Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Milicininkai virsta policininkais

 
2011 03 02 0:00
Taip kovo 1 dieną Maskvos milicininkai elgėsi su žmonėmis, kurie protestavo prieš milicininkų pervadinimą policininkais.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Taip kovo 1 dieną Maskvos milicininkai elgėsi su žmonėmis, kurie protestavo prieš milicininkų pervadinimą policininkais.
AFP/Scanpix nuotrauka

Vakar, t. y. kovo 1 dieną, Rusijoje įsigaliojo Policijos įstatymas. Taip šalyje ima rastis nauja struktūra - policija, į kurią 'bus priimami tik geriausi Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai'.

Taigi žodis "milicija" jau keliauja į istoriją, nes į Rusiją vėl sugrįžta policija, šioje šalyje egzistavusi iki 1917 metų Spalio perversmo. Įvedus sovietų valdžią Rusijoje buvo sukurta "darbininkų ir valstiečių milicija".

Prezidento kūrinys

Kad ruošiamas Policijos įstatymas, žinojo kiekvienas rusas, nes pirmą kartą tokio lygio įstatymo projektas buvo pateiktas svarstyti visuomenei. Tiesa, iš pradžių jis vadinosi Milicijos įstatymu, tačiau prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasiūlė įstatymą pervadinti į Policijos, aiškindamas, kad senasis pavadinimas paseno ir neatspindi Vidaus reikalų ministerijos darbo esmės.

Prezidento nurodymu įstatymo projektas buvo paskelbtas internete ir gyventojai galėjo jį komentuoti. Valstybės Dūma šiam projektui pritarė šių metų sausio 28 dieną. Taip skubėta dėl to, kad įstatymą stūmė pats prezidentas, kuris jį pasirašė vasario 7 dieną, paraginęs visus dalyvavusiuosius toje ceremonijoje nuolat pabrėžti, kad "Policijos įstatymas - tai ilgai lauktas įvykis".

Naujajame įstatyme apibrėžtos policininkų teisės ir pareigos, jų statusas, išvardyta, ko jie negali daryti, visiems - nuo eilinio policininko iki generolo - nurodoma, kaip elgtis. Svarbiausia perkrikštytų "mentų" darbo kryptis - užtikrinti visuomenės ir valstybės teises, ginti ne tik Rusijos piliečių, bet ir užsieniečių bei gyventojų, neturinčių pilietybės, laisvę nuo visų, kas į ją kėsinasi.

Policijos įstatyme apibrėžta ir kokiais atvejais policininkai gali naudoti fizinę jėgą, specialiąsias priemones bei šaunamąjį ginklą.

Mirandos taisyklė

Ji buvo įtraukta reikalaujant D.Medvedevui ir reiškia, kad milicininkai tapę policininkais, kaip įprasta Vakaruose, privalės sulaikytąjį supažindinti su jo teisėmis, tarp jų ir teise atsisakyti duoti parodymus, pranešti apie jo suėmimą šeimai, jei reikia, surasti vertėją. Sulaikytasis gauna teisę ir į vieną telefono skambutį. Be to, policininkai prieš įsiverždami į privačią valdą privalo pagrįsti šio veiksmo teisėtumą, tiesa, padaryta išimtis tais atvejais, kai kyla pavojus gyventojų ir policijos darbuotojų gyvybei ar sveikatai. Policininkams draudžiama prieš suimtąjį naudoti jėgą, kankinti, žeminti žmogaus orumą. Policininkai neturi teisės ir bananais išvaikyti taikių demonstracijų, tarp jų ir nesankcionuotų.

Koks policininko seksualinis gyvenimas?

Nors Policijos įstatymas jau įsigaliojo, milicininkai virs policininkais tik po neeilinės atestacijos, kuri užtruks kelis mėnesius. Jau sudarytos specialios komisijos, kurios atestuos kandidatus. Neatestuoti pareigūnai bus šalinami iš Vidaus reikalų ministerijos sistemos.

Milicininkų peratestavimas vyks trimis etapais ir mažai kuo skirsis nuo priėmimo į darbą procedūros. Pirmiausia pretendentus turės atestuoti psichologas. "Buvau pas jį šiandien. Turėjau atsakyti į 587 klausimus, todėl mane maudė ilgiau kaip dvi valandas. Klausimai buvo patys įvairiausi, tačiau labiausiai nustebino apie seksą, pavyzdžiui: "Ar dažnai sapnuojate seksualinio pobūdžio sapnus?", "Ar esate patenkintas lytiniu gyvenimu su žmona?" - vakar pasakojo Aleksandras, bandantis gauti darbą Maskvos milicijoje. Testo rezultatus jis sužinos tik po mėnesio.

