Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Policija mokyklos žaidimų aikštelėje

 
2012 01 27 9:36

Vis dažniau JAV mokyklose galima išvysti patruliuojančius policijos pareigūnus. Mokiniai suimami už popierinių lėktuvėlių svaidymą ar už triukšmą klasėje. Kodėl valstybė kriminalizuoja normalų vaikų elgesį?

Policijos dokumentuose incidentas skamba taip: "Trukdė klasei." Tačiau 12 metų Sarah Bustamantes, kuri du kartus purkštelėjo kvepalų sau ant kaklo, nes kiti vaikai aiškino, kad ji "smirdi", įvykį nupasakoja kiek kitaip: "Aš - keistuolė, kiti vaikai manęs nemėgsta. Jie man prisako visokių bjaurių dalykų. Patyčioms išsirinko mane. Taigi aš pasikvėpinau, o jie pareiškė: "Ką čia darai, tai pats bjauriausias kvapas, kokį teko užuosti." Tada mokytoja iškvietė policiją."

Policininkai ilgai neužtruko. Vienas jų patruliuoja Sarah mokyklos Ostine, Teksase, koridoriais. Kaip ir šimtai kitų Teksaso valstijos mokyklų, Fulmore'o vidurinė turi savo policijos pajėgas - uniformuotų ir ginkluotų pareigūnų. Jie užtikrina tvarką valgyklose, žaidimų aikštelėse ir per pamokas. Sarah buvo išvesta iš pamokos, jai pateikti kaltinimai dėl baudžiamojo nusižengimo ir ji turės pasirodyti teisme.

300 tūkst. nusikaltimų

Kiekvieną dieną šimtai mokinukų stoja prieš teisėją. Kaltinimai įvairūs - piktžodžiavimas, netinkamas elgesys mokyklos autobuse, peštynės žaidimų aikštelėje. Vaikai suimami už tai, kad turėjo cigarečių, vilkėjo "netinkamais" drabužiais ar vėlavo į pamokas. 2010 metais policija išdalijo beveik 300 tūkst. kvitų už nedidelius baudžiamuosius nusižengimus. Jauniausiam "nusikaltėliui" vos šešeri. Teismas juos gali nubausti pinigine bauda, pasiųsti į viešuosius darbus ar net kalėjimą. Anksčiau tokie nesusipratimai buvo sutvarkomi tyliai, paskundžiant tik direktoriui ar tėvams. "Vaikišką elgesį pavertėme nusikalstamu. Jie vaikai. Trukdo klasei? Kiekvieną kartą pažiūrėjusi į šį įstatymą pagalvoju, Dieve, niekada nebūčiau baigusi mokyklos JAV. Neįsivaizduoju, kaip šie vaikai tai ištveria, kaip jie kasdien eidami į mokyklą sugeba nesulaužyti šių įstatymų", - stebėjosi Sarah advokatė Kady Simpkins, kilusi iš Australijos.

Teksaso valdininkai jau ima suprasti, kad su sistema "kažkas ne taip". Tačiau įstatymas, turintis panaikinti visą sistemą, pernai nebuvo priimtas, tad jo šalininkams dar dvejus metus teks laukti naujos progos.

Prieš daugiau nei du dešimtmečius Teksaso įstatymų leidėjai nusprendė padaryti galą augančiam nusikalstamumui - buvo sukurta griežta baudžiamoji politika. Jungtinės Valstijos tapo vienintele pažangia demokratija pasaulyje, kur į kalėjimą gali sėsti net 13 metų vaikai. Bausmės lygtinai nėra, ir jie dažnai atsiduria šalia suaugusiųjų, įvykdžiusių daug rimtesnį nusikaltimą, pavyzdžiui, žmogžudystę. Per 20 metų mokyklų, turinčių policijos pajėgas, skaičius išaugo daugiau nei 20 kartų. Bet daugumai mokyklų joks rimtas pavojus negresia, o jų koridoriais ir valgyklose patruliuojantys policininkai daugų daugiausia susiduria su nepagarbaus elgesio ar padūkusiais vaikais.

