Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Nutylėta korupcija

 
2011 07 22 0:00
Absoliuti korupcija
Absoliuti korupcija

Jungtinėje Karalystėje kilęs žiniasklaidos skandalas padėjo įžvelgti nepakankamai vertintą favoritizmo, kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo padėtimi pavojų. Neteisėto 'News of the World' telefono pokalbių klausymosi skandalas atskleidė korupcijos faktų ir Londono policijoje. Tačiau iki šiol Jungtinėje Karalystėje korupcija, kaip rašo Šveicarijos dienraštis 'Neuer Zuercher Zeitung', buvo nepopuliari tema.

Per automobilių avarijas nukentėjusius britus nuolat vargina neprašyti skambučiai: specializuotos firmos ieško klientų ir už gerą būsimo pelno dalį siūlo savo paslaugas - priversti kaltininką sumokėti už patirtą žalą. Bet jos nė nepasidomi, ar iš viso yra pagrindo siekti žalos atlygio. Ir visiškai neaišku, iš kur tos firmos gauna nukentėjusiųjų telefono numerius.

Duomenų šaltinis - policija

Birželio pabaigoje atlikus tyrimą buvęs darbo ir teisingumo ministras, dabar - parlamento narys Jackas Straw atkreipė žiniasklaidos dėmesį į šį klestintį, kartais neteisėtą verslą, kai kaupiami ir pelningai parduodami nukentėjusių žmonių duomenys, siekiant jų vardu trečiųjų asmenų naudai priversti atlyginti žalą.

J.Straw tvirtina, kad už tokius duomenis mokama iki tūkstančio svarų. Juos suteikia automobilių taisymo dirbtuvės, avarinės tarnybos, nacionalinio sveikatos sektoriaus gelbėjimo tarnybos, net draudimo bendrovės ir policijos struktūros. Pastarosios parduoda nukentėjusiųjų duomenis, kuriuos gauna į avarijos vietą iškviesti pareigūnai. J.Straw žiniomis, 2005-2009 metais viena regioninė policijos struktūra taip surinktomis pajamomis pagerino savo biudžetą 1,3 mln. svarų. Kam buvo panaudoti tie pinigai, taip ir liko neaišku.

J.Straw teigia, jog žalos atlygio verslu užsiimančių įmonių vien per pastaruosius dvejus metus padvigubėjo ir dabar jų yra 3400. Viename Bendruomenių rūmų Transporto komiteto pranešime rašoma, kad dėl tokios "praktikos" 2000-2005 metais reikalavimų atlyginti asmeninę žalą, patirtą per transporto priemonių avariją, skaičius padidėjo 70 proc. - iki 675 tūkstančių. Per dešimt metų išmokos asmeninei žalai atlyginti padvigubėjo ir jau siekia 14 mlrd. svarų. Nors transporto saugumas pagerėjo, eismo įvykių sumažėjo, labiausiai dėl to nukenčia vairuotojai, turintys mokėti didesnį atlygį.

J.Straw "atradimai" išgąsdino britus. Daugelis valdžios institucijų pradėjo savo tyrimą. Duomenų apsaugos tarnyba asmeninių duomenų pardavimą, neturint su tuo susijusių asmenų sutikimo, paskelbė neteisėta veika.

Tačiau dalyvauti tokiuose itin abejotinuose sandėriuose nesibaimina net policija, ir tai šokiruoja, nes primena bulvarinio leidinio "News of the World" telefonų klausymosi skandalą. Juk ir laikraštis daug metų mokėjo policininkams už asmeninę britų informaciją.

Problemos išsižadėjimas

Pritrenkia tiek policijos, tiek žurnalistų elgesys, nes, tiesą sakant, Jungtinėje Karalystėje korupcija ir panaši abejotina nusistovėjusi tvarka nelaikoma didele problema. Apie tai nėra statistinių duomenų, nėra korupcijos atskleidimo ir kovos su ja institucijos. Geriausiu atveju apie tai kalba žiniasklaida. Tačiau ji praneša žinias iš tolimų kraštų, o ne pasidairiusi po savo kiemą.

