Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Londonas - Europos Niujorkas

 
2012 08 03 7:49
Londono išskirtinumas - žalios vejos, ant kurių įsitaiso visų tautų atstovai./Reuters nuotrauka
Londono išskirtinumas - žalios vejos, ant kurių įsitaiso visų tautų atstovai./Reuters nuotrauka

Abejingųjų Londonui nėra. Tai tarsi visų didmiesčių tėvas - brangus, kultinis, sukrečiamas. Jame susitinka pasaulis - ir ne tik per olimpines žaidynes, kaip rašo Vokietijos savaitraštis 'Stern'. Londonas - pirmas olimpinis miestas, kuriame gyvena visų liepos 27-ąją stadione žygiavusių 205 tautų atstovai.

Leidžiantis ar kylant braškančiu Londono metro eskalatoriumi privalu laikytis dešiniosios pusės (kopiama kairiąja). Tai seniausias pasaulio metro - kartais vadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu arba devintuoju pragaro ratu - svarbiausia gyvybinė antžeminio transporto spūsčių kamuojamo miesto arterija. Londone metro važinėja visi: bankininkai ir barmenai, valytojos ir politikai. Per rinkimų kampaniją kandidatai į premjerus privalo spaustis tarp metro keleivių. Būdama paauglė karalienė tol zyzė, kol kartą jai buvo leista su guvernante neatpažintai pasivažinėti požeminiu traukiniu.

Kasmet metro veža milijardą keleivių, ir tik jame galima pajusti tikrąją Londono dvasią. Jame grumdosi visos klasės, religijos ir kultūros. Trūkčiojant metro vagonams ir keleiviams atsitrenkiant vienam į kitą, niekas nežiūri kitam veidą - tai nerašyta metro taisyklė: nespoksoti, nedelsti išlipant, nevalgyti, nekalbėti. Į ką nors atsitrenkus, tereikia ištarti: "Atsiprašau."

"Atsiprašau" ir "ačiū" laviną rašytojas A.A.Gillas pavadino "antsnukiu mūsų nesuvaldomumui". Londonas "kolektyviai nusprendė neapkęsti olimpinių žaidynių, nes jos per brangios, per daug komercinės, per daug elitinės, o pirmiausia - jos nervina!" - viename esė rašo A.A.Gillas.

Iki žaidynių likus keliems mėnesiams, metro plakatai įspėjo apie lankytojų antplūdį: "Dirbkite namie! Venkite judriausių metro stočių! Geriau vaikščiokite pėsčiomis!" Dėl žaidynių londoniečiai bambėjo daugiau nei dėl lietaus, nors birželis buvo šlapiausias per visą orų registravimo laikotarpį.

Nėra draugiškas miestas

Bestselerių autoriui ir scenaristui Davidui Nichollsui, persikėlusiam į Londoną 1991 metais, miestas kėlė baimę ir smarkiai  sukrėtė. Baimės D.Nichollsas bandė atsikratyti po jį vaikščiodamas, kartais per dieną nueidamas 40 kilometrų. "Londoniečiu tampama, kai nebereikia metro tvarkaraščio. Tikrasis, geriausias Londonas visuomet tiesiog už kampo", - teigia rašytojas, jau puikiai pažįstantis miestą, kuris ir po devynerių metų sugeba jį nustebinti, nes jame nuolat kas nors kinta, kas nors griaunama ir kas nors statoma. Londonas savo gyventojams neleidžia apsnūsti nuolat keisdamas skonį, madą, traukos centrus. Tai, ką šiandien turi visi, rytoj jau bus praeitis.

Londonas - visų didmiesčių tėvas. Kai pasaulio sostine vadinamas Niujorkas prieš 400 metų dar prekiavo su indėnais mainydamas įvairius daiktus, Londone jau kunkuliavo pasaulis. XIX amžiuje britų sostinėje apsilankęs Theodoras Fontane rašo: "Londono patrauklumas - jo masiškumas. Mus žavi Neapolio dangus, spindintys Maskvos kupolai, Romos istorija ir Londono amžinumas."

Miestas, kuriame Karlas Marxas rašė savo "Kapitalą", šiuo metu yra  visiškai atsidavęs kapitalizmui ir amžinajai plėtrai. Bankininkai ir milijardieriai pavertė Londoną sala, kurią valdo globalizuota rinka. Londonas - turtingiausias iš visų 271 Europos regiono, turtingesnis net už Liuksemburgą.