Antras etapas - medicinos komisija. Aleksandras pasakojo, jog draugai jį iš anksto įspėjo, kad "nepatepęs rankos" jos nepereis. "Jei esu visiškai sveikas, užteks 10 tūkst. rublių. Jei turiu šiokių tokių sveikatos problemų - 15 tūkstančių. Draugai man patarė iš karto pasiimti 20 tūkst. rublių", - sakė vaikinas.

Trečias etapas - išbandymas poligrafu, t. y. melo detektoriumi.

Meilučiai virs šlykštukais

Rusijos milicijoje dirba 1,4 mln. žmonių. Jie neslepia, kad nori ne kito pavadinimo, o didesnio atlyginimo, ir netiki, kad tie, kurie bus atestuoti ir galės tapti policininkais, uždirbs dvigubai daugiau nei dabar - beveik 20 tūkst. rublių (2000 litų). "Mes buvome meilučiai, o dabar virsime šlykštukais", - aiškino vienas Maskvos milicininkas, užkalbintas Turgenevo metro stotyje, šiuos apibūdinimus "MILyje" ir "POganyje" išvesdamas iš žodžių "milicija" ir "policija" pirmų skiemenų. Tiesa, dauguma rusų meilučiais milicininkų nelaiko ir paniekinamai vadina juos "mentais". Tik 30 proc. gyventojų pasitiki milicija, o 67 proc. jos privengia (JAV 66 proc. amerikiečių pasitiki policininkais ir tik 22 proc. jų prisibijo, - red.). Rusams nepatinka ir pats žodis "policininkas", todėl jau dabar tvarkos saugotojus jie pravardžiuoja policajais.

Reforma be pinigų

Nors Rusijoje garsiai trimituojama apie naujo įstatymo svarbą, reformai skirtų pinigų nepakanka. Vidaus reikalų ministerijos vadovai neslepia, kad eis jų maldauti į Finansų ministeriją, o jei negaus, teks finansuoti reformą iš surinktų baudų.

Ministerija turi surasti lėšų ne tik pareigūnams peratestuoti, bet ir naujiems policininkų ženklams bei darbo pažymėjimams pagaminti, taip pat automobiliams perdažyti. Jau aišku, kad net pakelti į policininkus pareigūnai iki 2012 metų turės dėvėti senąją uniformą. Taip atsitiko dėl to, kad praėjusį rugsėjį norėdamas įtikti D.Medvedevui vidaus reikalų ministras Sergejus Bulavinas pareiškė, jog reforma kainuos ne 1,3 mlrd. rublių, o tik kelis šimtus milijonų. Tuo tarpu nepriklausomi ekspertai teigia, kad ji Rusijai atsieis iki 10 mlrd. rublių.

Pradėjus kalbėti apie Policijos įstatymą buvo aiškinama, kad policininkų bus 20 proc. mažiau nei milicininkų, tačiau po teroristų išpuolio Maskvos Domodedovo oro uoste prabilta, kad jų jau dabar per mažai. "Nezavisimaja gazeta" rašo, kad "ši jėgos struktūra nėra nepavojingas žaisliukas, kainuojantis daug brangiau nei naujos iškabos ir antspaudai", kad reforma neleis normaliai funkcionuoti sistemai ir neaišku, dėl ko ji daroma. Maskvos Carnegie centro darbuotojas Nikolajus Petrovas taip pat sako, kad "prezidentas pastatė vežimą prieš arklį", nes taip ir nepaaiškino, ką konkrečiai valdžia nori pasiekti darydama šią reformą. "Dabartiniai veiksmai gali paversti reformą tikra stichine nelaime, nes sustiprinus vienas nuovadas kitose teks sumažinti darbuotojų skaičių 40 procentų. Taip pat neaišku, kaip darbuotojų skaičiaus didinimas arba mažinimas padės spręsti susikaupusias problemas. "Gal valdžia tai ir supranta, tačiau ji nepasistengė to paaiškinti gyventojams", - rašo "Nezavisimaja gazeta".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"