Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Nepatyrę prieš rimtus – rinkimai keičia Ispaniją

 
2015 12 12 6:00
Centro dešiniųjų "Ciudadanos" partijos lyderis Albertas Rivera mano, kad atsakomybė yra svarbesnė už patirtį.
Centro dešiniųjų "Ciudadanos" partijos lyderis Albertas Rivera mano, kad atsakomybė yra svarbesnė už patirtį. AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Ispanų pyktis dėl sunkių ekonominių laikų, politikų korupcijos ir taupymo priemonių iškėlė naujas politines jėgas, kurios žada padaryti galą dvipartinei sistemai, dominavusiai šalyje ilgus dešimtmečius.

Daugiau kaip tris dešimtmečius rinkimai Ispanijoje baigdavosi arba kairiųjų, arba dešiniųjų pergale. Tačiau likus vos savaitei iki naujo balsavimo partija, esanti maždaug politinio spektro centre, gali sumaišyti visas kortas. Gruodžio 20 dieną Ispanijoje vyksiantys visuotiniai rinkimai žada būti kaip niekada įtempti.

„Visos taisyklės Ispanijoje sulaužytos“, – tvirtino Albertas Rivera, „Ciudadanos“ („Piliečiai“) partijos lyderis. Jos iškilimas kairiųjų ir dešiniųjų jėgų sąskaita reiškia, kad kairieji populistai iš „Podemos“ („Mes galime“) nebelaikomi didžiausia grėsme tradicinėms partijoms. „Užuot balsavę už socialistus ar konservatorius, rinkėjai spręs, ar nori pokyčių, ar to paties“, – sakė A. Rivera.

Nuo 1982 metų socialistai laimėjo šešerius, Liaudies partija – kitus trejus nacionalinius rinkimus. „Ciudadanos“ ir „Podemos“ yra tos maištaujančios politinės jėgos, kurios keičia Ispaniją. Tačiau tuo, A. Riveros nuomone, panašumas ir baigiasi. Nors abi partijos konstatuoja tą patį – politikų korupciją ir rinkėjų nepasitenkinimą dviženkliu nedarbo lygiu bei taupymo priemonėmis, jų siūlomi sprendimai visiškai skirtingi.

„Ciudadanos“ žada kapitaliai rekonstruoti šalies institucijas, imtis priemonių prieš korupciją ir sukčiavimą, keisti švietimo sistemą ir atsieti politiką nuo teisinės sistemos. Ispanijai galynėjantis su užtrukusios ekonominės krizės padariniais, „Ciudadanos“ nori taikyti vienodas darbo sutartis tiek nuolatiniams, tiek laikiniems darbuotojams, kurie dabar sudaro daugiau kaip ketvirtadalį Ispanijos darbo jėgos, taip pat mažinti mokesčius, kad paskatintų investicijas ir vartojimą.

Katalonijoje tapo ankšta

„Ciudadanos“ atsirado Barselonoje 2006 metais kaip regioninė platforma prieš separatizmą Katalonijoje, o nacionalinius vandenis išbandė 2012-aisiais. Tuomet A. Rivera pradėjo dalyvauti televizijos debatuose Madride, nes per mažai gavo eterio Katalonijoje. 36 metų politiko mintis buvo paprasta – dalyvauti Katalonijos politinėje kovoje iš sostinės. Tačiau rezultatas netikėtai pranoko lūkesčius – ispanai susipažino su teisininku ir buvusiu plaukiku bei įteikė jam bilietą į nacionalinę politiką.

Partijai augant iškilo būtinybė plėsti ir savo tapatumą – toliau nei vien pasipriešinimą Katalonijos separatizmui. Tai, kad prie šios politinės jėgos ištakų stovėjo daug socialistų, atspindi jos pozicija ginti nemokamą išsilavinimą ir mediciną. Tačiau kalbant apie ekonomiką „Ciudadanos“ pasislinko dešinėn, ir dabar pasisako už mažesnį valstybės kišimąsi. „Piliečiai“, kad ir ne tokie konservatyvūs kaip Liaudies partija, taip pat yra laisvosios rinkos kapitalizmo šalininkai.

