Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Nuosaikų merą džiugina Londono įvairovė

 
2016 05 10 6:00
Pirmą dieną atvykęs į darbą naujasis Londono meras Sadiqas Khanas buvo pavaišintas kruasanais.
Pirmą dieną atvykęs į darbą naujasis Londono meras Sadiqas Khanas buvo pavaišintas kruasanais. Reuters/Scanpix nuotrauka

Niekur kitur jis nenorėtų auginti savo dukterų, kaip tik Londone – čia jos turi visas teises ir laisves, kurias Sadiqas Khanas žada apginti nuo fundamentalistų.

Pirmiausia, ką padarė S. Khanas, – pirmas istorijoje musulmonas, išrinktas Londono ir apskritai Europos sostinės meru,– susitiko su holokaustą išgyvenusiais žmonėmis šiauriniame Londone. Kartu su rabinu Ephraimu Mirvisu ir kitais žydų bendruomenės lyderiais jis dalyvavo ceremonijoje, skirtoje 6 mln. žydų, nacių nužudytų per Antrąjį pasaulinį karą, paminėti. Tad leiboristai tikisi, kad šis S. Khano žingsnis sumažins įtampą, kilusią dėl numanomo antisemitizmo šios partijos gretose. Mat didelį triukšmą sukėlė buvusio Londono mero leiboristo Keno Livingstone'o komentarai apie Hitlerį.

Kuklios kilmės S. Khanas, ypač palyginti su jo turtingu varžovu Zacu Goldsmithu, kurį jis sumušė per varžybas dėl Jungtinės Karalystės (JK) sostinės, pažadėjo būti „visų londoniečių meru“. Jis padėkojo žydams, kad išgyvenę holokausto siaubus jie sugebėjo ne tik susikurti gyvenimą Londone, bet ir labai daug duoti visai visuomenei.

Per Londono mero rinkimus už leiboristą S. Khaną balsavo daugiau kaip 1,3 mln., arba 57 proc., didžiausio JK miesto rinkėjų; jo varžovas konservatorius Z. Goldsmithas laimėjo 43 proc. balsų. Rinkimų kampanija, pasak apžvalgininkų, pasižymėjo kaltinimais musulmonui politikui, kad jis pritaria islamo ekstremizmui. Nepaisant to, S. Khanas laimėjo rinkimus ir pakeitė ligtolinį Londono merą konservatorių Borisą Johnsoną, aktyviai agitavusį britus per referendumą birželį balsuoti už JK pasitraukimą iš Europos Sąjungos. Dabar jis ketverius metus iki 2020-ųjų vadovaus dugiakultūriam Londonui, turinčiam 8,6 mln. gyventojų, tarp kurių yra milijonas musulmonų.

Jokių nuopelnų dėl savo pergalės leiboristų lyderiui Jeremy Corbynui S. Khanas nepriskyrė ir netgi perspėjo, kad partija negali kliautis vien savo elektorato šerdimi – griežtai kairiaisiais rinkėjais, ignoruodama platesnį jų spektrą, kalbėtis reikia su visais. Abu šie politikai gana smarkiai nesutaria dėl partinės krypties. S. Khanas į savo komandą susirinko nuosaikius leiboristus ir daug svarbių postų Londono valdžioje žada skirti moterims, o J. Corbynas net nedalyvavo šeštadienį vykusioje mero prisaikdinimo ceremonijoje.

Sadiqas Khanas su žmona teisininke Saadiya. /standard.co.uk nuotrauka
Sadiqas Khanas su žmona teisininke Saadiya. /standard.co.uk nuotrauka

Ir vargšams, ir turtuoliams

Kitaip nei buvęs jo varžovas Z. Goldsmithas, milijardieriaus verslininko ir finansisto sero Jameso Goldsmitho sūnus, 45 metų S. Khanas gimė imigrantų iš Pakistano šeimoje pietiniame Londone. Kad išmaitintų šeimą, jo dabar jau velionis tėvas, septintąjį dešimtmetį atvykęs į JK, dirbo 44 autobuso vairuotoju, o mama buvo siuvėja. Taigi S. Khanas gerai supranta paprastą žmogų, ir tai, manoma, labiausiai patraukė londoniečius. Ko dabar gali tikėtis JK sostinės gyventojai iš naujojo savo miesto vadovo?

Pirmiausia reikia pasakyti, kad šiam buvusiam advokatui, baigusiam teisę Šiaurės Londono universitete ir dirbusiam žmogaus teisių srityje, tikrai artimos tokios leiboristų vertybės kaip socialinis teisingumas ir lygybė. Neabejotina, kad S. Khanas ambicingas ir darbštus. Jo žmona Saadiya (juodu susituokė 1994 metais) taip pat advokatė iš Pietų Londono. Pasukęs į politiką S. Khanas buvo išrinktas į vietos tarybą, o 2005 metais – į parlamentą ir dirbo Gordono Browno vyriausybėje transporto ministru.

Londono meras atsako už miesto transporto, policijos, aplinkosaugos, būsto ir planavimo politiką. Pradžioje S. Khanas pažadėjo ateinantiems ketveriems metams įšaldyti Londono transporto kainas. Transportas Londone išties neapsakomai brangus, bet S. Khano kritikai sako, kad jis tiesiog pataikauja miniai, nes iš tiesų toks įšaldymas atsieis milijonus svarų sterlingų ir baigsis tuo, kad bus pakelti municipaliniai mokesčiai.

