Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Pabėgėlių krizė: vengrai tai sakė iš pat pradžių

 
2016 01 04 7:00
Ši migrantų šeima bandė pabėgti geležinkelio stotyje - migrantai nesutinka registruotis pabėgėlių centruose Vengrijoje, kaip reikalauja Europos Sąjungos taisyklės.
Ši migrantų šeima bandė pabėgti geležinkelio stotyje - migrantai nesutinka registruotis pabėgėlių centruose Vengrijoje, kaip reikalauja Europos Sąjungos taisyklės. Reuters/Scanpix nuotraukos

Tik vienas Vengrijos premjeras pasirodė protingas tarp visų Europai vadovaujančių kvailių – jis pirmas pradėjo tverti tvorą nuo migrantų, kai kitos šalys jį kritikavo ir kaltino. O paskui ir pačios puolė tai daryti, o galiausiai atsitokėjusios nusprendė, kad Europa turi apsaugoti savo išorines sienas. Tik Viktorui Orbanui tai buvo aišku nuo pat pradžių.

Liberalūs Vengrijos intelektualai bjaurisi rėksmingu ir netolerantišku savo šalies premjeru Viktoru Orbanu. „Jis nėra geras demokratas ir nemanau, kad būtų geras žmogus“, – sako garsus Vengrijos rašytojas George'as Konradas. Nepaisant to, jis mano, kad Europos valdančiojo elito pyktį užsitraukęs V. Orbanas buvo teisus, o kanclerė Angela Merkel klydo dėl migrantų, nevaldomu srautu užplūdusių Europą ir sukėlusių, kaip dabar sakoma, didžiausią po Antrojo pasaulinio karo krizę.

Kad ir kaip skaudu pripažinti, tačiau V. Orbanas elgėsi išmintingai, pradėjęs statyti sieną ir pakėlęs triukšmą dėl pavojų, kuriuos Europai neša šimtai tūkstančių migrantų, daugiausia musulmonų, bėgančių nuo karo ir skurdo.

Viktoras Orbanas praėjusią savaitę Briuselyje atrodė patenkintas - Europos lyderiai vis dažniau kartoja tai, ką jis visąlaik sakė.
Viktoras Orbanas praėjusią savaitę Briuselyje atrodė patenkintas - Europos lyderiai vis dažniau kartoja tai, ką jis visąlaik sakė.

Vis daugiau žmonių – ir ne tik Vengrijoje – priversti sutikti, kad V. Orbanas turėjo geresnį suvokimą apie šios krizės mastą nei technokratai Briuselyje ir Europos sostinių lyderiai, o ypač kanclerė A. Merkel, paskelbusi, kad Vokietija priims visus migrantus be jokių apribojimų ir tuo paskatinusi dar daugiau žmonių ne tik iš karo draskomos Sirijos veržtis į Europą. Pastaruoju metu kanclerė gana aiškiai keičia šią savo poziciją, nes už ją sumokėjo prarastu populiarumu. Kažin ar vokiečiai, regėdami, kas vyksta jų miestuose ir žemėse, ir dabar plojimais pasitiktų stotyse migrantus, kaip prieš kelis mėnesius.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad būtent tai, ką kalbėjo V. Orbanas – o jis nuo pat pradžių trimitavo apie kiauras Graikijos ir visos Europos Sąjungos (ES) išorines sienas, – kiti ES lyderiai tik dabar pradeda suvokti. Per pastarąjį viršūnių susitikimą jie pagaliau, tarsi atsibudę, nusprendė, jog reikia „atgauti žemyno sienų kontrolę“. Susitikimui Briuselyje baigiantis, V. Orbanas pareiškė, jog tam sugaišta labai daug laiko, bet užtat dabar pasiektas visų premjerų sutarimas dėl Europos išorinių sienų apsaugos ir kontrolės. Su plačiai šypsena jis pridūrė: „Vengrijos požiūriu, nuo čia mes turėjome pradėti iš pat pradžių“.

Lašas jūroje

Europos lyderiams nepatinka rėksmingos V. Orbano kalbos, dažnai persmelktos neapykanta, tačiau jie vis dažniau laikosi tokios pačios pozicijos, kaip Vengrijos premjeras, tik vengia tokių bjaurių pastabų, kurios būdingos jam. Tai rodo, kaip toli pažengė debatai dėl migrantų ir prieglobsčio prašytojų, ypač paaiškėjus, jog keli teroristai, lapkričio 13 dieną Paryžiuje nužudę 130 žmonių, atvyko į Europą kartu su pabėgėlių banga.

Neseniai duodamas interviu Europos laikraščiams Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pavadino A. Merkel atvirų durų politiką pavojinga ir išsakė požiūrį, kurio seniai laikėsi V. Orbanas – kad dauguma į Europą atvykstančiu prieglobsčio prašytojų nėra nuo karo bėgantys sirai, o darbo ieškantys ekonominiai migrantai. D. Tuskas irgi klysta, nes daugybė tų žmonių ieško visai ne darbo, o dosnių socialinių pašalpų.

