Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Pasaulį stebi "WikiLeaks"

 
2010 12 09 0:00
J.Assange'as teigia, kad "WikiLeaks" padeda ir sąžiningai dirbantiems verslininkams.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
J.Assange'as teigia, kad "WikiLeaks" padeda ir sąžiningai dirbantiems verslininkams.
AFP/Scanpix nuotrauka

Julianą Assange'ą - žmogų, nutekinantį stropiausiai saugomas paslaptis, žurnalas 'Time' ketina paskelbti 'Metų žmogumi'. LŽ skaitytojams siūlome išsamų J.Assange'o interviu, duotą žurnalui 'Forbes'.

- Pirmiausia norisi paklausti, ar tiesa, kad sėdite ant dar neskelbtų dokumentų lobių skrynios?

- Žinoma, bet dažniausiai tai ir yra problema. Kai mums ėmė geriau sektis, atsirado atotrūkis tarp mūsų leidybos kanalo ir gaunamų dokumentų kanalo greičių. Didėjant mūsų populiarumui, proporcingai auga ir mūsų nutekinamos informacijos kanalai, o mūsų gebėjimas skelbti informaciją didėja lėtai.

- Norėjote pasakyti, didėjant jūsų asmeniniam populiarumui?

- Taip, tiek kompanijos, tiek mano populiarumui. Viską, ką darai, reikia daryti su pasitikėjimu. Kai ima sklisti kalbos, kad kažkas vyksta ir tuo tikima tam tikroje aplinkoje, jūs sutinkate žmogų, kuris sako: "Girdėjau, tai patikima", staiga pasitvirtina jūsų spėjimas, jog tai iš tiesų patikima.

- Ar minėtasis neatitikimas tarp jūsų leidybos galimybių ir gaunamos informacijos kiekio lėmė, kad nuo spalio informacijos pateikimas interneto svetainėje sustabdytas?

- Mes jos turime per daug.

- Kiek nutekėjusios informacijos gaudavote per dieną prieš sustabdymą?

- Kaip minėjau, jos kiekis augo proporcingai. Kai sulaukiame daug spaudos dėmesio, jos gauname labai daug. Tačiau kokybė ne visada gera. Jei interneto svetainės "The Pirate Bay" įvadiniame puslapyje įdedama nuoroda į mūsų tinklalapį, galime gauti daug informacijos, tačiau tai nereiškia, kad ji geros kokybės.

- Kiek iš šių dokumentų, ant kurių skrynios sėdite, susiję su privačiu sektoriumi?

- Maždaug penkiasdešimt procentų.

- Pastaraisiais metais dėmesį buvote sutelkęs į JAV kariuomenę. Ar jus domina ir privatus sektorius?

- Taip. Tačiau atsidūrėme tokioje padėtyje, kai turime teikti pirmenybę tai informacijai, kuri daro didžiausią poveikį.

- Ar turite apie korporacijas tokios informacijos, kuri darytų didžiulį poveikį?

- Taip, bet tas poveikis nebūtų labai didelis... Galėtų nuversti vieną ar du bankus.

- Tai skamba kaip didelis poveikis.

- Bet ne toks didelis, kaip viso karo istorija. Aišku, viskas priklauso nuo to, kaip ką vertinate.

- Kada "WikiLeaks" grįš prie savo senojo modelio, t. y. nutekins informaciją dažniau, bet mažesniais kiekiais?

- Šiemet paskelbėme informacijos gerokai daugiau nei pernai, t. y. didžiulius duomenų rinkinius, nes tai labai efektyvu. Jei kalbėsime apie vidutinį mūsų skelbiamų dokumentų paketų skaičių, jis bus mažesnis, tačiau vidutinis paketas išaugęs milžiniškai.

- Vadinasi, grįšite prie didesnio taikinių ir šaltinių skaičiaus modelio?

- Taip. Manau, bus skelbiama dideliais paketais. Jiems tik reikėtų suteikti mielą pavadinimą.

- "MegaLeaks"?

