Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Nafta pavertė „Islamo valstybę“ turtingiausia teroristine organizacija

 
2016 05 02 6:00
Nuo 2014 metų, kai IS pradėjo žaibišką puolimą Irake ir Sirijoje, ši grupuotė yra praradusi maždaug 22 proc. užgrobtų teritorijų.
Nuo 2014 metų, kai IS pradėjo žaibišką puolimą Irake ir Sirijoje, ši grupuotė yra praradusi maždaug 22 proc. užgrobtų teritorijų. AFP/Scanpix nuotraukos

Dokumentai, paimti per JAV ir britų specialiųjų pajėgų reidą, atskleidė, kaip Sirijos Basharo Al – Assado režimas padėjo „Islamo valstybės“ (IS) džihadistams uždirbti iš naftos daugiau kaip po 40 mln. dolerių kas mėnesį. Tai yra daugiau nei po milijoną dolerių per dieną. Tuo daugiausia rūpinosi Abu Sayyafas, ir jam sekėsi netgi tuomet, kai JAV subombardavo dalį IS užvaldytos naftos infrastruktūros.

Tūkstančiai elektroninių duomenų, kuriuos laikė IS naftos bosas Abu Sayyafas, pernai gautų per didžiausią JAV specialiųjų pajėgų istorijoje žvalgybos reidą, atskleidė, kad niekas nesutrukdė kariaujančioms pusėms sudaryti abipusiai naudingus sandorius.

IS kovotojai užgrobė kai kuriuos geriausius naftos gavybos laukus Sirijos rytuose 2013 metais. Pranešimai, kad B. Al – Assado režimas perka iš džihadistų naftą, pasirodė prieš dvejus metus, bet tik dabar paaiškėjo tikrasis šios prekybos mastas. Jokios patirties šioje pramonės šakoje Abu Sayyafas neturėjo, bet jam pavyko sukurti tinklą, kuris patrigubino teroristų pelną.

JAV specialiųjų pajėgų konfiskuotos bylos kompiuteriuose rodo, kad Abu Sayyafo padalinys atnešė 72 proc. iš 289,5 mln. dolerių pajamų, kurias per pusmetį, pasibaigusį pernai vasario pabaigoje, IS gavo iš naftos verslo.

Abu Sayyafas susidūrė su iššūkiais, gerai pažįstamais kiekvienam naftos verslo vadybininkui: kaip padidinti produkciją, pagerinti santykius su klientais ir išvengti priekabaus centro direktyvų. Ekstremistų grupuotėje jam teko ir unikalios pareigos, tokios kaip rūpestis išlaidomis vergų išlaikymui, subombarduotų naftos objektų remontas ir grynųjų skaičiavimas.

Kelias į džihadą

Abu Sayyafas – tai šio asmens karinis slapyvardis – gimė Tuniso sostinės darbininkų rajone devintojo dešimtmečio pirmoje pusėje. Jo tikrasis vardas – Fathi Ben Awnas Al – Muradas Al – Tunisi. Nėra aišku, kaip jis tapo ekstremistu, bet žinoma, kad 2003 metais JAV pajėgoms nuvertus diktatorių Saddamą Husseiną jis išvyko į Iraką ir įstojo į džihadistų grupę, kuri tuomet vadinosi Irako „Al – Qaeda“. Jos tikslas buvo kovoti su JAV pajėgomis ir šiitiška Irako vyriausybe.

2010 metais Abu Sayyafas vedė irakietę iš šeimos, kuri taip pat buvom susijusi su antiamerikietišku džihadu. Tada jis ir pasivadino Abu Sayyafu Al –Iraqi – tai reiškia „kardo nešėjo tėvas“. Šis vardas atspindėjo jo artimus ryšius su džihadistų judėjimu ir Irako sunitų kovotojų branduoliu, į kurį įėjo IS įkūrėjas Abu Bakras Al –Baghdadi.

Kai 2014 metų birželį A. B. Al – Baghdadi paskelbė vadinamąjį kalifatą, IS jau buvo užgrobusi daugelį geriausių Sirijos naftos laukų ir sukūrusi savo naftos ministeriją. Jų žaibiškas puolimas išstūmė kitas maištininkų grupes, kurios kontroliavo Sirijos naftos teritorijas. IS kovotojai sutriuškino Irako armiją ir paėmė naftos laukus aplink Mosulą, antrą didžiausią Irako miestą.

Irako šiitų kovotojai nukabina IS vėliavą nuo elektros stulpo šių metų kovo 3 dieną po operacijos Samaros dykumoje. Joje dalyvavo antiteroristiniai padaliniai, kariai ir policininkai, remiami artilerijos ir JAV oro smūgių. Jų tikslas buvo atsiimti rajonus į šiaurę nuo Bagdado.
Irako šiitų kovotojai nukabina IS vėliavą nuo elektros stulpo šių metų kovo 3 dieną po operacijos Samaros dykumoje. Joje dalyvavo antiteroristiniai padaliniai, kariai ir policininkai, remiami artilerijos ir JAV oro smūgių. Jų tikslas buvo atsiimti rajonus į šiaurę nuo Bagdado.

