Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Prorusai paleido ESBO stebėtojus

 
2014 05 03 22:10
Reuters/Scanpix nuotrauka

Odesos miesto taryba paskelbė trijų dienų gedulą gegužės 3-5 dienomis dėl tragiškų įvykių mieste penktadienį, kuomet per susirėmimus tarp promaskvietiškų protestuotojų ir Kijevo valdžios šalininkų žuvo kelios dešimtys žmonių. Prorusiški separatistai paleido ESBO stebėtojus. Slovjanske ir Kromatorske Ukrainos pajėgos tęsia antiteroristinę operaciją.

22.10 Separatistų paleisti ESBO stebėtojai atvyko į Kijevą. Kartu su jais - penki išlaisvinti ukrainiečiai. Ukrainos sostinėje juos pasitiko šalies premjeras Arsenijus Jaceniukas.

A.Jaceniukas priminė, kad teroristų nelaisvėje vis dar laikomi keli Ukrainos specialaus padalinio "Alfa" kariai.

Vėliau ESBO stebėtojai iš Kijevo išskrido į Berlyną.

21.00 Šiuo metu pagrindinės antiteroristinės operacijos pajėgos - vidaus reikalų ir gynybos ministerijų, Nacionalinės gvardijos daliniai - sukoncentruoti ties Kromatorsku, pranešė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Sergejus Pašinskis. Anot jo, mieste likusi vienintelė problema: iš teroristų kol kas neperimtas miesto tarybos pastatas.

"Tenka apgailestauti, kad teoristai slepiasi už vietos gyventojų "gyvojo skydo". Mūsų pajėgos, vengdamos taikių gyventojų aukų, kol kas susilaiko nuo šturmo", - sakė S.Pašinskis.

Kalbėdamas apie situaciją Slovjanske, presidento administracijos vadovas teigė, kad miestas tebėra blokuojamas teroristų. Tačiau antiteroristinė operacija vyksta pagal planą, "žiedas aplink separatistus siaurėja".

S.Pašinskis taip pat pažymėjo, jog operacijos metu sulaikyta 20 žmonių, kurių atžvilgiu vykdomas tardymas.

17.10 Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pareigūnai sulaikė prorusiškų pažiūrų aktyvistą, kuris laikomas šalyje veikiančios Rusijos karinės žvalgybos diversinės grupės vieno iš organizatorių, slapyvardžiu „Abveras“, artimiausiu padėjėju.

„Dabar mes sulaikėme „Abvero“, vieno iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiosios žvalgybos valdybos (UST) diversinės žvalgybos grupės organizatorių, artimiausią padėjėją“, – per spaudos konferenciją šeštadienį pranešė UST Antiteroristinio centro vadovas Vasilijus Krutovas. Pasak jo, šiuo metu atliekamas tyrimas.

Tuo tarpu UST spaudos tarnybos atstovė Jekaterina Kosareva pranešė, kad suimtasis yra Ukrainos pilietis, kurį užverbavo Rusijos žvalgyba Kryme ir specialiai apmokė. Agentūra nurodė, kad jis esą buvo įpareigotas apsimesti ultradešiniųjų nacionalistinių judėjimų atstovu ir organizuoti provokacijas Ukrainos rytiniuose rajonuose, kuriuose didelė dalis gyventojų yra rusakalbiai, nuteikinėti juos prieš Kijevo vyriausybę.

Anksčiau buvo pranešta, kad numanomas Rusijos diversantas, pravarde „Abveras“, buvo vienas pagrindinių veikėjų diversinėje „Šaulio grupėje“, kuriai vadovauja Rusijos žvalgybos pulkininkas Igoris Girkinas (Strelkovas).

16.30 Kromatorske Ukrainos pajėgos iš separatistų perėmė Saugumo tarnybos miesto valdybos pastato kontrolę, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerija. Pastatą dabar saugo šalies Nacionalinė gvardija.

15.15 Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) šeštadienį pareiškė, kad neteisėtos sukarintos grupuotės iš Moldovos separatistinio Padniestrės regiono ir Rusijos organizacijos bendradarbiavo kurstydamos neramumus pietiniame Odesos uostamiestyje.

„Neramumai, vykę gegužės 2 dieną Odesoje ir atvedę prie susirėmimų bei daugelio aukų, buvo užsienio įsikišimas“, – SBU atstovė Jekaterina Kosareva sakė per spaudos konferenciją.

