Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Pavojus tapo tikras

 
2011 03 16 0:00
Per keturias dienas Fukušimos-Dajiči jėgainėje įvyko trys sprogimai.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Per keturias dienas Fukušimos-Dajiči jėgainėje įvyko trys sprogimai.
AFP/Scanpix nuotrauka

Praėjus keturioms dienoms po 8,9 balo žemės drebėjimo ir cunamio Japonijos branduolinė krizė gresia virsti katastrofa, grasinančia visam pasauliui.

Japonijos Fukušimos-Dajiči atominėje elektrinėje vakar rytą darbuotojams jūros vandeniu vėsinant pažeistus jėgainės reaktorius įvyko dar vienas sprogimas - trečiasis per keturias dienas. Šįkart neatlaikė 2-asis blokas, o ketvirtajame reaktoriuje kilo gaisras. Nors pastarasis reaktorius neveikia, manoma, kad jis tapo vienu iš padidėjusio radiacinio fono šaltinių, kai iš jo korpuso buvo išleidžiamos vandenilio dujos, kurios ir sukėlė gaisrą. Gamtos stichijų nuniokotoje atominėje jėgainėje įvyko radioaktyvių medžiagų nuotėkis. Vyriausybė meldė gyventojus išlikti ramius. Per nacionalinės televizijos transliuotą pranešimą premjeras Naoto Kanas sakė, kad radiacija pasklido iš keturių reaktorių Fukušimos 1-ojoje jėgainėje, o spinduliuotės "lygis tikriausiai yra labai didelis, taip pat tebėra labai didelė rizika, kad pasklis daugiau radiacijos". Iš elektrinės evakuoti 800 darbuotojų, apie 50 specialistų liko dirbti su keturiais pažeistais reaktoriais, juos vėsindami iš vandenyno pumpuojamu vandeniu. Pranešta, kad temperatūra jau pradėjo kilti ir likusiuose dviejuose reaktoriuose. Per gaisrus ir sprogimus reaktorių blokuose buvo sužeisti iš viso 15 darbuotojų ir kariškių, o iki 190 žmonių patyrė didesnį spinduliuotės poveikį.

Kritinė būklė

Trijų reaktorių būklė tebėra kritinė, mat cunamio banga nušlavė mazuto perdirbimo gamyklą ir ji nustojo tiekti elektros energiją atominei jėgainei. Dėl to sutriko aušinimo sistema ir gresia perkaitimas. Jėgainę valdanti bendrovė "Tokyo Electric Power" pranešė, kad po sprogimo 2-ajame bloke nukrito spaudimas reaktoriaus apačioje esančiame aušinimo baseine, kur garai, išeinantys iš turbinų, paverčiami vandeniu. Avarijų metu šiame baseine esantis vanduo automatiškai purškiamas į reaktorių, papildomai jį vėsindamas, be to, jis aklinai uždaro išėjimą iš reaktoriaus sistemos, kad į aplinką nepatektų radioaktyvios atliekos.

Nukritus slėgiui aušinimo baseine radiacijos lygis aplink reaktorių smarkiai padidėjo. "Esame per plauką nuo katastrofos. Gresia blogiausias galimas scenarijus. Galima daryti prielaidą, kad reaktoriaus gaubtas pažeistas. Jei reaktoriaus viduje bus didžiulis radiacijos nuotėkis, be jokių abejonių į išorę išsiverš didelis radiacijos kiekis", - sakė branduolinės energetikos specialistas Hiroaki Koide.

Elektrinės apylinkėse gyvenantiems žmonėms patarta neiti iš namų, kad išvengtų apšvitinimo. Dalis iš maždaug 70 tūkst. žmonių jau evakuoti iš 20 kilometrų zonos, o dar 140 tūkst. tebėra zonoje, kurioje pavojus paskelbtas iš naujo. Žmonėms patarta uždaryti langus, pasirūpinti namų sandarumu, nejungti ventiliatorių, o skalbinius džiovinti viduje.

Ši branduolinė krizė Japonijoje yra pati didžiausia nuo Hirošimos ir Nagasakio atominių bombardavimų per Antrąjį pasaulinį karą. Tai pirmoji visam pasauliui pavojų kelianti branduolinė avarija nuo Ukrainoje esančios Černobylio atominės elektrinės sprogimo 1986 metais.

