Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Migrantai įveikia pavojų kupiną kelią

 
2015 08 31 6:00
Migrantai iš Sirijos pralindo pro spygliuotą tvorą į Vengriją.
Migrantai iš Sirijos pralindo pro spygliuotą tvorą į Vengriją. AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Tūkstančiams migrantų plūstant iš Artimųjų Rytų į Europą, ilgas jų kelias į naują gyvenimą driekiasi per Graikiją ir Vakarų Balkanus Vokietijos ir kitų šiaurinių Europos Sąjungos (ES) šalių link. Tai pavojinga kelionė: tenka įveikti Egėjo jūrą, susidurti su Balkanų prekeiviais žmonėmis ir nuvažiuoti didžiulį atstumą sausuma per Europą.

Prieš aušrą Turkijos paplūdimiuose niekieno nebestebina tamsoje su pripučiamomis valtimis traukiantys žmonės. Jie mėgins pasiekti Graikijos salas Egėjo jūroje. Kelionė tarp Turkijos ir Graikijos gali būti visai trumpa, bet ji pavojinga, jei neturi patirties. O dauguma žmonių jos neturi. Kai kuriuos ištraukia pakrančių apsaugos laivai, kiti dingsta jūrų platybėse.

Didžiulį palengvėjimą jaučia tie, kurie pasiekė Koso ar Lesbo krantus, bet tai dar tik kelionės pradžia. Tada migrantai turi registruotis ir gauti dokumentus, kurie leidžia išvykti iš salos. Į Atėnus plukdo laivai, bet daugelis šeimų nori išvykti kitur. Tad nuo Graikijos sostinės prasideda ilga kelionė šiaurės kryptimi, o kelias driekiasi ne tik per ES, bet ir per Balkanų šalis.

Per Makedoniją ir Serbiją

Nebesusidorodama su žmonių srautu iš Graikijos, Makedonija vienu metu buvo uždariusi savo sieną ir paskelbusi ypatingą padėtį.

Makedonijos Gevgelijos geležinkelio stotis, esanti pačiame pasienyje, yra tarsi butelio kaklelis, pro kurį reikia pralįsti. Migrantai turi registruotis policijoje ir gauti popierius, kurie leidžia jiems kirsti šalį per 72 valandas. Eilėse stovi minios, daugybė laukimo, kol gauni galimybę sėsti į traukinį ir išvykti iš Gevgelijos.

Į vagonus grūdasi tiek žmonių, kad visi jokiu būdu negali tilpti, tad policijai lieka nepavydėtina užduotis nuspręsti, kam bus leista įlipti, o kas turės dar vieną naktį nakvoti ant platformos.

Bėgiai iš Gevgelijos veda link sienos su Serbija, dar viena Balkanų šalimi, per kurią jau pramintas migrantų takas tolyn į Europą.

Serbija kur kas geriau nei Makedonija pasitinka migrantus. Valdžia jau seniai ruošėsi jų antplūdžiui – viename pasienio miestelyje įrengtas laikinas priėmimo centras, kitame – kiek pastovesnis. Tuose centruose žmonės gali pavalgyti, gauti vandens ir pastogę bei dokumentus, leidžiančius išvykti arba pasilikti šalyje.

Teoriškai migrantai per 72 valandas turi pasiekti vieną iš penkių Serbijos prieglobsčio prašytojų centrų, bet dauguma išnaudoja šį laiką kelionei iki Vengrijos sienos. Ją peržengę migrantai pakliūva į ES šalį ir Šengeno zoną.

Bet pirmiau jie atvyksta į Belgradą, ten persėda į kitus autobusus, išsikeičia pinigus arba tiesiog šiek tiek pailsi. Aikštė prie pagrindinės autobusų stoties jau daugelį mėnesių tapusi neoficialiu pabėgėlių centru. Parke irgi pamatysi nedideles grupeles gerai apsirengusių jaunų vyrų su kuprinėmis, moterų su skarelėmis. Žmonės džiovinasi saulėje batus ir kitus daiktus.

Serbijos pabėgėlių komisariatas šiemet jau užregistravo 90 tūkst. atvykėlių, bet tik 500 jų pradėjo prieglobsčio gavimo procedūrą. Visų kitų svajonė – naujas gyvenimas Vokietijoje, Švedijoje, Norvegijoje.

Minios su vaikais kasdien traukia bėgiais iš Serbijos.
Minios su vaikais kasdien traukia bėgiais iš Serbijos.

Gera policija

Išsekę afganai, sirai, irakiečiai išsitiesę ant sausos žolės su savo manta laukia, kol atvyks policijos autobusas ir išveš juos į gretimą pabėgėlių priėmimo centrą. Čia pat už atviro kukurūzų lauko saulėje žybsi nauja spygliuotos vielos tvora. Migrantai nesunkiai ją nulenkia ir meta per viršų antklodes bei miegmaišius, arba pralenda pro apačią. Ši tvora laikina, ją turi pakeisti kur kas geriau įrengta siena, kurią Vengrija stato, kad apsisaugotų nuo migrantų. Kol kas yra nutiesta maždaug 110 iš 175 kilometrų šios sienos.

Kiti nesivargina lįsti pro tvorą, o renkasi daug lengvesnį kelią – tiesiog ateina bėgiais, kertančiais sieną. Ten juos irgi pasitinka policininkai, bet jie tik nurodo, kad bėgiais dar reikia eiti maždaug kilometrą.

