Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Paryžius gedi ir ieško įtariamųjų

 
2015 11 17 6:00
Po išpuolių prancūzus apėmę įvairūs jausmai: baimė, liūdesys, pyktis.
Po išpuolių prancūzus apėmę įvairūs jausmai: baimė, liūdesys, pyktis. Reuters/Scanpix nuotraukos

Paryžius – vienas lankomiausių pasaulio miestų, regis, sulaikė kvėpavimą. Žmonės sukrėsti po žudynių, kurias teroristai surengė penktadienį. Šis kraujo praliejimas – didžiausias Europoje nuo sprogdinimų Madride 2004 metais.

Vakar vidurdienį Prancūzija tylos minute pagerbė Paryžių sukrėtusios pražūtingų išpuolių virtinės aukas. Prezidentas Francois Hollande'as stovėjo tarp studentų Paryžiaus Sorbonos universitete. Kai kurie nulenkė galvas gedėdami, kiti – priešingai, laikė jas išdidžiai iškėlę.

Minios žmonių susirinko ir prie improvizuoto memorialo Respublikos aikštėje, esančioje viename iš rajonų, kuriuose surengtos atakos. Vieno plakato užrašas skelbė: „Mūsų neįbauginsit.“ Išpuolių aukos buvo pagerbtos tylos minute ir šalies mokyklose bei įstaigose, taip pat kitose Europos valstybėse.

Šeštadienį Prancūzijos prezidentas F. Hollande'as paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą. Per atakas Paryžiuje žuvo mažiausiai 129 žmonės. Prie teroristinių išpuolių vietų vis dar nešamos žvakutės ir gėlės. Vieni žmonės jaučia baimę, kiti – liūdesį, treti – pyktį. Tačiau daugelis pripažįsta, kad gyvenimas, nepaisant visko, nesustoja.

„Islamo valstybės“ (IS) sekėjai itin džiaugsmingai sutiko žinią apie žudynes Paryžiuje. Viename Libijos mieste ta proga žmonėms net buvo dalijami saldainiai.

Vakar Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas pareiškė, kad atakos surengtos iš Sirijos. Jo teigimu, po skerdynių Paryžiuje teroristai planuoja naujus išpuolius Prancūzijoje ir kitur Europoje. Prancūzijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad ėmėsi priemonių šalies ambasadų ir kitų institucijų pastatų visame pasaulyje apsaugai sustiprinti.

Lapkričio 30 dieną Paryžiaus pakraštyje prasidės tarptautinės derybos dėl priemonių klimato pokyčiams sumažinti. Tačiau kai kurie su šiuo susitikimu susiję koncertai ir šventiniai renginiai bus neabejotinai atšaukti. M. Vallsas pridūrė, kad kol kas nė vienas iš pakviestų valstybių ar vyriausybių vadovų neatsisakė atvykti.

Žmonės neša žvakutes ir gėles prie teroristinių išpuolių vietų.
Žmonės neša žvakutes ir gėles prie teroristinių išpuolių vietų.

Atskleidžia užpuolikų tapatybę

Vakar paryčiais Prancūzijos policija surengė beveik 170 reidų ir suėmė 23 įtariamus islamistus. Dar daugiau kaip 100 žmonių buvo skirtas namų areštas. Per šiuos reidus pareigūnai rado 31 ginklą. Pasak šaltinių, tarp ginklų, konfiskuotų netoli pietrytinio Liono miesto, buvo raketinis granatsvaidis ir Kalašnikovo automatas.

Paryžiaus prokuratūra nurodė, kad tyrėjai identifikavo dar du mirtininkus sprogdintojus, dalyvavusius pražūtingų išpuolių virtinėje. Vienas sprogdintojų, atakavusių koncertų rūmus „Bataclan“, – Samy Amimouras. Šis 28 metų Prancūzijos pilietis buvo patekęs į pareigūnų akiratį atliekant tyrimą dėl terorizmo 2012-aisiais. Tuomet jam skirta teisėsaugos priežiūra. Tačiau vėliau S. Amimouras dingo ir buvo ieškomas pagal tarptautinį arešto orderį. Kai nesėkmingai mėgino patekti į Jemeną, jis buvo apkaltintas terorizmu. Artimieji teigė, jog vyras nuvyko į Siriją 2013 metais.

Išsiaiškinta, kad prie nacionalinio stadiono susisprogdinęs mirtininkas yra 25-erių Ahmadas al Mohammadas, gimęs Sirijos mieste Idlibe. Kaip pranešė prokuratūra, šalia šio užpuoliko palaikų rastas Sirijos piliečio pasas iš tikrųjų priklausė jam. Tyrėjai tai nustatė pagal pirštų atspaudus, kurie buvo paimti, kai A. al Mohammadas spalį atvyko į Graikiją ir užsiregistravo kaip pabėgėlis. Ši žinia pakurstė būgštavimus, kad kai kurie teroristai galėjo pasiekti Europą kartu su tūkstančiais žmonių, bėgančių nuo pilietinio karo Sirijoje.

Sumanytojas – Belgijos pilietis

Tyrėjai įžvelgia tragedijos Paryžiuje ryšį su Vervjė. Sausį Belgijos rytuose esančiame miestelyje pareigūnai nušovė du kovotojus ir išardė kuopelę, kuri esą planavo žudyti gatvėse belgų policininkus. Ši operacija buvo surengta praėjus kelioms dienoms po išpuolio Paryžiuje prieš satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją.

Vienas Prancūzijos pareigūnas nurodė, kad įtariamas pražūtingų atakų Paryžiuje sumanytojas yra Abdelhamidas Abaaoudas. Marokiečių kilmės 27 metų vyras – Belgijos pilietis. Jis esą vadovavo tai Belgijos kuopelei ir buvo IS kovotojas Sirijoje. A. Abaaoudas tebėra laisvėje.

