Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Lenkija suka atgal į viduramžius

 
2016 10 04 6:00
Moterys prie "Įstatymo ir teisingumo" būstinės Varšuvoje, taip pat Briuselyje ir kitose sostinėse, reikalavo pasirinkimo laisvės, teisės į savo kūną, sveikatą bei gyvybę.
Moterys prie "Įstatymo ir teisingumo" būstinės Varšuvoje, taip pat Briuselyje ir kitose sostinėse, reikalavo pasirinkimo laisvės, teisės į savo kūną, sveikatą bei gyvybę. Reuters/Scanpix nuotraukos

Sunku net patikėti, kad XXI amžiuje modernioje Europos valstybėje dar galėtų nutikti tokie dalykai. Bet taip – dešiniosios jėgos ir Bažnyčia nori įvesti Lenkijoje drakonišką įstatymą dėl abortų. 6 mln. Lenkijos moterų ir vyrų pareiškė norą išeiti į gatves visoje šalyje protestuoti prieš „fanatikus“. Ir iš tiesų – kodėl iškart nepradėjus deginti raganų?

Lenkijoje jau ir taip galioja vienas griežčiausių Europoje įstatymų dėl abortų, juos leidžiančių tik tuomet, kai yra pavojus embrionui, grėsmė motinos gyvybei ir tais atvejais, kai nėštumas yra išžaginimo arba incesto rezultatas.

Jei bus įvestas siūlomas draudimas, bet koks nėštumo nutraukimas bus kriminalinis nusikaltimas, pasiųsiantis moterį į kalėjimą iki penkerių metų. Prie to prisidėję gydytojai taip pat bus persekiojami ir sodinami į kalėjimus. Tai reiškia, kad įtariamosios bus ir persileidimą patyrusios moterys, o gydytojai bus verčiami vengti net įprastų nėščių moterų patikrinimo procedūrų, nes galės būti apkaltinti palengvinę nėštumo nutraukimą.

Šį draudimą remia Lenkijos katalikų bažnyčia ir valdančioji dešiniųjų konservatorių „Įstatymo ir teisingumo „ partija, nors nė viena nėra pasiūlymo iniciatorė. Šiuos pasiūlymus sukurpė kraštutinė konservatyvi grupė „Ordo Iuris“ ir kaip piliečių iniciatyvą pateikė koalicija „Stabdykime abortus“. Surinkus daugiau kaip 100 tūkst. parašų (šiuo atveju buvo surinkta 450 tūkst.) parlamentas įpareigotas svarstyti peticiją.

Šios grupės argumentas – kad gyvybė prasideda nuo pastojimo akimirkos ir nuo jos turi būti ginama. Vyriausybė oficialiai nesilaiko tokio požiūrio, bet premjerė Beata Szydlo bei teisingumo ministro pavaduotojas Patrykas Jaki asmeniškai remia šią grupę. „Įstatymo ir teisingumo“ partijoje yra ir daugiau tokių žmonių.

Konservatyvus katalikų savaitraštis „Gosc Niedzielny“ citavo universiteto teisininkę bei kampanijos aktyvistę Joanną Banasiuk, pareiškusią parlamentui, kad abortas yra „nekaltų vaikelių žudymas, pragaras moterims ir moralinis bankrotas vyrams“.

Rugsėjo 23 dieną Lenkijos parlamentui balsavus už tai, kad pasiūlymus išnagrinėtų parlamento komitetas, aktyvistės už pasirinkimą paragino visoje šalyje surengti streiką, kurį pavadino „nacionaline nebuvimo kampanija“ – moterys paakintos tą dieną neiti į darbą, atsisakyti namų ruošos darbų, rinktis į demonstracijas, duoti kraujo arba imtis labdaringos veiklos.

Beje, aktyvistės už moterų teisę rinktis taip pat surinko pakankamai parašų – apie 250 tūkst., ir norėjo, kad parlamente būtų diskutuojami jų pasiūlymai, tačiau šią peticiją parlamentas iškart atmetė.

