Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Olimpinės slaptųjų tarnybų žaidynės

 
2008 06 14 0:00
Prancūzas R.Faligot parašė daugiau kaip 40 knygų apie įvairių šalių slaptąsias tarnybas.<br>LŽ archyvo nuotraukos
Prancūzas R.Faligot parašė daugiau kaip 40 knygų apie įvairių šalių slaptąsias tarnybas.
LŽ archyvo nuotraukos

Nors Pekine olimpiada dar neprasidėjo, pirmąjį aukso medalį jau dabar galima skirti Kinijos slaptosioms tarnyboms už estafetę aplink pasaulį. Vakarų analitikų nuomone, Kinijos slaptosios tarnybos nepaprastai stiprios, tik apie jų veiklą mažai žinoma.

Prancūzų publicistas ir istorikas, 55 metų Roger Faligot, kuris laikomas vienu iš geriausių Vakarų kontržvalgybos ir šnipinėjimo ekspertų, yra parašęs daugiau kaip 40 knygų apie įvairių šalių slaptąsias tarnybas. Jis pirmasis kilstelėjo ir šios itin saugomos paslapties skraistę. Prancūzijoje išleista R.Faligot knyga "Kinijos slaptosios tarnybos: nuo Mao iki olimpinių žaidynių" dabar plačiai aptarinėjama visame pasaulyje.

Tai, ko pasaulis anksčiau nežinojo

R.Faligot knygoje gausu visiškai negirdėtų istorijų. Viena jų apie kinų žvalgybos funkcionierių, įspėjusį Staliną, kad Hitleris ketina pulti Sovietų Sąjungą 1941 metais. R.Faligot teigia, kad 1995 metais Rusijos ambasadorius Pekine Igoris Rogačiovas prezidento Boriso Jelcino vardu už tai įteikė apdovanojimą slaptajam Kinijos žvalgybos agentui Yanui Baohangui, kuris kaip tik ir buvo perdavęs minėtą informaciją. Deja, Stalinas nepatikėjo nei šiuo agentu, nei GRU (karinės žvalgybos) pateikta informacija. "Tai rodo, kad galima turėti geriausius agentus pasaulyje ir viską sugadinti dėl aukščiausių politinės valdžios sluoksnių", - rašo prancūzas. R.Faligot nuomone, kinų specialiosios tarnybos, vadovaujamos Valstybės saugumo ministerijos ir remiamos karinės žvalgybos, jau nusipelnė olimpinio aukso medalio. Jei anksčiau šios tarnybos vykdydavo operacijas tik regione, tai dabar jau sėkmingai veikia visame pasaulyje. 1991 metais kiek nusilpus Rusijos žvalgybai ir iširus KGB, Pekinas nepraleido galimybės išplėsti savo veiklą.

Šiek tiek istorijos

Slaptosios tarnybos visada buvo kinų kultūros dalis. Dar VI-V amžiaus prieš mūsų erą Sun Tzu traktate "Karo menas" daug rašoma apie žvalgų rengimą, pabrėžiant dvigubų agentų priešo stovykloje reikšmę. Dabar kinai naudoja šiuolaikinės žvalgybos metodus, kurių išmoko iš sovietinių Stalino laikų saugumo organų. Be to, šiandien jie pasitelkė ir naujausias ekonominės informacijos rinkimo bei informacinių karų organizavimo technologijas. Kinų slaptųjų tarnybų prioritetai - dirbti šalies ekonomikos vystymosi labui, remti strateginę užduotį ieškant energijos šaltinių, nepamirštant ir Afrikos, bei užkariauti kosmosą.

Slaptieji kinų agentai puikiai paruošti. Tai vyrai ir moterys, pasirengę įgyvendinti kiekvieną užduotį bet kurioje pasaulio vietoje.

Kinų slaptųjų tarnybų veikla panaši į rusų analoginių tarnybų veiklą. Politinė vidaus policija, žvalgyba, ryšių kontrolės tarnyba, informacijos karų agentūra dirba kartu su komunistų partija ir armija, sudarydama valdžios pagrindą. Kai kurios žvalgybinės struktūros yra susijusios su aukščiausia politine šalies valdžia ir svarbiausiomis ekonomikos struktūromis. Pavyzdžiui, žvalgybos veiklai vadovauja nuolatinio Kinijos komunistų partijos politinio biuro komiteto narys Chin Chen Xiaogongas, kuris yra ir naftos lobistų atstovas. Be to, tarp jaunų politinių ir ekonominių veikėjų nemažai buvusių specialiųjų tarnybų vadovų vaikų.