Pasak jos, buvę aukšto rango pareigūnai, priklausę nuversto Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus artimiausiai aplinkai, finansavo „diversantus“, kurie kurstė neramumus. Atstovė kaltino buvusį laikinąjį premjerą Serhijų Arbūzovą ir V.Janukovyčiaus Regionų partijos narį Oleksandrą Klymenką, kurie dabar „slapstosi kaimyninėje šalyje“.

Pasak J.Kosarevos, susirėmimai Odesoje, kuriuose dalyvavo neteisėtų sukarintų grupuočių nariai, buvo koordinuojami iš Padniestrėje veikiančių Rusijos „diversinių grupių“.

SBU nurodė, jog dėl specialiosios tarnybos surengtų operacijų Charkovo, Odesos, Mykolajivo ir Chersono miestuose „teroristai samdiniai“ liko be vietos palaikymo.

J.Kosareva sakė, kad diversijos Odesoje tikslas buvo destabilizuoti padėtį šiame pietiniame mieste ir sukurstyti didelio masto neramumus Ukrainos pietiniuose regionuose.

„Dėl aktyvios vietos gyventojų pozicijos pavyko nutraukti nusikaltėlių ir Rusijos specialiųjų tarnybų įžūlų sąmokslą“, – pažymėjo SBU atstovė.

Pasak jos, šiuo metu SBU kartu su Vidaus reikalų ministerija atlieka tyrimą, siekiant nustatyti nukentėjusius per riaušes Odesoje ir jų organizatorius.

14.20 Šveicarijos vyriausybė paskelbė sankcijas dar 15 asmenų dėl separatizmo ir terorizmo palaikymo Ukrainoje, pranešė radijas „Svoboda“.

Į sąrašą įtraukti dešimt Rusijos piliečių, taip pat penki asmenys, tiesiogiai siejami su neramumais pietryčių Ukrainoje. Dabar Šveicarija sankcijas dėl Ukrainos krizės yra paskelbusi iš viso 48 asmenims.

Šveicarija pabrėžė, kad svarbiausias tikslas – užkirsti kelią tarptautinių sankcijų dėl padėties Ukrainoje nepaisymui.

Visiems į sankcijų sąrašą įtrauktiems asmenims suvaržoma galimybė atlikti finansines operacijas Šveicarijoje, todėl jie negalės pervesti savo aktyvų į šią šalį.

Šveicarijos finansų tarpininkams uždrausta užmegzti naujus verslo santykius su sąraše išvardytais fiziniais asmenimis.

Tiems asmenims taip pat uždrausta atvykti į Šveicariją, kadangi analogišką sprendimą yra priėmusi Europos Sąjunga (ES). Šveicarija nėra Bendrijos narė, tačiau laikosi bendrų ES taisyklių.

Į papildomą sąrašą, kuriame išvardytiems asmenims sankcijos įsigaliojo gegužės 2 dieną, buvo įtrauktas Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuolatinis atstovas aneksuotame Kryme Olegas Belavencevas, Krymo reikalų ministras Olegas Saveljevas, Sevastopolio gubernatorius Sergejus Miniaila, Rusijos Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojai Sergejus Neverovas ir Liudmila Švecova, Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas, vadinamosios Donecko liaudies respublikos lyderis Sergejus Purginas, taip pat jos „vadovybės“ nariai Denisas Pušilinas ir Sergejus Cyplakovas.

Anksčiau, reaguodamas į Rusijos agresiją Ukrainoje, Bernas įšaldė nuversto promaskvietiško Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir jo aplinkos veikėjų aktyvus, sustabdė karinės paskirties prekių eksportą į Rusiją, atšaukė Rusijos kariuomenės specialistų mokymus Šveicarijoje, taip pat sustabdė derybas su Rusija dėl laisvosios prekybos sutarties.

11.30 Slovjanske siautėjantys Rusijos remiami separatistai paleido Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojus, praneša Rusijos naujienų agentūra RIA Novosti. Stebėtojai perduoti į Ukrainą atvykusiam Rusijos prezidento specialiąjam pasiuntiniui Vladimirui Lukinui.

Pranešama, kad buvę įkaitai gabenami link valstybinės sienos, kur turėtų būti perimti ESBO atstovų.