Kadaise apsnūdęs Noting Hilo rajonas virto gražuolių ir turčių žaidimų aikštele - su plaukimo baseinais, su tipinių namelių rūsiuose įrengtomis asmeninėmis kino salėmis ir brangiais butikais, įsikūrusiais buvusiuose bukinistų knygynuose. Noting Hile galima sutikti Claudią Schiffer ir Elle MacPherson. Naujieji rajono gyventojai - amerikiečiai bankininkai ir rusų milijonieriai - mieliau apsiperka prašmatniame Kensingtone nei Portobelo kelyje esančiame turguje, kuris dūsta tik nuo masės turistų.

Rytų Londonas

Ištisus šimtmečius Rytų Londonas buvo apleistas, tačiau prieš olimpines žaidynes užterštoje pramoninėje žemėje stebėtinu greičiu ėmė kilti sporto aikštelės, buvo nutiesti miesto traukinių bėgiai, pastatyti gyvenamieji kvartalai, išdygo didžiausias Europoje prekybos centras.

Anksčiau rytinė miesto dalis buvo tarsi eksperimentinė virtuvė. Atsiritant vis naujoms imigrantų bangoms, joje maišėsi viso pasaulio kultūros. Pakasinėjus galima rasti romėnų skeletų, po Brik Leino mečetės pamatais tebėra hugenotų bažnyčios liekanos, Karalienės Mary koledžo sode išlikę Ispanijos žydų kapai. Beveik kas antras londonietis šiandien yra kilęs iš migrantų, nors šis žodis nevartojamas. Londonietis yra tas, kuris jaučiasi esąs londonietis.

Rytų Londone esantis Šoredičo kvartalas visuomet buvo laikomas vargšų ir pabėgėlių namais. Jame kadaise Charlesas Dickensas mokėsi, kaip džentelmenas iš privilegijuotų sluoksnių turi rinktis prostitutę. Šiuo metu vis labiau į rytus slenkantys Londono finansininkų dangoraižiai išstumia senbuvius, muštis mėgstančius koknius su jų šiurkščia šnekta ir tradicijomis. Tačiau nostalgijos londoniečiai nejaučia, nes laiko sentimentams jie neturi, nebent iš to galima būtų užsidirbti.

Londonas jau seniai suvokė savitumo vertę. Juodi taksi automobiliai, raudonos telefono būdelės, dviaukščiai autobusai - džiaugsmas turistams, nes miesto gyventojai tam greičiau abejingi.

Londoniečių Londono nerasite Trafalgaro aikštėje ar ties Bakingamo rūmais. Jis ten, kur išlipa metro keleiviai, ir buvusiuose kaimuose. Kiekvienas toks kaimietis manosi esąs nepakartojamas. Gyventojai, kaip futbolo sirgaliai, lojalūs savo rajonui - pietūs arba šiaurė, rytai arba vakarai.

Miesto gražintojos "gyvenimo mokykla"

36 metų Sophie Howarth, premjero Davido Camerono patarėja miesto planavimo klausimais, gimė Vakarų Londone, bet toje bedvasėje turtingoje aplinkoje niekada gerai nesijautė. Kai tik galėjo, ši anglė persikėlė į Šoredičą rytuose, kur prieš jos namo duris kiekvieną sekmadienį nusidriekia gėlių turgus su pakraščiuose veikiančiomis nedidukėmis kičo bei meno kūrinių parduotuvėlėmis ir kavinukėmis, kuriose parduodamos šviežios austrės su svogūnų padažu. "Mėgstu šios vietos energiją", - sako S.Howarth, Londone garsėjanti savo idėjomis.

Ši londonietė įsteigė "Gyvenimo mokyklą", savotišką tautinę aukštąją filosofų mokyklą, kurioje miesto gyventojai mokomi gražiau gyventi ir jausti pasitenkinimą darbu. S.Howarth pavyko įgyvendinti londoniečių siekį susitelkti prieš miesto blogybes. Jos kaimynystėje susitinka "Gerojo sporto klubo" (angl. "Good Gym") nariai, kurie mieliau degina kalorijas rinkdami šiukšles bendruomenės centre nei sportuodami ar bėgiodami. S.Howarth mano, kad lengviausia juoktis iš "kapučino kultūros". "Bet ar gyvenime mums nereikia rožių, o tik sausos duonos?" - klausia ji. Jos įkvėpti miesto gražintojai savo kvartale visur palieka pėdsakų - duobėse augina primules, kramtomosios gumos gumulėlius ant šaligatvių užtapo miniatiūriniais portretais, ant namų sienų pripaišo milžiniškų juodų ir baltų kiškių, ibisų ir žiurkių. Londono smogikai - sodininkai - tuščiuose plotuose primėto molinių granatų, į kurias prisodinta lauko gėlių, tarp plastikinių maišelių veši aguonos ir vėdrynai.

