Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Maskvoje nušautas opozicijos lyderis B. Nemcovas

 
2015 02 28 6:10
Reuters/Scanpix nuotraukos

Rusijos opozicijos lyderis Borisas Nemcovas, aršus prezidento Vladimiro Putino kritikas, penktadienį vėlai vakare buvo nušautas Maskvos centre, savaitgalį rengiamo opozicijos mitingo išvakarėse.

„B.Nemcovas vaikštinėjo didžiuoju Moskvorecko tiltu su atvykusia mergina iš Ukrainos. Tada į jį iššovė iš pravažiuojančios mašinos“, – teigė Rusijos VRM atstovė. Įvyko tyrimui vadovauja vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas.

Oficialusis Tyrimų komiteto atstovas Vladimiras Markinas sakė, kad pradėta byla pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius: „Žmogžudystė“ ir „Neteisėtas ginklo panaudojimas“. Tyrimų komitetas, kuris raportuoja tiesiogiai V.Putinui, nurodė, kad bylos ėmėsi „patyrę“ tyrėjai.

B.Nemcovas nužudytas prieš pat didelį opozicijos mitingą, kuris planuojamas kovo 1 dieną, sekmadienį.

Absurdiškos versijos: nuo islamo ekstremistų iki pavydo

Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo nužudymas buvo kruopščiai parengtas, pareiškė šeštadienį tyrėjai, atkreipę dėmesį į panaudoto ginklo pobūdį ir žudikų informuotumą apie politiko judėjimą.

„Kad nusikaltimas buvo kruopščiai suplanuotas, nekyla jokių abejonių, kaip ir vieta, parinkta nužudymui. Tyrimo duomenimis Borisas Nemcovas su kompanione ėjo į savo butą, kuris yra netoli įvykio vietos. Ir akivaizdu, kad šio nusikaltimo organizatoriai ir vykdytojai buvo informuoti apie galimą maršrutą“, – sakė Tyrimų komiteto atstovas Vladimiras Markinas.

Pasak jo, tyrėjai tikrina kelias pagrindines nusikaltimo versijas: politinę provokaciją, islamo ekstremistų pėdsaką, įvykius Ukrainoje, taip pat ir komercinę veiklą.

„Šiuo metu tyrimas nagrinėja kelias versijas: nužudymą kaip provokaciją politinei padėčiai destabilizuoti šalyje; Nemcovo asmenybė galėjo tapti savotiška sakraline auka tiems, kurie nesibodi jokiais metodas savo politiniams tikslams siekti“, – pažymėjo V.Markinas.

Islamo ekstremistų versija susidomėta todėl, kad „tyrėjai turi duomenų, jog B.Nemcovui buvo grasinta dėl jo požiūrio į žurnalo „Charlie Hebdo“ karikatūristų sušaudymą Paryžiuje“, sakė V.Markinas.

Anot jo, tikrinama ir „versija, susijusi su Ukrainos įvykiais“. „Ne paslaptis, kad abiejose konflikto pusėse esama labai radikalių personažų, kurie nepavaldūs jokiai valdžiai“, – sakė jis ir pridūrė, kad neatmetamos ir kitos versijos, kaip komercinė veikla, asmeninė neapykanta ir kitos buitinės versijos.

Nustatyta, kad B.Nemcovą lydėjo modelis 23-ejų Ana Durickaja, Ukrainos pilietė, kuri yra nužudymo liudininkė. Pasak REN TV, jiedu draugavo jau apie ketverius metus.

Mergina sakė teisėsaugininkams, kad B.Nemcovą nušovė iš balto automobilio iššokęs vyriškis.

Policija apie šaudymą ant Didžiojo Moskvorecko tilto pranešimą gavo penktadienį 23 val. 38 min. Maskvos (22 val. 38 min. Lietuvos) laiku.

Tyrėjai neatmeta ir pavydo versijos.

