Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Moterys ateina į Bažnyčios hierarchiją

 
2014 07 16 6:00
2010-aisiais 35 metų ištekėjusi Milano mokytoja anglikonė Maria Vittoria Longhitano tapo pirmąja Italijoje moterimi kunige.
2010-aisiais 35 metų ištekėjusi Milano mokytoja anglikonė Maria Vittoria Longhitano tapo pirmąja Italijoje moterimi kunige. AFP/Scanpix nuotraukos

Dėl moterų vaidmens Bažnyčioje ginčai verda ne vieną dešimtmetį, bet yra ir kitų skaudžių klausimų, į kuriuos atsakymų laukia milijonai katalikų.

Pirmą kartą per 500 metų istoriją Anglijos bažnyčia leido moteris šventinti į vyskupes. Tai nuspręsta per Visuotinio Sinodo balsavimą. Vadinasi, dar iki šių metų pabaigos moterys galės tapti vyskupėmis.

2012 metais ši mintis buvo atmesta vos šešių balsų persvara. Taip balsavo Bažnyčios atstovai pasauliečiai, ir tai daugelį šokiravo. Tuometis Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas tada kalbėjo, kad dėl pareikšto „ne“ Bažnyčia prarado nemažai pasitikėjimo visuomenėje, o ministras pirmininkas Davidas Cameronas sakė buvęs nuliūdintas.

Sprendimas priimtas po 20 metų, kai moterims pirmą kartą leista tapti kunigėmis. Dabar tarp Anglijos bažnyčios dvasininkų kas penkta yra moteris.

Pirmosios vikarės buvo įšventintos 1994-aisiais. Anglijos bažnyčia yra pagrindinė pasaulinės Anglikonų Bendrijos, kuri vienija maždaug 80 mln. žmonių daugiau kaip 165 šalyse, bažnyčia. JAV, Australijoje ir Afrikoje kelios anglikonės jau įšventintos į vyskupes.

Sinodo priimtą sprendimą dabar svarstys parlamentas, o paskui pokyčiams turės pritarti karalienė Elžbieta II. Lapkričio mėnesį jis bus grąžintas į Visuotinį Sinodą formalumams sutvarkyti, ir tada įsigalios.

Susitaikymo procese dalyvavo veikėjai, įgiję labai vertingos patirties derybose dėl taikos Šiaurės Airijoje. Jei Sinodas pasiūlymo nebūtų priėmęs, buvo svarstomos galimybės prievarta įvesti pakeitimus. Viena tokių galimybių - Lordų rūmuose dirbančių vyskupų pateiktas įstatymo projektas, leidžiantis moterims tapti vyskupėmis be Visuotinio Sinodo pritarimo.

Tradicionalistai nesutinka

Arkivyskupas Justinas Welby teigia, jog Bažnyčios veikimo būdai iš esmės pasikeitė, nes dabar "žmonės turi daugiau noro kalbėtis žmoniškai". Jo nuomone, sprendimas pagrįstas ne tiek kultūrinėmis permainomis, kiek teologija. Arkivyskupas labai džiaugiasi, kad moterys bus šventinamos į vyskupes. "Nepaprastai to laukiau ir esu labai susijaudinęs. Tačiau drauge suprantu, kad daugeliui žmonių tai bus sunku priimti", - komentavo J. Welby. Todėl arkivyskupas pabrėžė būtinybę "laikytis drauge" ir elgtis su visais kaip su šeimos nariais, o ne kaip su oponentų grupėmis.

Bet kokiems žingsniams leisti moterims užimti aukštus postus Anglijos bažnyčioje kategoriškai priešinosi konservatyvūs, katalikišką paveldą akcentuojantys anglikonai. Jų įsitikinimu, kunigais ir vyskupais turėtų būti tik vyrai. Daug taip manančiųjų yra ir tarp katalikų dvasininkų. Gali būti, kad dėl šio sprendimo anglikonai tradicionalistai net pasitrauks iš Bažnyčios.

2012 metais Svazilando Anglijos bažnyčia įšventino į vyskupes pirmą moterį Afrikos žemyne Ellinah Wamukoyą.
2012 metais Svazilando Anglijos bažnyčia įšventino į vyskupes pirmą moterį Afrikos žemyne Ellinah Wamukoyą.