Valdė žiaurumu ir dosnumu

Islamistų naftos ministerijos vadovas irakietis, žinomas vardu Haji Hamidas, paskyrė Abu Sayyafą atsakingu už naftingiausias Sirijos Deir Ezuro ir Hakasos provincijas. Tarp 152 Abu Sayyafo darbuotojų buvo prie ekstremistų prisidėję vadybininkai iš naftą gaminančių arabų šalių: vienas, dirbęs Saudo Arabijos naftos pramonėje, už įrangos priežiūrą atsakingas irakietis, naftos versle patirties turintis alžyrietis ir dar vienas specialistas iš Tuniso.

Savo būstinę Abu Sayyafas įkurdino milžiniškame naftos gavybos lauke Deir Ezuro provincijoje, kur anksčiau šeimininkavo anglų ir olandų valdoma „Royal Dutch Shell“ kompanija.

IS labai greitai išplėtė pardavimus draugiškiems prekiautojams Irake ir Sirijoje. Vietoj Sirijos svarų teroristai reikalavo JAV dolerių, ir tai palengvino jų atsiskaitymus už prekes, importuotas iš užsienio. Jie tai darė per savo įkurtą tarptautinį pinigų keitėjų tinklą.

Valstybinė Sirijos naftotiekių ir tanklaivių sistema buvo pakeista smulkiais kontrabandininkais, kurie išveždavo naftą sunkvežimiais. Jų vilkstinės laisvai judėjo per IS kontroliuojamą teritoriją.

Užuot atsikratęs senaisiais darbuotojais, Abu Sayyafas pasiūlė jiems geras algas, kai kada keturis kartus didesnes, nei mokėjo Sirija. Patyrusiems specialistams Abu Sayyafas mokėjo nuo 160 iki 400 dolerių per mėnesį priklausomai nuo pareigų (vidutinė mėnesio alga Sirijoje – 50 dolerių).

Abu Sayyafas buvo brutalus vadovas, visi jo bijojo. Darbuotojai buvo gąsdinami perkėlimu į Iraką, kur jų laukė dar baisesni bosai. Pasak liudijimų, naftos laukai tapo siaubo scenomis – atėjęs į darbą sužinodavai, jog kam nors nukirsta galva.

Kai JAV vadovaujamai koalicijai tapo žinoma, kokius pelnus IS gauna iš prekybos nafta, ji pradėjo vykdyti oro reidus prieš IS valdomus naftos objektus Tačiau, kaip rodo dokumentai, grupuotė dažnai gebėjo greitai atsitiesti. Viename dokumente IS žada pirkėjams atkurti gavybą per 14 dienų.

Nauji pajamų šaltiniai

Per 2014 metų rugsėjo 19 dienos susitikimą Jungtinių Tautų Saugumo Taryba paragino sutriuškinti IS naftos verslą. Po penkių dienų JAV aviacija bombardavo grupuotės laikinas naftos perdirbimo gamyklas Sirijoje. Spalį JAV vadovaujama koalicija jau vykdė šimtus smūgių per dieną prieš IS.

Milžiniški pelnai plaukė iki Abu Sayyafo žūties per JAV specialiųjų pajėgų ir britų SAS reidą, surengtą 2015 metų gegužę. „Delta“ būrio kariai nušovė Abu Sayyafą jo būstinėje Sirijos Deir Ezuro provincijoje.

Nuo tada praėjo daugiau kaip 11 mėnesių, ir per tą laiką JAV ir sąjungininkai dar šimtus kartų bombardavo teroristų naftos objektus ir užmušė dešimtis kovotojų, IS naftos vadybininkų ir finansininkų. Tačiau tarptautinės koalicijos oro smūgiai tik sumažino, bet nesunaikino IS pajamų. Pasak JAV pareigūnų, grupuotė neteko mažiausiai 30 proc. naftos infrastruktūros, ir dabar ne nafta, o mokesčiai sudaro didžiausią jos pajamų dalį. Tačiau korporacinės struktūros, kurias sukūrė Abu Sayyafas, išliko sveikos, įskaitant sandorius su Sirijos režimo verslininkais.

Šią savaitę Irako valdžia pranešė, kad IS uždirba milijonus dolerių per mėnesį iš prekybos automobiliais ir žuvimis. Taigi, praradę penktadalį teritorijos ir trečdalį pajamų iš naftos, IS teroristai, regis, ir vėl sugebėjo prisitaikyti bei rasti netradicinių būtų savo operacijoms ir kovotojams finansuoti.

Pasak šio pranešimo, žvejyba šimtuose ežerų į šiaurę nuo Bagdado generuoja milijonus dolerių per mėnesį. Daug savininkų pabėgo iš šio regiono ir paliko savo ūkius, o kiti sutiko bendradarbiauti su IS, kad išvengtų teroro. Šiaurinę Bagdado provinciją IS pavertė savo finansų centru. Kovotojai taip pat apmokestino žemės ūkio paskirties žemę ir nustatė 10 proc. mokestį paukštienai bei kitus muitus į jų teritoriją importuojamoms prekėms. Savo kontroliuojamose teritorijose, pavyzdžiui, Mosule, jie vėl paleido į darbą valstybines gamyklas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"