Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Pasaulio 2015-ųjų turtingiausi

 
2015 07 06 16:16
Billas Gatesas.
Billas Gatesas. Reuters/Scanpix nuotraukos

Šiemet pasaulyje suskaičiuoti 1826 asmenys, valdantys daugiau kaip milijardo JAV dolerių vertės turtą, o bendras jų turtas siekia 7,05 trilijono dolerių.

JAV žurnalo “Forbes”, jau 29-tą kartą sudariusio pasaulio turtingiausiųjų sąrašą, duomenimis, šiemet milijardierių klubo nariais tapo 290 naujokų, iš kurių 71 kinas. Sąrašas gerokai „atjaunėjo“ – 46-iems milijardieriams nesukakę nė 40 metų.

Milijardierių sąraše yra kelių turtuolių viršūnė, iki kurios likusiems dar teks sunkiai kopti. Kas gi jie, sąrašo vedliai?

1. Billas Gatesas, JAV

Turtas – 79,2 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 3,2 mlrd. dolerių.

Billas Gatesas turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas per pastaruosius 21 metus jau šešioliktą kartą. Lyderio pozicijas jis susigrąžino 2014 metais po to, kai ketverius metus pirmavo meksikietis magnatas Carlosas Slima Elu. Anksčiau „Microsoft“ įkūrėjas orientavosi į savo korporacijos akcijas, bet pastaruosius keletą metų savo dalį kompanijoje laipsniškai mažina. Pernai savo dalį jis sumažino 1,5 mlrd. dolerių Šį kartą jo dalis kompanijos akcininkų turte sumažėjo Billo ir Melindos Gatesų labdaros fondo naudai praėjusių metų lapkritį. Labdaros projektams B. Gatesas iš viso yra skyręs 30,7 mlrd. dolerių. Jo filantropinė veikla daugiausia yra nukreipta į JAV šeimos sistemos gerinimą, taip pat kovai su epidemijomis ir skurdu trečiojo pasaulio šalyse, pirmiausia Afrikoje.

2.Carlosas Slimas Helu, Meksika

Turtas – 77,1 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 5,1 mlrd. dolerių.

Carlosas Slimas Helu.
Carlosas Slimas Helu.

Carlosas Slimas Elu savo valdomo turto dydžiu ir atkakliausiai vejasi Billą Gatesą, nepaisydamas sudėtingų aplinkybių: Meksikos valdžia nuolat stiprina antimonopolinius įstatymus telekomunikacijų srityje, kuri sunešė Slimui turtus. 2014 metų birželį biznierius už 5,6 mlrd. dolerių įsigijo Panamerikos mobiliojo ryšio korporacijos AT&T operatoriaus „America Movil“ akcijas. Tai dabar didžiausias Slimo verslo imperijos turtas. Tačiau AT&T su juo konkuruoja: Amerikos telekomunikacijų gigantas 2015 m. sausį iš kito meksikiečio magnato Ricardo Salinaso Pliego nupirko operatorių „Grupo Iusacell“.

Kita stambi Slimo kompanija „Inmeubles Carso“ 2014 m. gruodį pasitraukė iš biržos sąrašų ir partneriams sumokėjo 450 mln. dolerių. Slimas yra didžiausias leidybos rūmų „The New York Times“ akcininkas. Milijardierius taip kontroliuoja pramonės kompaniją „Grupo Carso“, finansų kompaniją „Grupo Financiero Inbursa“ bei infrastruktūros kompaniją „Ideal“.

3. Worrenas Buffetas, JAV

Turtas – 72,7 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 14,5 mlrd. ldolerių.

Worrenas Buffetas.
Worrenas Buffetas.

Worrenas Buffetas šiemet turtingesnis nei bet kada anksčiau, tačiau to neužtenka, kad jis galėtų susigrąžinti „Forbes“ reitingo sidabrinę karūną. „Omahos orakulas“ nemažina tempų, sėkmingai vadovaudamas savo investicinei imperijai „Berkshire Hathaway“ – 2014 m. rugpjūtį šios kompanijos A klasės akcijos, kurios ir taip yra brangiausios JAV biržos sąraše, pirmą kartą istorijoje pasiekė 200 tūkst. dolerių už vienetą vertę. Dešimtys Buffetto kontroliuojamų kompanijų dirba geležinkelio, draudimo, energetikos ir kai kuriose kitose šakose. „Berkshire“ apyvarta 2013 metais buvo 182 mlrd. JAV dolerių, o grynasis pelnas – 19,5 mlrd. dolerių. Nepaisant garbingo amžiaus, verslininkas nevengia stambių sandorių. Praėjusių metų lapkritį jo kompanija iš kompanijos „Procter & Gamble“ už 4,7 mlrd. dolerių nusipirko galvaninių elementų gamintoją „Duracell“.