Pedofilija, mafija, celibatas

Nesutarimai dėl moterų vaidmens ilgai draskė Anglijos bažnyčią ir tebedrasko Katalikų bažnyčią. Daug katalikų laukia reikšmingų permainų iš popiežiaus Pranciškaus. Jo kalbos iš tiesų teikia vilties, kad Katalikų bažnyčia keisis. Popiežius Pranciškus bent jau nevengia skaudžių ir aštrių temų. Pontifiko žodžiai dažnai sukelia sąmyšį net pačiame Vatikane. Tada iš ten pasipila įvairiausių interpretacijų ir aiškinimų, dažniausiai siekiant sušvelninti jo išsakytas mintis. Vatikano spaudos tarnybai tenka gerokai paplušėti komentuojant Pranciškų. Šis popiežius itin atviras ir spontaniškas, tačiau Katalikų bažnyčioje tebegalioja Šventojo Tėvo neklystamumo dogma, seniai keistina, kai kurių manymu.

Naujausi Pranciškaus samprotavimai apie katalikų dvasininkų pedofiliją, celibatą ir mafiją pribloškė jį supančius žmones ir sulaukė didžiulio visuomenės dėmesio. Tai atskleidė popiežiaus pokalbis su garsiu Italijos žurnalistu, Romos laikraščio "La Repubblica" steigėju, 90 metų ateistu Eugenio Scalfari.

Pontifiko pareiškimas, kad, Vatikano duomenimis, pedofilai yra maždaug 2 proc. katalikų dvasininkų, buvo sensacingas. Pedofilų yra tarp kunigų, vyskupų ir net kardinolų. "Ši gėda įsibrovė į mūsų namus, - sakė Pranciškus. - Dar daugiau apie tai žino ir tyli."

Liepos 7 dieną Pranciškus pirmą kartą susitiko Vatikane su seksualinės prievartos, kurią patyrė iš dvasininkų, aukomis ir jų atsiprašė.

Popiežius pareiškė, kad Bažnyčia negali taikstytis nei su pedofilija, nei su mafija. Prieš kurį laiką viešėdamas Kalabrijoje jis atskyrė mafiozus nuo Bažnyčios. Pontifikas teigė žinąs, jog mafiozai eina išpažinties ir atlieka kitas krikščionių apeigas. Ta proga jis pabrėžė, kad "Viešpaties mielaširdystė begalinė, bet niekada nepakliūva į spąstus".

Neseniai skandalas kilo viename Kalabrijos vyskupijos mažame miestelyje. Per religinę procesiją žmonės, nešantys Dievo Motinos statulą, sustojo ir nusilenkė prie mafiozo namų. Mat mafija dažnai finansuoja tokias religines šventes, o jos nariai pasižymi itin dideliu pamaldumu. Nuo šiol vietos vyskupas tokias procesijas Kalabrijoje uždraudė.

Pranciškus žadėjo spręsti ir katalikų dvasininkams skausmingą celibato problemą. Jis priminė, kad celibatas buvo priimtas tik X amžiuje, taigi praėjus 900 metų po Jėzaus Kristaus mirties. "Problema, žinoma, yra, bet ne didelio masto. Reikia laiko, o sprendimus aš rasiu", - kalbėjo Katalikų bažnyčios vadovas.

Pranciškaus žodžiai gąsdina

Publikacija laikraštyje "La Repubblica" privertė Šventojo Sosto spaudos tarnybos vadovą Federico Lombardi aiškinti, kad popiežiaus pokalbis su laikraščio steigėju "nebuvo interviu įprasta šio žodžio reikšme". Mat F. Scalfari niekada nesinaudoja diktofonu, o Pranciškus niekuomet netikrina žurnalistų užrašų. F. Lombardi mėgino įteigti, jog popiežiaus žodžiai perteikti netiksliai, neva jis taip nesakė arba sakė ne visai taip, ypač dėl kardinolų pedofilų ir celibato. Iš tiesų tekstą parašė E. Scalfari, perpasakojęs pokalbį su pontifiku. Ir tai buvo jau trečias toks jo susitikimas su Pranciškumi. Vis dėlto F. Lombardi nepaneigė laikraštyje išsakytų popiežiaus minčių.

Straipsnį pasigavo visi pasaulio leidiniai. Buvo analizuojami ne tik popiežiaus žodžiai, bet ir Vatikano komentarai. Vatikano žinovai atkreipė dėmesį, kad Pranciškaus pasakymuose gausu dviprasmybių. Kai 77 metų pontifikas demonstruoja aktyvesnę nei pirmtakai Bažnyčios poziciją, jo patarėjai dažnai išsigąsta.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"