Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Naujasis Rusijos opozicionierius

 
2011 06 07 0:00
Tokių iliustracijų galima išvysti A.Navalnyj portale.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Tokių iliustracijų galima išvysti A.Navalnyj portale.
Užsienio spaudos nuotrauka

Interneto dienoraštininkas ir kovotojas su korupcija Aleksejus Navalnyj šiuo metu pats populiariausias Rusijos režimo kritikas.

"Rusijoje sakoma, kad A.Navalnyj - neparlamentinės opozicijos flagmanas laivas, nes jo nacionalistiniai pareiškimai patinka ir liberaliosios opozicijos priešininkams. Gal todėl Rusijos galingieji jį laiko pavojingu", - rašo Šveicarijos dienraštis "Neue Zuercher Zeitung".

Kitokio kirpimo kovotojas

Liberaliajai neparlamentinei Rusijos opozicijai nelengva. Nors jie neprarasdami kantrybės vis rengia demonstracijas, jose kone visada daugiau demonstrantams persekioti atsiųstų milicininkų nei tikrų režimo kritikų. Rusijos žiniasklaidoje Kremliaus kritikos beveik nepasitaiko, o daugumos nusivylusių piliečių romantiškos ir idealistiškos kalbos apie žmogaus teises, demokratiją bei revoliuciją nepasiekia ir neveikia. Tačiau jau kuris laikas ne tik Rusijos sostinėje kalbama ir ginčijamasi apie kitokio kirpimo opozicijos atstovą, kuris savo gyvenimo pažiūromis ir nuotaikomis yra kur kas artimesnis rusams - tai 34 metų teisininkas, finansų ekonomikos ekspertas ir interneto dienoraštininkas Aleksejus Navalnyj, kuris ir pats save laiko vieninteliu tikrai ką nors darančiu rusų opozicionieriumi, be to, daugiausia dėmesio jis skiria korupcijai.

Šis kovotojas pasitelkė naują kovos priemonę - akcininkų aktyvumą. Per antrąją Vladimiro Putino prezidento kadenciją A.Navalnyj nusipirko valstybės kontroliuojamų koncernų "Transneft", "Rosneft", "Gazprom" bei VTB banko akcijų ir ėmė nuolat reikšti pasipiktinimą, kad negauna dividendų, nors įmonių pelnai didėja. Todėl jis kreipėsi į teismą reikalaudamas leisti susipažinti su įmonių balansais.

Šis jo žingsnis nebūtų virtęs sensacija, jei valstybės kontroliuojamos teisinės sistemos teismas nebūtų priėmęs nuosprendžio jo naudai. A.Navalnyj laimėjo procesą prieš tokius gigantus kaip "Transneft" ir "Rosneft", tad jie buvo įpareigoti pateikti jam vidaus dokumentus, tarp jų - Direktorių tarybos posėdžių protokolus. Tačiau dabar "Transneft" jau pareiškė, kad ketina apskųsti vasarį paskelbtą nuosprendį, motyvuodama tuo, kad tinklaraštininkas A.Navalnyj

kaupia informaciją sąmokslui prieš Rusiją. "Transneft" generalinis direktorius Nikolajus Tokarevas ėmė kalbėti apie A.Navalnyj ryšius su Amerikos įtakingiausiais politikais ir vadinti jį tėvynės išdaviku. Jo moto tapo frazė: "Visi žino, kaip jis nekenčia Rusijos." Valstybinės įmonės vadovas greičiausiai baiminasi, kad sumanus tinklaraštininkas paviešintuose dokumentuose ras daugiau nesuderinamumų, nes A.Navalnyj sako, jog ketina įrodyti, kad tiesiant Rytų Sibiro-Ramiojo vandenyno naftotiekį kažkur išgaravo 4 mlrd. dolerių.

Rusiškasis "WikiLeaks"

Naujausias A.Navalnyj projektas - tinklavietė "Rospil.info", praminta rusiškuoju "WikiLeaks", kurioje savanoriai kruopščiai nagrinėja įtartinus viešuosius pirkimus ieškodami korupcijos atvejų. Tinklavietė vadinasi "rospilit" (perpjauti, - rus.) ir yra žargoninio kyšį reiškiančio žodžio vedinys. A.Navalnyj sumanė ją įkurti praėjusį rudenį, kai išsiaiškino, kad VTB pirko dujotiekiui reikalingas gręžimo mašinas iš Kinijos už dvigubai didesnę nei rinkos kainą. Po šio sėkmingiausio A.Navalnyj demaskavimo buvo atleistas VTB vadovas.

Interneto portalas "Rospil" netruko pagarsėti. Šiuo metu jame nuolat skelbiama, kaip buvo atlikti viešieji pirkimai, pavyzdžiui, naujam Didžiojo teatro interneto portalui, kuris mokesčių mokėtojams kainuos 5,4 mln. rublių (540 tūkst. litų), sukurti. Savo biuro išlaidoms padengti, advokatų ir darbuotojų honorarams A.Navalnyj renka rėmėjų pinigus tiesiog tinklavietėje. Portalo lankytojai dosnūs: per kelias savaites 150 tūkst. žmonių kovai su korupcija nepagailėjo beveik pusės milijono litų. A.Navalnyj teisus teigdamas, kad Rusijos istorijoje to dar nebuvo.

