Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Neblėstanti karalienės Elžbietos II galia

 
2015 09 09 6:00
Karalienė Elžbieta II su Danieliu Craigu (kairėje) per Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.
Karalienė Elžbieta II su Danieliu Craigu (kairėje) per Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją. AFP/Scanpix nuotraukos

Šiandien Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II tampa ilgiausiai šalį valdančia monarche. Jos Didenybė soste viešpatauja ilgiau kaip 63 metus. Iki šios dienos tas titulas priklausė karalienei Viktorijai. Ilgiau kaip pusę amžiaus šalį yra valdę dar keturi monarchai. Tiesa, karalienei Elžbietai II iki pasaulio rekordo yra kur pasitempti. Svazilando karalius Sobhuza II viešpatavo net 82 metus!

Karalienės gerbėjai šiandien žada minėti istorinę datą. Tačiau pati monarchė iškilmių rengti neketina, nes tai reikštų nepagarbą karalienei Viktorijai. Jos Didenybė šiuo metu vieši Škotijoje, savo Balmoralio pilyje. Bakingamo rūmai nurodė, kad britų laukia didžiulė šventė balandį, kai Elžbieta II švęs 90 metų jubiliejų.

Elžbieta tapo karaliene 1952 metais, mirus tėvui karaliui Jurgiui VI. Tada ji buvo vos 25-erių, tačiau jau ištekėjusi už Edinburgo kunigaikščio Phillipo. Karališkoji pora susilaukė keturių vaikų: princo Charleso, princesės Anne, princo Andrew ir princo Edwardo. Monarchė turi aštuonis anūkus ir penkis proanūkius.

Elžbieta II paprastai vadinama tiesiog karaliene, bet retas žino, kad visas titulo pavadinimas yra „Jos Didenybė karalienė Elžbieta II, Dievo valia, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinės Karalystės ir Jos kitų karalysčių bei teritorijų karalienė, Sandraugos šalių galva, Tikėjimo Sergėtoja“.

Karalienė Elžbieta II su vyru Phillipu (kairėje) ir sūnumi princu Charlesu savaitgalį Škotijoje stebėjo Kalniečių žaidynes./SIPA/Scanpix nuotrauka
Karalienė Elžbieta II su vyru Phillipu (kairėje) ir sūnumi princu Charlesu savaitgalį Škotijoje stebėjo Kalniečių žaidynes./SIPA/Scanpix nuotrauka

Tvirta ir nepajudinama

Kai jaunutė Elžbieta tapo karaliene, šalies vyriausybei vadovavo Winstonas Churchillis. Didžioji Britanija tuo metu jau stojosi ant kojų po Antrojo pasaulinio karo. Ten vis dar buvo stiprus klasių pasidalijimas, žudikai - kariami, homoseksualumas - baudžiamas, nebuvo greitkelių ir prekybos centrų.

Per daugiau kaip šešis dešimtmečius Didžioji Britanija labai pasikeitė. Pastovi išliko tik Elžbieta II, dažnai apibūdinama kaip tvirta, nepajudinama, pareiginga valdovė. Beje, 2007 metų gruodį ji tapo vyriausia visų laikų britų monarche.

Nuo 1952-ųjų Didžiosios Britanijos vyriausybei vadovavo 12 ministrų pirmininkų. Haroldas Wilsonas premjero pareigas ėjo net du kartus. Kai 1966 metais gimė dabartinis ministras pirmininkas Davidas Cameronas, karalienė soste jau skaičiavo 14-us metus. Pirmą kartą D. Cameroną monarchė pamatė viename mokyklos vaidinime. Tuomet aštuonmetis berniukas, vilkintis triušio kostiumą, veikiausiai nė negalvojo, kad ateityje jam teks beveik kiekvieną trečiadienio rytą, 6 val. 30 min., susitikti su karaliene ir kalbėtis apie valstybės reikalus. D. Camerono teigimu, Elžbieta II yra tarsi inkaras, kuris išlaiko laivą per audras ir suteikia aiškumo.

