Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

P.Vaitiekūnas: "Ukraina laikosi didvyriškai"

 
P.Vaitiekūnas
P.Vaitiekūnas Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas pažymi, kad Rusija provokuoja Ukrainą ginkluotam konfliktui. Tačiau šalis nepasiduoda. Diplomatas nesiryžo spėti, kokia ateitis laukia Krymo, - esą atsakymą į šį klausimą žino tik Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Dvi savaites Kryme viešintis Lietuvos ambasadorius Ukrainoje P.Vaitiekūnas "Lietuvos žinioms" pasakojo, kad totoriai, taip pat ten gyvenantys lietuviai yra labai sunerimę ir įsibaiminę dėl savo saugumo, ateities. Rusakalbių stovykloje nuotaikos visai kitos - kol kas jie džiūgauja.

Anot jo, vieninga ir griežta pasaulio reakcija į įvykius Ukrainoje teikia vilčių, kad konfliktą dar galima išspręsti diplomatinėmis priemonėmis. Nors erdvė kompromisams sparčiai mažėja.

Žmonės apimti panikos

- Kokia šiuo metu situacija Kryme?

- Vyksta Krymo okupacija ir aneksija. Laikomės pozicijos, kad referendumas nuo pradžios iki galo yra neteisėtas. Nepripažįstame nei referendumo, nei jo rezultatų. Taip pat tvirtiname, kad Rusijos armijos invazija į Krymą yra neteisėta.

Aplankiau Krymo totorius, kalbėjausi su jų lyderiu Refatu Čiubarovu. Jis yra labai sunerimęs, nes Rusijai po referendumo Kryme jau nebereikia kurti ramybės ir taikos įvaizdžio. Jo nuomone, prasideda pavojingiausias laikotarpis, kai prieš Krymo gyventojus galimos provokacijos. Totoriai apimti didelės baimės, panikuoja, yra neramūs.

Kalbėjau ir su lietuviais. Sunku paaiškinti paniką okupuojamame ir aneksuojamame krašte. Šimtu būdų varijuojamas begalinis klausimas, ką mums daryti? Kaip gyventi? Ar eiti į darbą? Kas bus su mūsų verslu? Ar galėsime atsiskaityti grivinomis? Ar galėsime išvažiuoti iš Krymo? Kas bus su mūsų vaikais? Ir visą laiką tas pats ir tas pats.

Kol kas jiems patariu išlaikyti šaltą protą, savitvardą. Stengtis gyventi taip, kaip kasdien, atidžiai stebėti, kas vyksta, kaip tie įvykiai paliečia juos, ir atsargiai spręsti.

- Krymo totoriai itin baiminasi provokacijų, agresijos jų atžvilgiu. Ar yra kokių nors nerimą keliančių ženklų, kad tokių dalykų gali būti?

- Būta vieno atvejo, kai buvo rastas nužudytas totorius. Žinoma, tai iškart sukėlė daug nerimo. Tačiau tai vienetiniai atvejai. Tikrai galima sakyti, kad kol kas kraujas nesilieja. Į žmones Rusijos kariškiai nešaudo. Yra vilties, kad bus galima nepasiekti kruvinos fazės.

Labai svarbu, kad Ukraina, jos kariškiai, ukrainiečiai nepasiduoda provokacijoms, o šių yra daug. Tuo viso pasaulio simpatijas jie išlaiko savo pusėje. Visas pasaulis su Ukraina ir visas pasaulis - prieš Rusiją. Ukrainos ir Rusijos konfliktas dabar yra globalus, tai - didelis laimėjimas. Referendumo neteisėtumą pripažįsta beveik visas pasaulis, išskyrus kelias valstybes, kurios parodys, kas yra tikrieji Rusijos draugai. Gal Šiaurės Korėja, Venesuela, Sirija, gal dar kas nors.

- Kaip Krymo rusai reaguoja į viską, pseudoreferendumo rezultatus?

- Kol kas jie džiūgauja. Jiems tai - šventė. Fejerverkai, mašinos su Rusijos vėliavomis, ypač referendumo dieną. Siunčia separatistinę delegaciją į Maskvą prašyti kuo greičiau juos priimti į Rusijos sudėtį.

Tačiau yra akivaizdu, kad Rusija daro klaidą. Ji neteisi šioje situacijoje. Ji nuėjo per toli. Dabartinė vieninga ir griežta pasaulio reakcija teikia vilčių, kad konfliktą bus galima išspręsti ir diplomatinėmis priemonėmis, derybomis. Nors erdvė kompromisams sparčiai mažėja.

Konfliktas negali virsti regioniniu

- Teigiama, kad Rusijos prezidentas V.Putinas jau šiandien kreipsis į savo šalies parlamento žemuosius rūmus dėl Krymo prisijungimo.

