Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Popiežius atsistatydina

 
2013 02 11 13:28
Popiežius Benediktas XVI /Reuters/Scanpix nuotrauka
Popiežius Benediktas XVI /Reuters/Scanpix nuotrauka

Popiežius Benediktas XVI pirmadienį paskelbė, kad vasario 28 dieną atsistatydins, pranešė Vatikanas. 'Popiežius pranešė, kad jis savo tarnybą paliks 20 val. vakare, vasario 28 dieną', - pranešė jo atstovas spaudai Federico Lombardi.

Tai reiškia, kad Benediktas XVI taps pirmuoju per beveik 600 metų atsistatydinusiu popiežiumi. Dėl tokio sprendimo iškyla būtinybė iki kovo pabaigos sušaukti konklavą naujam popiežiui išrinkti. "Naują popiežių turėtume turėti Velykoms", - žurnalistams sakė Vatikano atstovas F.Lombardi, kuris pridūrė, kad konklavą galima būtų sušaukti per 15 ar 20 dienų po atsistatydinimo.

85 metų pontifikas apie savo sprendimą paskelbė lotynų kalba, per pirmadienį ryte įvykusį Vatikano kardinolų susitikimą. "Daug kartų perkratęs savo sąžinę Dievo akivaizdoje, įsitikinau, jog mano jėgos, dėl senyvo amžiaus, nebėra tinkamos deramai vykdyti šv. Petro tarnystę", - per kardinolų susitikimą sakė popiežius.

"Šiuolaikiniame pasaulyje, sparčiai kintančiame ir blaškomame tikėjimo gyvenimui svarbių klausimų, siekiant vairuoti šv.Petro laivą ir skelbti Evangeliją, būtina ne tik dvasios, bet ir kūno stiprybė, stiprybė, kuri pastaraisiais mėnesiais manyje tiek nusilpo, kad turėjau pripažinti nesąs pajėgus gerai vykdyti man patikėtą tarnystę", - sakė jis.

"Dėl šios priežasties ir gerai suprasdamas šio sprendimo rimtumą, būdamas visiškai laisvas skelbiu, kad atsisakau Romos vyskupo, šv.Petro įpėdinio tarnystės, kardinolų man patikėtos 2005 metų balandžio 19 dieną, taip kad nuo 2013 metų vasario 28 dienos 20 valandos (21 val. Lietuvos laiku) Romos sostas, Šv.Petro sostas bus laisvas ir tie, kam priklauso, turės sušaukti konklavą naujam aukščiausiajam pontifikui išrinkti", - paskelbė Benediktas XVI.

2010 metais interviu knygoje popiežius buvo užsiminęs, kad gali atsistatydinti, jeigu jaus, kad nebegali eiti savo pareigų.

Didelio intelekto vadovas

Vilniaus arkivyskupas metropolitas kardinolas Audrys Juozas Bačkis apgailestauja dėl popiežiaus Benedikto XVI sprendimo trauktis iš pareigų. Anot jo, tai buvo didelio intelekto ir kultūros Katalikų Bažnyčios vadovas.

"Lenkiu galvą prieš dabartinio popiežiaus sprendimą. Jis parodo, kad jo intelektas nepaprastas, kultūra nepaprasta, jis pajėgia visur eiti, bet gal jau kūnas nebetarnauja. Man skaudu, tai buvo tikrai didis popiežius - savo pasaulio dydžiu, savo kultūra. Jis mokėjo kalbėti visiems - ir musulmonams, ir vokiečiams, ir anglams (...) jis labai ramiai, labai šaltai, neužgauliojančiai pasakydavo tiesą. Aš gerbiu jo sprendimą", - pirmadienį žurnalistams sakė A.J.Bačkis, komentuodamas popiežiaus sprendimą.

Jis prisiminė, kaip buvęs Katalikų Bažnyčios vadovas, popiežius Jonas Paulius II taip pat svarstė galimybę trauktis iš pareigų dėl prastos sveikatos.

"Atsižvelgdamas į sveikatos būklę ir atsakomybę, kuri yra, tą klausimą buvo sau uždavęs popiežius Jonas Paulius II, bet jis buvo įsitikinęs: gavau tarnystę - žinote, koks jo buvo gyvenimas, į jį ir šovė ir visa kita, - ir turiu savo kryžių nešti iki galo. Jis liko kaip pavyzdys, kaip galima žmogui su negalia, ligoniui vis tiek tarnauti viešpačiui", - kalbėjo kardinolas.

A.J.Bačkis dalyvaus konklavoje renkant naują Šventąjį Tėvą.

"Lietuva dabar turi teisę per mane balsuoti, rinkti naują popiežių. Manau, čia Dievo veikimas. Dievas žino, kas bus, ir mes turėsime atrasti Dievo valią", - kalbėjo dvasininkas.

Žinia netikėta

Popiežiaus Benedikto XVI atsistatydinimas yra beveik tūkstantmečio precedentas, teigia Lietuvos ambasadorė Prie Šventojo sosto Irena Vaišvilaitė. "Tai yra milžiniškas precedentas. Tai faktiškai yra beveik tūkstantmečio precedentas, nes tik 13-ojo amžiaus pabaigoje buvo vienas akivaizdžiai žinomas atvejis. Absoliučios daugumos popiežių pareigas užbaigdavo mirtis. Yra atsistatydinęs vienas vienintelis popiežius, kurį žino Bažnyčios istorija - Celestinas. Ir tas atsistatydinimas buvo smarkiai pastūmėtas", - BNS telefonu iš Vatikano sakė I.Vaišvilaitė.