Tokijas pranešė užfiksavęs nežymų radiacinio fono suintensyvėjimą, tačiau jis per mažas, kad keltų pavojų sveikatai. Nepaisant to, sostinės gyventojus apėmė panika. Tai vienas didžiausių ir tankiausiai apgyvendintų pasaulio didmiesčių - su priemiesčiais Tokijuje gyvena per 25 mln. žmonių. Panikos apimti gyventojai išpirko radijus, žibintuvėlius, žvakes, kuro bakus, miegmaišius. Kai kuriose parduotuvėse neliko ryžių. Užsienio ambasadų darbuotojams patarta išvykti iš miesto, turistams - nutraukti atostogas. Kai kurios tarptautinės kompanijos savo darbuotojams taip pat liepė kuriam laikui apleisti sostinę. Japonijoje įstrigęs Čekijos simfoninis orkestras skubiai išvyko į vakarinę krašto dalį.

Vakar švelnus vėjelis nuo Fukušimos-Dajiči jėgainės pūtė tiesiai į Tokiją, esantį už 240 kilometrų. Tačiau meteorologai nuramino: įsidienojus vėjas pakeitė kryptį ir radioaktyviosios dalelės nuskriejo į Ramųjį vandenyną. Mokslininkai aiškino, kad toks radiacijos kiekis nepavojingas žmogaus organizmui, o radioaktyviosios dalelės išsisklaidys pakeliui, dar nepasiekusios Japonijos sostinės. Radiacijos lygis Saitamos mieste, kuris dažnai priskiriamas Tokijo pakraščiui, normą viršijo 40 kartų - žmogui toks lygis pavojaus nekelia, tačiau ultramoderniame Tokijuje ši žinia sukėlė šoką.

Tarptautiniame Naritos oro uoste spaudėsi vis daugiau žmonių, norinčių išvykti. Į Japonijos sostinę užsienio avialinijų lėktuvai skrenda pustuščiai. Kol kas tik Kinijos nacionalinė avialinijų bendrovė "Air China" ir Taivano "EVA Airways" atšaukė visus skrydžius, kitos bendrovės tikino stebinčios situaciją.

Žuvusiųjų daugėja

Vakar smarkiai išaugo ir oficialus žemės drebėjimo bei cunamio aukų skaičius, tačiau šią informaciją užgožė nerimas dėl branduolinės jėgainės ir įvykusio dar vieno 6 balų stiprumo žemės drebėjimo. Policija patvirtino, kad rasta daugiau nei 3400 žuvusiųjų, tačiau baiminamasi, kad šis skaičius gali pasiekti dešimtį tūkstančių. Milijonai žmonių, prislėgtų sielvarto dėl draugų ir artimųjų bei namų netekties, ketvirtą naktį iš eilės praleido turėdami itin mažai maisto ir vandens, taip pat negalėdami susišildyti, tvyrant žvarbiems orams. Turtingiausia Azijos šalis tokių sunkumų nebuvo patyrusi nuo Antrojo pasaulinio karo. Manoma, kad daug žuvusiųjų kūnų galėjo nuplaukti į jūrą, kitos aukos tebėra užverstos nuolaužomis. Cunamio banga nušlavė ištisus kaimus ir miestelius, šiaurinėje krašto dalyje apie 850 tūkst. namų vakar dar neturėjo elektros, 1,5 mln. trūksta vandens. Tačiau aukų skaičius gali būti mažesni nei 2004 metais, kai smogęs cunamis Pietryčių Azijoje pražudė apie 230 tūkst. žmonių.

Netektys ir išsigelbėjimai

Mijagio prefektūros Išinomakio miesto gyventojas jau nesitikėjo pamatyti savo keturių mėnesių dukrelės. Tačiau mažylė stebuklingai išgyveno nuolaužose tris dienas be maisto ir vandens. Nuvežus ją į artimiausią ligoninę buvo patvirtinta, kad pavojus mergaitės gyvybei negresia. "Tai neįtikima. Ji, matyt, gimė su marškinėliais", - negalėjo atsidžiaugti tėvai.

