Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Naujas pasikėsinimas ir įšaldyti santykiai

 
2007 07 20 0:00
B.Berezovskis: "Mano nužudymą asmeniškai parengė ponas Putinas".<br>AFP/Scanpix nuotrauka
B.Berezovskis: "Mano nužudymą asmeniškai parengė ponas Putinas".
AFP/Scanpix nuotrauka

Didžiosios Britanijos policijai pranešus, jog praėjusį mėnesį buvo suimtas žmogus, kuris rengėsi nužudyti Londone gyvenantį Rusijos verslininką Borisą Berezovskį, Europos laikraščiai vakar komentavo šį naujausią 'rusų sąmokslą'. Maskva, atmetusi visus kaltinimus, paskelbė savo atsaką diplomatiniame kare su Londonu.

Kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas masto apie Londoną, jam ramybės neduoda mintis apie ten susitelkusią margaspalvę, bet vieningą disidentų broliją. Pasak "The Independent", ją sudaro magnatas milijardierius, buvęs čečėnų maištininkas ir sovietų laikų pabėgėlis - juos visus jungia neapykanta Rusijos vadovui ir jo karui Čečėnijoje. Prie šios brolijos prisidėjo ir buvęs KGB agentas Aleksandras Litvinenka, miręs Londone nuo radioaktyvių nuodų, dukart išvadinęs V.Putiną pedofilu chechenpress svetainėje.

Kilus diplomatiniam Didžiosios Britanijos ir Maskvos karui, kai Londonas paskelbė, jog išvaro iš šalies 4 rusų diplomatus, savo ruožtu Rusija nurodė, jog britai yra gavę 21 Rusijos prašymą išduoti asmenis. Svarbiausias jų - B.Berezovskis, kadaise palaikęs V.Putiną, kaip Boriso Jelcino įpėdinį, o dabar neslepiantis, kad finansuoja opoziciją Rusijoje.

Nepakenčiama rakštis - Londono grupelė

61 metų B.Berezovskis - žymiausias V.Putino kritikas Londone, 2003 metais gavęs ten politinį prieglobstį.

Achmedas Zakajevas - aktorius, persikvalifikavęs į čečėnų karo lauko vadą, - dar viena rakštis V.Putino administracijai, kuriai nepavyko pasiekti jo išdavimo pagal kaltinimus terorizmu. Kai 2002 metais atvyko į Londoną, jį globoti ėmėsi garsi aktorė Vanessa Redgrave. Užsienio reikalų ministro pavaduotojas Aleksandras Gruško šiomis dienomis pavadino jį "tarptautiniu teroristu". Apsigyvenęs šiauriniame Londone, prie pat A.Litvinenkos namų, A.Zakajevas taip pat nepaliauja kritikuoti V.Putino.

Kiti "Londono grupelės" nariai - Olegas Gordijevskis, buvęs KGB pulkininkas, pabėgęs į Londoną 1985 metais, ir sovietinių laikų disidentas Vladimiras Bukovskis, dabar keliantis save opozicijos kandidatu į Rusijos prezidentus. Abu buvo A.Litvinenkos draugai. O.Gordijevskis ne kartą kaltino V.Putiną, jog šis asmeniškai įsakė nužudyti A.Litvinenką.

Jauna žurnalistė Jelena Tregubova paliko Rusiją ir pasiprašė politinio prieglobsčio Londone, kai užsitraukė V.Putino pyktį skandalinga knyga. Savo tėvynėje ji tapo šmeižto kampanijos auka išspausdinusi britų laikraštyje Rusijos vadovą kritikuojantį straipsnį.

Rašytojo Aleksandro Goldfarbo žodžiais, "Londono grupės" neutralizavimas nuo 2002 metų yra svarbiausias Rusijos diplomatijos prioritetas; Kremliui išsėmus teisėtas priemones buvo pasiųsti baudžiamieji būriai.

Už šarvuotų sienų

Italų "Corriere dela Sera" rašo, kad Londone pamatyti B.Berezovskį nėra paprasta. Nors jis yra vienas ryškiausių 300 tūkst. rusų imigrantų Jungtinės Karalystės sostinėje bendruomenės atstovų, prie Temzės gyvena atsiskyrėliškai. Viešų susibūrimų nelanko. Ir teisingai - sveikata brangesnė. Pernai gruodį, vieną lietingą rytą, jis buvo tarp tų, kurie nešė į kapines A.Litvinenkos karstą. Saugumo agentų dalyvavo daugiau nei draugų ir giminaičių. B.Berezovskis atrodė išsekę, net fiziškai, bet ir karstas buvo sunkus: viduje medinio buvo įdėtas dar vienas švininis, nes buvusio KGB pulkininko kūnas buvo apnuodytas radioaktyvia medžiaga.

