Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Po ilgų gaudynių - triumfo valanda

 
2011 05 04 0:00
B.Obama (antras iš kairės) ir valstybės sekretorė H.Clinton operaciją Pakistane stebėjo užgniaužę kvapą.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
B.Obama (antras iš kairės) ir valstybės sekretorė H.Clinton operaciją Pakistane stebėjo užgniaužę kvapą.
Užsienio spaudos nuotrauka

Barackas Obama savo prezidentavimo triumfo akimirką matė per tiesioginę vaizdo transliaciją. Jis stebėjo, kaip Osama bin Ladenas gavo kulką į kairę akį.

Aiškėja vis daugiau detalių apie pirmadienio operaciją Abotabade, kurios metu buvo nukautas O.bin Ladenas. Pasirodo, JAV prezidentas B.Obama stebėjo reidą iš Baltųjų rūmų Ypatingųjų situacijų darbo kabineto. Vienoje iš prezidento administracijos išplatintų nuotraukų B.Obama sėdi palinkęs į priekį, įdėmiai stebėdamas tai, kas vyksta. Netoliese valstybės sekretorė Hillary Clinton sėdėjo ranka užsidengusi burną. Anot liudininkų, kabinete tvyrojo įtampa, laukiant sėkmingos reido baigties.

"Mes jį sučiupom"

Kelerius metus veltui ieškoję teroristo vadeivos CŽV agentai jo pėdsakus užuodė tik pernai liepą, kai pastebėjo baltą "Suzuki", skriejantį sausakimšomis gatvėmis mieste, netoli Pešavaro. Automobilyje buvo kurjeris, kuriuo O.bin Ladenas pasitikėjo labiausiai. Nenujausdamas jis atvedė žvalgus prie aukšta tvora aptverto namo ilgo purvino kelio pabaigoje, vos per 50 kilometrų nuo Pakistano sostinės Islamabado. Pamatę kurjerį baltame "Suzuki", pareigūnai suprato, kad greitai įvyks kai kas svarbaus, galbūt bus pagautas net pats O.bin Ladenas.

Tik 2002-aisiais CŽV agentams pavyko užčiuopti siūlą. Juo atsekė pinigų srautus, virtinę kurjerių ir kareivių, kuriais O.bin Ladenas pasitikėjo labiausiai. Amerikos kalėjimuose atsidūrę teroristai pasakojo apie patikimą kurjerį. Tačiau du pagrindiniai kaliniai - rugsėjo 11-osios atakų planuotojas Khalidas Shaikhas Mohammedas ir "Al Qaedos" vienas vadų Abu Farajas al-Libis - prisiekinėjo apie tokį žmogų negirdėję, taip tik dar labiau sukeldami įtarimus. CŽV agentai vykdė sulaikytųjų apklausas slaptuosiuose kalėjimuose Rytų Europoje, o metę daugiau pajėgų paieškai sužinojo paslaptingojo kurjerio pavardę, vėliau - ir visą vardą. Jie klausėsi kurjerio šeimos telefoninių pokalbių, tyrė elektroninius laiškus, darė namo Abotabade palydovines nuotraukas.

Vargiai kas galėjo įsivaizduoti, kad ieškomiausias pasaulyje žmogus slėpsis triaukščiame name, kurį supa trijų metrų aukščio betono tvora. Jis slapstėsi atviroje vietoje. Prieš reidą CŽV agentai kruopščiai tyrė, ar name tikrai gyvena O.bin Ladenas. Nė vienas slėptuvės gyventojas nesinaudojo telefonu ar internetu, o šiukšles sudegindavo kieme, kad neliktų nė pėdsako. Kasdien pienininkas prie namų palikdavo pieno, gyventojams taip pat būdavo atnešama kuklaus maisto ir laikraščių.

Paskutinėmis savaitėmis prieš operaciją nervingai buvo svarstomi visi variantai. Galiausiai prezidentas B.Obama atmetė teritorijos bombardavimo galimybę. Mat būtų prireikę net 32 bombų, kurių kiekviena svertų po 906 kilogramus, o namas būtų virtęs krateriu be lavonų pėdsakų. B.Obama pasirinko rizikingesnį būdą - operaciją sraigtasparniais.

