Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Lietuvis, kuriantis ateitį

 
2008 08 09 0:00
Kalbėdamas A.Chesonis savo energija moka užkrėsti kitus.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Kalbėdamas A.Chesonis savo energija moka užkrėsti kitus.
LŽ archyvo nuotrauka

Amerikiečių kompanijos 'PaeTec' prezidentas gerai žinomas verslo pasaulyje, tačiau visi jį laiko amerikiečiu. Verslininko lietuviška kilmė paprastai neminima, nors ją išduoda grynai lietuviškas vardas ir pavardė - Arūnas Česonis (rašoma Arunas Chesonis). Lietuvių emigrantų sūnus, vedęs amerikietę ir savo vaikams davęs angliškus vardus, save tapatina su Amerika, kurioje padarė stulbinamą karjerą.

1987 metų pradžioje Arunas Chesonis dirbo inžinerinių sistemų vadybininku "Rochester Telephone Corporation". Tuomet jis buvo atsakingas už 52 centrinio biuro įrenginius. Šiandien A.Chesonis vadovauja paties 1998 metais įkurtai telekomunikacijų bendrovei "PaeTec", kuri virto galingu holdingu (jo metinės pajamos viršija milijardą dolerių).

"PaeTec Holding Corp" įsikūrusi Niujorko valstijos Feirporto mieste. Bendrovė ir jos vadovas yra pelnę daugybę verslo apdovanojimų, nes "PaeTec" įtraukta tarp 500 greičiausiai augančių technologinių įmonių visoje Šiaurės Amerikoje ir vis dažniau lyginama su tokiomis interneto galiūnėmis kaip "EBay" ir "Yahoo".

1998 metais "PaeTec" dirbo tik A.Chesonis, 4 jo bendraminčiai ir dar 12 žmonių. Dabar kompanija duoda darbo daugiau kaip 1000 žmonių.

Paprastai telekomunikacijų bendrovėms svarbiausia - klientai. "PaeTec" svarbiausi - darbuotojai, kurie sugeba rasti klientų. Todėl pastaraisiais metais, kai daugelis telekomunikacijų įmonių turi sunkumų ir atleidžia žmones, "PaeTec", priešingai, vis priima naujų darbuotojų. Ir tai pirmiausia A.Chesonio nuopelnas.

Orientacija į ateitį

"PaeTec" tiekia rinkai integruotas komunikacines sistemas ir internetines paslaugas, programinę įrangą didelėms korporacijoms ir vidutinio dydžio bendrovėms, aprūpina savo gaminiais universitetus, ligonines, viešbučius ir vyriausybines organizacijas. Jos vadovo A.Chesonio pavardė ima mirgėti JAV spaudoje, kai susidomima ateities produktais. Dabar šio verslininko vardas linksniuojamas kalbant apie A.Chesonio įgyvendinamą "revoliucinį saulės projektą", kuriam jis skyrė 10 mln. dolerių. A.Chesonis tiki, kad jau greitai pavyks sukurti generatorių, kuris, naudodamas saulės energiją, išgaus iš vandens vandenilį ir juo bus varomi automobiliai. Dabar, kai naftos kainos nuolat kyla, tokie degalai darosi vis aktualesni. Jei pavyktų šį projektą įgyvendinti taip, kaip sumanė A.Chesonis, ateityje namai funkcionuotų kaip augalų lapai - naudodami saulės energiją elektrai gaminti, o iš vandens būtų gaminami degalai. Ir tam nereikėtų išleisti trilijonų dolerių iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Dabar A.Chesoniui 41-eri. Jis garsėja ne tik tuo, kad kuria ateities technologijas, bet ir tuo, kad moka surasti žmonių savo fantastiškiems projektams įgyvendinti. Verslininkas pasikvietė į bendrovę Mike'ą Trippani, turėjusį didelių ambicijų, bet taip ir nepadariusį karjeros "Network Operation Center". Tą dieną, kai M.Trippani sėdėjo nusiminęs, kad nebuvo paskirtas vienu kompanijos direktorių, jį pakvietė A.Chesonis. "Tapsite mūsų augimo varikliu. Jūsų ateitis čia", - pasakė "PaeTec" vadovas ir neapsiriko. Šiandien A.Chesonis juokdamasis kalba: "Mudu su Mike'u mąstome vienodai, abu norime, kad čia dirbtų savotiška futbolo komanda. Jai jau priklauso ir mano 12-metis sūnus Erikas. Pasirodęs čia jis pareiškia: "Pone Trippani, tėtis sakė, kad turite iškeisti Jamalį Lewisą (amerikietiško futbolo žaidėjas - aut.), kitaip jis išsiųs jus į Aliaską."