Naujausios apklausos rodo, jog į rinkimus „Ciudadanos“ eina kaip trečia partija, bet gerokai atsiliekanti nuo socialistų. Premjero Mariano Rajoy valdančioji Liaudies partija, nors ir ėmėsi griežtų taupymo priemonių, žada surinkti daugiausia balsų. Skaičiuojama, kad parlamente konservatoriams atiteks iki 128 vietų iš 350, tad daugumos jie vis dėlto neturės. Socialistai gali tikėti 89, o „Ciudadanos“ – 66 vietų. „Podemos“ ir su ja susijusios regioninės partijos turėtų gauti iki 49 mandatų.

Politinio spektro centre

Taigi rinkimai žada suduoti galutinį smūgį dviejų partijų dominavimui, kuris buvo būdingas Ispanijos politikai nuo tada, kai šalis perėjo prie demokratijos. Tačiau „Ciudadanos“ nustebino daugelį – ji, kitaip negu kitose Europos valstybėse iš politinio spektro pakraščių iškilusios naujos partijos, užėmė teritoriją politinio spektro centre. Apžvalgininkai teigia, jog tai paradoksalu ir unikalu. Politinio spektro centre ir centro dešinėje žiojėjo didelė skylė, ir „Ciudadanos“ sėkmingai ja pasinaudojo.

Kadangi nė viena partija per rinkimus neiškovos daugumos, „Ciudadanos“ vaidmuo sudarant vyriausybę gali būti lemiamas. Ideologiškai ji yra gana lanksti, kad paremtų socialistus Andalūzijoje ar Liaudies partiją Madrido regione, bet A. Rivera patikino, jog „Piliečiai“ nedalyvaus vyriausybėje, kuriai nevadovauja. Ir priminė 2010 metų Davido Camerono ir Nicko Cleggo koaliciją Didžiojoje Britanijoje. D. Cameronui į pagalbą atėjęs liberalų demokratų lyderis per labai trumpą laiką prarado pasitikėjimą. „Mūsų tikslas nėra vien nauji įstatymai ar nauja vyriausybė, o kur kas daugiau – atversti naują puslapį šalies istorijoje“, – kalbėjo A. Rivera.

Lipa iš duobės

Mariano Rajoy konservatoriai po truputį ištraukė Ispaniją iš gilios ekonominės duobės.
Mariano Rajoy konservatoriai po truputį ištraukė Ispaniją iš gilios ekonominės duobės.

Vadovaujant M. Rajoy šalis išlipo iš ekonominio nuosmukio, bet dar nėra visiškai atsigavusi. Ispanija – viena labiausiai nedarbo paveiktų valstybių, tačiau padėtis čia per pastaruosius dvejus metus itin pagerėjo. Nedarbas sumažėjo nuo 27 iki 21 procento. Aišku, skaičius vis tiek baisus – šiuo metu Ispanijoje darbo neturi 4,15 mln. žmonių – ir yra antras Europoje po Graikijos. Šiaip ar taip, vyriausybei mažėjantys nedarbo rodikliai tikrai gera naujiena. Visą savo kampaniją į nedarbo problemą sutelkęs 60 metų M. Rajoy žada per ateinančius ketverius metus 2 mln. naujų darbo vietų.

Permainų siekiančios „Ciudadanos“ ir „Podemos“, ypač traukiančios jaunimą, sulaukia Liaudies partijos kaltinimų patirties stoka. M. Rajoy, kurio kampanija vadinasi „España, en serio“ (liet. „Ispanija, rimtai“), perspėja, jog šalies ekonomika dar pernelyg trapi, kad ją būtų galima atiduoti į nepatyrusias rankas.