Birželį nevyriausybinė organizacija "Transparency International" paskelbė, jos žiniomis, didžiausio kada nors Jungtinėje Karalystėje atlikto korupcijos tyrimo rezultatus. Ataskaitoje teigiama, kad papirkinėjimas nėra paplitęs ir pripažintas, kad "pagrindiniai visuomenės ramsčiai nepažeisti ir tvirti". "Transparency International" korupcija vadina bet kokią nusistovėjusią tvarką, padedančią lobti valdžia piktnaudžiaujantiems privatiems asmenims. Organizacijos nuomone, niekas nežino jos tikrojo masto. Pagrindinėse Jungtinės Karalystės visuomenės srityse ir institucijose viešpatauja "plačiai paplitusio pasitenkinimo savimi, korupcijos egzistavimo neigimo būsena".

Lobistai ir rėmėjai

"Transparency International" kritikuoja, kad Jungtinėje Karalystėje už kovą su korupcija atsako mažiausiai 12 valstybinių tarnybų ir daugiau kaip 40 policijos struktūrų, tačiau duomenų niekas nekaupia. Tai rodo, kad problema deramai nesuvokiama. Korupcijos atvejai tiriami tik retais atvejais, be to, dažnai kalbama ne apie ją, o apie ką nors kita. Pagal tos pačios organizacijos išleistą ir tarptautiniu mastu labai vertinamą Korupcijos suvokimo indeksą, kuris apžvelgia korupcijos paplitimą 178 šalyse, Jungtinė Karalystė užima 20 vietą, yra žemiau nei per vidurį tarp kitų Vakarų pramoninių valstybių. Vokietija čia 15-a, Šveicarija - 8-a. Įspūdį, kad Ūkanotajame Albione korupcijos problema dažniausiai nutylima, patvirtina ir faktas, jog birželio viduryje paskelbta ataskaita beveik nesudomino britų žiniasklaidos.

"Transparency International" užsakymu atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, britai mano, kad trys iš keturių labiausiai korupcijos paveiktų visuomenės institucijų yra politinės partijos, parlamentas ir savivaldybės. Policija - pačioje sąrašo apačioje. Organizacijos ekspertai taip pat išskiria parlamentą ir partijas, nes didelis skaičius parlamento etikos standartų apsaugos komisijų ir mechanizmų nepadeda išvengti dažnų skandalų. Vienas jų - prieš dvejus metus dienraščio "The Daily Telegraph" atskleistas išmokų skandalas. Kilus triukšmui 390 parlamentarų turėjo grąžinti neteisėtai gautas išmokas, o 6 pateko už grotų dėl sukčiavimo atlyginant patirtas išlaidas.

Pirmiausia rūpesčių kelia neskaidri lobistų veikla parlamente ir galimas interesų konfliktas priimant į darbą privačiose struktūrose buvusius vyriausybės narius. Pavyzdžiui, parlamentaro Davido Hansono žiniomis, policijos vadas, kuris 2006 metais buvo atsakingas už "News of the World" tyrimą, ir tuometis vyriausiasis kaltintojas Kenas McDonaldas šiuo metu dirba Ruperto Murdocho naujienų korporacijoje "News International".

Akivaizdu, kad partijos priklauso nuo turtingų verslininkų ir rėmėjų. Už savo dosnumą (jei parama siekia apie milijoną svarų) jie gali tikėtis įtakingo posto partijoje, lordo titulo ir narystės Lordų rūmuose iki gyvos galvos. "Transparency International" reikalauja skaidraus lobistų registravimo parlamente ir partijoms skiriamos paramos apribojimo, kaip įprasta daugelyje demokratinių šalių.

Šių metų liepos 1 dieną įsigaliojęs Kyšininkavimo įstatymas ("Bribery Act") padėjo suderinti Jungtinės Karalystės teisę, kuri beveik nesikeitė nuo XIX amžiaus, su tarptautiniu mastu pripažintais reikalavimais. Ekspertų nuomone, šiame įstatyme nubrėžtos korupcijos įveikimo gairės. Iki šiol Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija kaltino Jungtinę Karalystę nesilaikant savo tarptautinių įsipareigojimų. Tačiau priimant įstatymą paskutinę akimirką vadovaujanti pramonininkų asociacija CBI gavo didelių nuolaidų. Todėl kyla abejonių, ar šis teisės aktas ateityje bus veiksmingas. Atsakingos institucijos Sunkių sukčiavimų biuro pajėgos menkos, jo biudžetas nuolat karpomas, o kitais metais vyriausybė planuoja apskritai biuro atsisakyti. Bus panaikinti ir kiti kontrolės organai, pirmiausia - bendruomenių valdymą kontroliuojanti Audito komisija, o kas juos pakeis, nenumatoma. Todėl kovoti su korupcija taps dar sunkiau.