Ir štai tamsią gegužės antrosios naktį, tuoj po vidurnakčio vietos laiku, 79 amerikiečių pareigūnai keturiais sraigtasparniais nusileido aptvertoje teritorijoje. Namo kaimynai pakirdo išgirdę garsų sprogimą ir šūvius. Operacijos metu prabudo ir puolamo namo gyventojai. Jie taip pat atsakė šūviais. Į amerikiečius šaudęs vienas vyrų kaip skydą prieš save laikė moterį. Abu buvo užmušti. Dar du vyrai krito kovoje, dvi moterys buvo sužeistos. Komandosai O.bin Ladeną rado trečiame aukšte, apsirengusį vietiniams įprasta laisva tunika ir kelnėmis, panašiomis į pižamą. Anot amerikiečių, O.bin Ladenas bandė priešintis, todėl buvo nušautas į galvą ir krūtinę. Tėvo mirtį matė jo paauglė duktė. Pareigūnai tikino, kad O.bin Ladeną būtų suėmę, jei jis būtų pasidavęs savo noru. "Al Qaedos" lyderio kūną atpažino viena žmonų, vėliau DNR testai patvirtino, kad tai - O.bin Ladenas.

Baigiantis 40 minučių trukusiai operacijai į puolamą vietą jau skubėjo Pakistano pareigūnai, kurie net nenutuokė, kas vyksta, nors užfiksavo oro erdvės pažeidimą. 1.10 val. nakties vietos laiku amerikiečiai išvyko, palikę name vaikus ir moteris. Pakistano pareigūnai praneša, kad šiuo metu areštinėje yra devyni vaikai nuo 2 iki 12 metų; iš viso name būta 17-19 žmonių.

Amerikos prezidentas ir jo patarėjai veiksmą stebėjo Baltuosiuose rūmuose. Ypatingųjų situacijų darbo kabinete tvyrojo slogi atmosfera, minutės slinko lyg dienos, B.Obama sėdėjo akmeniniu veidu, o viceprezidentas Josephas R.Bidenas jaunesnysis nervingai žaidė rožiniu. Tik kai CŽV vadovas Leonas Panetta pranešė: "Priešas Geronimo (kodinis O.bin Ladeno vardas) krito mūšyje", B.Obama prabilo: "Mes jį sučiupome."

Pakistanas nieko nežinojo?

Arabų pasaulyje O.bin Ladenas buvo herojus, šeichas, kai kam - ir lyderis, tačiau žinia apie jo mirtį sutikta gana nuosaikiai. Konservatyviausi libaniečiai neslėpė pykčio, bet Irako šiitai, jautęsi organizacijos aukomis, šventė. Kai kurie musulmonai prisiekinėjo keršysią už lyderio mirtį, kiti teigė netikintys, jog užmuštasis yra pats Osama.

Vakar Pakistano žiniasklaida niršo, kad amerikiečiai gali pamanyti, jog krašto žvalgyba dangstė O.bin Ladeną. Tačiau Pakistano valdžia neigia žinojusi, kad ieškomiausias pasaulyje žmogus Abotabade išgyveno kelerius metus. "Kaip tai galėjo įvykti? Kaip jis galėjo ten slapstytis, kai, kaip teigiama, jam negelbėjo jokie pakistaniečiai. Tokį faktą bus sunku "parduoti" amerikiečiams", - gūžėsi Pakistano žiniasklaida. Vašingtonas yra ne kartą kaltinęs Islamabadą, kad visiškai nesistengiama naikinti kovotojų ir megzti ryšių su tais, kurie nuolat puolė amerikiečių karius Afganistane. Laikraštyje "Washington Post" Pakistano prezidentas Asifas Ali Zardari gynėsi sakydamas, esą jo šalis kenčia nuo "Al Qaedos" kaip ir bet kuri kita valstybė, ir neigė, kad Pakistano pajėgos delsė ar žinojo O.bin Ladeno buvimo vietą.