Baudos - 500 dolerių

Vienas vaikas buvo suimtas už tai, kad kai mokytojas jam liepė pasakyti, kur tekste yra tam tikras žodis, mokinys atsakė: "Tavo subinėje." Vaikai pradėjo juoktis, o pedagogas iškvietė policiją. Kitas mokinukas buvo suimtas po to, kai klasėje pradėjo laidyti popierinius lėktuvėlius. Dar vienas paauglys pateko į areštinę, kai jis ir jo draugė, su kuria ką tik išsiskyrė, vienas kitą apipylė pienu. Beveik trečdalis baudų skiriama už aptiktus narkotikus ar alkoholį. Apie 20 proc. nusikaltimų susiję su ginklų panaudojimu, nors dažniausiai tais ginklais tampa... kumščiai. Stebimi net patys mažiausieji. Per pastaruosius šešerius metus į pareigūnų nemalonę buvo patekę daugiau nei tūkstantis pradinės mokyklos auklėtinių. Per 2007-2008 mokslo metus nuobaudų gavo apie 3 proc. iš 80 tūkst. Ostino moksleivių.

Baudos už blogą elgesį siekia 500 dolerių. Kai kurie tėvai ir mokiniai į jas nekreipia dėmesio, tačiau jų nesumokėję mokinukai sėda į kalėjimą, vos jiems sukanka 17 metų. Sumokėjęs baudą pripažįsti kaltę, tai įrašoma į bylą. O jas paprastai peržiūri universitetų administracijos, vertindamos stojančiųjų rezultatus. Tokie studentai finansinės pagalbos mokslams, kainuojantiems astronominius pinigus, gali ir nesulaukti.

Ostino mokyklose patruliuojantys pareigūnai nešioja ne tik ginklus, bet ir dujinius balionėlius. Juos retkarčiais lydi ir šunys, ieškantys narkotikų ar sprogmenų. Per penkerius metus iki 2008-ųjų policininkai daugiau nei 400 kartų panaudojo jėgą, t. y. išsitraukė ginklą ar purškė dujas. Kartais tokia taktika kelia daug abejonių. Pavyzdžiui, vienas moksleivis "atsisakė bendradarbiauti", kai pareigūnas jo paklausė, kodėl 16-metis paauglys su savimi neturi mokyklos ženkliuko. Vaikinas ėmė atsikalbinėti, todėl pareigūnas pamėgino jį suimti. Berniukas puolė kąsti. Jaunuolis buvo apkaltintas mėginimu pasipriešinti areštui ir išpuoliu prieš pareigūną. Beje, mokykla pripažino, kad tai jos mokinys, teisėtai buvęs teritorijoje.

Mokytojų balsas

Tėvus, kurių vaikai buvo suimti, labiausiai jaudina tai, kad atsakomybės už tvarką mokykloje kratosi mokytojai. "Man labai nepatiko, kad mokytoja nieko nedarė. Ji būtų galėjusi pasakyti: "Klase, baikite." Galėjo paprašyti Sarah duoti tą kvepalų buteliuką, paaiškinti, kad jos elgesys klasėje netinkamas. Bet ji nieko tokio nedarė, tik iškvietė policiją", - stebėjosi S.Bustamantes mama Jennifer Rambo.

Kai kurie politikai bei pilietinių laisvių gynėjai taip pat klausia, ar mokyklos policininkus naudoja ne tam, kad jiems užkrautų visą atsakomybę. "Mokytojai pasikliauja policija, kad ši įves tvarką. Jie savęs nelaiko atsakingais, už tai nemalonumai jų neužklups. Tėvai neateis, neims šaukti. Jie sako: juk tai ne mes, tai - policija", - teigė Sarah advokatė K.Simpkins.

Tačiau tokiai nuomonei prieštarauja kai kurie mokytojai. "Tai mitas, kad išdykauja keli vaikai ar kad vaikai tėra vaikai. Čia jums ne šeštasis dešimtmetis. Šiandien tėvai nesugeba kontroliuoti savo atžalų, nebūna šalia. Į gaujas susibūrę vaikai eina į klases, jie nieko negerbia, nėra drausmingi. Jiems blogai sekasi, jie nenori mokytis, tik triukšmauti. Jie gali kelti didelį pavojų.

Policija kviečiama, nes tik taip mokytojas gali toliau tęsti pamoką, o ne švaistyti laiką "tvarkantis" su vienu vaiku. Be to, tai pavyzdys ir kitiems vaikams", - gynėsi vienas mokytojas, nežinia kodėl nenorėjęs prisistatyti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"