D. Grybauskaitė: Rusija traukiasi į teroro tamsą

Vieno iš Rusijos opozicijos lyderių Boriso Nemcovo nužudymas rodo, kad Rusija traukiasi į teroro tamsą, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Boriso Nemcovo nužudymas rodo, kad Rusija traukiasi į teroro tamsą prieš savo paties žmones“, - apie B.Nemcovo žmogžudystę socialiniuose tinkluose pareiškė Lietuvos vadovė.

Rusijos opozicijos lyderis 55 metų B.Nemcovas penktadienį vakare nušautas Maskvos centre, pranešė Vidaus reikalų ministerijos atstovas.

Pirminiais duomenimis, prie B.Nemcovo privažiavo baltas automobilis, iš kurio buvo paleisti keturi šūviai, po to mašina dingo.

B.Nemcovas gimė 1959 metais Sočyje, 1981 metais baigė valstybinį Gorkio universitetą, Radiofizikos fakultetą. 1991–1997 metais jis buvo Nižnij Novgorodo srities gubernatorius, 1990–1993 metais – Rusijos Valstybės Dūmos deputatas, 1994–1997 metais – Rusijos Federacijos Tarybos narys.

1997 metais B.Nemcovas tapo Rusijos premjero Viktoro Černomyrdino pirmuoju pavaduotoju, kartu buvo Rusijos kuro ir energetikos ministras. Kitoje Sergejaus Kirijenkos Vyriausybėje 1998 m. balandžio – rugpjūčio mėnesiais jis ėjo vicepremjero pareigas.

Nuo 2000 metų B.Nemcovas tapo Rusijos dešiniosios opozicijos veikėjas, aktyvus Rusijos prezidento Vladimiro Putino politikos kritikas. 2011– 2012 metais jis organizavo masinius opozicijos protesto mitingus Maskvoje. Pastaruosius porą metų B.Nemcovas buvo vienas iš Rusijos respublikonų partijos „Liaudies laisvės partija“ pirmininkų.

Pastarąjį kartą B.Nemcovas Lietuvoje lankėsi šių metų sausio viduryje ir dalyvavo Trakuose bei Vilniuje vykusiuose „Sniego“ ir Vilniaus intelektualų forumo susitikimuose.

Borisas Nemcovas.
Borisas Nemcovas.

L. Linkevičius: Rusijoje opozicija turės atlaikyti terorą ir psichologinį spaudimą

Rusijoje po vieno iš opozicijos lyderių Boriso Nemcovo nužudymo paaiškės, ar laimės baimė ir teroras, ar valdžios kritikams visgi pavyks atlaikyti spaudimą, mano Lietuvos užsienio reikalų ministras. Pasak Linko Linkevičiaus, išvadų dėl B.Nemcovo nužudymo kol kas daryti dar negalima, tačiau kyla sąsajos su kitomis Kremliui nenaudingų asmenų mirtimis.

„Tas smūgis Rusijos opozicijai apskritai yra noras įbauginti ir dabar visi stebės, kas iš tikrųjų laimės: baimė ir tas teroras, kuris šiuo metu vyksta, ar vis tik opozicija sugebės atlaikyti didelį psichologinį spaudimą“, - BNS sakė L.Linkevičius.

„Kai kurie mėgina drąsiai ir aiškiai kalbėti, bet mes visi matome, kuo tai baigiasi. Žinoma, anksti daryti kokias nors išvadas, kiekvienas toks tragiškas įvykis reikalauja kruopštaus ištyrimo, bet nejučia pradeda prisiminti ir nenaudingų ir pavojingų Kremliui žūčių - kaip Aleksandro Litvinenkos Londone, arba Sergejaus Magnickio byla. Nori nenori šis nužudymas bus traktuojamas irgi taip, nes B.Nemcovas buvo vienas iš tokių aktyviausių protesto akcijų organizatorių, dalyvių“, - aiškino ministras.

