Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Po revoliucijos - šliaužiantis islamas

 
2012 12 27 6:15
Protestuotojai prie kalėjimo reikalauja paleisti televizijos kanalo prodiuserį ir režisierių Sami Fehri, kuris buvo įkalintas dėl korupcijos, bet iš tikrųjų - už lėlių satyrą, nukreiptą prieš dabartinę Tuniso valdžią. /Reuters/Scanpix nuotrauka
Protestuotojai prie kalėjimo reikalauja paleisti televizijos kanalo prodiuserį ir režisierių Sami Fehri, kuris buvo įkalintas dėl korupcijos, bet iš tikrųjų - už lėlių satyrą, nukreiptą prieš dabartinę Tuniso valdžią. /Reuters/Scanpix nuotrauka

Po Arabų pavasario, nusiritusio per Šiaurės Afriką, atėjo ne laisvė ir demokratija, o modernios pasaulietinės valstybės pasitraukimas iš viešojo gyvenimo. Kol kas neaišku, kiek toli islamo radikalai eis. Ir kiek jiems bus leista.

Daugiausia prieštaravimų, smurtu išsiliejančių į gatves, tebėra Egipte. Per referendumą rinkėjai pritarė naujai islamistinei Konstitucijai už ją balsavo 60 proc., nors balsuoti atėjo vos trečdalis iš 52 mln. Egipto rinkėjų.

Prieš pirmąjį balsavimo ratą, kuris įvyko gruodžio 15 dieną, opozicija svarstė, ar boikotuoti referendumą, bet paskui pasirinko raginti nepritarti Konstitucijai. Kritikai sako, kad šis dokumentas palankus islamistams ir išduoda revoliuciją, negina moterų teisių ar krikščionių mažumos, kuri sudaro apie 10 proc. gyventojų.

Prezidento Mohammedo Mursi šalininkai, daugiausia islamistai, teigia, kad naujoji Konstitucija apsaugos demokratiją ir garantuos stabilumą.

Paskelbus referendumo rezultatus Musulmonų brolija paakino egiptiečius "prikelti šalį laisva vyrų, moterų, musulmonų ir krikščionių valia". Savo ruožtu JAV valstybės departamentas paragino šalis glaudžiai bendradarbiauti siekiant suderinti visus skirtumus, o ypač didelis vaidmuo tiesiant tiltus ir didinant pasitikėjimą tenka prezidentui. Tačiau kaip tik jis ir buvo revoliucijos šalininkų apkaltintas autoritariniais sprendimais, kai pats savo įsaku prisiskyrė neribotas galias. Vėliau tą įsaką atšaukė, bet galutinai neišsklaidė būgštavimų, kad Egiptas ir vėl paklius į tirono rankas.

Dabar per du mėnesius Egipte turės būti surengti parlamento rinkimai.

Politinis susiskaldymas dėl referendumo dar labiau padidino gyventojų netikrumą dėl ekonominės padėties, ir jie puolė pirkti JAV dolerių. Kai kurios valiutos keityklos Kaire jų pritrūko. Prieš paskelbiant referendumo rezultatus valdžia apribojo Egipto svečiams ir išvykstantiems į užsienį piliečiams keičiamų pinigų sumą iki 10 tūkst. dolerių. Ekspertai sako, kad prezidentas M.Mursi labai greitai turės imtis nepopuliarių priemonių ekonomikai gelbėti, ir tai gali pakenkti jo partijai per rinkimus.

Panašus paveikslas klostosi ir kaimyniniame Tunise, kuris pirmas ir pradėjo Arabų pavasarį prieš beveik dvejus metus. Šioje turistų pamėgtoje šalyje salafitai - viena konservatyviausių ir radikaliausių politinių islamo srovių - baugina moteris, menininkus bei intelektualus, ir daug kas baiminasi, jog vyriausybė patyliukais remia radikalius islamistus ir siekia paversti jauną demokratiją teokratija.

Bauginimai su radikalų pagalba

Kai 2011 metų vasarį prasidėjo revoliucija, ji pasiekė ir raudonųjų žibintų kvartalą sostinėje Tunise, kur moterys ramsto sienas, tačiau yra užsiregistravusios ir moka mokesčius. Tuomet ten susirinko keli šimtai žmonių, vieni barzdoti, kiti su džinsuoti, tačiau visi reikalavo moralinio tyrumo, o paskui išsitraukė ir lazdas. Tai nestebina. Per palydovines televizijas pamokslaujantys imamai iš Kataro ir Saudo Arabijos nuolat kursto pyktį prieš šią ydų ydą. Arabams iš Persijos įlankos šalių šių moterų nereikia, kai vasarą jie ilsisi Tunise, nes paprastai jie atsiveža savo palydoves. Kvartalo moterys skirtos paprastiems žmonėms, ir taip yra nuo 1942 metų, kai prostitucija Tunise buvo legalizuota. Kad neerzintų islamistų, raudonųjų žibintų kvartalas buvo iškeldintas kitur, užtvertas vartais ir pakabintas užrašas, jog nedirba penktadieniais ir per ramadaną.

Toks raidos modelis, kai į paribį traukiasi modernios pasulietinės visuomenės gyvenimo aspektai, būdingas visoms porevoliucinėms šalims Šiaurės Afrikoje.

