Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Paryžius tebekariauja

 
2015 11 19 6:00
AFP/Scanpix nuotrauka

Šūviai ir sprogimai vakar drebino šiaurinį Paryžiaus Sen Deni rajoną – policija šturmavo namą, kuriame buvo užspeistas įtariamas Paryžiaus teroro aktų sumanytojas. Du įtariami džihadistai žuvo, tarp jų buvusi mirtininkė susisprogdino, septyni asmenys suimti.

Policijos manymu, bute buvo įtariamas Paryžiaus teroro aktų sumanytojas Abdelhamidas Abaaoudas, „Islamo valstybės“ (IS) kovotojas iš Belgijos, su dar penkiais gerai ginkluotais asmenimis. Šturmas prasidėjo prieš aušrą ir truko apie septynias valandas. Policijos pajėgos susidūrė su dideliu pasipriešinimu, sužeisti penki pareigūnai.

Šūviams ir sprogimams nutilus Sen Deni kaukė greitosios pagalbos mašinos, danguje burzgė sraigtasparniai. Policijos furgonai taip pat skubėjo į įvykio vietą, mažiau nei už poros kilometrų nuo stadiono, prie kurio penktadienį susisprogdino trys savižudžiai. Tądien vykusias tarptautines futbolo rungtynes stebėjo ir Prancūzijos prezidentas.

Kaip jau rašyta, tuo pat metu penktadienį teroro atakos buvo surengtos ir kitose Paryžiaus vietose. Per išpuolius keliuose baruose, restoranuose ir „Bataclan“ teatre, taip pat stadione žuvo septyni užpuolikai, vienas pabėgo. Tačiau policija, ištyrusi vaizdo įrašų medžiagą, nustatė, kad užpuolikų būta ne aštuonių, o mažiausiai devynių. Taigi pareigūnai medžiojo du pabėgusius įtariamuosius, taip pat galimus jų bendrininkus. Atsakomybę už teroro aktus prisiėmė IS.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as, vakar skubiai sušaukęs ministrus į Eliziejaus rūmus, stebėjo ir kontroliavo specialiųjų policijos pajėgų reidą. Šiandien jis pateiks įstatymų leidėjams pasiūlymą trims mėnesiams pratęsti nepaprastąją padėtį, paskelbtą šalyje po teroro aktų.

Girdėjo sprogimus

Gyventojai pasakojo, kad pirmas sprogimas supurtė Sen Deni rajoną apie ketvirtą ryto. Paskui nugriaudėjo dar keli. Žmonės taip pat girdėjo automatų šūvius ir granatų sprogimus. Šie garsai tai liaudavosi, tai vėl prasidėdavo.

Policija aptvėrė rajoną, įskaitant pėsčiųjų zoną, kurioje yra daug parduotuvių ir XIX amžiaus gyvenamųjų namų. Išsigandę gyventojai buvo evakuoti arba prigrasyti nekelti kojos iš namų. Policijai į pagalbą atskubėjo kariai.

Sen Deni yra istorinis Paryžiaus rajonas, jo garsiojoje bazilikoje buvo karūnuoti ir palaidoti Prancūzijos karaliai. Mūsų dienomis tai kunkuliuojanti ir margaspalvė, etniškai įvairi Paryžiaus dalis, kurioje kartkartėmis pratrūksta įtampa tarp policijos ir smurtaujančio jaunimo. Vakar Sen Deni rajone viešasis transportas buvo sustabdytas, mokyklos – uždarytos, neveikė ir kitos įstaigos.

