Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Pasaulis stebi "WikiLeaks"

 
2010 12 10 0:00
J.Assange'as teigia, kad norint valdyti žmones tereikia juos laikyti apimtus baimės.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
J.Assange'as teigia, kad norint valdyti žmones tereikia juos laikyti apimtus baimės.
AFP/Scanpix nuotrauka

Baigiame spausdinti Juliano ASSANGE'o interviu, duotą žurnalui 'Forbes' (pradžia vakar dienos numeryje). Žurnalas 'Time' paneigė pasklidusius gandus, esą jo pavardė išbraukta iš kandidatų sąrašo ir siūlo už jį ir toliau balsuoti.

- Kaip kompanijos turėtų pakeisti savo elgesį, supratusios, kad informacijos nutekėjimas tik didės?

- Turėtų skatinti nutekėjimą iš nesąžiningų konkurentų, bet kiek įmanoma atviriau ir sąžiningiau. Jos turėtų gražiai elgtis su savo darbuotojais. Manau, tai nepaprastai pozityvu. Galų gale sąžiningos kompanijos, gaminančios geros kokybės produktus, taptų konkurencingesnės už nesąžiningas, gaminančias blogos kokybės prekes. Be to, bendrovės, kurios su savo darbuotojais elgiasi gražiai, ilgiau gyvuoja.

- Ar laikote save laisvosios rinkos šalininku?

- Žinoma. Turiu mišrų požiūrį į kapitalizmą, bet dievinu rinką. Gyvenau ir dirbau daugelyje valstybių. Mačiau, kad Malaizijos telekomunikacijų sektorius yra daug gyvybingesnis nei Jungtinių Valstijų. JAV viskas vertikaliai integruota ir užbaigta, taigi nėra laisvos rinkos. Malaizijoje - žaidėjų skaičius didžiulis ir, atrodo, tai visiems naudinga.

- Kokį vaidmenį jūsų viešinama informacija vaidina šioje srityje?

- Paprastai šnekant, tam, kad būtų rinka, turi būti informacijos kaita. Tobula rinka reikalauja tobulos informacijos. Naudotų automobilių rinkoje pirkėjams sunku atskirti gerą automobilį nuo blogo, o pardavėjai negali gauti geros kainos net turėdami gerą automobilį.

Padarydami įmonių vidaus problemas lengviau pastebimas, galime nustatyti, kurios įmonės niekam tikusios. Tai reiškia, kad atsiveria geresnė rinka gerosioms kompanijoms. Kad rinka būtų laisva, žmonės turi žinoti, su kuo turi reikalų.

- Norite pelnyti antiįmonių ir antiorganizacijų kūrėjo reputaciją?

- Visiškai ne. Labai sunku sukurti gerai veikiančią įmonę. Mačiau organizacijų, atsidūrusių ties žlugimo riba, taigi suprantu, kaip sunku vadovauti įmonei. Organizacijos neatsiranda iš niekur.

Nėra teisinga priskirti mane kuriai nors filosofinei ar ekonominei stovyklai, nes aš mokiausi iš daug ko. Tačiau viena jų - Amerikos liberalizmas, rinkos liberalizmas. Kai kalbama apie rinką, esu liberalas, tačiau turiu pakankamai politinės ir istorinės patirties, kad suprasčiau, jog laisvoji rinka galiausiai tampa monopolija, nebent kas nors priverčia ją išlikti laisva. "WikiLeaks" ir sukurtas tam, kad kapitalizmas būtų laisvesnis ir etiškesnis. Tačiau kol tai įvyks, jo sukelti skandalai gali suteikti daug skausmo. Skausmo kaltiesiems.

- Ar patiriate malonumą demaskuodamas skandalus ir priversdamas bendroves pajusti gėdą?

- Nepaprastai malonu stebėti, kaip pradedamos reformos, kaip jos skatinamos, malonu matyti išvelkamus į viešumą oportunistus ir piktnaudžiautojus.

- Buvote tradicinis kompiuterinis įsilaužėlis. Ar jums priimtinas toks būdas gauti informaciją iš kompanijų?

- Iš tiesų tai šiek tiek erzina, nes esu bendraautoris knygos apie tai, ką reiškia būti programišiumi. Dabar apie tai sukurta dokumentinių filmų, žmonės apie tai daug kalba. Galima ką nori iškirpti arba įklijuoti. Tačiau tai buvo prieš 20 metų. Todėl mane labai erzina šiomis dienomis pasirodantys straipsniai, kur apie mane rašoma kaip apie įsilaužėlį. Aš to nesigėdiju, netgi tuo didžiuojuosi, bet suprantu, kodėl esu vadinamas programišiumi. Priežastis labai konkreti.