Tad nepaisant daugiau kaip milijardą eurų siekiančio turto, buvęs žydų kilmės matematikos profesorius negali sau leisti atvirai mėgautis gyvenimu Anglijoje. Sario grafystėje jis turi vilą, kurią supa 170 ha parko, visa įgyta už 15 mln. eurų. Ten jis gyvena su žmona Jelena už kulkų neperšaunamų stiklų, nuolat saugomas sargybinių komandos, kurią sudaro vadinamieji prancūzų legionieriai.

Iš šios vilos-tvirtovės jis vadovauja savo reikalams visame pasaulyje. Kai nusprendžia nukakti į miestą, pirmiausia skrenda sraigtasparniu, paskui persėda į šarvuotą limuziną - tokių automobilių pilnas jo garažas. Apskritai jis išmano automobilius: pirmus turtus Rusijoje praėjusio dešimtmečio pradžioje susikrovė iš prekybos padėvėtais automobiliais. Jis padovanojo "Chevrolet" B.Jelcino dukrai ir tapo dideliu jo rėmėju. Paskui susidomėjo nafta: 1995 metais pusvelčiui nusipirko "Sibneft", o netrukus įsidėjo į savo portfelį ir dar kelis laikraščius bei televizijos kanalus. Ir tada įsivėlė į politiką, pasirinkęs tarpininko su kariaujančia Čečėnija vaidmenį.

Kai 1999 metais caras Borisas išsirinko įpėdiniu niekam nežinomą KGB pulkininką, oligarchas jį palaikė. Bet netrukus V.Putinas suprato, kad B.Berezovskis gali tapti pavojingu valdžios centru, ir pasipylė kaltinimai pinigų plovimu, mokesčių vengimu. Tada iš šešėlio išniro pulkininkas A.Litvinenka ir atskleidė specialiųjų tarnybų planą likviduoti oligarchą. Jų abiejų draugystė tęsėsi ir tremtyje Londone.

Apnuodyta adata šratinuke

Maskvą į Londoną B.Berezovskis iškeitė 2000 metais. Jo generalinis štabas įsikūrė Meifeiro rajone, Daunstryto name nr.7, netoli Pikadilio. Čia taip pat imtasi griežčiausių saugumo priemonių, ir šis atsargumas pagrįstas. Nes į FSB pervardyta KGB niekada nesiliovė domėtis tais, kurie ryžosi stoti V.Putinui skersai kelio.

2001 metais Maskvos slaptųjų tarnybų darbuotojas, skelbdamas apie dar vieną B.Berezovskio arešto orderį, pareiškė: "Mes daug žinome apie Borisą, ką jis valgo pusryčiams, ką jam patiekia pietums, mums net žinoma jo mėgstamiausia kepyklėlė". Regis, šiomis žiniomis ir buvo pasinaudota 2003 metais mėginant pašalinti oligarchą apnuodyta adata, paslėpta šratinuke. Po to britų užsienio reikalų ministerija nusprendė suteikti jam politinį prieglobstį.

Nepaisant visų atsargumo priemonių tiriant A.Litvinenkos nužudymą B.Berezovskio biure, ant sofutės Daunstryto 7 antrame aukšte, aptikta polonio-210 pėdsakų. Juos paliko Andrejus Lugovojus, kurį Skotlend Jardas kaltina A.Litvinenkos nunuodijimu. A.Lugovojus aplankė buvusį darbdavį ir išgėrė su juo baltojo vyno (radiacijos pėdsakų buvo ir ant taurės). Tačiau tuomet, lapkričio mėnesį, taikinys buvo ne oligarchas. Jam rengtas kitas planas.

Tuo laikotarpiu, baimindamasis, kad gali būti nušautas snaiperio, B.Berezovskis atsisakė net paskutinio savo malonumo - lankytis "Arsenal" rungtynėse. Šio Londono futbolo klubo stadione B.Berezovskis turėjo net savo ložę, kurioje lankėsi ir JAV prezidento jaunesnysis brolis.