Kad išspręstų būsto problemą Londone, S. Khanas planuoja pastūmėti vystytojus statyti naujus namus, kurių pusė būtų už prieinamą kainą. Laikraščiui „The Guardian“ jis sakė: „Socialinis būstas suteikė mano tėvams saugumo jausmą, kad bent metus būsto savininkas nepareikalaus 10 proc. didesnės nuomos, antraip grasindamas išmesti į gatvę. Tai buvo prieinama, todėl jie galėjo taupyti nuosavam būstui.“

Šis S. Khano pasiūlymas visiškai kertasi su dabartine tendencija, kai butai Londone reklamuojami kaip saugus prieglobstis turtingiems užsienio investuotojams iš Azijos ir Artimųjų Rytų, ir taip pat kritikuojamas kaip komerciškai nepateisinamas, tad galiausiai nieko nebus pastatyta.

Nors S. Khanas siekia socialinio teisingumo, prieš turtuolius jis irgi neburbuliuoja, bet džiaugiasi Londono įvairove. „Man patinka, kad Londone gyvena 140 milijardierių, kad yra 400 tūkst. milijonierių. Bet yra žmonių, kurie lieja prakaitą dviejuose trijuose darbuose ir negali sumokėti nuomos“, – sakė jis.

S. Khaną pažįstantys leiboristai sako, kad jis siekia įvairovės visose srityse: tikėjimo, švietimo, darbo, ir nori, kad niekas nebūtų paliktas už borto dėl galimybės stokos.

Skelbia karą ekstremizmui

Vis dėlto, kaip rodo „YouGov“ apklausa, apie 30 proc. londoniečių jaučiasi nejaukiai, turėdami merą musulmoną. Be to, iš konservatorių lūpų skamba, kad būdamas žmogaus teisių gynėjas S. Khanas ne kartą palaikė ekstremistinių pažiūrų musulmonų dvasininkus ir savo teisiniais patarimais veikė prieš policiją. Tai didina įtarumą mieste, kuriame nuolat tvyro teroro aktų, kuriuos vykdo dažnai čia pat ir užaugę ekstremistai, pavojus.

S.Khanas atsikerta esąs liberalių pažiūrų ir dėl to kai kurie žmonės su juo net nesikalba. Pirmą kartą išrinktas į municipalitetą jis patyrė įvairiausių problemų iš ekstremistų ir net sulaukė fatvos. 2013 metais jis buvo vienas iš 5 politikų musulmonų, parlamente balsavusių už vienos lyties asmenų santuokas, ir už tai sulaukė islamistinių grupių grasinimų mirtimi.

Jis pats nelinkęs akcentuoti nei savo rasės, nei tikėjimo. Interviu „The New York Times“ S. Khanas sakė: „Esu londonietis, europietis, britas, anglas, islamo tikėjimo, kilęs iš Azijos, Pakistano kultūros, tėtis ir vyras.“ Ir tai, matyt, tiesa, nes S. Khanui artimi bičiuliai žino, kad jis leidžia savo dukterims – 14 metų Ammarah ir 16 metų Anisah – vilkėti, kaip tik nori, ir trokšta joms išsilavinimo, kokio jos pageidauja.

Laikraščiui „The Evening Standard“ S. Khanas sakė, jog negalima leisti, kad naujasis fundamentalizmas sugriautų sunkiai iškovotą laisvę, kuria gali džiaugtis jo dukros. Todėl jis žada įvesti „karo padėtį sostinėje, kad ji nustotų būti terorizmo taikiniu“. Ta proga S. Khanas ir vėl prisiminė savo dukteris, kurios yra tokio amžiaus, jog nuolat keliauja po visą Londoną. Jis taip pat sakė su visa šeima buvęs koncerte Paryžiuje, tad laisvai galėjo būti susprogdintas.

Ir jam nepatinka vis daugiau nikabų Londono gatvėse bei Pakistano keliuose – kai buvo jaunas, net Pakistane to nebuvo. O dabar taip vilkėti nusprendžia net Anglijoje gimę ir užaugę žmonės – todėl reikia užduoti klausimą, kas dedasi tuose namuose, kas juose slypi, jei imama manyti, jog su moterimis galima elgtis kitaip. „Man didelį nerimą kelia tai, kad vaikams primetamas gyvenimo būdas“, – kalbėjo S. Khanas. Paklaustas, ar reikia leisti moterims slėpti veidus Londone, S. Khanas atsakė, kad tai ne jo priedermė nurodinėti, kaip vilkėti moterims, bet „viešose vietose turime matyti vienas kito veidus“. Ir jis už tai, kad Londone gyvenantys žmonės mokėtų susikalbėti angliškai.

Pasak S. Khano, jo šeima atstovauja trims kartoms ir atspindi pažangą, kurią padarė Londonas per 30 metų. Kai čia atvyko S. Khano tėvai, jie rado užrašus, draudžiančius įeiti „juodaodžiams, airiams ir šunims“; kita karta, taigi jis pats, patyrė užgauliojimus ir muštynes; jo dukros jau užaugo niekada nepatyrusios rasinių užgauliojimų.

Pasaulyje S. Khano išrinkimas Londono meru daugiausia įvertintas kaip tolerancijos, demokratijos ir to, ką gali pasiekti žmogus savo gabumais, pavyzdys. Svarbu ne tik tai, ką S. Khanas žada tokio miesto kaip Londonas gyventojams. Pakistaniečių kilmės meras, praktikuojantis musulmonas, yra įkvepiantis simbolis etninėms mažumoms visoje šalyje, o gal ir už jos ribų. S. Khanas gali būti pažangaus islamo veidas, patrauklus tiek nuosaikiems musulmonams, tiek pasaulietiškiems vakariečiams.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"