- Skamba gerai. Šių "MegaLeaks" reikšmė tik didės. Didžiulis duomenų rinkinys, apimantis visą istorijos laikotarpį, paliečia kiekvieną. Būtent tai mes ir darome. Tačiau esame visiškai priklausomi nuo šaltinio. Kai mūsų populiarumas padidėja tam tikroje srityje, būtent iš jos gauname daugiau. Žmonės klausia, kodėl neskelbiame daugiau nutekėjusios informacijos iš Talibano. Aš atsakau: "Papasakokite daugiau apie mus Talibano disidentams."

- Tačiau nematėme nė vieno "MegaLeaks" iš privataus sektoriaus.

- Taip, nematėte, ne tokiu mastu kaip iš kariuomenės.

- Ar pamatysime?

- Taip. Rengiame vieną dokumentų paketą, susijusį su banku, tai

bus "Megaleaks". Tiesa, ne toks didelis kaip Irako medžiaga, bet vis vien dešimtys arba šimtai tūkstančių dokumentų.

- Ar jis bus apie JAV banką?

- Taip, apie JAV banką.

- Dar gyvuojantį banką?

- Taip, apie didelį JAV banką.

- Didžiausią JAV banką?

- Nekomentuosiu.

- Kada tai paskelbsite?

- Kitų metų pradžioje. Daugiau apie tai nekalbėsiu. (Pasaulio žiniasklaida skelbia, kad tai turėtų būti "Bank of America", kurio akcijų vertė po šios žinios nukrito 3 proc., - vert. pastaba.)

- Kokio rezultato paskelbdami tuos dokumentus tikitės?

- Nesu tikras dėl rezultato. Jie parodys, kaip elgiasi banko vykdomoji valdžia. Manau, tai paskatins tyrimą ir reformas.

- Paprastai, kai nuteka tokio lygio informacija, ji būna susijusi su vienu konkrečiu atveju arba vienu konkrečiu pažeidimu.

- Ir šiuo atveju bus panašiai. Taip, skelbsime apie didžiulius pažeidimus, apie neetišką veiklą, tačiau bus atskleistos ir visos pagalbinės sprendimų priėmimo struktūros, ir vidaus valdžios etosas, o tai yra nepaprastai vertinga. Kaip ir Irako karo dokumentai - taip, ten buvo incidentų, pareikalavusių masinių aukų, kuo labai susidomėjo žiniasklaida, tačiau didelę vertę turi ir viso karo spektro pateikimas.

Galite tai vadinti korupcijos ekosistema, apsauga nuo neetiškos veiklos, apie priežiūros nebuvimą, vadovų prioritetus, skirtus savo savanaudiškiems interesams tenkinti.

- Kiek pinigų šiuo atveju pastatyta ant kortos?

- Dar tiriame. Yra daug neetiškos veiklos, bet turime būti atsargūs ir neklijuoti žmonėms nusikaltėlių etikečių, kol nesame tuo tikri.

- Apie kokį neetišką elgesį kalbame? Kartą vienam mano kolegai minėjote, kad "WikiLeaks" turi medžiagos apie "British Petrolium" (BP). Ką jūs turite?

- Mes turime daug, bet manau, kad medžiaga gali būti ne visai autentiška. Turime įsitikinti jos tikrumu.

- Spaudoje buvo pranešta, kad planuojate nusitaikyti į Rusijos bendroves ir politikus. Man teko girdėti iš kitų "WikiLeaks" šaltinių, kad tai buvo perdėta.

- Federalinė saugumo tarnyba pranešė, kad Rusijai neverta jaudintis, nes ji gali mus nuversti. Taip, mes turime medžiagos apie daugybę verslo įmonių ir vyriausybių, įskaitant ir Rusiją. Tačiau būtų klaidinga teigti, kad visą dėmesį skirsime Rusijai.

- Pažvelkime į pramonės šakas. Ar turite medžiagos apie farmacijos kompanijas?

- Taip. Turime daug neapdorotos informacijos.

- Kiek iš viso medžiagos turite megabaitais?