Stebėtojai sako, kad Vengrijoje išryškėjo keistas kontrastas: vyriausybė tūžta ant nelegalių migrantų, o pasienio policija dirba laikydamasi visų šalies įsipareigojimų pagal 1951 metų Jungtinių Tautų pabėgėlių konvenciją.

„Vengrijos policija gera. Serbijos policija gera. Turkijos ir Irano policija bloga„, – laužyta anglų kalba aiškina vienas siras.

Visos trys pagrindinės Budapešto stotys užtvindytos pabėgėlių. Kai kurie migrantai klauso nurodymų ir keliauja į pabėgėlių stovyklas su dokumentais, kurie galioja 48 valandas. Bet dauguma dairosi traukinių, autobusų, taksi ar vairuotojų, kurie nuveš juos į Austriją ar Vokietiją.

Prieglobsčio prašytojai traukinių stotyje Budapešte.
Prieglobsčio prašytojai traukinių stotyje Budapešte.

Gėda Austrijai

Daugelis tų, kurie pasiekia Austriją, tikisi pakliūti į Vokietiją ar kitas Šiaurės Europos šalis. Bavarijos pareigūnai sako, jog kasdien į šią Vokietijos žemę atvyksta maždaug 1400 migrantų, daugiausia iš Austrijos.

Tačiau vis daugiau žmonių ir Austrijoje, turinčioje 8,5 mln. gyventojų, prašosi prieglobsčio – nuo gegužės vidutiniškai po 2 tūkst. žmonių kas savaitę. Per pirmą šių metų pusmetį prieglobsčio Austrijoje paprašė daugiau kaip 28 tūkst. žmonių – daugiau nei per visus praėjusius metus. Manoma, kad šis skaičius iki metų pabaigos pasieks 80 tūkstančių. Daugiau kaip pusė migrantų patenka į Austriją per kaimyninę Vengriją ir Balkanus traukiniais, sunkvežimiais ar furgonais. Būriai migrantų, dažnai su vaikais, tapo įprastu reginiu Austrijos geležinkelio stotyse.

Pastarosiomis dienomis rytinėje Austrijoje būta gausybės avarijų, susijusių su migrantus vežusiais furgonais. Keli žmonės rimtai sužeisti, keli vairuotojai suimti ir apkaltinti prekyba žmonėmis, kiti pabėgo.

Bene baisiausias atvejis buvo šią savaitę, kai sunkvežimyje, kuris buvo aptiktas paliktas pakelėje Austrijoje, rastas 71 lavonas, tarp jų keturių vaikų palaikai. Tie žmonės veikiausiai buvo atvykėliai iš Sirijos. Tarp gesti pradėjusių palaikų pareigūnai rado vieną „Sirijos kelionės dokumentą“. Kėbule buvę žmonės tikriausiai užduso. Vengrijoje, iš kurios atvažiavo šis sunkvežimis, dėl incidento suimti trys žmonės.

Pagrindinis Austrijos pabėgėlių centras į pietus nuo Vienus perpildytas daugybę savaičių. Šimtai žmonių, įskaitant vaikus, priversti miegoti lauke, Austrijos federalinei valdžiai ir provincijoms bei municipalitetams ginčijantis, kur jie turėtų būti patalpinti.

„Amnesty International„ pasmerkė sąlygas Traiskircheno pabėgėlių centre kaip gėdingas, ypač tokiai turtingai šaliai kaip Austrija.

Vokiečiai rodo gerą širdį

Iš pirmo žvilgsnio sistema Vokietijoje atrodo pavojingai chaotiška. Berlyno priėmimo centre šimtai pabėgėlių valandų valandas laukia registracijos vasaros karštyje. Gretimai palapinėje įsikūrusiame medicinos centre dirbantis savanoris gydytojas sakė, kad Vokietijos valdžią nustebino toks staigus migrantų plūstelėjimas.

Pirmiausia atvykėlis turi registruotis kurioje nors Vokietijos žemėje, kuri jam duoda šiek tiek pinigų (maždaug 140 eurų per mėnesį) ir laikiną būstą, kol nagrinėjamas prieglobsčio prašymas – tai trunka vidutiniškai septynis mėnesius. Jei prašymas patenkinamas, pabėgėliui surandamas nuolatinis būstas.

Tačiau kiekviena žemė turi savo procedūras ir problemas. Dauguma nepajėgia aprūpinti būstais daugybę kasdien atvysktančių žmonių. Pabėgėliai gyvena palapinėse, pritaikytuose sandėliuose, viešbučiuose.

Kone kasdien Vokietijos vyriausybė kartoja du reikalavimus – kad kitos ES narės priimtų daugiau pabėgėlių ir kad ES sutartų dėl koordinuoto atsako į šią krizę.

Vokietijoje vis daugiau pasitaiko atvejų, kai užpuolamos pabėgėlių gyvenamos vietos, bet tokių incidentų palyginti mažai, o labai daug vokiečių skiria savo laiką, atiduoda daiktus, kad padėtų atvykėliams.

Vokietijos vidaus reikalų ministerija mano, kad šiemet prieglobsčio Vokietijoje paprašys 800 tūkst. žmonių. Baiminamasi, kad šiltas požiūris į juos gali pasikeisti. O be savanorių pagalbos būtų labai sunku jais pasirūpinti.

Vakarų Balkanų kelias

181 500 migrantų atvyko į Graikiją jūra 2015 metais

3 000 kasdien atvyksta į Makedoniją

90 000 nuo sausio perėjo Serbiją

80 000 prieglobsčio prašymų 2015 metais sulauks Austrija

800 000 prieglobsčio prašytojų šiemet užlplūs Vokietiją

BBC, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"