Balandžio 25 dieną vadinamosios savigynos pajėgos prie įvažiavimo į Slovjanską sustabdė autobusą, kuriuo važiavo inspektorių grupė, dirbanti Ukrainoje ESBO sprendimu pagal 2011 metų Vienos dokumentą dėl pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo. Autobuse buvo aštuoni asmenys: keturi vokiečiai, bei po vieną Švedijos, Lenkijos, Danijos ir Čekijos pilietį. Švedas Thomas Johanssonas vėliau buvo paleistas, nes serga cukralige.

11.20 Ukrainos saugumo tarnyba skelbia gavusi įrodymų, jog Rusija tiesiogiai susijusi su ESBO stebėtojų pagrobimu Ukrainoje. Anot tarnybos, Rusija kontroliuoja ir įtakoja asmenų, įvykdžiusių pagrobimą, veiklą.

Nepaisant to, kad Maskva atsakomybę dėl įkaitų dramos bando perkelti ant Kijevo pečių, Ukrainos saugumiečių gauti telefoninių pokalbių įrašai liudija ką kita. Užfiksuoti pokalbiai tarp Rusijos prezidento specialaus įgaliotinio Vladimiro Lukino ir rytų Ukrainoje besidarbuojančio Rusijos žvalgybos karininko Igorio Girkino (pravarde "Strelok") rodo, jog Rusijos valdžia separatistų veiklai daro tiesioginę įtaką.

Ukrainos saugumo tarnyba pažymi, kad "aktyvus" Rusijos dalyvavimas sprendžiant įkaitų krizę yra ne daugiau, nei inscenizacija.

Ukrainos saugumo paskelbtas Lukino-Girkino pokalbių įrašas:

10.55 Ukrainos Ypatingų situacijų tarnyba informavo, kad Odesos profsąjungų rūmų gaisro gegužės 2-ąją metu žuvo 39 žmonės. Pastate rastas 31 lavonas, dar 8 - gatvėje. Kovodami su gaisru, gelbėtojai išgelbėjo 120 ir evakavo 210 žmonių.

Tarnybos duomenimis, per neramumus gegužės 2-ąją, 20 val. nenustatyti asmenys padegė pastato pirmojo aukšto fojė ir 2-3 aukšto tarnybines patalpas atskirais židiniais apie 120 kv.m. plote.

10.15 Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba penktadienį jau 13-ą kartą nesugebėjo imtis konkrečių veiksmų dėl besiplečiančios krizės Ukrainoje – nors Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas pareikalavo „nedelsiant sustabdyti bet kokį smurtą“, Vakarų galybės su pašaipa vertino jo šalies pasipiktinimą.

Tarybos narės kaltino Rusiją materialinės ir finansinės paramos teikimu prorusiškoms jėgoms, kurios užėmė vyriausybinius pastatus bent dešimtyje Ukrainos rytinių miestų. Tuo tarpu Ukraina penktadienį pradėjo pirmąjį didelį puolimą prieš sukilėlius.

„Rusija ... palaiko Ukrainoje banditų gaujas ... ir staiga supranta, kad šis mišinys gali tapti nevaldomas“, – sakė Prancūzijos ambasadorius Gerard'as Araud.

Jau antrasis per savaitę JT Saugumo Tarybos posėdis buvo sušauktas Rusijos iniciatyva. V.Čiurkinas ragino Kijevo vyriausybę ir jos „globėjus“ Vakarų šalyse „nepadaryti pražūtingos klaidos“ ir sustabdyti puolimą, kurį jis įvardijo kaip „nusikalstamą nelaimę“. Rusijos diplomatas dar kartą pavadino Ukrainos laikinąją vyriausybę neteisėta.

Vakarai piktinosi Rusijos ambasadoriaus JT Vitalijaus Čiurkino išsakyta pozicija /AFP/Scanpix nuotrauka
Vakarai piktinosi Rusijos ambasadoriaus JT Vitalijaus Čiurkino išsakyta pozicija /AFP/Scanpix nuotrauka

Tačiau Didžiosios Britanijos ambasadorius Markas Lyallas Grantas atkirto, jog „dirbtinis Rusijos pasipiktinimas nieko neįtikina“, o JAV pasiuntinė Samantha Power sakė, kad Rusija „mėgina įžeisti pasaulio bendruomenės nuovoką“, sušaukdama neeilinį Tarybos posėdį.