Tuo metu islamo dvasininkai pareiškė, kad O.bin Ladeno palaikų palaidojimas Arabijos jūroje prieštarauja islamo tradicijoms. Neva tai gali paskatinti kovotojus keršyti ir rengti puolimus prieš amerikiečių objektus. Daugybė islamo dvasininkų tokį palaidojimą traktavo kaip pažeminimą. Pagal musulmoniškas tradicijas žmogus turi būti laidojamas kape, galva į šventą Mekos miestą. JAV pareigūnai sprendimą dėl laidojimo jūroje priėmė dėl to, kad suvokė, jog sunku rasti šalį, kuri norėtų priimti palaikus. Anot amerikiečių, O.bin Ladenas buvo laidojamas laikantis tradicinių ritualų: kūnas buvo numazgotas, įvyniotas į baltą paklodę ir įdėtas į drobinį maišą; karininkas skaitė parengtą religinę kalbą.

Ne mažiau pavojinga

Tačiau svarbiausias klausimas amerikiečiams vis dar lieka neatsakytas: ar pasaulis be O.bin Ladeno bus saugesnis? Saugumo ekspertai kol kas perspektyvas vertina atsargiai. Anot jų, trumpuoju laikotarpiu teroristinės atakos gali suintensyvėti, mat "Al Qaeda" ir jos padaliniai gali mėginti keršyti. Tačiau ilguoju laikotarpiu O.bin Ladeno mirtis gali pakirsti "Al Qaedos" veiklą iš pašaknų, o įtaka džihadistų judėjimui - susilpnėti. Finansiškai "Al Qaedai" taip pat gresia bankrotas. Teroristų tinklui mirtiną smūgį gali suduoti ne tik nukautas lyderis, bet ir arabų pavasaris, mat "Al Qaeda" nebegali sakyti esanti vienintelė alternatyva tironiškiems režimams.

Telegeniškas O.bin Ladenas buvo stabilus finansų garantas. Mitas apie ramiai kalbantį milžiną karį, kuris atsisakė nežmoniškų turtų džihado labui, patiko daugeliui turtingų Persų įlankos šeichų, kurie savo sąžinę ramindavo siųsdami jam didžiuliais kiekiais pinigų. Nuo Kasablankos iki Peševaro jauni, juslūs musulmonai O.bin Ladeno nuotraukas nešiojasi mobiliuosiuose telefonuose. Iš vaizdo įrašų kompanijos "As Sahabo" ir kitų ekstremistų tinklalapių jie parsisiųsdavo jo pamokymus.

Tačiau dabar O.bin Ladenas žuvo. Jo stuomeningas talkininkas, ideologas egiptietis Aymanas al-Zawahiri greičiausiai perims "Al Qaedos" vairą. Gal jis ir yra malonesnis nei buvęs lyderis, tačiau neturi tokios charizmos. Garsėjantis arogancija, priešgyniavimu, nuobodžiai ištęstomis kalbomis, jis nėra toks teroristas, kuris taptų garbinamas ar skatintų patuštinti savo kišenes. Už A.al-Zawahiri galvą amerikiečiai yra pasirengę pakloti 25 mln. dolerių premiją, mat jis laikomas Rugsėjo 11-osios atakų "smegenimis".

Kadangi nuo pat Rugsėjo 11-osios O.bin Ladenui teko slapstytis, "Al Qaeda" išmoko dirbti savarankiškai, iškilo nauji lyderiai, buvo įkurta naujų bazių. "Al Qaeda" dirbo su vietinėmis ir nacionalistinėmis džihadistų grupuotėmis, pagelbėjo sustiprinti joms įtaką regionuose, kartais skatino tarpusavio grupuočių bendradarbiavimą. Kad ir kas nutiko O.bin Ladenui, Talibanas ir toliau kovos Afganistane ir Pakistane, tą pačią veiklą tęs ir grupuotės atšakos Jemene, Šiaurės Afrikoje ir Somalyje. Per dešimtį metų finansinio bado nualinta "Al Qaeda" nebėra tai, kas buvo, tačiau išaugo į kažką kita, kas yra ne mažiau pavojinga. Būdamas protingas vadovas O.bin Ladenas pasiekė, kad būtų sukurta tai, kas gyvuotų ir be jo paties.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"