Nematanti akis

Neseniai per Bendruomenių rūmų debatus šešėlinis leiboristų teisingumo ministras Chrisas Brantas priminė, kad dar 2006 metais Informacijos atstovų biuras paskelbė labai kritišką pranešimą apie konfidencialių asmeninių duomenų pirkimą ir pardavimą. Jame teigiama,

jog privačią informaciją apie klestinčią nelegalią prekybą dažniausiai perka temų ieškantys žurnalistai, taip pat finansų įmonės ir net savivaldybės, siekiančios priversti skolininkus sumokėti skolas. Tuomet Informacijos atstovų biuras pareikalavo imtis teisinių priemonių prieš tokį piktnaudžiavimą, tačiau to nebuvo padaryta. Ministras Ch.Brantas pareiškė, jog nusivylė politine sistema.

Kitas parlamento narys, jaunas konservatorius Zacas Goldsmithas per vienus debatus pripažino, kad politikams reikia žiniasklaidos, nuo kurios jie priklauso, malonės. Todėl britų parlamentas daug metų elgėsi bailiai ir nuolankiai užmerkdavo akis. Bet R.Murdocho žiniasklaidos koncernas tapo pernelyg galingas ir ėmė piktnaudžiauti netikėtai gauta valdžia.

Šie du savikritiškai nusiteikę politikai atskleidė neryškią, sunkiai teisinėmis priemonėmis kontroliuojamą, tačiau didelę struktūrinę žiniasklaidos ir politikos santykių problemą šiuolaikinės demokratijos sąlygomis. "News of the World" skandalas padėjo suvokti dėl šios simbiozės į korupciją vedantį pavojų.

Atsistatydinimai ir suėmimai

Londono policijos vadas seras Paulas Stephensonas pasitraukė iškilus į viešumą žiniasklaidos magnato Ruperto Murdocho telefono pokalbių klausymosi ir kyšininkavimo aferai. P.Stephensonas atsidūrė kritikų taikinyje paaiškėjus, kad leido sumokėti dalį kainos už jo sveikatos grąžinimo paslaugas. R.Murdocho laikraštis "The Sunday Times", remdamasis policijos ataskaita, pranešė, jog dalį P.Stephensono sanatorinio gydymo kainos (12 tūkst. svarų) padengė SPA savininkas. SPA įstaigos viešųjų ryšių atstovu dirbo šiuo metu jau suimtas buvęs laikraščio "News of the World" žurnalistas Neilas Wallisas.

Policija areštavo ir vyriausiąją R.Murdocho imperijos vadovę Rebekah Brooks. Ji įtariama korupcija ir neteisėtų pokalbių klausymosi metodų naudojimu. Po intensyvios apklausos R.Brooks buvo paleista už užstatą. Ministras pirmininkas Davidas Cameronas turėjo teisintis, kodėl jis, vos 15 mėnesių einantis premjero pareigas, rado laiko susitikti su R.Murdochu ar jo vyriausiaisiais vadovais net 26 kartus.

Opozicijos lyderis Edas Milibandas duodamas interviu laikraščiui "The "Observer" pareikalavo sugriežtinti žiniasklaidos koncentracijos įstatymus. "R.Murdocho valdžia pavojinga, - sakė Leiboristų partijos vadovas, - jos įtaka viešajam Didžiosios Britanijos gyvenimui per didelė."

Korporacija "News International" iki šiol kontroliavo 37 proc. britų laikraščių rinkos. R.Murdochui priklauso ir 39 proc. televizijos bei telekomunikacijos koncerno BSkyB akcijų. Magnatas norėjo visiškai perimti jo kontrolę, tačiau kilus skandalui buvo priverstas savo planų atsisakyti.

 

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"