Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Michailo Chodorkovskio klaidos

 
2010 11 03 0:00
Vakar teisme sakydamas baigiamąją kalbą M.Chodorkovskis buvo gerai nusiteikęs. <br>AFP/Scanpix nuotrauka
Vakar teisme sakydamas baigiamąją kalbą M.Chodorkovskis buvo gerai nusiteikęs.
AFP/Scanpix nuotrauka

Maskvos teisme baigiama nagrinėti antra buvusio rusų verslininko, oligarcho Michailo Chodorkovskio byla. Nuosprendis bus paskelbtas gruodžio 15 dieną, o vakar teisiamasis tarė baigiamąjį žodį. M.Chodorkovskiui gresia 14 metų kalėjimo. Todėl vėl garsiai skamba klausimas: ar jis - korumpuotos Rusijos teisėtvarkos auka, kaip mano pats teisiamasis ir Vakarų žiniasklaida? Į tą klausimą bando atsakyti didžiausias šveicarų savaitraštis 'Die Weltwoche', kritiškai analizuodamas šio proceso priešistorę.

Sėkmingai Rusijoje dirbančios nekilnojamojo turto korporacijos "PH Investment AG" pirmininkas ir kontrolinio akcijų paketo savininkas, šveicarų advokatas, teisės mokslų daktaras, knygų apie bankininkystės ir nekilnojamojo turto teisę autorius Peteris Haenseleris sako, kad M.Chodorkovskio atvejis nėra toks paprastas kaip daug kas mano. Apie jo bylą nuolat kalba tiek Rusijos, tiek Vakarų žiniasklaida. Neseniai vokiečių savaitraščiui "Der Spiegel" ilgą interviu iš savo kameros davė ir pats garsiausias Rusijos kalinys. Jis sukritikavo Rusijos ministrą pirmininką Vladimirą Putiną, tvirtino esąs politinio keršto auka ir sudarė garbingo verslininko bei doro disidento, su kuriuo kovojama valstybiniais mafijos metodais, įspūdį.

M.Chodorkovskis iškilo ir krito gaivalingu Rusijos istorijos laikotarpiu. Praėjusio amžiaus pabaigoje, devintąjį-dešimtąjį dešimtmetį, kadaise galinga valstybė atsidūrė ties žlugimo riba. Vakarų pasauliui net sunku buvo įsivaizduoti šios krizės mastą. Tuo metu šalyje atsirado naujų laisvių, kuriomis vieni naudojosi, kiti piktnaudžiavo. Tarp pastarųjų buvo ir M.Chodorkovskis.

Šaknys Sovietų Sąjungoje

M.Chodorkovskis gimė 1963 metais žydų šeimoje, kuri gyveno dviejų kambarių butelyje Maskvoje. Abu jo tėvai chemikai džiaugėsi,

kad sūnus Michailas - protingas ir gabus vaikas. Būdamas 23-ejų jis baigė D.Mendelejevo chemijos institutą. Kaip dauguma Rusijos studentų Michailas buvo komjaunuolis, tačiau - ne eilinis. Šioje organizacijoje M.Chodorkovskis padarė karjerą, todėl baigęs studijas buvo paskirtas D.Mendelejevo instituto komjaunimo sekretoriaus pavaduotoju. Kaip šios komunistinės organizacijos funkcionierius jis užmezgė ryšius su sovietų valdžios aparatu ir turėdamas tokį "apsauginį stogą" ėmėsi verslo - atidarė kavinę. Nuo 1987 metų M.Chodorkovskis vadovavo Jaunimo mokslinės techninės kūrybos (NTTM) centrui, per kurį komjaunuoliai "darė" verslą, nes tai tapo įmanoma dėl tuomečio valstybės vadovo Michailo Gorbačiovo vykdomos "perestroikos" politikos.

NTTM centras prekiavo kompiuteriais ir alkoholiu. Ši prekyba M.Chodorkovskiui buvo itin sėkminga. Oficialiais duomenimis, 1988-aisiais jo verslo apyvarta siekė 10 mln. dolerių. Po metų sukauptą kapitalą ir turimus gerus ryšius M.Chodorkovskis panaudojo bankui "Menatep" įkurti. Jo atrama ir saugumo garantas taip pat buvo komjaunimas. Ši organizacija padėjo verslininkui gauti reikiamą licenciją bankui steigti. Iš indėlių sukauptus pinigus "Menatep" leido importo ir eksporto sandoriams vykdyti. M.Chodorkovskis turėjo gerų ryšių su sovietiniu valdžios aparatu, todėl jo bankui buvo suteikta teisė valdyti lėšas, skirtas Černobylio aukoms remti. Sklido kalbų, kad M.Chodorkovskio bankas tuomečiams rusų turčiams padėdavo nelegaliai pervesti pinigus į užsienį. Taip Černobylio fondo lėšos dingo be pėdsakų.