Paryžiaus žudynėse dalyvavęs Brahimas Abdeslamas keliuose policijos dokumentuose minimas kartu su kovotojų vadeiva A. Abaaoudu 2010 ir 2011 metais tirtose baudžiamosiose bylose. Tiek B. Abdeslamas – Prancūzijos pilietis, susisprogdinęs prie vieno baro Voltero bulvare, tiek A. Abaaoudas gyveno Briuselio rajone Molenbeke.

Šis neturtingas Belgijos sostinės rajonas garsėja kaip radikalių islamistų tvirtovė. Prancūzijos pareigūnai paskelbė B. Abdeslamo brolio Salaho, kuris yra gimęs Briuselyje ir siejamas su atakomis Paryžiuje, tarptautinę paiešką. Šeštadienį Molenbeke policija suėmė tris įtariamuosius ir toliau tikrina namus bei butus. Vakar per reidą šiame skurdžiame Belgijos sostinės rajone nugriaudėjo du nedideli sprogimai. Pirmasis – praėjus dviem valandoms nuo apsiausties pradžios, kitas – dar po valandos. Antras įtaisas susprogdintas vieno pastato viršutiniame aukšte, šalia kurio ant stogų buvo matyti specialiųjų pajėgų pareigūnų.

Perspėjo apie kovotoją

Turkija beveik prieš metus buvo perspėjusi Prancūziją dėl įtariamo IS kovotojo, kuris susisprogdino per kruvinų išpuolių virtinę Paryžiuje. Vienas aušto rango turkų pareigūnas sakė, kad prancūzai į šią informaciją nereagavo. Turkijos policija kolegas Prancūzijoje apie Omarą Ismailą Mostefai įspėjo dukart – 2014 metų gruodį ir 2015-ųjų birželį.

29 metų O. I. Mostefai buvo vienas iš trijų mirtininkų sprogdintojų diržais apsijuosusių užpuolikų, kurie įsiveržė į koncertų rūmus „Bataclan“ ir nužudė ten 89 žmones. Tai kruviniausias penktadienį surengtų kelių koordinuotų atakų Paryžiuje epizodas.

2013 metais O. I. Mostefai atvyko į Turkijos šiaurės vakarų Edrinės provinciją, kuri ribojasi su Graikija ir Bulgarija. Tačiau kada jis išvyko iš šalies, turkų pareigūnai neturi duomenų. Tik po atakų Paryžiuje Turkijos institucijos gavo iš Prancūzijos prašymą suteikti informacijos apie O. I. Mostefai.

Pakoregavo G-20 darbotvarkę

Paryžių sudrebinusios kruvinos teroro atakos pakoregavo ir turtingiausių pasaulio šalių, vadinamojo Didžiojo dvidešimtuko (G-20), viršūnių susitikimo darbotvarkę. Pasaulio lyderiai Turkijoje pareiškė, kad besiplečiantis kovotojų teroristų iš užsienio judėjimas kelia didžiulį susirūpinimą, ir pažadėjo dalytis žvalgybine informacija, stebėti, kokie asmenys kerta valstybių sienas, stiprinti aviacijos saugumą.

G-20 viršūnių susitikimo užkulisiuose, atidėję į šalį akivaizdžius nesutarimus, JAV prezidentas Barackas Obama ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas surengė neformalias derybas prie kavos stalelio. Turkijos valstybinės televizijos parodytame reportaže buvo matyti, kaip vykstant diskusijai prezidentai pasilenkia į priekį ir gestikuliuoja. Šio pasitarimo vaizdai smarkiai skyrėsi nuo jų ankstesnių susitikimų, kuriuos lydėjo šaltumą demonstruojanti kūno kalba.

Pokalbis truko maždaug 35 minutes. Per jį daugiausia dėmesio buvo skirta Sirijai. Abu vadovai sutiko, kad konflikto draskomai šaliai būtina politinė pereiga, kuriai vadovautų sirai. Prieš tai turėtų būti surengtos Jungtinių Tautų tarpininkaujamos derybos ir paskelbtos paliaubos. Kremlius po prezidentų derybų savo ruožtu nurodė, jog vis dar esama nuomonių skirtumų dėl taktikos, nors šalys turi bendrą tikslą – sutriuškinti IS.

Vakar IS kovotojai paskelbė naują vaizdo įrašą – jie įspėjo, kad valstybių, dalyvaujančių bombardavimų kampanijoje Sirijoje, laukia toks pat likimas kaip Prancūzijos, ir pagrasino surengti atakas Vašingtone.

Prancūzai smogė džihadistams

Sekmadienį Prancūzijos karo lėktuvai atakavo džihadistų tvirtovę Sirijoje. Tai buvo prancūzų atsakas į Paryžiuje surengtus koordinuotus išpuolius, dėl kurių atsakomybę prisiėmė IS. Karo lėktuvai pirmiausia bombardavo grupuotės objektus Rakoje – islamistų faktinėje sostinėje Sirijoje.

Kaip nurodė šalies Gynybos ministerija, per šį reidą buvo sunaikinta viena IS vadavietė, džihadistų verbavimo centras, šaudmenų sandėlys ir teroristų mokymo stovykla. Operacija atlikta koordinuojant veiksmus su JAV pajėgomis. Ministerijos pranešime sakoma, kad joje dalyvavo 12 lėktuvų. Bombonešiai pakilo iš Jordanijos ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Prancūzijos prezidentas F. Hollande'as pasmerkė atakas Paryžiuje – didžiausią teroro išpuolį valstybės istorijoje. Anot jo, tai yra karo aktas. Šalies vadovas žadėjo negailestingai smogti IS.

Parengė GINTARĖ GRIGALAVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"