1993 metais įkūriau vieną pirmųjų interneto paslaugų teikimo (trumpiau - IPT) įmonę Australijoje, ji vadinosi "Suburbia". Nuo tada įvairiomis progomis buvau ir leidėju, ir žurnalistu. Noriu dar kartą apibrėžti tai, ką mes darome, ne kaip leidybą (tai yra ginama daugelyje šalių), ne kaip žurnalistiką (tai ginama kitais būdais), bet kaip kažką, kas nėra ginama, pavyzdžiui, kompiuteriniai įsilaužimai, todėl esame atskirti nuo likusios spaudos ir jos teisinės apsaugos. Kai kurie mūsų priešininkai tai daro sąmoningai. Tokie leidėjai, kaip "The New York Times" bijo, kad taps prižiūrimi ir tiriami, jei išleis mūsų darbus ir bus atliekamas žurnalistinis tyrimas.

- Tarkime, dabar nesate programišius. Bet jūs ir dabar, kaip ir anksčiau, bandote prieiti prie informacijos. Kada nuo įsibrovimo ir informacijos pasisavinimo perėjote prie jos paprašymo?

- Programišiaus mąstymas man labai pravertė. Tačiau asmenys, dirbantys struktūros viduje, geriau žino, kur kokia informacija saugoma. Jie žino problemas ir supranta, kaip jas galima atskleisti.

- Kaip sugalvojote paviešinimo strategiją?

- Kai 1993 metais įkūrėme "Suburbia", žinojau, kad labai svarbu teikti žmonėms informaciją. Mes palengvinome daugelio bendrovių darbą. Mes tapome daugelio kompanijų ir privačių asmenų, kurie naudojosi mumis, kad galėtų skleisti savo informaciją, elektronine leidykla. Jie teikdavo mums informaciją, atsirado net aktyvistų grupių, tarp teikėjų buvo ir teisininkų. Gavome informacijos net apie Australijos telekomunikacijų gigantą "Telstra" ir ją paskelbėme. Tai dalis to, ką dariau paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį.

Mes buvome Australijos laisvojo žodžio IPT. Kai Australijos antibažnytinė Scientologijos svetainė buvo pašalinta iš interneto, pasitelkus teisinius grasinimus, jos sudarytojai atvyko pas mus.

Žmonės bėgo nuo interneto paslaugų teikėjų, kad jų nesužlugdytų teisinėmis priemonėmis. Tai mačiau nuo pat pradžių, dar gerai to net nesuvokdamas. Žmonės turi turėti leidimą skleisti informaciją, sukurti kanalą. Nerasdami rinkoje kitų tvirtų leidėjų, žmonės ėjo pas mus.

- Norėčiau jūsų paklausti apie legendinį kompiuterinį įsilaužėlį ir jų apsaugos tyrinėtoją Peiterį Zatko, žinomą kaip Mudge'ą.

- Taip, pažįstu Mudge'ą. Labai gudrus vaikinas. Jis Pentagono gynybos pažangių tyrimų agentūroje vadovauja vienam projektui, kurio tikslas - technologinėmis priemonėmis sustabdyti informacijos nutekėjimą.

- Gal galėtumėte papasakoti apie ankstesnius jūsų santykius?

- Šia tema nekalbėsiu.

- Ar buvote tos pačios srities programišius? Būdamas kompiuteriniu įsilaužėliu turėjote jį gerai pažinti.

- Mes sukinėjomės toje pačioje aplinkoje, kurioje bendravau su visais.

- Kaip vertinate jo dabartinį darbą siekiant užkirsti kelią skaitmeninės informacijos nutekėjimui iš organizacijų?

- Nieko apie tai nežinau.

- O ką manote apie tokių technologijų galimybes?

- Nedidelės.

- Ką turite omenyje?

- Nuolat atsiranda naujų bendravimo būdų ir formų. Nutekėjimo stabdymas - nauja cenzūros forma. Kinija išleidžia labai daug lėšų informacijos apsaugai, bet prie jos gali prieiti kiekvienas to siekiantis asmuo. Ne maža dalis vartotojų, o bet kas, tikrai norintis prieiti prie tos informacijos. Nutekinamos ir priemonės, skirtos cenzūrai apeiti, pavyzdžiui, programa "Tor".

- Grįžkime prie Mudge'o. Ar manote, kad jo protiniai sugebėjimai leis užkirsti kelią informacijos nutekinimui?

- Ne, bet gali tapti sunkiau tai padaryti. Manau, tai sudėtingas klausimas, nes norint užkirsti kelią informacijos nutekinimui visų pirma reikia, kad žmonės nenorėtų to daryti. Už nutekinimą gresia įvairios bausmės, bet vis vien atsiranda nebijančiųjų. Cenzūros gali išsigąsti paprastas žmogus, bet ne labai motyvuotas. O mūsų žmonės - labai motyvuoti. Mudge'as - protingas vaikinas, be to, labai etiškas. Įtariu, kad jis turės rūpesčių, kurdamas sistemą, skirtą didžiuliams pažeidimams nuslėpti.