D. Tuskas pabrėžė dar vieną dalyką, kurio seniai reikalauja Vengrija. Jo pasiūlymas – 18-ai mėnesių sulaikyti prieglobsčio prašytojus, kad valdžia turėtų laiko nustatyti jų tapatybę, išsiaiškinti, kas yra kas, ir siųsti namo ekonominius migrantus. Tai dar vienas sunkiai įgyvendinamas dalykas, apie kurį prabilo Europos lyderiai. Niekas negali pasakyti, kaip konkrečiai atvykėliai, dažnai su suklastotais dokumentais arba visai be jų, bus atskiriami ir grąžinami į savo šalis. Be to, visam šiam procesui reikės daugybės darbuotojų, pareigūnų, kurie mėnesių mėnesiais bus užsivertę iki kaklo popieriais ir procedūrų tvarkymu, o atvykėlius tuo metu teks išlaikyti iš valstybės kišenės.

Net seniai migrantams palankiose Skandinavijos šalyse tolerancija ėmė eižėti. Kadaise Švedija labai didžiavosi, kad yra viena tų šalių, kurios priima daugiausiai migrantų – dabar nebe. Vietoj to vėl įvedama griežta pasienio kontrolė. Per tokias patikras šalis jau pirmosiomis dienomis neįsileido dalies migrantų. Tačiau matant žygiuojančias minias, būrelis prie sienos sustabdytų žmonių atrodo apgailėtinai menkas – tik nieko nekeičiantis lašas jūroje.

Policija sulaiko migrantų iš Sirijos šeimą, iš Serbijos kirtusią Vengrijos sieną - už šiurkštų elgesį su migrantais Vengrija sulaukė daug kritikos.
Policija sulaiko migrantų iš Sirijos šeimą, iš Serbijos kirtusią Vengrijos sieną - už šiurkštų elgesį su migrantais Vengrija sulaukė daug kritikos.

Kerštauja Vengrijai

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto pastebėjo, kad per susitikimus su kitais ministrais tonas nuo vasaros, kai Vengrija buvo nuolat smerkiama, jog stato tvorą palei pietinę sieną, kad sulaikytų į Vokietiją traukiančius migrantus, labai pasikeitė. Nuo to laiko tvoros ir kitokios kliūtys tapo norma daug kur Europoje. Pasak P. Szijjarto, Vengrijos požiūris pripažįstamas vis labiau, tik vieni tai pasako atvirai, kiti už uždarų durų, o treti tyli, bet priversti sutikti.

Labiausiai Europos lyderiams kliūva V. Orbano konspiracijos teorijos, atmieštos rasizmu ir antisemitizmu. Būtent tirados apie musulmonų invaziją į Europą, Europos socialistų susimokymą importuoti būsimus kairiųjų rinkėjus ir žydų filantropo George'o Soroso sąmokslą sugriauti Europos tautinę valstybę labiausiai sutrukdė priimti Vengrijos požiūrį.

Per valdančiosios „Fidesz“ partijos kongresą V. Orbanui ištikimas Vengrijos parlamento pirmininkas Laszlo Koveras vėl griaudėjo prieš multikultūriškumą, vadindamas jį eksperimentu, skirtu paversti Europą barbarų ordų teritorija be jokių šaknų. „Europos elitas labai pyksta ant Orbano, nes jis sugriovė visą žaidimą, įvardijęs karalių, kuris yra nuogas, – sakė Tamasas Lanczi, su valdančiąja partija susijusio Politikos analizės centro direktorius. – V. Orbanas demonizuojamas kaip pats velnias, bet jo pažiūros ima vyrauti, nes jis atsisako laikytis vienpusės politinio korektiškumo krypties“.

Dabar galutinai paaiškėjo, kad atsakymai, kuriuos siūlė kairieji ir nuosaikūs centro dešinieji, yra klaidingi, o tai pripažinti labai nemalonu. Bendras atsakas, kurį Europa sugebėjo pateikti į migrantų krizę, buvo viso labo neaiškus planas išskirstyti 160 tūkst. migrantų iš Graikijos ir Italijos pagal privalomą kvotų sistemą, primetant ją ir toms šalims, kurios tam visiškai nepritarė. Šis Berlyno ir Europos Komisijos stumiamas planas patvirtintas jau prieš kelis mėnesius, bet nuo to laiko pavyko perkelti tik 208 žmones!

Europos Komisija, dabar ir pati artėjanti prie V. Orbano požiūrio taško, neapsikentusi patyčių iš visiškos savo impotencijos, gruodį paskelbė, jog apskųs Vengriją teismui dėl rugsėjį priimtų įstatymų, apsunkinančių sąlygas prieglobsčio prašytojams ir, Briuselio manymu, pažeidžiančių Europos taisykles. Tokį Europos Komisijos elgesį ministras P. Szijjarto vadina kerštu už Vengrijos savarankišką sprendimą pasipriešinti privalomoms migrantų perkėlimo kvotoms Europos Teisingumo Teisme.

Belgijai atskleidus, kad įtariamas lapkričio 13-osios Paryžiaus atakų dalyvis Salahas Abdeslamas Vengrijoje ieškojo bendrininkų, kurie atkako į Europą migrantų keliu, Budapešte pasigirdo dar daugiau šūksnių: „O ką mes sakėme!“. Tai, kad teroristai slėpėsi tarp pabėgėlių, tik patvirtina V. Orbano nuolatinius perspėjimus, jog nekontroliuojamos žmonių masės kelia labai rimtą pavojų saugumui.

„Kaskart, kai Vengrija pateikdavo argumentą, atsakymas visuomet būdavo toks pats: tie kvaili vengrai, ksenofobai ir naciai, – aiškino vyriausybės atstovas spaudai Zoltanas Kovacsas. – Staiga paaiškėjo, jog tai, ką sakėme, yra tiesa. Europos naivumas išties pribloškiantis“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"