Kelioms dienoms praėjus po jaunimo siautėjimo praėjusią vasarą, panašūs į S.Howarth gyvenimo menininkai ėjo į gatves nešini šepečiais ir šiukšlių kibirais, kad surinktų gatves nuklojusias vitrinų šukes. Daug kas pranašavo, kad neramumai Londone tęsis, buvo kalbama apie atstumtųjų sukilimą, darbo neturinčių šeimų priverstinį perkėlimą į šiaurinę Angliją. Tačiau viskas liko kaip buvę. Londonas pasipurtė ir gyvena toliau. Toliau pardavinėjami prašmatnūs apartamentai su vaizdu į Haid parką už 70 mln. svarų (280 mln. litų), niekuomet nėra laisvų vietų "Bvlgari" viešbučiuose, kur pigiausias kambarys kainuoja 900 svarų (3600 litų).

"Myliu Londoną, bet jis išsekina", - sako škotų sikas Hardeepas Singhas Kohlis. Išsiskyręs ir pavargęs šis 43 metų televizijos laidų vedėjas ir komikas prieš kelerius metus buvo priverstas keltis į Rytų Londoną, nes neišgalėjo mokėti daugiau kaip 2500 svarų per mėnesį už 3-4 kambarių butą šiaurinio Londono jaukiame tipiniame namuke prie parko su ančių pamėgtu tvenkiniu.

Beprotiškos nekilnojamojo turto kainos vis daugiau londoniečių stumia į rytus, kur gatvėse nėra net medžių. Pramogų tokiuose kvartaluose nedaug. Vakarais nuolatiniams lankytojams, žinantiems slaptažodį ar turintiems elektroniniu paštu gautą kvietimą, atsiveria slaptos durys už šaldytuvų ar po traukinių estakadomis. Visiems kitiems telieka tikėtis apsaugininkų malonės. Kuo išskirtinesni drabužiai, tuo didesnė tikimybė būti įleistam. Bet laukdami eilėse prastuomenės jaunuoliai susipažįsta. Be to, naktinis gyvenimas Rytų Londone verda ir šaligatviuose, nes čia galima rūkyti.

Gyvenimas - tik improvizacija

Likęs pasaulis Londono gyventojams atrodo neįtikėtinai mažas. Kai aktorius Davidas Harewoodas filmavosi amerikiečių televizijos seriale, jis ilgėjosi Londono kiekvieną dieną. "Tai tokia neapsakomai daug jėgų reikalaujanti vieta. Bet vos iš jos išvažiuoju, man ima  trūkti triukšmo, purvo, keistuolių ir viso beprotiško gyvenimo", - sako aktorius, manantis, kad "tam, kurio Londonas neįkvepia, nėra ką veikti scenoje". Gal todėl daug Londono aktorių užkariavo Holivudą. Keira Knightley, Michaelas Fassbenderis ir Benedictas Cumberbatchas - naujosios kartos atstovai, dirbantys Los Andžele, bet tebegyvenantys Londone.

Londoniečiai gyvena žinodami, kad gyvenimas - tik improvizacija. Tai tinka ir aiškinant 1859 metais įrengto Big Beno laikrodžio mechanizmo tikslumo priežastis. Big Benas muša valandas dviejų sekundžių tikslumu, nes laikrodininkai Huw Smithas ir Ianas Westworthas, atsižvelgdami į oro slėgį ir temperatūrą, ant 200 kilogramų sveriančios švytuoklės uždeda tam tikrą kiekį senųjų monetų, taip   pridėdami tiksėjimui du penktadalius sekundės arba tiek pat atimdami.  Šių laikrodininkų pirštų miklumu naudojasi ir BBC, kiekvieną dieną 18 valandą aidint Big Beno varpų dūžiams pradedanti žinių laidą.  

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"