Pagrindinis taikinys

Svarbiausias šio reido taikinys buvo 27 metų iš Maroko kilęs ir Belgijoje gyvenęs A. Abaaoudas, kurį policija laiko svarbiausiu lapkričio 13-osios teroro aktų, kai Paryžiuje žuvo 129 ir buvo sužeista 350 žmonių, sumanytoju. Vienas amerikiečių pareigūnas sakė, kad JAV žvalgyba jį sekė daug mėnesių. A. Abaaoudas siejamas su virtine islamo ekstremistų sąmokslų ir pastangų verbuoti bendraminčius Europoje pastaruosius dvejus metus. Neseniai būdamas Sirijoje jis tyčiojosi iš Vakarų šalių, taip pat gyrėsi, kaip išsisuko nuo arešto kirsdamas vieną Europos patikros postą, nors policijos pareigūnai turėjo jo nuotrauką.

Šiemet A. Abaaoudas atkreipė į save saugumo tarnybų dėmesį tuomet, kai buvo užfiksuotas viename IS vaizdo įraše. Filmuojamas jis juokiasi ir vairuoja automobilį, tempiantį sudarkytus nukautų priešų lavonus. A. Abaaoudas, gyvenęs Briuselio Molenbeko rajone, kuris yra žinomas kaip ekstremistų „židinys“, liepą už akių nuteistas kalėti 20 metų dėl vadovavimo džihadistų verbavimo tinklui.

Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas teigė, jog telefono pokalbių duomenys ir liudininkų parodymai paskatino manyti, kad A. Abaaoudas buvo tame bute, kurį šturmavo policija, bet pridūrė, jog dar per anksti spręsti, ar šis džihadistas yra tarp suimtųjų arba žuvusiųjų.

Butą išsinuomojo „žmonės iš Belgijos“

Trys asmenys suimti bute, be jų, dar vienas vyras ir moteris. Minėtas vyras tikino išnuomojęs savo būstą dviem žmonėms iš Belgijos bičiulio prašymu. Bute net nebuvo čiužinio, bet jis savininkui pasakė, jog „tai ne problema“, esą tie draugai tenori, kad ten būtų vandens ir vietos melstis.

Tai pasakojusiam vyrui policija tuoj pat uždėjo antrankius ir išsivedė. „Manęs paprašė padaryti paslaugą – ir aš padariau paslaugą. Nežinojau, kad jie teroristai“, – aiškino buto šeimininkas.

Šio vyro draugė, kuri taip pat buvo areštuota, AFP sakė miegojusi tame būste praeitą savaitę, ir jis atrodęs „kaip lindynė“. Pasak jos, du naujieji nuomininkai atvyko prieš porą dienų.

Devintas užpuolikas

Naujas Paryžiaus atakų vaizdo įrašas atskleidė, kad išpuoliuose tikriausiai dalyvavo ne aštuoni, o mažiausiai devyni teroristai. Kaip rodo vaizdo medžiaga, prie vienos kavinės jų būta trijų – du juodai apsirengę vyrai šaltakraujiškai leido šūvių papliūpas į barą, o paskui grįžo prie automobilio, kurį vairavo trečiasis. Policija mano, jog tai ta pati mašina, rasta kitą dieną. Joje buvo ir trys kalašnikovai.

Kol kas nežinoma, ar devintas vyras yra kuris nors iš dviejų Belgijoje suimtų įtariamųjų, ar tebesislapsto – galbūt kartu su 26 metų bėgliu prancūzu Salahu Abdeslamu. Vėliau paaiškėjo, kad šis buvo praleistas per sieną į Belgiją. Jo brolis Brahimas – vienas iš Paryžiuje susisprogdinusių mirtininkų.

Po teroro aktų Paryžiuje įtampa Europoje ir JAV, kurioms džihadistai taip pat pagrasino smogti, dar neatslūgo. Antradienį du „Air France“ lėktuvai, skridę iš JAV į Paryžių, buvo nutupdyti, mat jiems jau pakilus gauta anoniminių grasinimų. Po patikrinimo abu laineriai tęsė kelionę.

Vokietijos Hanoverio mieste dėl sprogimo pavojaus paskutinę minutę buvo atšauktos Vokietijos ir Olandijos futbolo komandų rungtynės. Policija evakavo žmones, bet sprogmenų stadione nerado.

