Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Padniestrėje gresia nauji konfliktai

 
2013 06 27 6:00
Padniestrėje per Nepriklausomybės dieną rengiamas karinis paradas. Į Tiraspolio gatves išrieda Rusijos tankai. 
Padniestrėje per Nepriklausomybės dieną rengiamas karinis paradas. Į Tiraspolio gatves išrieda Rusijos tankai.  Reuters/Scanpix nuotrauka

Nuo karinio konflikto Padniestrėje jau praėjo daugiau kaip 20 metų. Visą tą laiką niekieno nepripažinta respublika egzistuoja faktiškai be sienų, neišsprendusi su Moldova teritorinio ginčo. Dabar Padniestrei prabilus apie sienų įteisinimą, kyla pavojus, kad vėl gali įsižiebti naujas konfliktas.

Birželio 12 dieną Padniestrės prezidentui Jevgenijui Ševčiukui pasirašius įstatymą dėl valstybės sienos kilo moldavų pasipiktinimas, o niekieno nepripažintos respublikos komentatoriai ėmė aiškinti, kad pagaliau Dniestro pakrantėje kilęs konfliktas gali būti imtas spręsti. Šis įstatymas įsigaliojo birželio 24 dieną, o birželio 20-ąją Moldovos parlamentas aptarė padėtį, susidariusią priėmus šį dokumentą. Kišiniovas labiausiai piktinasi tuo, kad įstatymas priimtas vienašališkai be jokių konsultacijų su Moldovos vyriausybe, tačiau Padniestrės valdžia atkerta, kad jame nustatyta tvarka jau galioja ir galios tol, kol "kaimyninė valstybė pripažins respublikos suverenitetą ir nepriklausomybę" .

Padniestrės Aukščiausiosios tarybos priimtas dokumentas buvo rengiamas kelerius metus. Pagal jį rytinė respublikos siena - su Ukraina - atitinka administracinę sieną, nustatytą dar Sovietų Sąjungos laikais, ir dėl jos niekam abejonių nekyla. Tačiau Tiraspolis vienašališkai nutarė, kad vakarinė siena su Moldova turi atitikti liniją, kuri nustatyta 1990 metų gruodžio 8 dieną paskelbtoje Padniestrės deklaracijoje dėl nepriklausomybės ir 1994 metų rugpjūčio 25 dieną priimtoje Nepriklausomybės deklaracijoje bei Padniestrės konstitucijoje. Šiuose dokumentuose numatyta, kad Padniestrei turi priklausyti Kamenkos, Ribnicos, Dubosarų, Grigoriopolio, Slabodzėjos rajonai, taip pat Benderų, Dubosarų, Ribnicos, Dniestro bei Tiraspolio miestai. Padniestrei priskirtas ir šalia Benderų esantis Varnicos kaimas, išsidėstęs dešiniajame Dniestro krante, taip pat Dobosarų rajono kairiajame krante esantys Dorockojės, Košnicos, Pyrytos ir Pogrebio kaimai, kurie iki šiol tebėra pavaldūs Moldovai ir tuo pat metu priskirti prie Saugumo zonos, kurią kontroliuoja ir Kišiniovo, ir Tiraspolio pajėgos. J.Ševčiuko pasirašytame įstatyme neaptarta, kaip niekieno nepripažintos respublikos valdžia ketina perimti savo kontrolėn ginčytinas teritorijas, užtat jame numatyta, kokia tvarka galioja kertant sieną transporto priemonėms ir kaip per ją turi būti vežami kroviniai, prekės ir gyvuliai.

"Tai provokacija"

Moldovos atsako dėl Padniestrės sienos nustatymo nereikėjo ilgai laukti. Kišiniovas tokį vienašališką sprendimą pavadino Tiraspolio provokacija. Moldovos vicepremjeras reintegracijos klausimams Jevgenijus Karpovas pareiškė, jog administracinė linija, šiandien skirianti abi respublikas - pripažintą ir nepripažintą - neturi sienos statuso ir negali jo turėti. "Ši laikina ir santykinė abi respublikas skirianti administracinė linija buvo nustatyta po 1992 metais kilusio ginkluoto konflikto. Pasirašyti dokumentai numato taikų šio konflikto politinį sureguliavimą remiantis Moldovos suvereniteto ir teritorinio vientisumo principais bei parengiant ypatingą Padniestrės statusą", - priminė J.Karpovas.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) bei Ukraina, kurios yra Padniestrės konflikto sureguliavimo tarpininkės formate 5+2 (tarpininkės yra Rusija, Ukraina ir ESBO, stebėtojos - Europos Sąjunga ir JAV, konflikto dalyvės - Moldova ir Padniestrė), taip pat nepritaria paskelbtam sienos įstatymui. ESBO paragino susilaikyti nuo vienašališkų žingsnių, kurie gali nutraukti pastangas sureguliuoti konfliktą, jau ir taip seniai patekusį į aklavietę. Savo ruožtu Ukrainos užsienio reikalų ministras Leonidas Kozhara paragino visas suinteresuotas šalis konsoliduoti pastangas, kad Padniestrės konfliktas nebūtų eskaluojamas.