"Menatep" sėkmė padėjo verslininkui suartėti ir su Kremliumi. 1992 metais jis priklausė Rusijos prezidento Boriso Jelcino patarėjų štabui, o po metų buvo paskirtas kuro ir energetikos ministro pavaduotoju. Iki 1994-ųjų H.Chodorkovskis priklausė ir Pramonės politikos tarybai. Jis drauge su kitais oligarchais labai prisidėjo prie to, kad B.Jelcinas būtų perrinktas Rusijos prezidentu.

Būtent tuo metu M.Chodorkovskis ir sukūrė savo imperiją, vertą milijardų dolerių. 1995 metais karjeros siekiantis verslininkas dalyvavo vėliau išgarsėjusiame kabineto posėdyje, per kurį buvo aptariami naftos įmonių privatizavimo klausimai. Naudodamasis savo kompanijomis "Menatep" ir "Rosprom" M.Chodorkovskis ėmė pirkti merdėjančio ir visų investuotojų apeinamo naftos koncerno "Jukos" akcijas už gerokai mažesnę nei rinkos kainą. Jau 1999 metais jaunasis Rusijos verslo magnatas turėjo pakankamai įtakos ir, finansiškai remdamas partiją "Jabloko", prisidėjo formuojant šalies politiką. Verslo srityje M.Chodorkovskis orientavosi į Jungtines Valstijas. Jis derėjosi su tokiais naftos milžinais kaip "Exxon Mobil" ir "Chevron Texaco".

Susitarimas su V.Putinu

Naujasis tūkstantmetis sutapo su lemtingu posūkiu M.Chodorkovskio karjeroje. Stebėtojų vertinimu, baigėsi korupcija, alkoholizmu ir nekompetencija pasižymėjęs B.Jelcino režimas. Rusijos prezidentu tapo buvęs KGB atstovas V.Putinas. Vos pradėjęs eiti pareigas jis sukvietė šalies oligarchus ir pasiūlė: nesikiškite į politiką, o aš užmerksiu akis į tai, kaip jūs susikrovėte savo milžiniškus turtus.

Netrukus dviem V.Putinui nepanorusiems paklusti magnatams - Borisui Berezovskiui ir Vladimirui Gusinskiui - teko palikti Rusiją. Tuo metu M.Chodorkovskis buvo turtingiausias Rusijoje ir jautėsi saugiai. Jis toliau siekė savo politinių ambicijų, finansavo Dūmos narius ir nesibodėjo viešai kritikuoti V.Putino bei Kremliaus politikos. Pasekmių ilgai laukti nereikėjo. 2003-iųjų spalį M.Chodorkovskis buvo suimtas. Jam pateikta daugybė kaltinimų - pradedant sukčiavimu privatizuojant įmones ir eksportuojant naftą, baigiant mokesčių nemokėjimu. Dar tais pačiais metais verslininkas atsidūrė kalėjime ir buvo nuteistas aštuoneriems metams nelaisvės. Šiuo metu baigiama nagrinėti jau antra jam iškelta byla.

Kaip, remiantis šiais faktais, galima apibūdinti M.Chodorkovskio vaidmenį Rusijos istorijoje. Kas jis - auka, kankinys ar nusikaltėlis?

Neturėdamas reikiamų ryšių šis verslus žmogus jaunystėje sąmoningai pasirinko komjaunimą karjerai pradėti ir sumaniai pasinaudojo šia organizacija siekdamas savo tikslų. Komjaunimas jam padėjo apgauti sistemą - politiniais metodais gauti privilegijų verslui. Visai kitaip verslininko karjerą pradėjo šiuo metu Anglijoje gyvenantis Rusijos milijardierius Romanas Abramovičius. Buvo girdėti gandų, kad pradinį kapitalą jis sukaupė prekiaudamas vogtu benzinu.

M.Chodorkovskis priklausė privatizavimo politiką rengusių įtakingiausių išrinktųjų būriui. Rusijos politikams ši užduotis buvo kietas riešutėlis, todėl pakviesti padėti ekonomikos veikėjai be jokių skrupulų pasinaudojo jų silpnumu. Žinoma, politikai taip pat neliko nuskriausti.