Abortų klausimas radikalizavo visuomenę

Daug moterų Lenkijoje jaučia didžiulį pyktį, kad už jų nugaros rezgami sandėriai, paminantys jų reprodukcines ir žmogaus teises, keliantys pavojų moters gyvybei ir trempiantys jos orumą. „Daugelis moterų ir merginų šioje šalyje jaučia, kad jos neturi jokios galios, kad nėra lygios, neturi teisės į savo nuomonę, – sakė streiko koordinatorė Magda Staroszczyk. – Tai mums galimybė būti pamatytoms ir išgirstoms“.

Šią akciją įkvėpė prieš 40 metų Islandijos moterų surengtas streikas, kai 1975 metų spalį 90 proc. Islandijos moterų vieną dieną atsisakė dirbti, virti ir prižiūrėti vaikus.

Organizatoriai pabrėžia ir tai, kad pasikėsinimas į moterų reprodukcines teises pranoksta „Stabdykime abortus“ siūlomas priemones. Pagal atskirą „Įstatymo ir teisingumo“ stumiamą dirbtinio apvaisinimo įstatymą bus uždrausta užšaldyti embrionus ir vienu kartu apvaisinti daugiau nei vieną embrioną. Šis siūlymas rugsėjį taip pat pasiekė parlamento komitetą.

Lenkijos judėjimų už gyvybę federacija ragina visiškai uždrausti ir ryto tabletes. Pagal tuos pasiūlymus, bet kas, pagautas parduodantis ar platinantis skubią kontracepciją, gali būti įkalintas iki dviejų metų.

Siūlomo abortų draudimo žiaurumas yra tas katalizatorius, kuris suvienijo iki šiol gana marginalinį feminizmo judėjimą su daugeliu kitų žmonių, netgi laikančių save Romos katalikais, bei tais, kurie pritaria jau egzistuojančiam kompromisui – 1993 metais priimtam įstatytmui, pagal kurį iki šiol ir reguliuojami abortai. Agnieszka Graff, apžvalgininkė, aktyvistė ir knygos „Pasaulis be moterų: lytis Lenkijos visuomeniniame gyvenime“ autorė, įsitikinusi, jog moterys radikalizavosi, kai suprato, jog gali būti įkalintos už persileidimą.

Įvairios apklausos rodo, kad už dabar galiojantį įstatymą pasisako 74 proc. lenkų. 50 proc. remia streiką, 15 proc. sakė norintys jame dalyvauti – o tai beveik 6 mln. žmonių. Tiek pat yra ir oponuojančių.

„Mano mama yra atsidavusi katalikė, kiekvieną sekmadienį eina į bažnyčią ir yra prieš abortus vien todėl, kad nenori vaiko. Bet ji nepritaria įstatymui, nes jeigu moteris išžaginama, su ja bus elgiamasi blogiau nei su vyru, kuris tai padarė“, – sakė streikui pritarusi jauna gydytoja Małgorzata Łodyga.

Abortų priešininkai su plakatais "Taip gyvybei" meldėsi prie Lenkijos parlamento rugsėjo 22 dieną.
Abortų priešininkai su plakatais "Taip gyvybei" meldėsi prie Lenkijos parlamento rugsėjo 22 dieną.

Už ugdymą mokyklose ir kontracepciją

Vadinamasis juodasis protestas pirmadienį vyko 60-yje Lenkijos miestų. Demonstracijų dalyviai buvo raginami vilkėti juodai ir skelbti protesto nuotraukas socialiniuose tinkluose. Virtinė verslo įmonių ir korporacijų solidarumo ženklan taip pat užvėrė savo duris. Juodąjį protestą parėmė kai kurios Lenkijoje garsios asmenybės, solidarumo akcijas surengė kitų Europos šalių moterys Vilniuje, Kijeve, Briuselyje ir daug kur kitur. Internete buvo platinama proklamacija, kurioje sakoma, kad „juodasis protestas“ gina Lenkijos moterų teisę į gyvybę ir sveikatą. Savo poziciją Lenkijos moterys išreiškė ir trolindamos atnaujintais mėnesinių kalendoriais abortų draudimui pritariančią premjerę B. Szydlo.