Pasak jos, žinia apie popiežiaus atsistatydinimą beveik visiems buvo netikėta. "Manau, kad iš esmės žinia buvo netikėta. Galbūt artimiausi popiežiaus bendradarbiai žinojo apie šitą jo apsisprendimą, bet, turint omeny, kad jis yra labai privatus asmuo, manau, kad tai buvo labai mažas ratas" , - teigė diplomatė. "Kalbų apie popiežiaus atsistatydinimą būta, bet jos buvo ir pernai, kai jau matėsi, kad jėgos silpsta. Kalbų apie popiežiaus atsistatydinimą buvo ir Jono Pauliaus II pontifikato pabaigoje. Galbūt kai kurie žmonės manė, kad tai yra reali galimybė, kad Benediktas XVI nuspręs trauktis, bet nebuvo jokių akivaizdžių ženklų, kad jis ruoštųsi pasitraukti", - kalbėjo ambasadorė.

Nusipelnė pagarbos

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas pirmadienį pareiškė, kad šioje šalyje gimęs popiežius Benediktas XVI, paskelbęs apie planuojamą savo atsistatydinimą, nusipelnė pagarbos ir dėkingumo už aštuonerius metus trukusį vadovavimą Katalikų Bažnyčiai. "Federalinė vyriausybė jaučia didžiausią įmanomą pagarbą Šventajam Tėvui, jo pasiekimams, jo viso gyvenimo darbui Katalikų Bažnyčiai", - sakė atstovas Steffenas Seibertas, pridūręs, kad pontifikas taip pat nusipelnė "dėkingumo".

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as pareiškė, kad popiežiaus Benedikto XVI sprendimas dėl senyvo amžiaus atsistatydinti yra vertas pagarbos ir pridūrė, kad Prancūzija "sveikina popiežių, kuris priėmė šį sprendimą".

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas, sakė "siunčiu savo geriausius linkėjimus popiežiui Benediktui po jo šiandienos pranešimo. Jis nenuilstamai dirbo, kad stiprintų Britanijos santykius su Šventuoju Sostu", - sakoma D.Camerono pareiškime.

Atsistatydinę popiežiai

Per dviejų tūkstantmečių Bažnyčios istoriją Šventojo Tėvo tiarą savo noru yra nusiėmę ne daugiau nei penki pontifikai, tačiau daug jų buvo nuversti arba ištremti.

21 popiežius yra pripažintas kankiniu, o dar devyni - laikomi kankiniais.

Keturi Katalikų Bažnyčios vadovai mirė tremtyje arba kalėjime; šeši buvo nužudyti, du mirė nuo sužalojimų, patirtų per riaušes, o vienas žuvo įgriuvus pastato stogui.

1045 metais Benediktas IX, pagarsėjęs kaip vienas iš labiausiai susikompromitavusių Bažnyčios vadovų, pardavė popiežiaus postą savo krikštatėviui - dievobaimingam kunigui Giovanni Graciano (Džovaniui Gracianui), kad galėtų susituokti. Kaip teigiama, jis nesugebėjo įkalbėti savo išrinktosios už jo tekėti ir mėgino vėl įsitvirtinti Romoje.

1046 metais G.Gracianas, kuris trumpam tapo popiežiumi Grigaliumi VI ir daugelio buvo laikomas tikru pontifiku, nepaisant Benedikto IX mėginimų smurtu susigrąžinti tiarą, buvo priverstas atsistatydinti dėl kaltinimų, kad jis nusipirko Šventojo Tėvo titulą.

1294 metais Celestinas V - paprastas atsiskyrėlis, kuris buvo išrinktas popiežiumi, siekiant užbaigti ginčus tarp kardinolų - pasirodė nesantis pajėgus vadovauti Bažnyčiai ir atsistatydino po kiek ilgesnio nei penkių mėnesių valdymo. Jis paskelbė bulę, suteikiančią pontifikams galimybę pasitraukti iš posto, tokiu būdu atverdamas kelią savo paties pasitraukimui.

1415 metais popiežius Grigalius XII atsistatydino, kad užbaigtų Vakarų schizmą, kai du pretendentai pasiskelbė pontifikais Pizoje ir Avinjone, sukeldami katalikybės skilimo pavojų.

1804 metais Pijus VII pasirašė dokumentą dėl pasitraukimo iš popiežiaus sosto, prieš išvykdamas į Paryžių karūnuoti Prancūzijos imperatoriaus Napoleono. Tas dokumentas turėjo įsigalioti, jeigu pontifikas būtų įkalintas Prancūzijoje.

Per Antrąjį pasaulinį karą popiežius Pijus XII nurodė pasirašęs dokumentą, kuriame sakoma, jog jis turės būti laikomas atsistatydinusiu, jeigu būtų pagrobtas nacių.

Keli popiežiai yra priversti atsistatydinti arba mirė kaip kankiniai, byrant Romos imperijai, kai Amžinasis miestas, užgrobtas ir nuniokotas barbarų ordų, tapo besivaržančių grupuočių įkaitu. Tačiau tų įvykių istorinės detalės dažniausiai temdomos istorijos miglos, tad apie juos daugiausiai išlikusios vien legendos.

BNS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"