Baffettas taip pat garsėja labdaringa veikla. 2014 metais jis sumušė asmeninį filantropijos rekordą – Billo ir Melindos Gatesų fondui ir kelioms jo kontroliuojamoms labdaros organizacijoms jis paaukojo 2,8 mlrd. dolerių vertės „Berkshire“ akcijų paketą. Iš viso Buffettas labdarai yra skyręs 23 mlrd. dolerių. 1962 metais persikėlęs į Nebraską, Buffettas ėmėsi gaivinti tada merdėjusią tekstilės kompaniją „Berkshire Hathaway“. Dabar ši buvusi kukli įmonė yra tapusi ketvirtąja pasaulyje pagal kapitalizaciją korporacija, kurios vertė išaugo iki 335 mlrd. dolerių.

4. Amansio Ortega, Ispanija

Turtas – 64,5 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 0,5 mlrd. dolerių.

Amansio Ortega.
Amansio Ortega.

Amansio Ortega gimė paprasto ispano geležinkeliečio šeimoje, o tapo turtingiausiu pasaulyje prekybininku. 1975 metais jis sukūrė firmą „Zara“. Šis dabar jau pasaulinio garso prekių ženklo savininkas, tada - pradedantis verslininkas, kartu su žmona Rosalia Mera savo namų svetainėje ėmė siūti apatinius drabužius ir vonios chalatus. Praėjusio amžiaus aštuntojo amžiaus viduryje „Zara“ jau karaliavo visoje Ispanijoje ir pradėjo veržtis į užsienį.

Ortega veikė neįprastai: jo vadovaujančioji kompanija „Inditex“, kitaip nei konkurentai, neskyrė dėmesio reklamai, tačiau daug investavo į naujų parduotuvių tinklo plėtrą. Ortega nepaprastai sėkmingai išgyveno pastarąją pasaulinę finansų krizę – per 2009–2014 metų laikotarpį jis praturtėjo 45 milijardais dolerių daugiausia iš spartaus „Inditex“ akcijų kilimo. Tai buvo visiškai priešinga visai Ispanijos ekonomikai. „Zara“ steigėjas uždirbtų pinigų neiššvaistė brangiems daiktams, o juos grąžino į verslą – diversifikuodamas savo aktyvus, verslininkas dabar daug investuoja į nekilnojamąjį turtą stambiuosiuose miestuose Madride, Barselonoje, Londone, Čikagoje, Majamyje ir Niujorke.

5. Larry‘s Ellisonas, JAV

Turtas – 54,3 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 6,3 mlrd. dolerių.

Larry‘s Ellisonas.
Larry‘s Ellisonas.

Larry‘s Ellisonas – tikras roko žvaigždė. Jis užaugo pas savo močiutę Čikagoje ir niekada nebuvo sutikęs tėvo. Būdamas talentingas programuotojas, jis suspėjo padirbėti Centrinėje žvalgybos valdyboje, o vėliau, 1977-aisiais, įkūrė „Oracle“. Nuo to laiko kompanija tapo globalios rinkos žaidėja, 2014 metais pasiekusia 38,3 mlrd. dolerių apyvartą. Praėjusių metų rugsėjį Ellisonas paskelbė apie ketinimus atsisakyti generalinio direktoriaus posto ir pereiti į technologijų plėtros direktoriaus poziciją ir būti direktorių tarybos pirmininku.

Būdamas buriavimo sporto fanas, milijardierius yra vienas iš stambiausių JAV organizuojamų šios sporto šakų turnyrų rėmėjų. Savo malonumui jis perka nekilnojamąjį turtą. Pavyzdžiui, už 300 mln. dolerių 2012 metais įsigijo Havajų salą Lanają – šiame rojaus kampelyje jam priklauso kiekvienas viešbučio kambarys. Ellisono duktė Megan – talentinga kino prodiuserė. Jos studijos „Annapurna Pictures“ filmai „Tikslas numeris vienas“ ir „Amerikietiška afera“ tapo Oskaro laimėtojais.

6. Charlesas Kochas, JAV

Turtas – 42,9 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 2,9 mlrd. dolerių.

Charlesas Kochas.
Charlesas Kochas.