Šeštadienį, policijos duomenimis, prie parlamento Varšuvoje protestavo maždaug 5 tūkst. juodai apsirengusių demonstrantų. Kalbėtojai pasiūlymus vadino barbariškais. Jie pabrėžė norintys, kad Lenkijoje būtų kuo mažiau abortų, bet šio tikslo reikia siekti per geresnį seksualinį ugdymą mokyklose ir didesnę gimstamumo kontrolę. „Mes neleisime, kad mūsų ligoninės virstų kankinimo kameromis, o mūsų gydytojai – kalėjimų prižiūrėtojais, – sakė miniai kairiųjų partijos „Drauge“ narė Agnieszka Dziemianowicz-Bak. Protestuotojos skandavo: „Sustabdykit fanatikus!“ ir „Mes norime gydytojų, ne misionierių“, jų plakatai skelbė: „Mano kūnas, mano pasirinkimas“.

Pagal oficialią statistiką 40 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje kasmet atliekama apie 1000 legalių abortų, bet manoma, jog gana daug jų padaroma nelegaliai. Apie 150 tūkst. moterų kasmet pačios nutraukia nėštumą internetu įsigytomis tabletėmis. Pernai birželį, solidarizuodamiesi su Lenkijos moterimis, aktyvistai panaudojo dronus abortų tabletėms į šalį atskraidinti. Pagal veikiantį įstatymą, kontracepcija Lenkijoje suvaržyta iki vienintelės legalios priemonės – prezervatyvų.

Maža to, Priekarpatės, laikomos „Įstatymo ir teisingumo“ bei Bažnyčios bastionu, ligoninės ir gydytojai prieš kurį laiką nieko nelaukdami ėmėsi iniciatyvos – pasirašė vadinamąją sąžinės deklaraciją ir neatlieka jokių abortų, šitaip panaikindami šiame pietrytiniame Lenkijos regione ir legalius abortus.

Bažnyčios įtaka

87 proc. Lenkijos gyventojų laiko save katalikais, Katalikų bažnyčios vaidmuo šalies gyvenime yra reikšmingas, nors nė viena parlamento partija savo pavadinime neturi žodžio „krikščionių“ ar „katalikų“. „Įstatymo ir teisingumo“ partija aklai neseka Bažnyčios mokymu, bet nemenka dalis jos rinkėjų yra religingi. Yra netgi sakoma, kad jei nori prisikasti prie lenkų sąmonės, ieškok Vatikane.

Tačiau yra ir požymių, jog Bažnyčios vaidmuo Lenkijoje blėsta – sekmadienio mišias lanko mažiau kaip 40 proc. tikinčiųjų ir vis daugiau žmonių abejoja moraline Bažnyčios lyderyste.

Šis masinis nusiteikimas Lenkijoje kelia keblumų „Įstatymui ir teisingumui“, laikančiam save tradicinių vertybių saugotoju liberalizmo ir daugiakultūriškumo, laisvesnių socialinių normų ir griežtesnio politinio korektiškumo puolamoje šalyje. Mat ši partija baiminasi atitrūkti nuo visuomenės ir eiti prieš jos nuomonę. Todėl greičiausiai vyriausybė vis dėlto „marinuos“ abortų įstatymą kaip galima ilgiau. Partijos lyderis Jarosławas Kaczyńskis siūlo vyriausybei sutikti su kompromisu: drausti abortus dėl embriono sutrikusios raidos, bet leisti, jei nėštumas yra išžaginimo ar incesto padarinys.

Europoje dominuoja pasirinkimo laisvę suteikiantys įstatymai dėl abortų. Jei Lenkija pritars visiškam abortų uždraudimui, ji bus trečia tokia šalis Europoje po Vatikano ir Maltos, prisidės prie šiuo metu 6 tokių pasaulio valstybių.

Griežti apribojimai dėl abortų galioja Airijoje, Šiaurės Airijoje (ten įstatymas kitoks nei visoje Jungtinėje Karalystėje), San Marine, Lichtenšteine ir Andoroje.

Visame pasaulyje yra 66 šalys, leidžiančios abortą tuo atveju, kai motinos gyvybė pavojuje. Dar 59 šalys tai leidžia iškilus rimtai grėsmei sutrikdyti moters sveikatą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"