Britai laukia atvykstant karalienei.
Britai laukia atvykstant karalienei.

Pateikė naujovių

Karališkosios šeimos biografas Robertas Lacey sakė, kad valdymo pradžioje niekas nebūtų patikėjęs, jog karalienė per oficialų renginį galėtų pašmaikštauti. Jis turėjo omenyje 2012-ųjų Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją, kai Elžbieta II su superagentą Džeimsą Bondą įkūnijančiu Danieliu Craigu “iššoko” iš sraigtasparnio. Tiesa, šį triuką atliko į karalienę panaši aktorė-kaskadininkė.

Britų monarchija atsivėrė visuomenei palengva. 1969-aisiais pasirodė pirmasis dokumentinis filmas apie karališkąją šeimą. Jis buvo tikra sensacija, nes paprastiems žmonėms leido žvilgtelėti į valdovų gyvenimą. Juostą pamatė trys ketvirtadaliai britų. Tačiau kritikai aiškino, jog tai griauna iki tol saugotą monarchijos paslaptingumą.

Netrukus atsirado ir kita naujovė – karališkosios šeimos narių pasivaikščiojimas tarp žmonių. Šią tradiciją jie parsivežė iš viešnagės Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Ekspertų teigimu, tai simbolizavo ne tik klasių panaikinimą, bet ir kūrė artimesnį valdovų ryšį su gyventojais.

Nuosmukio laikotarpis

Britų monarchijos populiarumas labiausiai smuktelėjo dešimtąjį dešimtmetį. Tuo laikotarpiu žlugo trijų iš keturių karalienės atžalų santuokos. Garsiausiai nuskambėjo princo Charleso ir Dianos Spencer skyrybos. Pasirodė itin atvira knyga, kurioje princesė Diana papasakojo apie savo nelaimingą santuoką.

1992-aisiais gaisras smarkiai nuniokojo karalių vasaros rezidenciją - Vindzoro pilį. Tais pačiais metais britų monarchai pradėjo mokėti mokesčius.

Ypač nesėkmingi jiems buvo 1997-ieji. Gegužę į valdžią atėjo leiboristai su Tony Blairu priešakyje. Ši politinė jėga kurį laiką sugebėjo išlaikyti britų simpatijas. Vėliau rugpjūtį Paryžiuje žuvo britų labai mylima princesė Diana. Tuo metu visuomenę itin papiktino karalienės abejingumas.

Monarchai įvairiais būdais stengėsi taisyti savo įvaizdį. 1997 metais Elžbieta II atsisveikino su taip mėgstama jachta „Britannia“. 2002-ųjų birželį valdovė surengė pirmus viešus koncertus Bakingamo rūmų sode. Per jos karaliavimo laikotarpį karališkuosiuose sodo vakarėliuose apsilankė daugiau kaip milijonas žmonių. 2012-aisiais Elžbieta II pasiekė savo populiarumo viršūnę - net 90 proc. šalies gyventojų buvo palankiai nusiteikę jos atžvilgiu.

Karikatūroje vaizduojami visi Didžiosios Britanijos premjerai valdant Elžbietai II./The Telegraph nuotrauka
Karikatūroje vaizduojami visi Didžiosios Britanijos premjerai valdant Elžbietai II./The Telegraph nuotrauka

Dar valdys

Pastaraisiais metais ne vienos Europos monarchijos karalius ar karalienė užleido sostą jaunesniajai kartai. 2013 metų sausį prieš savo 75-ąjį gimtadienį taip pasielgė Nyderlandų karalienė, o pernai birželį - 76-erių Ispanijos karalius.

Elžbieta II yra sakiusi, kad šalies valdymas - tai darbas visam gyvenimui. Jos Didenybė neketina paisyti šiuolaikinių tendencijų. Tai reiškia, jog 66-erių princas Charlesas taip pat yra rekordininkas – ilgiausiai laukiantis sosto įpėdinis.