Charlesas Kochas su broliu Davidu – viena įtakingaiusių Amerikos verslo, labdaros ir politikos figūrų. Jų šeimyninė vadovaujančioji kompanija „Koch Industries“ 2014 metais įsigijo vis naujų aktyvų, įvykdydama daugiau kaip 5 mlrd. dolerių vertės sandorių. Charles yra direktorių tarybos pirmininkas ir nuo 1967 metų kuruoja intensyvią verslo plėtrą. „Koch Industries“ – antroji didžiausia privati JAV kompanija po „Cargill“. Ji veikia daugiausia vamzdynų statybos ir naftos perdirbimo bei statybinių medžiagų bei popierinių rankšluosčių gamybos srityse.

Broliai yra dosnūs Respublikonų partijos rėmėjai. Vien 2014 metų tarpiniams rinkimams kiekvienas iš jų skyrė po 2,5 mln. dolerių. Iki 2016 metų Kochai kartu su kitais turtingais partneriais tikisi respublikonų kandidatą paremti 1 mlrd. dolerių.

Tarp svarbiausių milijardierių labdaringų projektų – parama mokymosi įstaigoms. Pavyzdžiui, 2014 metais jie 25 mln. dolerių skyrė afroamerikiečių studentų fondui.

7. Davidas Kochas, JAV

Turtas – 42,9 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 2,9 mlrd. dolerių.

Davidas Kochas.
Davidas Kochas.

Stambiausias Niujorko mokesčių mokėtojas kartu su broliu Charlez valdo daugiašalį holdingą „Koch Industries“.

Niujorko Metropolitenas 2014 metų rugsėjį vieną iš aikščių savo teritorijoje pavadino Davido Kocho vardu – šis anksčiau įstaigos rekonstrukcijai skyrė 65 mln. dolerių.

8. Christy Walton ir šeima, JAV

Turtas – 41,7 mlrd. dolerių. Per metus padidėjo 5 mrd. dolerių.

Christy Walton.
Christy Walton.

Christy Walton turtingiausios pasaulyje moters titulas priklauso penktą kartą per pastaruosius šešerius metus. Turtą ji paveldėjo iš velionio vyro Johno Waltono, turtingiausios pasaulio šeimos nario. Šis, būdamas atsargos karo medikas, 2005 metais žuvo aviacijos katastrofoje. Finansinę Christy Walton lyderystę jis toliaregiškai užtikrino investuodamas į saulės elementų gamintoją „First Solar“. Tačiau didžiąją Christy turo dalį sudaro didžiausio pasaulyje prekybos tinklo „Wal-Mart“ akcijos. Šį tinklą sukūrė jos uošvis Semas Waltonas ir jo brolis Jamesas 1962 metais. Johno Waltono našlei ši kompanija vien 2014 metais išmokėjo 470 mln. dolerių dividendų.

Cristy mėgsta ramų gyvenimo būdą. Ją fondas „Imagen Foundation“ apdovanojo už filmo „Palaimink mane, Ultima“ prodiusavimą.

9. Jimas Waltonas, JAV

Turtas – 40,6 m,lrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 5,9 mlrd. dolerių.

Jimas Waltonas.
Jimas Waltonas.

Kompanijos „Wal-Mart“ direktorių tarybos narys Jimas Waltonas – jauniausias legendinio Semo Waltono sūnus. 2014 metais kompanijos apyvarta buvo 473 mlrd. dolerių. „Wal-Mart“ tinklą sudaro jau daugiau kaip 11 tūkst. parduotuvių 27-se pasaulio šalyse. 2015 metais kompanijos savininkas sutiko minimalias algas tinklo darbuotojams padidinti iki 9 dolerių per valandą, o 2016 metais – iki 10 dolerių, tačiau profsąjungų advokatai reikalauja minimalias algas padidinti iki 15 dolerių per valandą.

Jimas valdo šeimos banką „Arves Bank“, kurio akcijos vertinamos 15 mlrd. dolerių.

10. Liliane-Betttencourt ir šeima, Prancūzija

Turtas – 40,1 mlrd. JAV dolerių. Per metus padidėjo 5,6 mlrd. dolerių.

Liliane-Betttencourt.
Liliane-Betttencourt.

Pagrindinė kosmetikos imperijos „L‘Oreal“ dama ir turtingiausia Europos moteris, nepaisant garbingo amžiaus ir konfliktų su paveldėtojais, šiemet tapo dar turtingesnė nei anksčiau. Ji išpirko 8 proc. kompanijos „Nestle“ akcijų ir šeimos paketą padidino iki 33 procentų.

Keletą metų, kol vyko dukters Fransuasos inicijuotas teismo procesas, ji buvo atribota nuo svarbių verslo sprendimų.

Parengė Kazimieras ŠLIUŽAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"