- Sprendimai bus daromi keliais etapais. Koks bus paskutinis etapas, parodys ateitis. Tačiau manau, kad Rusijos atžvilgiu pradėjusios veikti sankcijos leis laimėti šiek tiek laiko, ir Rusija pasvers neigiamas pasekmes, tai, ką ji praranda dėl savo veiksmų. Ji galės pasverti, ar verta tęsti tokį agresyvų kursą, griaunantį po Antrojo pasaulinio karo nusistovėjusią tvarką. Tikiu, kad Rusiją valdo racionalūs žmonės - pamatę, kad ekonominiai ir finansiniai, politiniai nuostoliai gerokai viršija naudą, kurią ji tariasi gaunanti iš tokios agresijos, jie pradės galvoti apie kokią nors derybų su Kijevu formą, dalyvaujant tarptautiniams tarpininkams, ir galima bus rasti diplomatinį, taikų sprendimą.

Dar kartą noriu pabrėžti, kad konfliktas yra globalus, ir mūsų interesas jį tokį išlaikyti, neleisti jo suvesti į lokalų, regioninį konfliktą, kaip tai atsitiko kitose vietose.

- Krymo parlamentas paskelbė regiono nepriklausomybę nuo Ukrainos. Kokios šio krašto perspektyvos: jis taps Rusijos dalimi ar „įšaldyto“ konflikto zona?

- Reikėtų, kad į tokį klausimą atsakytų politologai, kurie yra laisvesni vertinti, atrinkti galimus variantus. Būdamas oficialus Lietuvos atstovas, galiu pasakyti, kad atsakymą į šį klausimą žino tik vienas žmogus pasaulyje - Rusijos prezidentas V.Putinas.

- Kryme nuolat daugėjo Rusijos karių. Kokia jų laikysena šiuo metu?

- Šiuo etapu Rusijos kariuomenė stengiasi pernelyg nesirodyti viešumoje. Tačiau viskas, kas vyksta Kryme, vyksta dėl Rusijos kariuomenės buvimo ir jos įtakos. Įvykiai, nuotaikos yra jos inspiruoti. Dalis Ukrainos teritorijos yra užgrobta svetimos jėgos ir ruošiamasi aneksijai, kuri viena ar kita forma bus įvykdyta. Kaip tai bus padaryta, spręs Rusija.

- Kokia reakcija Ukrainoje į tariamo referendumo rezultatus, Krymo nepriklausomybės paskelbimą?

- Ukraina laikosi labai didvyriškai ir, kaip sakiau, nepasiduoda provokacijoms. Taip reikia elgtis ir toliau, neleisti apkaltinti aukos, esą ji pati kalta, jog ją užpuolė.

Ukraina ruošiasi viskam

- Baiminamasi, kad Rusija gali neapsiriboti vien Krymu ir žengti toliau - į Rytų Ukrainą, kur taip pat gyvena daug rusakalbių. Kaip manote, ar Rusijai pakaks tik Krymo?

- Yra provokacijų iš Rusijos, pavyzdžiui, penkių sraigtasparnių nusileidimas Ukrainos Chersono srityje. Tai rodo, kad Rusija provokuoja Ukrainą ginkluotam konfliktui. Tačiau Ukraina nepasiduoda ir išlaiko visą pasaulį savo pusėje.

- Laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas pasirašė įsaką dėl dalinės mobilizacijos. Ar tai reiškia, kad šalis nebesileis mindoma, jeigu Rusija žengs į jos rytines teritorijas, ir duos karinį atkirtį?

- Ir Ukraina, ir pasaulis tikisi geriausio varianto - derybų, kad konfliktas bus sprendžiamas dialogo forma. Europa, JAV, Ukraina daro labai daug siekdamos įtikinti Rusiją, kad ji yra neteisi, jog viską reikia spręsti derybomis. Tačiau, manau, kad Ukraina ruošiasi ir kitiems variantams.

- Kuo Lietuva galėtų būti naudinga ir padėti Ukrainai esant tokiai situacijai?

- Manau, mūsų pagalba šiuo metu yra teisinga ir aktyvi. Veikiame tarptautinėse organizacijose, Europos Sąjungoje (ES). Pagalba yra veikiau moralinio pobūdžio, palaikant Ukrainą, remiant poveikio priemones Rusijai, kurios turėtų atvesti prie derybų stalo.

Mano buvimas čia, Kryme, liudija, kad ES laiko šį regioną Ukrainos sudėtine dalimi, jog aiškiai pasisako prieš šalies plėšymą į gabalus, už valstybės suverenumą ir teritorinį vientisumą. Tikiuosi, mano buvimas padeda žmonėms atgauti nors šiek tiek ramybės, parodo, jog jie nepalikti vieni.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"