Lyderis iš prigimties

JAV spaudoje A.Chesonis apibūdinamas kaip aukštas, sportiškos išvaizdos vaikiško veido vadovas, kalbantis tyliu balsu. Jis mėgsta vilkėti jūreivišką liemenę, ant kurios užrašytas kompanijos pavadinimas, avėti nevarstomus pusbačius, iki alkūnių atsiraitoti marškinių rankoves.

A.Chesonis visada buvo lyderis. Savo karjerą jis pradėjo korporacijoje "Rochester Telephone", o sulaukęs 27-erių tapo kitos kompanijos ACC prezidentu ir labai prisidėjo prie jos klestėjimo. Kai ACC buvo parduota "Teleport", o šią savo ruožtu įsigijo garsioji AT&T, bendrovės savininkai nenorėjo pasirašyti darbo sutarties nei su A.Chesoniu, nei su kitais ACC direktoriais. "Jie mums sumokėjo grynaisiais. Buvome laisvi ir galėjome daryti, ką norime. Kažkuris iš mūsų pajuokavo, kad AT&T savininkai, matyt, laiko mus būriu viščiukų augintojų", - šiandien pasakoja "PaeTec" vykdomasis viceprezidentas Dickas Ottalagana, tuomet netekęs darbo drauge su A.Chesoniu.

Negana to, AT&T iškėlė A.Chesoniui bylą dėl prekybinių įsipareigojimų pažeidimo. Advokatams pavyko susitarti iki teismo ir jam kaip kompensacija buvo išmokėtas milijonas dolerių. Šie pinigai tapo A.Chesonio įkurtos bendrovės įstatiniu kapitalu. Į "PaeTec" perėjo dirbti nemažai buvusių ACC darbuotojų. Visi jie tikėjo A.Chesoniu ir būsima kompanijos sėkme. Verslininkui nebuvo sunku rasti investuotojų ir gauti paskolų iš bankų, nes jau tuomet jis garsėjo kaip kylanti telekomunikacijų pasaulio žvaigždė.

Dabar darbo kabinete A.Chesonis laiko dvi relikvijas - savo ir Jacko Welcho (garsaus verslo stratego, 1981-2001 metais vadovavusio "General Electric", - aut.) nuotrauką bei šachmatų lentą, nes įsitikinęs, kad šachmatai - tai būtent tas žaidimas, kuris padeda daryti verslą.

Šiandien A.Chesonis laikomas stipriu, savimi pasitikinčiu ir charizmatišku lyderiu. Jis kalba greitai ir karštai, mėgsta pajuokauti ir lengvai šokinėja nuo vienos temos prie kitos. Visi žino, kad verslininkas nepyksta dėl klaidų, bet nevertina žmonių, kurie neturi idėjų. Mėgstamiausias A.Chesonio posakis: "Pabuskite, žmonės! Juk tai jūsų pinigai! Ši kompanija priklauso jums!" Kas kartą, kai "PaeTec" išleidžia naują akcijų emisiją, stengiamasi, kad pirmiausia jų įsigytų darbuotojai, nes tuomet jie jaučiasi esantys kompanijos bedraturčiai.

A.Chesonio vadovaujamoje įmonėje niekas neturi privilegijų, net direktoriai. Jeigu kuris nors jų nori įstoti į užmiesčio klubą, susimokėti už tai privalo iš savo kišenės. Jei kuriam prireikia palįsti po dušu, turi nusileisti į bendrą prausyklą, o tas, kuris vėliau atvažiuoja į darbą, stato mašiną ten, kur randa vietos. Ir nė vienas direktorių metų pabaigoje nesitiki didelės premijos vien dėl to, kad eina atsakingas pareigas. Visi žino A.Chesonio moto: "Taip, aš čia esu lyderis. Taip, aš būsiu turtingas. Bet netapsiu turtingas kitų čia dirbančių žmonių sąskaita."

Jis mėgsta iškišti galvą pro savo kabineto duris ir padėkoti darbuotojui. Jis visuomet žino, kas vyksta kompanijoje, ir pats reguliariai apeina visą pastatą. Bendrovės viceprezidentė inžinerijos klausimais Marion Wyand kartą žurnalistams papasakojo tokį atsitikimą: "Vieną dieną Arunas įėjo į mano kabinetą ir paklausė: "Marion, kas iš tavo komandos dirbo daugiausia? Atsakiau, kad Sarah Spencer, nes įdėjo daug pastangų spręsdama su klientais jiems iškilusias problemas. Netrukus Arunas pasirodė šios darbuotojos kabinete laikydamas tokio pat aukščio gėlių kompoziciją kaip pati Sarah ir įteikė ją sakydamas: "Marion man sakė, kad šią savaitę dirbai daugiausia." Įsivaizduojate, kokį įspūdį tai padarė darbuotojams!"