Tebėra Rusijos kariuomenė

Šiuo metu Padniestrėje yra dislokuotas ribotas Rusijos kariuomenės ir "taikdarių" kontingentas, kurį sudaro beveik 1500 žmonių, tačiau jis turi sunkiąją karinę techniką. Šią gegužę Rusijos gynybos ministras Sergejus Šaigu, Maskvoje susitikęs su savo kolega Moldovos gynybos ministru Vitalie Marinuta, pasakė, kad Rusija pasirengusi svarstyti savo karinės technikos išvedimo klausimą. Šiuo metu Padniestrėje yra 5000 - 6500 karių, jų skaičius paskelbus mobilizaciją rezervininkų sąskaita gali būti padidintas iki 25 tūkstančių. Birželio 14 dieną inspektuodamas karius Padniestrės prezidentas J.Ševčiukas pareiškė, kad ši armija jokio pavojaus Moldovai nekelia. Negana to, per pastaruosius pusantrų metų ji buvo sumažinta pusantro tūkstančio karių, taip pat pateiktas svarstyti įstatymo projektas, kad tarnybos kariuomenėje laikas būtų sutrumpintas nuo pusantrų iki vienų metų. 2007 metais Moldovos kariuomenę sudarė 6500 karių, Moldova taip pat turi vidaus kariuomenę (5000 karabinierių) ir 2000 karių bei karininkų tarnauja pasienio kariuomenėje.

Moldova nutarė neapsiriboti tuščiais pareiškimais. ir jau birželį tapo aišku, kad jos valdžia ketina skirti baudas užsieniečiams, kurie atvažiavę į Moldovą iš Padniestrės neužsiregistruoja Migracijos tarnyboje. Už tai numatyta 400 lėjų (85 litų bauda). Tačiau tuo pasipiktino Padniestrės gyventojai, iš kurių 160 - 180 tūkst. turi Rusijos pasus, daugiau kaip 100 tūkst. - Ukrainos ir beveik tiek pat - Moldovos pasus. Nepripažintos respublikos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Moldovos numatytos baudos gresia didžiajai daliai respublikos gyventojų, taip pat visiems užsieniečiams, trumpam atvykstantiems į Padniestrę.

Kritikų atsirado ir pačioje Moldovoje. Buvęs reintegracijos ministras, o dabar opozicijai atstovaujantis parlamento narys Vasilijus Šova pareiškė, kad vidaus migracijos kontrolės punktų įrengimas nesuderinamas su šalies vientisumo atkūrimu. Negana to, tai galima laikyti bandymu įteisinti Padniestrės teritorijos sieną Dniestro upe.

Kyla susidūrimų

Kol tiek Moldovos, tiek Padniestrės pareigūnai provokuoja vieni kitus savo nutarimais, ekspertai ir stebėtojai konstatuoja, jog pirmą kartą per pastaruosius kelerius metus padėtis šiame regione paaštrėjo taip, kad vėl tapo galimas karinis susidūrimas. Be to, jau įvyko keli incidentai - balandžio 27 dieną kilo muštynės tarp Padniestrės muitininkų ir Moldovos milicininkų prie Gūra Bikulujaus kaimo netoli Benderų, o kovo pabaigoje susistumdė Padniestrės milicininkai su Moldovos policininkais, kurie bandė iš jų atimti tris sulaikytus asmenis.

Kišiniovas piktinasi, kad konflikto zonoje tebėra Rusijos kariuomenė, o Moldovos prezidentas Nicolae Timofti teigia, kad konfliktus provokuoja Rusija, taip norinti sustabdyti Moldovos prisijungimą prie ES. Tam pritaria ir Europos politikai. Europos parlamento narys Vytautas Landsbergis sako, kad net jei Moldova kreipsis į ES, prašydama ją priimti pagal "Kipro scenarijų", t. y. be Padniestrės, tai Maskva bet kuriuo momentu gali paskelbti Padniestrę nepriklausoma teritorija, kontroliuojamą Rusijos. "Tol, kol padėtis Dniestro pakrantėse visiškai priklauso nuo Kremliaus, nebus jokių galimybių Padniestrės konfliktui išspręsti", - sakė V.Landsbergis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"