Paryžiaus ir Maskvos sąjunga

Prancūzijos prezidentas F. Hollande'as, po šturmo Paryžiuje kreipdamasis į tautą per televiziją, pareiškė, kad jo šalis „kariauja“ su IS terorizmu, ir sakė norintis suburti „didžiąją koaliciją“ prieš IS bei ją sunaikinti. Drauge prezidentas ragino gyventojus nepasiduoti baimei, lankytis kavinėse, koncertuose, sporto renginiuose ir muziejuose, nes „gyvenimas turi tęstis“.

F. Hollande'as informavo, kad Prancūzijos lėktuvnešis „Charles de Gaulle“ ką tik išplaukė padėti vykdyti Prancūzijos karinę kampaniją prieš IS džihadistus Sirijoje. Pastarosiomis dienomis Prancūzija kelis kartus bombardavo IS tvirtove laikomą Raką, o vakar pranešta, kad per pastarojo meto Prancūzijos ir Rusijos aviacijos smūgius Sirijos šiaurėje sunaikinti mažiausiai 33 džihadistai.

Savo ruožtu prezidentas Vladimiras Putinas įsakė Viduržemio jūroje esančiam raketnešiui „Moskva“ pradėti bendradarbiavimą su Prancūzijos karo pajėgomis vykdant operacijas Sirijoje. Lapkričio 26 dieną jis Maskvoje priims F. Hollande'ą. Šis atvyks į Rusiją po susitikimo su JAV prezidentu Baracku Obama Vašingtone.

Apžvalgininkai stebisi iš pažiūros mažai tikėtina sąjunga, kurią sudarė Paryžius ir Maskva, o Kremliui artimi Rusijos istorikai pabrėžia, jog tai bene pirmas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo, kai ideologiškai tokios skirtingos šalys susivienijo prieš bendrą priešą. Anuomet tai buvo nacistinė Vokietija, dabar – IS.

Abiejų valstybių santykiai buvo smarkiai pašliję dėl Rusijos vaidmens kilus konfliktui Ukrainoje. Tada Prancūzija atsisakė parduoti Rusijai du modernius „Mistral“ laivus, ir tai išprovokavo Maskvos nepasitenkinimą. Abi šalys taip pat nesutarė dėl Sirijos prezidento Basharo al-Assado ateities. Rusija jį gina, o Vakarai siekia, kad B. al-Assadas pasitrauktų.

Maskva atmeta išankstines sąlygas

Po atakų Paryžiuje ir Rusijai pripažinus, kad jos keleivinio lainerio katastrofa Sinajuje buvo teroro aktas, JAV prezidentas B. Obama paragino Maskvą susitelkti ne į Sirijos režimo gynybą, o į kovą su IS. Jis sakė apie tai kalbėsiąs su V. Putinu.

Tačiau Maskva, regis, nelinkusi nuolaidžiauti. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas beveik triumfuodamas pareiškė, jog po virtinės teroro išpuolių Paryžiuje Vakarai liausis sieti kovą su IS ir klausimą dėl Sirijos prezidento tolesnio likimo. „Dabar, mano nuomone, jau nebėra jokių abejonių, kad tiesiog nepriimtina kelti išankstines sąlygas mūsų jėgų suvienijimui kovojant su teroristais“, – pabrėžė S. Lavrovas.

Šiuo metu IS kontroliuoja dideles Sirijos ir Irako dalis, paskelbė ten kalifatą, kurio lyderis yra Abu Bakras Al-Baghdadi. IS siekia dar labiau išplėsti savo teritorijas, išpažįsta savą, ypač karingą sunitų islamo versiją, priešais laiko visus kitų religijų išpažinėjus ir net kitus musulmonus, kurie nėra sunitai ir nepaklūsta IS reikalavimams, – visi jie, pasak IS, nusipelno mirties. Manoma, jog IS yra pati turtingiausia tokia grupuotė pasaulyje. Ji turi apie 30 tūkst. kovotojų, o pinigų pelnosi iš naftos ir senienų kontrabandos.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"