Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Mirė Hugo Chavezas

 
2013 03 06 6:58
Venesuelos gyventojai aprauda mirusį valstybės vadovą. /Reuters/Scanpix nuotrauka
Venesuelos gyventojai aprauda mirusį valstybės vadovą. /Reuters/Scanpix nuotrauka

Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas antradienį neatlaikė kovos su vėžiu, o jo mirtis nutildė pagrindinį Lotynų Amerikos kairiųjų balsą ir nukreipė šią naftos turtingą šalį į pirmalaikius rinkimus.

Viceprezidentas Nicolasas Maduro, sunkiai tramdydamas ašaras, paskelbė apie H.Chavezo mirtį, sakydamas, kad vyriausybė pasiuntė į gatves ginkluotąsias pajėgas ir policiją, siekdama "palaikyti ir saugoti mūsų žmonės bei užtikrinti taiką".

Venesuela, kuri tebėra susiskaldžiusi po pernai spalį vykusių įtemptų rinkimų, paskelbė savaitę truksiantį nacionalinį gedulą, o vienas įtakingas ministras sakė, kad nauji rinkimai bus surengti per 30 dienų, kurias neabejotinai lydės didelės aistros.

Užsienio reikalų ministras Eliasas Jaua nurodė, kad 58 metų H.Chavezo asmeniškai pasirinktas įpėdinis N.Maduro perims valstybės vadovo pareigas iki rinkimų, sakydamas: "Tai mandatas, kurį mums suteikė vadas prezidentas Hugo Chavezas."

Šimtai H.Chavezo šalininkų susirinko prie karinės ligoninės, kur mirė prezidentas, verkdami ir skanduodami "Mes visi esame Chavezas!" ir "Chavezas gyvas!" Ligoninės vartus saugojo kariai.

"Jis buvo žmogus, kuris mus mokė mylėti savo tėvynę, - 40-metis savivaldybės darbuotojas Francisas Izquierdo. - Vadas pasitraukė fiziškai, tačiau jis tebėra mūsų širdyse, tad privalome toliau kurti tėvynę."

Tarptautinė reakcija buvo prieštaringa: daugelis Lotynų Amerikos ir kitų šalių lyderių gyrė H.Chavezo kovą už neturtinguosius, tačiau kiti reiškė viltis, kad mirus šiam įsimintinam veikėjui Venesuela galės žengti į atviresnę politinę santvarką.

Komunistinė Kuba, kuri yra Venesuelos artimiausia sąjungininkė, irgi paskelbė gedulą, mirus lyderiui, kuris padėjo stiprinti šios salos ekonomiką pigiais degalais ir finansinėmis injekcijomis. Havana vadino H.Chavezą Kubos revoliucijos lyderio Fidelio Castro "tikruoju sūnumi".

Tačiau JAV prezidentas Barackas Obama, dažnai tapdavęs H.Chavezo antiamerikietiškos kritikos taikiniu, kalbėjo atsargiai, žadėdamas, kad Jungtinės Valstijos palaikys "Venesuelos žmones" ir sakydamas, kad H.Chavezo mirtis atveria "sudėtingą laikotarpį".

"Venesuelai pradedant naują savo istorijos skyrių, Jungtinės Valstijos lieka ištikimos politikai, palaikančiai demokratijos principus, įstatymo viršenybę ir pagarbą žmogaus teisėms", - sakoma trumpame B.Obamos pranešime.

Prieš pat paskelbiant apie H.Chavezo mirtį, N.Maduro išsiuntė iš šalies du JAV karinius atašė ir apkaltino Venesuelos priešus kažkokiu būdu sukėlus ugningo būdo kairiųjų pažiūrų lyderiui vėžį, kuris galiausiai nusinešė jo gyvybę.

Lotynų Amerikos lyderiai reiškė pagarbą H.Chavezui - ne vien jo sąjungininkai, bet ir kiti veikėjai, tokie kaip Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff, kuri jį gyrė kaip "didį lotynų amerikietį" ir "Brazilijos žmonių draugą".

Prezidento palaikai trečiadienį bus perkelti į vieną karo akademiją, kur bus pašarvoti iki penktadienį vyksiančios memorialinės ceremonijos su užsienio lyderiais.

Kariai nuleido Venesuelos vėliavą iki pusės stiebo karinėje ligoninėje, kur 14 metų veikusios H.Chavezo administracijos aukšti pareigūnai susirinko priešais valstybinės televizijos kameras, kai N. Maduro paskelbė liūdnąją naujieną.

"Tegyvuoja Chavezas!" - pareigūnai sušuko viceprezidentui baigus savo pranešimą.