Premjeras pabrėžia, kad jo partija sukurta ne prieš 15 minučių. „Valdymas nėra improvizacija, – neseniai savo rinkėjams Valensijoje aiškino M. Rajoy. – Negali nukristi tiesiog iš niekur ir imtis pokyčių.“

A. Rivera patirties klausimą atmeta, jo manymu, atsakomybė yra svarbesnė. „Tai reiškia nestatyti oro uostų, kurie dabar stovi tušti... neturėti korumpuotų politikų savo partijoje, – sakė „Ciudadanos“ lyderis. – Jei socialistai ar Liaudies partija viską būtų darę gerai, nei „Podemos“, nei mūsų nebūtų.“

M. Rajoy stengiasi pasinaudoti ir Katalonijos nepriklausomybės siekiu – pateikia savo partiją kaip patikimiausią saugiklį šalies vientisumą norintiems išsaugoti ispanams. Tačiau ir čia jam iššūkį meta „Ciudadanos“, nes dabar tai yra antra pagal dydį jėga Katalonijos parlamente, tad pagrįstai gali teigti, jog regiono rinkėjai turi kuo remtis per grumtynes su separatistais.

Daug naujų veidų

Pedro Sanchezas - naujas socialistų veidas.
Pedro Sanchezas - naujas socialistų veidas.

Pastaruosius mėnesius kandidatai karštai diskutuoja ir siūlo savo planus ekonomikos atsigavimo, skaidrumo, švietimo, užsienio politikos ir socialinio saugumo klausimais. Šmėkščiojantis Katalonijos separatizmas taip pat tapo svarbus.

Socialistai labiausiai kritikuoja M. Rajoy vyriausybės griežto taupymo priemones ir žada pagerinti mažiausias pajamas turinčių žmonių padėtį. „Podemos“ irgi ketina padaryti galą griežtam taupymui ir didinti socialinę gerovę – jų filosofija artimiausia Graikijos kairiųjų partijai „Syriza“. 37 metų charizmatiško Pablo Iglesiaso, į uodegėlę plaukus susirišusio buvusio politikos mokslų dėstytojo, vadovaujama „Podemos“ surengė daugybę didelio masto protestų prieš taupymą.

Socialistai taip pat turi naują telegenišką lyderį – 43 metų Pedro Sánchezą, kurį galima laikyti politikos naujoku. Partija jį išsirinko pernai, kad sustabdytų jaunimo nutekėjimą iš savo šalininkų gretų. Drauge su „Podemos“ socialistai žada atšaukti M. Rajoy įstatymus, leidžiančius lengviau atleisti ir priimti darbuotojus, suteikti svarbesnį vaidmenį profesinėms sąjungoms. „Podemos“ siūlo valstybei investuoti į žaliąją energiją ir taip sukurti daugiau darbo vietų. Abi šios politinės jėgos didins mokesčius ir socialines išmokas, kad sumažintų tarp turtingųjų ir vargingųjų nuosmukio metais padidėjusią skirtį.

Lemiamos dienos

Pablo Iglesiaso vadovaujama kairuoliška "Podemos" artima socialistams.
Pablo Iglesiaso vadovaujama kairuoliška "Podemos" artima socialistams.

„Podemos“ labiausiai iškėlė pasipiktinimas politine ir ekonomine padėtimi. Nors tas pasipiktinimas nesumažėjo, jis peraugo į platesnį procesą – rinkėjai siekia atnaujinti sistemą, o ne kurti nuo nulio. Be abejo, žmonės nori nubausti socialistus ir Liaudies partiją, tad ieško alternatyvų. „Ciudadanos“ labiausiai patinka tiems, kurie yra gana nuosaikūs ir mato save kažkur ideologinio spektro centre.

„Ciudadanos“ mėgina įtikinti ispanus, kad permainų nereikia bijoti, bet jei triumfuos baimė ir netikrumas, kuriais gąsdina senieji politikai, galimybė bus prarasta. Paskutinės dienos prieš rinkimus bus lemiamos, nes didelė dalis rinkėjų dar neapsisprendę. Bus įdomu pažiūrėti, ar griežtas taupymas gali pasitvirtinti Europos politikoje. Panašaus plauko kaip M. Rajoy konservatorius, gretimoje Portugalijoje įdėjęs daug pastangų, kad ekonomika šiek tiek atsigautų, praėjusį mėnesį pralaimėjo prieš taupymą susivienijusių partijų koalicijai.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"