Žudikas buvo demaskuotas

"The Guardian" rašo, kad pastaraisiais mėnesiais niūrios istorijos, kaip įtartini rusai persekioja vienas kitą Britanijos miestų gatvėse, pranoko ir drąsiausias trilerių autorių fantazijas. Tačiau po siaubingo A.Litvinenkos nužudymo ir pratrūkusio diplomatinio skandalo pranešimai apie žudiką, atskridusį į Didžiąją Britaniją nušauti savo aukos prabangiame viešbutyje, nebeatrodo tokie neįtikėtini.

Aukšti britų pareigūnai pripažino, kad birželį Londone buvo sulaikytas vyras, įtariamas rengęs nužudymą. Pasikėsinti jis nespėjo. Kaip paaiškėjo, rusas buvo sekamas nuo pat atvykimo į Britaniją akimirkos. Saugumo tarnybos ir Skotlend Jardas jį stebėjo kiaurą parą. Sprendžiant iš visko, jo planas buvo įsigyti Britanijoje ginklą, susisiekti su B.Berezovskiu ir paskirti jam pasimatymą viešbutyje "Hilton", Parkleine, Meifeiro rajone. Tada, B.Berezovskio žodžiais, žudikas planavo jį nušauti į galvą. Po to jis nebūtų slapstęsis, o pareikštų, kad padarė tai dėl verslo nesutarimų.

Viešbutis "Hilton", kuriame kambarys kainuoja 900 svarų (apie 5 tūkst. litų) nakčiai, ir 28 aukšte įsikūręs baras, iš kurio atsiveria miesto panorama, neatrodo labai tinkama vieta tokiai žiauriai scenai. Tačiau galima prisiminti, kad vos prieš 7 mėnesius, mažiau nei už puskilometrio nuo šios vietos - viešbučio "Millenium" bare, Meifeiro rajone - kai kas įmaišė radioaktyvaus izotopo į A.Litvinenkos arbatą.

Prisiminti bulvarinius romanus verčia ir ta aplinkybė, kad žudikas, kaip pranešta, atvyko į Didžiąją Britaniją su vaiku, tikriausiai, kad sudarytų neilgo poilsio atkakusio šeimos žmogaus įspūdį. Pagrindinis įtariamasis A.Litvinenkos nužudymu A.Lugovojus taip pat atskrido į Londoną su žmona ir vaikais.

Vyras, kurio pavardė neskelbiama, buvo suimtas, o po poros dienų dėl nesuprantamų priežasčių perduotas imigracijos tarnybai. "The Guardian" duomenimis, jo viza buvo anuliuota, o jis deportuotas iš šalies be teisės atvykti 10 metų.

B.Berezovskis teigia tada sulaukęs Skotlend Jardo įspėjimo apie jo gyvybei gręsiantį pavojų ir paklausęs patarimo išvykti iš šalies. Po savaitės gavęs pranešimą, kad galima grįžti.

Dar ne pabaiga

Vadinamosios A.Litvinenkos bylos tąsa buvo Didžiosios Britanijos sprendimas išsiųsti iš šalies 4 Rusijos diplomatus, nes Maskva atsisakė išduoti A.Lugovojų, kurį britai nori teisti už A.Litvinenkos nunuodijimą.

Britų spauda citavo vyriausybės saugumo struktūrų aukšto pareigūno žodžius: "Mes negalime kęsti situacijos, kai Rusijos mirties eskadronai vaikštinėja Londono gatvėmis, mėgindami suvesti sąskaitas su savo režimo priešais. Nužudant A.Litvinenką radioaktyviąja medžiaga buvo sukelta grėsmė šimtų Londono gyventojų gyvybei. Aišku, kad B.Berezovskis - nuolatinis V.Putino ir jo režimo kritikas, o mes iš patyrimo žinome, kad rusai nejaučia sąžinės graužimo imdamiesi priemonių prieš savo kritikus užsienyje. Vien šaltakraujiškas A.Litvinenkos nužudymas rodo, kam jie pasiryžę".

Gerokai delsusi paskelbti savo atsaką į Londono žingsnius, vakar Rusija paskelbė taip pat išprašanti 4 britų diplomatus, kurie turės palikti šalį per 10 dienų. Rusija nutraukia bendradarbiavimą su Didžiąja Britanija kovos su terorizmu klausimais, jos oficialūs asmenys atsisakys kelionių į Didžiąją Britaniją, o Maskva neišduos vizų britų pareigūnams.

Ir tai tikrai dar ne taškas nei painioje šnipų istorijoje, nei Londono ir Maskvos santykiuose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"