Pernai pavasarį geležiniu strypu buvo sudaužytas 67 metų Tuniso režisierius Nouri Bouzidas, viešai gynęs pasaulietinę Konstituciją, o į kino teatrą įsiveržę salafitai paleido ašarines dujas ir užpuolė darbuotojus, mat ketinta rodyti "eretišką filmą" apie religiją Tunise. Policija įsikišo ne iškart, o kino teatras nuo to laiko uždarytas. Vasarą "moralės būriai" įsiveržę į parodą suniokojo keliolika kūrinių. Tunise patyliukais panaikinta šimtai renginių, vasaros festivalių ir roko koncertų, aktoriai sulaukia grasinimų. Visa tai vyksta su nebyliu valdančiosios islamistų partijos "Nahda" pritarimu. Su radikalų pagalba partija nori patikrinti, kiek toli ji gali eiti.

Įsikūręs pačiame šiauriausiame Afrikos kyšulyje Tunisas yra labai arti Europos. Galbūt todėl išsiugdė didžiulį pakantumą ir toleranciją. Tačiau dabar ši tapatybė gali būti sunaikinta. Vis dėlto žmonės nebebijo policijos kaip anksčiau, o sostinė Tunisas vis dar yra miestas, kuriame moterims nereikia ypatingos drąsos nusidengti galvą. Kitaip, nei, pavyzdžiui, Kaire, šydu apsigaubusių moterų Tunise mažuma. Kai kurie Tuniso kvartalai visiškai nesiskiria nuo Marselio, atviro Prancūzijos Viduržemio jūros uosto, kurio gyventojai nė negali įsivaizduoti, kad jiems kas nors nurodinėtų, ką vilkėti gatvėje ar paplūdimyje vasarą.

Visa viltis - raštinga visuomenė

Ultrakonservatyvioms grupėms labiausiai sekasi mečetėse. Jos kontroliuoja daugumą mečečių Tunise, demonizuoja senuosius imamus kaltindamos juos ištikimybe senajam režimui. Jie iš visur išvaromi ir sulaukia grasinimų. Čia ir vėl talkina pinigai iš Persijos įlankos bei palydovinės lėkštės. Šios grupės pirmiausia apeliuoja į praktikuojančius tikinčiuosius ir ypač jaunimą.

"Nahda" neskuba atsiriboti nuo radikalų. Partijos įkūrėjas Rachidas Ghannouchi vaizdo medžiagoje iš susitikimo su salafitais kalba: "Islamistai turi pasklisti po šalį per savo organizacijas, visur steigti Korano mokyklas ir kviesti religingus imamus." Slapta padarytas įrašas buvo įdėtas į internetą, bet R.Ghannouchi tikino, kad jo žodžiai ištraukti iš konteksto. Opozicija kaltina "Nahda" dviveidyste - kad viešai pasisako už toleranciją, bet pasitelkia jaunus radikalus nepriklausomiems balsams nutildyti.

Egipto prezidento M.Mursi bandymas prisiskirti neribotas galias paskatino debatus apie tikrąjį islamo režimų Šiaurės Afrikoje pobūdį. Ar Musulmonų brolijoms Egipte, Libijoje ir Tunise būdingas užmaskuotas totalitarizmas, ar jos labiau primena Vokietijos Krikščionių socialinę sąjungą, kuri yra radikali savo retorika ir vertybėmis, bet iškilus rimtam reikalui visuomet išlieka pragmatiška?

Šioje diskusijoje kitokio vertinimo sulaukia ir pirmasis Tuniso prezidentas Habibas Bourguiba: jis modernizavo Tunisą, suteikė moterims lygias teises ir įvedė privalomą pradinį išsilavinimą.

Tie, kurie pasisako už pasaulietišką Tunisą, tiki, jog islamistai ilgai neišsilaikys. Mat jie nesugeba valdyti, be to, Tunise aukštas išsilavinimo lygis. "Manipuliuoti galima neraštingais žmonėmis, bet ne mūsų tunisiečiais", - įsitikinęs Beji Caidas Essebsi, pereinamosios vyriausybės vidaus reikalų ministras, organizavęs 2011 metų spalio rinkimus, po kurių islamistai ir tapo stipriausia politine jėga Tunise.

Tačiau kova verda ir Tuniso universitetuose. Juos irgi pasiekė islamistų reikalavimai leisti studentėms dėvėti nikabą - visą kūną dengiantį drabužį tik su išpjova akims, įsteigti maldos kambarius bei atskirti vyrus nuo moterų.

Vieni baiminasi, kad Tunisas pavirs Irano tipo musulmoniška valstybe, kiti tiki gana brandžia Tuniso pilietine visuomene. Musulmonų brolija sudaro daugumą parlamente, bet neturi absoliučios daugumos, kurios reikia Konstitucijai keisti. Tai spaudžia įstatymų leidėjus ieškoti kompromisų rašant naują Tuniso Konstituciją. Joje modernios valstybės šalininkams jau pavyko laimėti tris svarbias pergales: dėl moterų statuso, dėl prezidento teisių ir atmetant šariatą. Kol kas tai teikia vilčių.

Pagal BBC, "SpiegelOnline", AFP, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"