- Nesu tikras. Neturėjau laiko suskaičiuoti.

- Tada tęsiame toliau: kaip dėl technologijų pramonės?

- Turime informacijos, kaip viena vyriausybė šnipinėjo technologijų srityje. Pramoninis špionažas.

- JAV? Kinija?

- JAV yra viena aukų.

- Ar turite apie energetikos pramonę?

- Taip.

- Be BP?

- Taip.

- O apie aplinkosaugą?

- Apie įvairiausias sritis.

- Gal galite pateikti keletą pavyzdžių?

- Gana įdomus atvejis, dar niekur neskelbtas. Yra tokia Teksaso-Kanados naftos bendrovė, kurios pavadinimo dabar neatsimenu. Ji turėjo Albanijoje naftos gręžinių, iš kurių nutekėjo nafta. Gana daug. Apie tai, kas ten dėjosi, gavome pranešimą iš inžinieriaus konsultanto. Jis pasakojo, kaip vidurnaktį pasirodė furgonai ir kažką darė gręžiniams. Bendrovę imta sabotuoti, nes Albanijos vyriausybė buvo susijusi su kita naftos bendrove, be to, šalyje buvo du konkuruojantys gamintojai, vienas priklausė vyriausybei, o kitas - privatus. Kai gavome šį pranešimą, nebuvo nurodytas nei įmonės pavadinimas, nei kam priklausė tie gręžiniai. Todėl jo neskelbėme, nes trūko svarbiausių duomenų. Tada pasakiau, ką, po velnių, su tuo darysime? Neįmanoma patvirtinti informacijos, jei net nežinome, iš kur ji gauta. Galėjo būti, kad viena bendrovė siekė pakenkti kitai. Vėliau paskelbėme tą pranešimą su prierašu: "Mes turime šį pranešimą, tačiau jis galėjo būti parašytas įmonės, mėginančios apšmeižti konkurentą, tik negalime to patvirtinti. Mums reikia daugiau informacijos." Matėme, kad kažkas vyksta, tik nežinojome, kas. Nebuvo aišku tol, kol gavome pasiteiravimo laišką iš inžinerinės- konsultacinės bendrovės, klausiančios, kaip atsikratyti šio dokumento. Pareikalavome, kad ji pirma įrodytų, jog yra pranešimo autorė. Panašiai kaip "Apple" tvirtino praradusi "iPhone 4" ir reikalavo, kad "Gizmodo" jį grąžintų. Bendrovė mums atsiuntė kompiuterio ekrano fotografiją su trūkstama antrašte ir kita informacija.

- Ko ji siekė?

- Nežinau.

- Vadinasi, sulauksime paskelbimo?

- Taip.

- Ar turite daugiau informacijos, susijusios su finansais?

- Turime daug su finansais susijusių dalykų. Prekybos sektoriuje, kurį tiriame, finansai - patys reikšmingiausi. Prieš bankrutuojant bankams Dubajuje, paskelbėme daug nutekintų dokumentų, rodančių, kad tie bankai nėra stabilūs. Sulaukėme grasinimų mus pasodinti į kalėjimą Dubajuje. Ir tai labai rimta, nes taip ir atsitiktų, jei ten nuvyktume.

- Kokia informacija apie privatų sektorių buvo svarbiausia "WikiLeaks" istorijoje?

- Tai priklauso nuo medžiagos svarbumo ir padaryto poveikio. Pavyzdžiui, apie "Kaupthing" banką, nes tai sukėlė grandininę reakciją. Islandijoje ir Skandinavijoje buvo pradėtas kruopštus tyrimas.

Nutekinti "Kaupthing" dokumentai buvo labai geri. Paskolų knygoje aiškiai nurodyta visų didelių įmonių, milijardierių ir skolininkų kreditų vertė, pateiktas daugybės verslo įmonių iš viso pasaulio įvertinimas. Tapo aišku, ne tik tai, kaip veikia "Kaupthing", bet ir daugybė kitų įmonių.