Princas Charlesas šalyje ne itin populiarus. Daugelis britų nelabai ir norėtų, kad jis taptų valdovu. Kaip parodė pavasarį atlikta visuomenės apklausa, maždaug pusė Didžiosios Britanijos gyventojų (53 proc.) mėgsta šį princą, bet karalienė sulaukė net 77 proc. respondentų simpatijų. Populiariausi britų karališkosios šeimos nariai yra princas Williamas ir jo brolis Harry.

Įdomūs faktai iš karalienės Elžbietos II gyvenimo.

1. Karalienė savo gimtadienį švenčia du kartus per metus. Elžbieta II yra gimusi balandžio 21-ąją, tačiau viešai jos gimtadienis minimas kurį nors birželio šeštadienį.

2. Elžbietos II sutuoktinis princas Phillipas ją meiliai vadina kopūstėliu.

3. Kas rytą monarchę pažadina jos asmeninis dūdmaišininkas.

4. Karališkosios šeimos galva žiūrėjo daugelį britams puikiai žinomų serialų („Coronation Street”, „EastEnders“ ir „Emmerdale“). Tačiau labiausiai ji mėgsta trilerius.

5. Elžbieta II neturi paso, nes visi Didžiosios Britanijos pasai išduodami jos vardu. Nors monarchė neturi kelionei reikiamo asmens dokumento, ji yra aplankiusi daugiau kaip 100 šalių. Daugiausia kartų karalienė viešėjo Kanadoje.

6. Elžbietai II taip pat nereikalingas vairuotojo pažymėjimas ir automobilio numeris. 1993 metais Jos Didenybė vos nesuvažinėjo savo pavaldinio, kai nemažu greičiu „Jaguar” lakstė po savo parką. 1998 metais karalienė nustebino Saudo Arabijos princą Abdullah - pavežiojo jį automobiliu po apylinkes. Šis labai nervinosi, nes pirmą kartą buvo vežamas moters, ir gana greitai.

7. Elžbieta II išmoko vairuoti automobilį 1945 metais, kai įstojo į kariuomenę. Čia jai buvo patikėti net kariniai sunkvežimiai. Taigi vairavimo įgūdžių monarchei nestinga.

8. Elžbieta II turi savo poetą. Karališkųjų rūmų poeto titulas iki 2019-ųjų priklauso Carol Ann Duffy.

9. Karalienė labai domisi žirgais ir jų lenktynėmis. Valdovė jodinėja net ir sulaukusi garbaus amžiaus.

10. Elžbieta II dievina korgių veislės šunis. Jų turėjo daugiau kaip 30. Pirmą korgių kalytę gavo per savo 18-ąjį gimtadienį. Monarchės susidomėjimas šiais šunimis išliko visą gyvenimą.

11. Visi Didžiosios Britanijos vandenyse plaukiojantys delfinai, eršketai ir banginiai priklauso karalienei. Norintieji prekiauti vietos eršketais vis dar turi gauti oficialų rūmų leidimą.

12. Pagal seną tradiciją Temzės upėje gyvenančios gulbės - irgi monarchės nuosavybė.

13. Per kviestinius pietus karalienei patinka tradiciniai patiekalai, tokie kaip ėriena, jautienos pjausnys ar antiena. Negalima tiekti svogūnų, česnakų, jūrų gėrybių ar makaronų su kokiu nors padažu. Iš pomidorų ir agurkų turi būti išimtos sėklos, kad neįstrigtų tarp dantų.

14. Sklinda kalbos, kad karalienė, norėdama tučtuojau palikti vakarienę, padeda ant stalo savo rankinę. Taip ji duoda ženklą padėjėjams, jog yra pasiruošusi išvykti.

15. Mados žurnalas „Vogue” nustatė, kad 29 proc. visų progų karalienė dėvi mėlynos spalvos drabužius, 13 proc. – gėlėtus, 11 proc. – žalios ir rudos spalvos, 10 proc. – rožinės ir šviesiai violetinės. Ne itin jos mėgstamos spalvos - raudona, geltona, oranžinė, juoda ir smėlio.

Parengė GINTARĖ GRIGALAVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"