Tačiau jo tikslas užkirsti kelią įvairaus turinio dokumentų informacijos nutekinimui. Tai sustabdytų informatorius tiek, kiek sustabdo užsienio programišius, siekiančius gauti informacijos. Juk žinoma, kad Kinija seka JAV, Rusiją ir Prancūziją. Dėl to yra susirūpinusios tam tikros jėgos. Ir, ko gero, etiška kovoti su informacijos nutekinimu. Tačiau šnipinėjimas taip pat stabilizuoja santykius. Jūsų baimė dėl padėties šalyje visada didesnė nei turėtų būti. Jeigu turite juodą dėžutę, galite į ją sudėti visas savo baimes. Jeigu žinote, ką vyriausybė daro, tai gali sumažinti įtampą.

- Yra pranešimų, kad "WikiLeaks" dirbęs vokietis Danielis Domscheitas-Bergas ketina kurti nuosavą "WikiLeaks" tipo organizaciją. "The Wall Street Journal" jį apibūdino kaip jūsų "konkurentą". Ar laikote jį konkurentu?

- Nutekintų dokumentų archyvas labai didelis. Mums pravartu turėti daugiau žmonių šioje veikloje, tai mus apsaugo.

- Ką manote apie "WikiLeaks" mėgdžiotojus?

- Tokių buvo keletas, ir jie labai pavojingi. Tai ir yra problema. Neseniai matėme kinų "WikiLeaks" versiją. Mes skatiname juos dirbti su mumis, nes būtų gera tarp savų turėti daugiau kiniškai kalbančių žmonių. Tačiau tai, ką jie sukūrė, neturėjo prasmingos apsaugos. Jų reputacija nepatikima. Labai lengva ir kartu pavojinga elgtis neteisingai.

- Ar manote, kad jei Islandija priims įstatymus, suteiksiančius Islandijoje didžiausią žodžio laisvę pasaulyje, taps lengviau naudotis šia teise?

- Ne aukščiausiuoju lygiu. Turime organizacijų, kurios nesitaiksto su įstatymais, taigi tai nėra svarbu. Žvalgybos agentūros dažnai viską laiko paslaptyje, nes jos nuolat pažeidinėja įstatymus arba gero elgesio taisykles.

- Kaip dėl korporacinių dokumentų?

- Žodžio laisvė galėtų palengvinti priėjimą prie korporacijų dokumentų. Bet ne prie karinių, kadangi kariškiai dirba išvien su žvalgybininkais. Islandijos iniciatyva šiuo atveju nepadės, tik reikės daugiau diplomatinių pastangų kilusiems nemalonumams užglaistyti, jeigu jie bus pagauti. Štai kodėl pagrindinė mūsų gynybos priemonė - technologija, ne teisė.

- Ar yra dokumentus nutekinančių organizacijų, kurias remtumėte?

- Ne, tokių nėra.

- Ar manote, kad Islandijos iniciatyva sukurs naują tokių organizacijų, kaip "WIkiLeaks", kartą?

- Tai bus daugiau nei "WikiLeaks". Tai visuotinė leidyba. Esame kanarėlė anglies kasykloje. Esame avangardas. Paprastai atakos prieš leidėjus būna labai skaudžios.

- Turėdamas pageidautinų sričių arba vyriausybių sąrašą, ko labiausiai tikėtumėtės iš informatorių?

- Priimame visą medžiagą, kuri turi diplomatinės, istorinės ar etinės reikšmės, nebuvo paskelbta anksčiau ir yra stropiai slepiama. Vis dėlto kyla klausimas, kuri sritis labiausiai linkusi į reformą. Tai gali būti sritis, apie kurią dar nieko negirdėjome. Tikrai nežinau, koks artėjantis didelis įvykis laukia mūsų už kampo? Niekas to nežino. Tačiau kažkas, esantis viduje, žino.

- Tačiau yra labai paslaptingų sričių, taigi turėtumėte žinoti, kad yra dalykų, kurių jūs neturite, bet norėtumėte įgyti.

- Žinoma. Pavyzdžiui, iš žvalgybos srities. Joje aukštesnis paslaptingumo lygis. Tai galioja ir bankams, kurių darbuotojai ypač gerai apmokami, pavyzdžiui, "Goldman Sachs". Jie labiau suinteresuoti neprarasti darbo. Taigi mes domimės dalykais, susijusiais su žvalgyba, karu bei masinėmis finansinėmis machinacijomis, nes tai skaudžiai paveikia daugelį žmonių.

- Ir tokia medžiaga sunkiau gaunama.

- Taip, žvalgybinė medžiaga. Už tai baudžiama labai griežtai. Buvo pagauta labai mažai žmonių. Nuobaudos griežtos, tačiau beveik visi išsisuka nenubausti. Norint valdyti žmones, tereikia juos laikyti apimtus baimės. CŽV kaip institucija nebijo, kad nutekinama informacija, ji bijo, kad žmonės sužinos, jog informacija yra nutekinama, o kaltininkai liks nenubausti. Kai taip atsitinka, vadovybė praranda kontrolę.

- O "WikiLeaks" strategija kitokia?

- Teisingai. Ją galima apibūdinti fraze "drąsa užkrečiama". Jeigu pademonstruojate, kad individai gali ką nors nutekinti ir toliau ramiai gyventi, tai tampa didžiule paskata.

 

Vertė Kristupas VASILIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"