Politinės ambicijos

Vienišasis kovotojas greitai pelnė žiniasklaidos dėmesį. Rusijos ekonomikos laikraštis "Vedomosti" dar 2009 metais jį vadino "Robinu Hoodu" arba "Rusijos Erina Brokovich", JAV Jeilio universitetas įtraukė jį į savo "Pasaulio mokslinės draugijos programą" (World-Fellow-Program). A.Navalnyj populiarumas nuolat didėja ir tėvynėje. Jo asmeninį, jau kelerius metus rašomą tinklaraštį "LiveJournal", kasdien skaito 150 tūkst. žmonių. Žinoma, tai labiausiai išsilavinęs miestų elitas, t. y. tie, kurie praėjusį spalį liberalaus dienraščio "Kommersant" atliktoje apklausoje paskelbė A.Navalnyj virtualiųjų Maskvos mero rinkimų nugalėtoju (už jį balsavo 45 proc. iš 50 tūkst. apklausos dalyvių, o už prezidento Dmitrijaus Medvedevo paskirtą Sergejų Sobianiną - vos 3 proc.).

A.Navalnyj teigia, kad eitų ir į politiką, jei Rusijoje būtų laisvi rinkimai. Kol jų nėra, jis ketina laikytis savosios "akcininkų aktyvumo" krypties.

Laikomas nacionalistu

Šis kovotojas su korupcija nėra politikos naujokas. 2007 metais jis vadovavo liberaliosios partijos "Jabloko" rinkimų kampanijai. Vėliau, bent taip aiškina jis pats, partija atšaukė jo narystę dėl nacionalistinių pažiūrų, mat A.Navalnyj nesižavi imigrantais iš Kaukazo ir Vidurinės Azijos, kurie, jo nuomone, kenkia Maskvos saugumui. "Mums nereikėtų savų vagių, nusikaltėlių ir žudikų būrio gausinti pasikviestais svetimšaliais", - sako jis. Interneto vaizdo klipuose užsieniečius ir Rusijos pasus turinčius Šiaurės kaukaziečius jis vadina "mašalais ir parazitais", siūlydamas su jais kovoti ne kuokomis, o pistoletais. Jis pasisako ir už laisvą ginklų prekybą.

Tokie Pamaskvės kariškio sūnaus pareiškimai patinka daugumai rusų, kurie kritikuoja liberaliąją opoziciją ir jos ginamas žmogaus teises. A.Navalnyj teigimu, liberalai niekada neateis į valdžią Rusijoje - ir ne dėl cenzūros ar rinkimų rezultatų klastojimo, o todėl, kad jie nekalba apie tikrąsias tautiečių bėdas. Tikrosios problemos - politinės vadovybės ir valdančiųjų partijos "Vieningoji Rusija" visagalybė, didėjanti praraja tarp varguolių ir turtingųjų bei imigracija.

A.Navalnyj mėgsta pabrėžti esąs viduriniosios klasės atstovas ir savęs nelaiko inteligentu, ne taip, kaip senieji liberaliosios opozicijos disidentai. Jo santykiai su opozicinio judėjimo "Solidarumas" veikėjais Gariu Kasparovu ir Borisu Nemcovu nėra vienareikšmiai. Nors A.Navalnyj kartais reiškia simpatiją savo kolegoms, jis viešai linkęs abejoti jų pastangų veiksmingumu.

Tuo metu opozicija, nepaisydama A.Navalnyj nacionalistinių pažiūrų, mėgina populiarųjį veikėją patraukti savo pusėn. A.Navalnyj "perliukas", kad valdančiųjų partija esanti "vagių ir sukčių partija", tapo sparnuota opozicijos fraze. Borisas Nemcovas, buvęs viceprezidentas Boriso Jelcino laikais, šiuo metu kovojantis Vladimiro Putino priešininkų pusėje, neseniai žurnalistams pabrėžė, kad A.Navalnyj remia jo naujausią projektą - 40 puslapių brošiūrą apie korupcijos klestėjimą prezidentaujant V.Putinui.

A.Navalnyj kviečiamas į tradicines režimo kritikų demonstracijas kaip žvaigždė "Solidarumo" judėjimui populiarinti. Neseniai opozicijai šoką sukėlė žinomo vyriausybės kritikos oligarcho Aleksandro Lebedevo perbėgimas į V.Putino įkurtą Liaudies frontą, nes A.Lebedevui ir buvusiam Sovietų Sąjungos prezidentui Michailui Gorbačiovui priklauso pusė ypač kritiškai vyriausybės atžvilgiu nusiteikusio laikraščio "Novaja gazeta" akcijų.

Prasidėjo puolimas

Pastaruoju metu Rusijoje daugėja su A.Navalnyj veikla susijusių skandalų ir skundų. Jo tinklavietės "Rospil" rėmėjus skambučiais atakavo Kremliui artimos jaunimo organizacijos "Naši" veikėjai, Rusijos interneto gigantas "Yandex" perdavė jų asmeninius duomenis saugumo tarnybai FSB. Kibernetinės atakos kone paralyžiavo visą tinklaraštį. Be to, provincijos miesto Kirovo, kuriame A.Navalnyj anksčiau dirbo gubernatoriaus patarėju, prokurorai jį apkaltino pasisavinus pinigus. Už tai gresia penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Vienas Dūmos deputatas apkaltino A.Navalnyj, kad "Rospil" portale tyčiojamasi iš Rusijos dvigalvio erelio, mat jame vietoj skeptro ir rutulio paukštis naguose laiko pjūklą - korupcijos simbolį. Tačiau A.Navalnyj puikiai žino, kad jam didžiausią pavojų kelia galimos keršto akcijos už teismo sienų. Liberaliosios opozicijos atstovams nuolat grasinama ir ne vienas jų jau tampa smurto auka. A.Navalnyj negali to nepaisyti, nes kol kas jis neišgali samdytis asmens sargybinių ir neketina emigruoti į užsienį. Emigruoti jam neseniai patarė garsiausias Rusijos politinis kalinys Michailas Chodorkovskis.

 

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"