Saugumo Taryba iki šiol nesugebėjo susitarti dėl jokių konkrečių veiksmų krizei Ukrainoje spręsti, nes Rusija, kuri yra nuolatinė šios institucijos narė, pasinaudodavo savo veto teisę. JT Generalinė Asamblėja, kurioje dalyvauja 193 valstybės, prieš kelias savaites netikėtai tvirtai palaikė Ukrainos teritorinį vientisumą. To balsavimo rezultatai buvo neįpareigojantys, tačiau jie pademonstravo, kad Rusijos pozicija yra izoliuota. Nusivylimas dar labiau padidėjo penktadienį, o G.Araud reiškė apgailestavimą dėl Saugumo Tarybos „neįgalumo“.

„Taikūs protestuotojai nenaudoja granatsvaidžių, – kandžiai komentavo Lietuvos ambasadorė Raimonda Murmokaitė. – Jie negrobia tarptautinių stebėtojų ir nerengia jų begėdiško demonstravimo.“

Anksčiau penktadienį prorusiški separatistai numušė du Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sraigtasparnius. Tuo tarpu anksčiau nei prieš savaitę sučiupti septyni stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tebėra sukilėlių rankose.

Ukraina pranešė, kad daug sukilėlių žuvo arba buvo sužeisti per pirmąją didelę vyriausybinių pajėgų operaciją prieš separatistus. Kremlius pareiškė, kad Kijevo kariniai veiksmai „sugriovė“ prieš dvi savaites Ženevoje pasirašytą taikos susitarimą, turėjusį sumažinti įtampą šioje krizėje.

Ukrainos ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Oleksandras Pavlyčenka sakė Tarybai, kad jo šalis atmeta bet kokius Rusijos mėginimus suversti Kijevui kaltę dėl Ženevos sutarties nesilaikymo, taip pat pasmerkė „išgalvotus“ Rusijos pareiškimus, esą kai kurie naujos Ukrainos karinės operacijos nariai kalbėjo angliškai.

Šį mėnesį Saugumo Tarybai pirmininkaujančios Pietų Korėjos ambasadorius Oh Joonas baigiantis posėdžiui paklausė, ar Rusija siūlo paskelbti kokį nors pranešimą, raginantį nutraukti smurtą. V.Čiurkinas atsakė, kad „būtų gerai ... padaryti pranešimą visiems kartu“.

Po šios posėdžio Britanijos ambasadorius sakė žurnalistams, kad bet kokiame pranešimo juodraštyje, kurį gali išplatinti Rusija, turėtų būti „vienareikšmiškai pasmerktas“ smurtas ir pabrėžtas įsipareigojimas laikytis Ženevos susitarimo.

„Gali būti, kad neilgai trukus grįšime į Saugumo Tarybą“, – sakė M.Lyallas Grantas.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paskelbė pranešimą per savo atstovą, kuriame reiškiamas „didžiulis susirūpinimas“, raginama siekti diplomatinio sprendinio ir reikalaujama paleisti ESBO stebėtojus.

JT politinių reikalų vadovas Jeffrey Feltmanas ateinančią savaitę apsilankys Kijeve ir Maskvoje, ragindamas laikytis „santūriai ir nedelsiant grįžti prie dialogo“.

Reuters/Scanpix nuotrauka
Reuters/Scanpix nuotrauka

08.35 Jungtinės Amerikos Valstijos pasmerkė „nepriimtiną“ smurtą Odesoje penktadienį, kruviniausią dieną nuo tos akimirkos, kai valdžią Kijeve perėmė Vakarų remiama vyriausybė, ir ragina Ukrainą bei Rusiją atkurti tvarką.

Tuo tarpu Slovjanske vėl atsinaujino kovos, per kurias žuvo dar du Ukrainos kariai, tad aukų skaičius išaugo iki devynių šiame rytų Ukrainos mieste.

„Šiandien tarptautinė bendruomenė turi susitelkti ir palaikyti Ukrainos žmones atlaikyti šią tragediją“, – sakė JAV valstybės departamento atstovė Marie Harf, reikšdama užuojautą dėl sukrečiančios netekties. „Smurtas ir chaosas, atvedę prie beprasmių mirčių ir sužeidimų yra nepriimtini“, – nurodė ji.

