karinius objektus", - kreipdamasis į tautą sakė A.Turčinovas. - "Jie provokuoja mus įsitraukti į karinį konfliktą. Mūsų žvalgybos duomenimis, jie veikia pagal tą patį scenarijų, kuris buvo vykdomas Abchazijoje, kuomet išprovokavę konfliktą jie aneksavo kitos valstybės teritoriją. Ukrainos kariškiai vykdo savo pareigas nepasiduodami provokacijoms. Jie vengia karinio konflikto, suprasdami didžiulį pavojų, kuris kyla civiliams gyventojams".

"Asmeniškai kreipiuosi į Rusijos prezidentą Putiną, reikalaudamas nedelsiant nutraukti provokaciją, iš Krymo atšaukti savo šalies kariškius ir dirbti pagal pasirašytus susitarimus", - kalbėjo Ukrainos vadovas. Jis taip pat priminė, kad pagal Budapešto memorandumą Rusija, kartu su JAV ir D.Britanija, yra Ukrainos teritorijos neliečiamumo ir vientisumo garantas.

Oleksandras Turčinovas /Reuters/Scanpix nuotrauka
Oleksandras Turčinovas /Reuters/Scanpix nuotrauka

"Dėl Aukščiausiosios Rados ir mano kreipimosi vyksta Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdis. Ukrainą palaiko visas civilizuotas pasaulis. Ukrainos Nacionalinio saugumo taryba parengė padėties normalizavimo Krymo pusiasalyje planą. Reikalaujame nutraukti provokaciją. Reikalaujame normalizuoti situaciją", - kalbėjo A.Turčinovas. - "Esame įsitikinę, kad Ukraina išsaugos savo teritoriją. Ukraina apgins nepriklausomybę ir bet kokie bandymai įvykdyti aneksiją turės sukels labai rimtas pasekmes. Kreipiuosi į Kryme esančius mūsų kariškius. Aš juos palaikau. Dėkoju jiems už tai, kad jie garbingai vykdo savo pareigas. Noriu nuraminti civilius Krymo gyventojus, kurie nepalaiko provokatorių, separatistų ir užverbuotų agentų. Padėtis pusiasalyje artimiausiu metu privalo būti normalizuota."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"