Gynybos ministras Diego Molero, apsuptas aukšto rango kariškių, pareiškė, kad ginkluotosios pajėgos gins konstituciją ir gerbs H.Chavezo pageidavimus.

Po dviejų mėnesių Kuboje, kur gruodį jam buvo atlikta ketvirta nuo 2011-ųjų birželio vėžio operacija, vasario 18 dieną H.Chavezas atsigulė į ligoninę chemoterapijos kursui.

Anksčiau visur dalyvaudavęs ir rodydavęsis Lotynų Amerikos kairiųjų "antiimperializmo" simbolis H.Chavezas po gruodžio 10-osios, kai buvo nuskraidintas į Kubą, dingo iš viešumos. Precedento neturintis jo nesirodymas kėlė įvairiausius gandus.

Vyriausybė kelias savaites siuntė prieštaringus signalus dėl prezidento sveikatos - tai perspėdavo, kad jis grumiasi dėl savo gyvybės, tai tvirtindavo, - dar praėjusį savaitgalį - kad jis tebevadovauja ir duoda nurodymus.

Tuo tarpu opozicija ne kartą kaltino vyriausybę meluojant apie prezidento būklę.

Nauji prezidento rinkimai gali suteikti dar vieną progą opozicijos lyderiui Henrique Caprilesui, kuris spalio mėnesį pralaimėjo H.Chavezui.

"Dabar ne laikas nesutarimams. Dabar laikas vienybei, laikas taikai", - sakė jis ir tvirtino, kad jiedu su H.Chavezu buvo "varžovai, bet niekada nebuvo priešai".

H.Chavezo gedės daugelis kažkada apleistų Venesuelos neturtingųjų, kurie revoliucionieriumi pasiskelbusį prezidentą garbino už tai, kad jis iš šalies naftos finansavo būstus, sveikatos apsaugą, maisto ir švietimo programas.

Panašių pažiūrų Lotynų Amerikos lyderiai, tokie kaip Kubos Raulis Castro, Ekvadoro Rafaelis Correa ir Bolivijos Evo Moralesas, neteko artimo draugo, kuris savo diplomatine įtaka ir pigia nafta rėmė jų valdymą.

Pasaulinės naftos kainos dėl netikrumo po H.Chavezo mirties šoktelėjo.

H.Chavezas mirė penki mėnesiai po to, kai buvo perrinktas naujai kadencijai - nepaisant visuomenės nepasitenkinimo didėjančiu žmogžudysčių skaičiumi, nuolat trūkinėjančiu elektros tiekimu ir didele infliacija.

Opozicija kaltino H.Chavezą netinkamai naudojus valstybės lėšas savo kampanijai, dominavus eteryje ir bauginimais vertus valstybinio sektoriaus darbuotojus dalyvauti mitinguose.

Sausio 10 dieną jis negalėjo dalyvauti savo prisaikdinimo naujai šešerių metų kadencijai ceremonijoje, bet Aukščiausiasis Teismas pritarė neterminuotam jos atidėjimui.

H.Chavezas, kuris pirmą kartą buvo išrinktas 1998 metais, stengėsi įtvirtinti savo valdžią ir padaryti savo revoliuciją "negrįžtamą".

Tačiau jo politika suskaldė Venesuelos visuomenę: konfiskavimais jis atstūmė turtinguosius ir socialine šalpa patraukė savo pusėn vargšus.

Lotynų Amerika gedi

Lotynų Amerika nuo antradienio gedi dėl Venesuelos prezidento Hugo Chavezo mirties, o Jungtinės Valstijos išreiškė viltį, kad šis įvykis atvers galimybę pagerinti santykius su ta naftos turtinga valstybe.

58 metų H.Chavezui mirus po ilgos kovos su vėžiu, Venesuelos ateitis tapo neaiški po 14 metų trukusio šio charizmatiško buvusio oro desantininko valdymo. Šis lyderis buvo laikomas Lotynų Amerikos "antiimperialistinės" kairiosios stovyklose vėliavnešiu.

Jo ideologiniai sąjungininkai Lotynų Amerikoje vienas po kito reiškė pagarbą H.Chavezui, o ypač jį liaupsino komunistinė Havana, vadindama Venesuelos lyderį Kubos revoliucijos lyderio - 86 metų Fidelio Castro - "tikruoju sūnumi".

Kubos pareigūnai paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą, pagerbdami svarbiausią šalies sąjungininką Lotynų Amerikos regione ir pagrindinį salos ekonomikos rėmėją.

Valstybinės televizijos paskelbtame pranešime Kubos vyriausybė nurodė, kad H.Chavezas per savo kadenciją "stovėjo šalia Fidelio (Castro) kaip tikras sūnus".