Kinijos žvalgybai iškeltas uždavinys įsmeigti Kinijos vėliavą Marse Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) įkūrimo 100-ųjų metinių (2046 metų spalio 1 dieną) proga. Specialiosios tarnybos dalyvauja ir rengiant visus svarbiausius kosmoso užkariavimo projektus. Rusijos Federalinė saugumo tarnyba net suėmė kelis rusų mokslininkus už informacijos apie kosmosą nutekinimą kinams. Kinai bandė nukopijuoti ir rusų kosminę stotį "Mir". Amerikiečiai taip pat turi problemų dėl kinų - pavasarį FTB suėmė "Boeing" firmos inžinierių už tai, kad dirbdamas NASA, perdavinėjo kinams Amerikos kosminio laivo dokumentus.

Pasaulinė kinų diaspora

Daugiamilijoninė kinų diaspora padeda KLR slaptosioms tarnyboms. Valstybės saugumo ministerija dirba regioniniu principu. Pavyzdžiui, Šanchajaus regioninio skyriaus vadovas verbuoja iš Šanchajaus kilusius, bet emigravusius į įvairias pasaulio šalis žmones. Be to, kinai verbuoja ir iš Taivano kilusius agentus. Neseniai FTB likvidavo Kinijai dirbusių agentų tinklą Naujajame Orleane. Jam priklausė Taivane gimęs amerikietis, turintis ir KLR pilietybę.

Tarp Vakarų universitetuose studijuojančių studentų yra ir slaptųjų tarnybų karininkų, su kuriais užmezgami ryšiai, kai prireikia informacijos apie kokią nors technikos naujovę. Kartais, verčiant bendradarbiauti, daromas spaudimas Kinijoje likusiems šeimos nariams. Viso pasaulio tarnybos neapsaugotos nuo ydų ir silpnybių turinčių žmonių. Savo knygoje R.Faligot pasakoja apie tuos, kurie pereina į kitų pusę. Jei agentas turi pinigų, jis nori turėti ir daugiau laisvės. Gali būti ir taip, kad agentas, sekantis disidentus, pereina į jų pusę.

Kinų specialiosios tarnybos turi padalinių, kurie analizuoja pagrindinius kandidatus į visų valstybių svarbiausius postus. Pekinas ruošia ir programišius, kurie atakuoja įvairių šalių valdžios interneto puslapius. 2007 metais vienu metu buvo įvykdytas puolimas prieš JAV, Vokietiją, Didžiąją Britaniją ir Japoniją. Kinams rinkti informaciją padeda ir kompiuteriniai virusai. Interneto kontrolei buvo parengta "Auksinės vaivorykštės" programa. Jos tikslas - periminėti tam tikrus raktinius žodžius turinčias žinias. Bet žinučių siuntinėjama tiek daug, kad neįmanoma atrinkti ir perimti visų, todėl Kinijos kontržvalgyba paruošė nuolat stebimų raktinių interneto puslapių ir telefonų numerių (trumposioms žinutėms skaityti) sąrašą.

Visame pasaulyje kinai steigia Konfucijaus institutus, kurių užduotis populiarinti kinų kultūrą ir kalbą. Rusijos ir Vakarų tarnybos mano, kad šie institutai gali būti priedanga ekonominės informacijos rinkimui.

Savo knygoje R.Faligot rašo, kad atėjus į valdžią V.Putinui, Rusijos ir KLR tarnybos ėmė artimai bendradarbiauti. Pavyzdžiui, Kosovo atveju Pekinas ir Maskva vieningai rėmė serbus.

Kinų agentai aktyviai dirba ir Maskvoje, nors abiejų šalių saugumo tarnybos pasirašė vengimo galimų konfliktų sutartį. Kinijos ambasadoje Maskvoje dirba žvalgybos reikalų koordinatorius, su kuriuo rusai konsultuojasi, iškilus kokiai nors problemai. Bet šis draugiškumas netrukdo kinams imtis pramoninio šnipinėjimo Rusijoje.

Baimindamiesi "spalvotųjų revoliucijų" savo šalyje kinų slaptųjų tarnybų analitikai stebi įvykius Ukrainoje ir Gruzijoje. Kartu jie nenuleidžia akių ir nuo CŽV, kuri, jų nuomone, rėmė ukrainiečių ir gruzinų revoliucijas. KLR tarnybų vadovas bet kokia kaina turi užkirsti kelią panašiam judėjimui olimpinių žaidynių metu.