P.Haenselerio nuomone, V.Putino sprendimas neleisti oligarchams dalyvauti politikoje nesukeliant pavojaus šalies ekonominei sistemai buvo pragmatiškas ir anuo metu tinkamiausias. Priešingu atveju valdžios ir pinigų susiliejimas galėjo sužlugdyti Rusiją.

Susitarimas su oligarchais V.Putinui tapo politine, tiesa, nerašyta sutartimi ir tuo pat metu moraline bei teisine prielaida imtis griežčiausių priemonių prieš jos pažeidėjus. M.Chodorkovskis nesilaikė V.Putino sąlygų ir prarado teisę į "Jukos". Kremliui visiškai nerūpėjo, kokiais nusikaltimais bus apkaltintas šis verslininkas.

Rusijos sistema funkcionuoja pagal savitas taisykles, kurios ne visada atitinka Vakarų lūkesčius. Argumentas, esą M.Chodorkovskis nesuvokė rizikos, toks pat neįtikimas, kaip ir tvirtinimas, kad raganosį puolantis liūtas nesuvokia, jog gali būti sužeistas.

Bylos vertinimas

Tačiau M.Chodorkovskio byla kelia klausimą, ar nebuvo pažeistos teisės normos: ar jam keliami kaltinimai teisėti, ar sufabrikuoti? Pirmiausia, reikia prisiminti, kad šis verslininkas perėmė "Jukos" abejotinais metodais. Be to, savo imperijoje M.Chodorkovskis taikė vadinamąjį transfero kainų nustatymo principą (transfer-pricing), kurį kritiškai vertina net konservatyvusis Stanfordo teisės universiteto leidinys "Stanford Law Review". M.Chodorkovskis leido mirtinai nukraujuoti "Jukos" antrinėms įmonėms - nepelningai jas pardavė holdingo struktūroms. Taip darydamas jis paliko rusų firmas be nieko, nes iš to pasipelnė tik mokesčių nemokančios ofšorinės holdingo kompanijos. Dauguma šių bendrovių dar turėjo ir smulkių akcininkų, kurie perstumdžius pelną neteko dividendų ir liko apgauti. Taigi buvo pažeistos ir kapitalo išvežimo bei muitų taisyklės. Vien už šiuos transfero kainų nustatymo triukus daugumoje Vakarų teisinių valstybių M.Chodorkovskis būtų neišvengiamai nubaustas ir įkalintas.

Oligarcho įsitikinimas, kad Kremlius jo - turtingiausio šalies piliečio - nelies, taip pat pasirodė lemtinga klaida. Neteisinga jį vaizduoti kaip dorą verslininką, patekusį į korumpuotos teisėtvarkos girnas. M.Chodorkovskio tikslas buvo pinigai ir valdžia, o ir būdai, kuriais jis siekė savo tikslų, abejotini, todėl garsiausias Rusijos verslininkas tapo pažeidžiamas.

Šiuo metu V.Putinas labai populiarus Rusijoje, o M.Chodorkovskį dauguma šalies gyventojų laiko nusikaltėliu. Jį gina tik demokratiškai nusiteikusi visuomenės dalis. Tačiau pasikeitus situacijai Rusijoje, nuomonę apie M.Chodorkovskį gali pakeisti ir plačioji visuomenė. V.Putino saulei nusileidus, jis gali tapti kankiniu.

*

P.S. Vakar Maskvos Chamovnikų teisme M.Chodorkovskiui buvo suteiktas baigiamasis žodis. Naujoje byloje prokurorai jį kaltina vogus naftą iš antrinių įmonių ir legalizavus šiuo nusikalstamu būdu gautus pinigus. Pats teisiamasis bylą vadina politine ir korupcine, nes ją inicijavo žmonės, kurie nenori, kad jis išeitų į laisvę. Taip, anot buvusio verslininko, jam keršijama už tai, jog rėmė opoziciją. M.Chodorkovskis sakė nebijantis kalėjime sulaukti mirties, nors ten nenorėtų mirti. "Bet jei to reikės, esu pasirengęs. Mano tikėjimas vertas gyvenimo, - kalbėjo garsiausias Rusijos kalinys. - Yra žmonių, kurie norėtų mus uždaryti į kalėjimą visam laikui, ir jie to neslepia. Tačiau kol kas jie gavo ne tai, ko tikėjosi. Mes, paprasti žmonės, virtome kovos su savivale simboliu. Man gėda dėl savo valstybės."

Parengė Rima KRUMPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"