Tuo tarpu Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff pareiškė, kad H.Chavezas buvo "didis lotynų amerikietis".

"Pripažįstame nepataisomą netektį didžio lyderio ir, visų svarbiausia, Brazilijos draugo, Brazilijos žmonių draugo", - sakė ji.

Bolivijos prezidentas socialistas Evo Moralesas, kurio politiniai prioritetai ir vadovavimo stilius akivaizdžiai didele dalimi perimti iš H.Chavezo, sakė, jog jaučiasi "sugniuždytas" dėl savo draugo mirties ir kad greitai išvyks į Venesuelą.

"Jaučiame skausmą", - pridūrė E.Moralesas.

Kitas artimas H.Chavezo sąjungininkas - Ekvadoro kairiųjų pažiūrų prezidentas Rafaelis Correa - sakė, kad šio lyderio mirtis yra "nepataisoma netektis" Lotynų Amerikai, tačiau pažymėjo, kad Venesuelos žmonės išdidžiai saugos jo palikimą.

Argentinos viceprezidentas Amado Boudou socialiniame tinkla "Twitter" parašė, kad gedi "visa Lotynų Amerika".

"Mus paliko vienas iš geriausių: visada būsite su mumis, komandante", - pridūrė A.Boudou.

Argentinos prezidentė Cristina Kirchner nurodė vyksianti į Venesueloje vyksiančią H.Chavezo memorialinę ceremoniją.

Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas atkartojo R.Correos išsakytą nuotaiką, pareikšdamas, kad H.Chavezo mirtis yra "didi netektis Venesuelai ir visam regionui, Kolumbijai ir man asmeniškai".

Kairiųjų pažiūrų Urugvajaus prezidentas Jose Mujica, artimas H.Chavezo draugas, paskelbė pranešimą, kuriame išsakė nuoširdžią pagarbą velioniui lyderiui.

"Mirtis visuomet nuliūdina, - sakė 77 metų prezidentas, patvirtinęs, kad vyks į Venesuelą pareikšti paskutinės pagarbos.

"Tačiau kai kalbi apie žmogų, kuris kovėsi priešakinėje linijoje, ir apie žmogų, kurį, kaip prisimenu, esu pavadinęs dosniausiu mano sutiktu lyderiu - skausmas įgyja visiškai naują matmenį", - pridūrė J.Mujica.

Čilės prezidentas Sebastianas Pinera, konservatyvių pažiūrų milijardierius, vadino H.Chavezą lyderiu, kuris buvo "giliai įsipareigojęs Lotynų Amerikos integracijai".

Panašų požiūrį išsakė Hondūro prezidentas Porfirio Lobo, apgailestaujantis užgesus "lyderiui, kuris kovojo už Lotynų Amerikos integraciją".

Salvadoro prezidentas Mauricio Funesas taip pat išreiškė užuojautą, sakydamas, kad jaučia "gilų gailestį dėl šio didžio lyderio netekties".

Nors Lotynų Amerikos lyderiai reiškė sielvartą, daug santūresnio atsako sulaukta iš Jungtinių Valstijų, kurias H.Chavezas su pasimėgavimu kritikavo per visą savo vadovavimo laikotarpį.

"Šiuo iššūkių keliančiu prezidento Hugo Chavezo mirties metu Jungtinės Valstijos dar kartą patvirtina savo palaikymą Venesuelos žmonėms ir savo suinteresuotumą vystyti konstruktyvius ryšius su Venesuelos vyriausybe", - sakė JAV prezidentas Barackas Obama.

"Venesuelai pradedant naują skyrių savo istorijoje, Jungtinės Valstijos lieka ištikimos politikai, palaikančiai demokratijos principus, įstatymo viršenybę ir pagarbą žmogaus teisėms", - rašoma trumpame B.Obamos pranešime.

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pagerbė H.Chavezo pastangas dėl savo šalies neturtingųjų ir jo palaikymą taikos procesui Kolumbijoje.

"Prezidentas Chavezas kalbėjo apie labiausiai pažeidžiamiems Venesuelos žmonės kylančius iššūkius ir jų lūkesčius", - sakė Ban Ki-moonas.

Tuo tarpu Prancūzijos prezidentas socialistas Francois Hollande'as gyrė H.Chavezo ryžtą "kovoti už teisingumą", sakydamas, kad jis "giliai įsiamžino savo šalies istorijoje".

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as pareiškė esantis "nuliūdintas" dėl H.Chavezo mirties, sakydamas, kad šis lyderis paliko "tvarų įspūdį" savo žmonėms.

BNS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"