JAV smerkia

JAV Baltieji rūmai pasmerkė žiaurų Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo, griežtai kritikavusio prezidentą Vladimirą Putiną, nužudymą Maskvoje penktadienį vėlai vakare.

„Mes raginame Rusijos valdžią greitai, nešališkai ir skaidriai atlikti tyrimą bei užtikrinti, kad kaltieji būtų patraukti atsakomybėn“, – sakoma prezidento Baracko Obamos pareiškime, paskelbtame tinkle „Twitter“.

„Jungtinės Valstijos smerkia žiaurų Boriso Nemcovo nužudymą“, – sakoma kitame pranešime „Twitter“.

Jungtinių Amerikos Valstijų senatorius Johnas McCainas, Ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas, taip pat pareiškė užuojautą dėl Boriso Nemcovo žūties.

„Labai nuliūdintas“ dėl Boriso Nemcovo žūties, parašė socialiniame tinkle „Twitter“ senatorius, įdėjęs ir vieną savo nuotrauką su B.Nemcovu.

P. Porošenka tiki, kad žudikai bus rasti

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka neabejoja, kad Boriso Nemcovo žudikai bus surasti.

„Šokas. Borisą užmušė. Sunku patikėti. Neabejoju, žudikai bus nubausti. Anksčiau ar vėliau. Šviesios jam atminties...“, – parašė jis savo paskyroje „Twitter“.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad nužudytasis B.Nemcovas buvo tikras Rusijos patriotas ir puikus Ukrainos draugas.

„Rusijos patriotas ir kartu didelis Ukrainos draugas. Toks jis buvo ir toks liks mūsų atmintyje Borisas Nemcovas“, – parašė A.Jaceniukas socialiniame tinkle „Twitter“.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksandras Turčynovas mano, kad B.Nemcovo nužudymas Rusijai bus iškilios asmenybės netektis.

„Užmušė Borisą Nemcovą. Užuojauta giminėms ir artimiesiems. Rusija neteko dar vienos iškilios asmenybės, kuri atsisakė gyventi klūpodama“, – parašė O.Turčynovas „Ukrainska pravda“ paskyroje tinkle „Twitter“.

Briuselyje NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Alexander'as Vershbow pareiškė, kad Rusijos opozicijos politiko B.Nemcovo nužudymas yra netektis visiems, kas vertina laisvę.

Rusijos politinės partijos „Jabloko“ steigėjas Grigorijus Javlinskis pareiškė užuojautą B.Nemcovo artimiesiems.

„Sunkiausias nusikaltimas. Nėra žodžių, – parašė jis tinkle „Twitter“. – Nuoširdžiausia užuojauta mamai ir visiems Boriso Nemcovo artimiesiems“.

G.Javlinskis dar nurodė politinę atsakomybę dėl šio įvykio priskiriąs Rusijos valdžiai.

Bendražygis: nužudymas yra politinis

Rusijos opozicijos lyderis, buvęs vicepremjeras Borisas Nemcovas pastaruoju metu gaudavo anoniminių grasinimų; jo nužudymas – politinis; priešų, susijusių su jo asmeniniu gyvenimu, jis neturėjo, sakė naujienų agentūrai „Interfax“ B.Nemcovo bendražygis, judėjimo „Solidarnost“ aktyvistas Ilja Jašinas.

„Borisas nuolat gaudavo anoniminių grasinimų socialiniuose tinkluose, bet nekreipdavo į tai dėmesio. Jis visada vaikščiodavo be apsaugos“, – sakė I.Jašinas.

„Borisas bijojo, jis sakė jaučiąs grėsmę, bet visada manė, kad ir kokia būtų jo apsauga, panorės užmušti – užmuš“, – kalbėjo I.Jašinas.