Svarbus buvo ir atvejis, susijęs su banku "Julius Baer". Šis bankas nurodė turtingus asmenis, slepiančius savo turtą Kaimanų salose ir mes pradėjome leisti visą seriją dokumentų, kurie atskleidė banko vidaus mokesčių struktūrą. Įdomu, kad šveicarų bankai taip pat slepia savo turtą nuo Šveicarijos valstybės, naudodami užsienio banko modelį. Turėjome apie tai nemažai svarbios informacijos. Ją paskelbus buvo pradėta visa grandinė tyrimų, kurie galbūt pasibaigs tam tikrais pokyčiais.

- Ar jūs siekiate reguliavimo?

- Nesu didelis reguliavimo gerbėjas, nes tie, kuriems patinka spaudos laisvė, negali jais būti. Bet yra tam tikrų piktnaudžiavimo atvejų, kurie turi būti reguliuojami.

Turiu pasakyti, kad nutekėjimas vyksta ne tik iš įmonių, bet ir iš vyriausybių. Kai paskelbėme "Kroll" pranešimą, kad buvęs Kenijos prezidentas Danielius arap Moi su savo bičiuliais kontrabanda išgabeno 3-4 mlrd. šilingų, kilo klausimas, kur dingo šie pinigai? Nėra megakorupcijos, kaip jie tai vadina Afrikoje, kas šiek tiek sensacinga. Mes kalbame apie milijardus, dingusius iš Vakarų bankų ir kitų bendrovių. Pasirodė, kad už tuos pinigus buvo pirkta nekilnojamojo turto Londone ir Niujorke, investuota į įmones, įkurtas pinigams plauti, dalis pinigų buvo padėta į Šveicarijos bankus.

Turėjome įdomių dokumentų iš farmacijos pramonės, jie kalbėjo patys už save. Lobistai gaudavo slaptos informacijos iš Pasaulinės sveikatos organizacijos. Jie sudarinėjo savo pačių vidaus žvalgybos ataskaitą, liečiančią investicijų reguliavimą. Mums pateko jos kopija. Tai buvo meganutekėjimas, jis padarė nemažai įtakos. Šią informaciją išspausdino "Nature" ir farmacijos žurnalai.

- Kaip, jūsų nuomone, verslas turi prisitaikyti prie pasaulio, kuriame egzistuoja "WikiLeaks"?

- "WikiLeaks" reiškia, kad lengviau pradėti sąžiningą verslą nei dirbti neskaidriai, tai turi skatinti visus vadovus taip elgtis. Prisimenu, kai Kinijos bendrovės ėmė melaminu skiesti pieno miltelius. Ir taip darė nemažai kompanijų. Tarkime, norite įkurti skaidrią bendrovę, turėti etiškų darbo vietų. Juk daug mažesnė tikimybė, kad jūsų darbuotojai mėgins jus apgauti, jei jie neapgaudinės kitų žmonių.

Kai viena bendrovė ima melaminu skiesti pieno miltelius ir gauna pelno, galite pasekti jos pavyzdžiu, arba iš lėto bankrutuoti ir ta nesąžininga bendrovė perims jūsiškę. Tai blogiausias variantas. Bet

galimas ir kitas - demaskuoti bendrovę, skiedusią pieno miltelius. Tada jums nereikės skiesti savo pieno miltelių. Tokia reguliavimo grėsmė, kuri sukelia savireguliavimą. Tai reiškia, kad sąžiningiems vadovams lengviau užsiimti sąžininga veikla, nes nesąžiningos įmonės gali būti demaskuotos. Vyksta kova tarp atvirų bei sąžiningų ir uždarų bei nesąžiningų bendrovių. Mes tarsi įvedame milžinišką reputacijos mokestį toms neetiškoms bendrovėms.

Juk niekas nenori, kad jų dokumentai nutekėtų. Būna skaudu, kai pajunti vidinį nuotėkį. Tačiau bet kurioje pramonės šakoje tai - geras dalykas, ypač geras žaidžiantiesiems sąžiningai.

 

Vertė Kristupas VASILIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"