Rūpinamasi olimpiados saugumu

1999 metais kovai su "Falun Gong" sekta buvo įsteigtas specialus biuras 610, kuris netrukus ėmė domėtis ir Tibeto gyventojais, disidentais, Taivano separatistais. Dabar jis seka visus Pekino olimpinių žaidynių priešininkus.

Žaidynių saugumui užtikrinti mestos didžiausios (išskyrus 1936 metų Berlyno olimpiadą) žaidynių istorijoje pajėgos, nes politiniai lyderiai bijo, kad islamistai nesurengtų cheminių atakų metro arba nepasikėsintų į sportininkus. Ne mažiau bijoma ir politinių deklaracijų bei taikių Tibetą ginančių demonstracijų, kurias gali surengti bet kas, kad ir australų sirgaliai, tarp kurių daug "Falun Gong" narių. Kinijos kultūros centruose ir ambasadose slaptųjų tarnybų agentai atrinkinėja sporto žurnalistus, kad šie nesidomėtų politiniais reikalais ir neieškotų ryšių su disidentais. Daroma viskas, kad Vakarų tarnybos neatsiųstų savo agentų, akredituotų kaip korespondentai.

Dar viena grėsmė - pačių kinų rengiamos atakos prieš juodaodžius sportininkus. Rasistinės pažiūros Kinijoje labai gajos, Pekine nulinčiuota daug afrikiečių studentų.

Kinijos Karinės žvalgybos vadui nurodyta derėtis net su "Al-Qaeda", kad nerengtų savižudžių atakų per žaidynes. Kadaise kinų karinė žvalgyba padėjo ginklais su sovietų kariuomene kovojantiems Afganistano mudžahedams. Tačiau dabar "Al-Qaeda" nėra vieninga; pavyzdžiui, Indonezijos "Jamaa Islamia" skelbiasi esanti jos dalis, tačiau veikia autonomiškai.

Kinams padeda Rusijos, Prancūzijos ir JAV tarnybos. Sausio pabaigoje FTB vadovas lankėsi Pekine, kad aptartų kovą su terorizmu. Prancūzai pasiūlė savo ekspertų. Pernai kinų ir rusų specialiosios tarnybos Rusijoje buvo surengę įkaitų vadavimo pratybas.

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

Maketuoti rėmeliuose:

1. Rusijos specialiųjų tarnybų slaptuosiuose archyvuose yra storas segtuvas - Ivano Sergejevičiaus Dozorovo dosjė. Šiuo kriptonimu pažymėtas Kinijos vadas Deng Xiaopingas. Segtuve - medžiaga apie jo veiklą "Kominterne", gyvenimą Paryžiuje 3-ojo dešimtmečio pradžioje, ryšius su Levu Trockiu ir apie romaną su jaunute kinų studente. Deng Xiaopingo dosjė - tikra bomba, kurią kinai siekia bet kokia kaina sunaikinti.

2. 1999 m. amerikiečiams bombarduojant Belgradą kinų ir serbų tarnybos parengė Slobodano Miloševičiaus išgabenimo iš šalies ir politinio prieglobsčio suteikimo Kinijoje planą. Jo įgyvendinti nepavyko. Pernai Šanchajuje pastebėta daug artimų Miloševičiui ir jo žmonai Mirai Markovič, kuri kartu su sūnumi gyvena Maskvoje, žmonių. Tarp jų - ir karo nusikaltimais kaltinamas Goranas Radoslavlevičius bei buvęs serbų žandarmerijos vadas ir aukštas pareigas žvalgyboje ėjęs Draganas Filipovičius. Filipovičius palaiko artimus santykius su legendine kung-fu mokykla Šaolino vienuolyne.

3. Jaunas Prancūzijos ambasados Pekine darbuotojas Bernard'as Boursicot įsimylėjo gražuolę kinę Shi Pei-Pu, operos dainininkę. Ji puikiai kalbėjo prancūziškai, pati rašė operų libretus. Shi tarpininkaujant kinų kontržvalgyba Bernard'ą užverbavo. Diplomatui grįžus į Prancūziją, Shi nuskubėjo paskui jį. Bernard'as toliau dirbo kinams akylai stebimas meilužės. Po kelių metų jie abu buvo suimti. Tuomet paaiškėjo, kad Shi, kinų Mata Hari, - vyras. Jis kelerius metus vedžiojo už nosies patiklųjį prancūzą, net įtikino pagimdęs jo kūdikį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"