M.Harf ragino abi nesantaikos puses imtis veiksmų įtampai mažinti, pažymėdama, kad gaisras rodo, jog būtina nedelsiant deeskaluoti įtampą. „Mes raginame visas šalis kartu atkurti ramybę ir tvarką, taip pat raginame Ukrainos valdžią atlikti išsamų tyrimą ir patraukti kaltuosius teisinei atsakomybei, – sakė M.Harf. – Smurtas ir pastangos destabilizuoti šalį turi liautis“.

Savo ruožtu, Maskva iš karto pareiškė esanti „pasipiktinusi“ dėl įvykių Odesoje ir pasmerkė Kijevo valdžios „nusikalstamą neatsakingumą“

Rusijos Užsienio reikalų ministerijos (URM) pareiškime raginama, kad Ukraina ir ją remiantys Vakarai susidorotų su anarchija ir prisiimtų atsakomybę prieš Ukrainos žmones. Pranešime pabrėžiama kad Maskvos nuomone, šie „tragiški įvykiai“ rodo Kijevo „nusikalstamą neatsakingumą“.

„Tragiški įvykiai gegužės 2 dieną Odesoje Maskvoje laikomi dar viena nusikalstamo Kijevo valdžios, pritariančios suįžūlėjusiems nacional-radikalams, tarp kurių yra ir „Pravyj sektor“, rengiantiems fizinio teroro prieš federalizacijos ir realių konstitucinių permainų Ukrainos visuomenėje šalininkus, neatsakingumo apraiška“, – sakoma Rusijos URM pareiškime.

08.20 Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas informavo, kad naktį iš penktadienio į šeštadienį antiteroristinių pajėgų pastangomis iš separatistų buvo perimtas Kromatorsko televizijos bokštas. "Operacijoje dalyvavo Ginkluotosios pajėgos ir Nacionalinė gvardija. Auštant buvo pratęstas aktyvus antiteroristinės operacijos etapas. Mes nesustojame", - socialiniame tinkle rašė ministras.

Pagal žiniasklaidos pranešimus, per veiksmus Kromatorske žuvo vienas ir buvo sužeisti 9 žmonės.

08.00 Odesos miesto tarybos nurodymu, dėl paskelbto gedulo gegužės 3-5 dienomis mieste plėvesuos valstybinės vėliavos su gedulo juostelėmis, apribotas muzikos naudojimas ir pramoginiai renginiai.

"2014-ųjų gegužės 2-ąją Odesos centre įsiliepsnojo priešprieša, kurios metu žuvo žmonės. Pirminiais duomenimis, žuvo virš 40 žmonių", - sakoma išplatintame pranešime.

Odesos srities gubernatorius Vladimiras Nemirovskis pareiškė, jog visa atsakomybė dėl tragiškų įvykių ir jų pasekmių tenka viešosios tvarkos neužtikrinusiai milicijai.

07.02 Per susirėmimus, kilus gaisrui profesinių sąjungų pastate, penktadienį žuvo 37 žmonės ir apie 200 sužeisti, tarp nukentėjusiųjų yra ir 22 milicininkai, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos Odesos srities valdyba.

„Reiškiu nuoširdžią užuojautą žuvusiųjų piliečių šeimoms ir tiems, kurie patyrė kūno sužalojimų per įvykius Odesos mieste, kur žuvo 37 žmonės ir apie 200 sužeisti, tarp kurių yra ir 22 milicininkai“, – sakoma VRM Odesos srities valdybos viršininko Petro Luciuko pranešime, paskelbtame šios žinybos tinklalapyje šeštadienio rytą.

Milicijos pareigūnai sulaikė daugiau kaip 130 asmenų, kurie aktyviai veikė per masinius neramumus.

„Aš raginu piliečius nepasiduoti provokacijoms ir nedalyvauti abejotinose masinėse akcijose“, – pareikš srities milicijos viršininkas.

Kaip pranešama naujienų portale unian.com, Odesoje penktadienį kilo susirėmimai tarp separatistų, ginkluotų šaunamaisiais ginklais, ir aktyvių Kijevo valdžios šalininkų. Keli iš pastarųjų žuvo.

Vėliau vieningos Ukrainos šalininkai Kulikovo lauke sunaikino separatistų stovyklą, o separatistai užsibarikadavo Profesinių sąjungų rūmuose. Juose kilo gaisras, per kurį žuvo žmonių.

Į Odesą iš Kijevo išvyko Ukrainos vyriausybės komisija, kuriai vadovauja pirmasis vicepremjeras Vitalijus Jarema.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"