Bendrumo dvasia

Kiekvieną penktadienį A.Chesonis rengia konferencijas, kuriose dalyvauja 500-600 žmonių, ir, į kiekvieną kreipdamasis vardu, aptaria finansinius klausimus, pirkimo planus, pelną bei daugybę kitų dalykų, o baigia pasitarimą linksmu pokštu. Kompanijos vadovas siekia, kad darbuotojai kuo daugiau žinotų, ką daro kiti skyriai. Jis pats atsako į kiekvieną elektroninį laišką ir to paties tikisi iš kitų. Jei kas nori daugiau sužinoti apie kurio nors skyriaus darbą, gali paprasčiausiai ten nueiti, atsisėsti ir pasiklausyti, nes darbuotojai skatinami visada laikyti savo kabinetų duris atviras.

Siekis dalytis žiniomis "PaeTec" įprastas dalykas. A.Chesonis stengiasi, kad tarp direktorių ir darbuotojų, tarp darbo ir namų, tarp kompanijos ir jos klientų neiškiltų sienos. Vienas neseniai į "PaeTec" atėjęs žmogus negalėjo atsistebėti: "Dirbu čia tik savaitę, bet, įsivaizduojate, galiu paskambinti viceprezidentui ir paprašyti pagalbos. Ankstesnėje darbovietėje turėdavau įrodinėti, kodėl man reikia pasitarti su kuo nors iš kito skyriaus. Čia pakanka pakelti telefono ragelį."

Kompanijoje tokia atmosfera dėl to, kad A.Chesonis nuolat pabrėžia: "Pirmojoje vietoje - kilusi problema ir pastangos įtikti klientams", todėl pirma jis priima ne kurį nors direktorių ar kitą svarbų asmenį, o paprastą klerką, jei klausimas, kurį šis nori aptarti, bendrovei yra aktualesnis.

A.Chesonis rūpinasi, kad žmonės bendrautų tarpusavyje. Kompanijoje nepraleidžiama nė viena šventė, nes tai proga darbuotojams pabūti drauge. Per Helovyną visi ateina pasipuošę maskaradiniais kostiumais, o jų vaikai siausdami laksto po kabinetus. Vaikas, kurio kostiumas būna originaliausias, gauna 100 įmonės akcijų.

Šeimos žmogus

Kompanijoje tiek daug dėmesio skiriama šeimai todėl, kad pats A.Chesonis yra pavyzdingas vyras ir tėvas. Savo įkurtą bendrovę PAETEC jis pavadino žmonos Pam ir keturių vaikų - Adamo, Eriko, Tessos ir Emmos - vardų pirmosiomis raidėmis, prie jų pridėjęs pirmą savo pavardės raidę. Jei A.Chesonis kur nors išvyksta, jis būtinai kiekvieną vakarą nusiunčia faksu kokį galvosūkį kiekvienam iš vaikų. Mažajai Emmai tai gali būti prašymas sugalvoti vardus trims šviesiaplaukėms princesėms, o sūnui Erikui - koks nors sportinis ar matematinis galvosūkis.

Vienas darbuotojas iki šiol neatsistebi, kad vos pradėjęs dirbti "PaeTec", po dviejų dienų turėjo vykti į brolio vestuves ir buvo lengvai išleistas. "Jokių problemų. Padirbau dvi dienas ir gavau savaitę atostogų", - pasakojo jis. Gal todėl kompanijos personalas pasirengęs galva pramušti sieną dėl bendrų interesų.

"PaeTec" puse etato dirba ir A.Chesonio žmona Pam, su kuria jis susipažino dirbdamas ACC. Moteris įsikūrusi mažame ir labai kukliame kabinete, ji rūpinasi pardavimo kontraktais. A.Chesonio brolio Algimanto kabinetas didesnis, nes jis - vyriausiasis viceprezidentas, atsakingas už kompanijos finansus.

Pam sako, kad jos vyras labai drovus ir be galo jaudinasi, kai turi viešai kalbėti, o didžiausia Aruno yda - kantrybės trūkumas, jei kiti nespėja eiti jo padiktuotu tempu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"