Pasisekė ir 60 metų Minamisomos miestelio gyventojui Himizu Shinkawai, kurį atslūgstanti cunamio banga nunešė į jūrą 15 kilometrų. Jis dvi paras tūnojo ant savo namo stogo nuolaužos bandydamas patraukti laivų ir sraigtasparnių pilotų dėmesį, tik niekas jo nepastebėjo toje nuolaužų košėje. Galų gale H.Shinkawą, viena ranka įsikabinusį į stogą, o kita - mojuojantį raudonos medžiagos skiaute, pamatė Japonijos karinių pajėgų laivas.

Ėmus drebėti žemei H.Shinkawa su žmona išbėgo iš namo, tačiau paskui grįžo pasiimti daiktų. Tuomet ir smogė cunamis. Žmoną nuplovė banga, o jis sugebėjo užsikabaroti ant namo stogo ir buvo nuneštas į jūrą. "Maniau, tai paskutinė mano gyvenimo diena", - sakė japonas ir pratrūko raudoti, kai sužinojo, kad jo žmona iki šiol nerasta. Jis pats gyvas liko tik todėl, kad jūroje buvo štilis.

Mijagio prefektūroje iš po griuvėsių buvo ištraukti 42 gyvi žmonės. Natorio mieste po sugriuvusiu namu gelbėtojai rado visiškai sveiką pagyvenusią moterį. Tačiau kitiems japonams pritrūko vos kelių minučių, kad liktų gyvi. Parduotuvės savininkė Harumi Watanabe, sužinojusi, kad artinasi cunamis, puolė namo, kad išvestų tėvą ir motiną. "Tačiau būdami solidaus amžiaus jie beveik negalėjo vaikščioti. Nespėjau jų pernešti į mašiną", - guodėsi H.Watanabe. Kai banga smogė į jų namo langus, Harumi griebė tėvus už rankos, tačiau nesugebėjo jų išlaikyti bangai užliejus. Šaukiančius, kad negali kvėpuoti, senukus nunešė vandens srautas. Pati Harumi išsilaikė. "Stovėjau ant stalo, o vanduo buvo pakilęs man iki kaklo. Tik prie lubų dar buvo likę oro. Maniau, kad mirsiu", - pasakojo H.Watanabe.

Trys pagyvenę japonai buvo rasti gyvi sudaužytame automobilyje, kurį nunešė cunamis. Kita moteris sugebėjo įsitverti į medžio šaką, o paskui nušoko ant pro šalį plaukusios namo sienos. Ji laukė pagalbos visą naktį, tačiau iki šiol nežino, kas atsitiko jos dukrai.

34 metų vilkiko vairuotojas išsigelbėjo nutaręs užsidaryti mašinoje. "Vanduo nešė pro mane mažesnius automobilius, o aš tik galėjau tūnoti savo vilkike", - sakė japonas.

Baisumai dar priešaky

JAV savaitraštis "Newsweek" rašo, kad žmonės gyvena Žemėje tik todėl, kad jiems tai leidžiama. Tačiau tas leidimas bet kada gali būti panaikintas. Praėjusį penktadienį šio leidimo per valandą neteko tūkstančiai japonų ir Japonijoje įvykusio žemės drebėjimo negalima traktuoti kaip atskiro reiškinio. Vasario 22 dieną Ramiajame vandenyne kitas žemės drebėjimas nuniokojo Naująją Zelandiją, beveik prieš metus stichija smogė Čilei. Visus šiuos drebėjimus lėmė tie patys tektoniniai lūžiai Ramiajame vandenyne. Paprastai po vieno stipraus žemės drebėjimo viename tektoninės plutos gale po kelių savaičių ar mėnesių būna kitas, priešingame krašte. Stichija smogė jau trijuose Ramiojo vandenyno kampuose - pernai pietryčių regione, vasarį - pietvakarių, o penktadienį - šiaurės vakarų. Liko nepaliestas tik vienas kampas - Šv.Andrejaus lūžis, ant kurio stovi San Franciskas. Geologai sunerimę, nes aišku, kad šioje vietoje anksčiau ar vėliau taip pat ims drebėti žemė. Paskutinį kartą tai buvo 1906-aisiais, todėl šiuo metu įtampa jau pasiekė epogėjų. Geologai įspėja, kad tragedijos Čilėje, Naujojoje Zelandijoje ir Japonijoje gali duoti postūmį žemės drebėjimui Kalifornijoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"