„Tai politinis nužudymas, kurio pobūdis visiškai užsakomasis. Nužudymas susijęs su opozicine Boriso veikla. Nužudė vieną ryškiausių Rusijos opozicijos žmonių, kad prigąsdintų, įvarytų baimę“, – sakė I.Jašinas.

„Borisas pastaruoju metu neturėjo jokio verslo. Jis neturėjo asmeninių priešų, susijusių su jo asmeniniu gyvenimu“, – pridūrė jis.

Kremlius: tai provokacija

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas įsitikinęs, kad opozicijos politiko Boriso Nemcovo nužudymas praėjusią naktį Maskvos centre yra provokacija.

„Dabar anksti daryti išvadas apie Boriso Nemcovo mirtį, bet šimto procentų įsitikinimu galima kalbėti, kad tai provokacija“, – sakė D.Peskovas interviu televizijai RT.

Kitame interviu, radijo stočiai „Kommersant FM“, D.Peskovas paaiškino, kad „provokacija yra, neabejotinai, žinoma, dėl to, kad Borisas Nemcovas buvo opozicijoje prieš Rusijos vadovybę, opozicijoje prieš tą liniją, kurios laikosi Rusijos vadovybė“.

„Ir įvairių, sakykim, priemonių kurias planuoja opozicija artimiausiomis dienomis, fone, gana tokios emocingos prisotintos padėties, kuri dabar yra dėl įvykių Ukrainoje, fone tai visiškai gali atrodyti kaip provokacija“, – pridūrė jis.

Be to, D.Peskovas priminė, kad B.Nemcovas palaikė „glaudžius ryšius su įvairiais žmonėmis Kijeve, dažnai ten važiuodavo, tai nėra paslaptis, visi tai žino“.

Vis dėlto, D.Peskovo nuomone, B.Nemcovas „nebuvo politinė grėsmė“ šalies vadovams, nes jo populiarumo reitingai buvo „šiek tiek didesni negu vidutinio statistinio piliečio“.

Interviu RT jis dar pažymėjo, kad tiriamas B.Nemcovą lydėjusios merginos vaidmuo. „Mes žinome, kad jis buvo su mergina, mes lauksime oficialių organų rezultatų, kad išaiškėtų tos merginos vaidmuo“, – sakė D.Peskovas.

Buvę Rusijos vyriausybės narys Sergejus Stepašinas, savo ruožtu, pareiškė, kad B.Nemcovo nužudymas – mėginimas destabilizuoti padėtį šalyje.

„Aš, kaip buvęs VRM ir FST vadovas, laikau B.Nemcovo nužudymą ne opozicijos, o Putino priešų mėginimu destabilizuoti padėtį šalyje, – sakė jis šeštadienį. – Dabar teisėsaugininkų garbės reikalas atskleisti šį nusikaltimą“.

„Aš pažinojau Nemcovą labai gerai. Mes buvome toje pačioje Rusijos Aukščiausiosios Tarybos frakcijoje. Kartu dirbome Rusijos vyriausybėje. B.Nemcovas – ryškus žmogus, nors ir prieštaringas“, – pažymėjo S.Stepašinas, pareiškęs užuojautą B.Nemcovo artimiesiems.

V. Putino telegrama

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad bus padaryta viskas, jog Boriso Nemcovo žudikai būtų nubausti.

„Bus padaryta viskas, kad niekšingos ir ciniškos žmogžudystės organizatoriai ir vykdytojai būtų deramai nubausti“, – parašė V.Putinas užuojautos telegramojeB.Nemcovo motinai Dinai Eidman, paskelbtoje ir Kremliaus tinklalapyje.

„Borisas Nemcovas paliko savo pėdsaką Rusijos istorijoje, politikoje ir visuomeniniame gyvenime. Jam teko dirbti svarbiuose postuose sunkiu mūsų šaliai pereinamuoju laikotarpiu. Jis visuomet tiesiai ir sąžiningai reiškė savo poziciją, gynė savo požiūrį“, – sakoma V.Putino telegramoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"