Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Lemtinga diena be aiškios baigties

 
2016 06 23 6:00
Londono metropoliteno keleivė su laikraščiu, reklamuojančiu Didžiosios Britanijos pasilikimą Europos Sąjungoje.
Londono metropoliteno keleivė su laikraščiu, reklamuojančiu Didžiosios Britanijos pasilikimą Europos Sąjungoje. Reuters/Scanpix nuotrauka

Europos ir pasaulio akys šiandien prikaustytos prie Didžiosios Britanijos – visi užgniaužę kvapą laukia, kuo baigsis referendumas dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES) – išeis britai ar pasiliks? Apklausos rodo, kad visuomenė šiuo klausimu pasidalijusi maždaug po lygiai. Taigi, kad ir kuri pusė laimėtų, persvara žada būti minimali.

Pastarosiomis dienomis europiečiai, daugiausia per laikraščius, suskato deklaruoti savo meilę britams, prašyti nesiskirti. Šiuose „meilės laiškuose“ vardijami Didžiosios Britanijos nuopelnai ir indėlis į bendrą saugų Europos gyvenimą. Prisimenama net muzika: kaipgi mes apsieisime be bitlų ir daugybės kitų britų talentų, kuriuos dievina visas pasaulis?

Savo žodį tarė ir verslas bei finansų pasaulis: nuo 1280 verslo vadovų, pasirašiusių laišką, kuriame sakoma, kad „mūsų kompanijos stipresnės Europoje“, iki Georgeo' Soroso, įspėjusio rinkėjus, kad „Brexitas“ gerokai nuskurdins daugumą jų. Daug įtakingų balsų perspėjo dėl pasaulio laukiančios recesijos ir krizės, dar kiti sakė, kad gali subyrėti visa ES. Europos Komisijos (EK) pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio žodžiais, jei nuspręs trauktis, Didžioji Britanija „pakenks pati sau“, nubraukdama viską, ką europiečiai yra pasiekę, dirbdami išvien.

„Pernelyg dažnai tai, ką sukūrėme, laikome savaime suprantamu dalyku“, – pabrėžė EK vadovas, tarp daugybės ES laimėjimų paminėdamas taiką, laisvę, gerovę ir „gyvenimo būdą, kurio pavydi visas pasaulis“.

Tuo metu „Brexito“ šalininkų populizmas net iš toli matomas plika akimi. Pasitraukimo stovykla neturi jokio plano Didžiajai Britanijai ir nė nenutuokia, kas laukia šalies ir jos piliečių, tačiau šaukia apie herojišką nacionalinės nepriklausomybės ir laisvės susigrąžinimą. „Rinkis laisvę! Palik ES!“ – byloja pagrindinis šios stovyklos šūkis.

„Brexito“ padariniai Lietuvai – vienareikšmiškai neigiami. Vien jau dėl to, kad Didžioji Britanija, kitaip nei nemenka grupė ES valstybių su Prancūzija priešaky, nėra nusigręžusi nuo mūsų regiono saugumo ir laikosi nuosekliai drąsios pozicijos vis agresyvesnės Rusijos atžvilgiu. Turbūt neverta nė minėti šimtų tūkstančių lietuvių, kuriems Didžioji Britanija jau tapo namais, ten jie gyvena ir dirba, o „Brexitas“ gali apversti jų gyvenimą aukštyn kojomis.

Paskutinės akimirkos įtikinti rinkėjus nebalsuoti už "Brexitą" (Davidas Cameronas per mitingą Bristolyje).
Paskutinės akimirkos įtikinti rinkėjus nebalsuoti už "Brexitą" (Davidas Cameronas per mitingą Bristolyje).

Visuomenė susipriešinusi

Nors niekas tiksliai nežino, kas nutiks, jei Didžiosios Britanijos rinkėjai balsuos už išėjimą iš ES, tai nesustabdė per debatus besiginčijančių grupių brėžti ateities vizijas. Antradienio debatai vienuose Londono koncertų rūmuose abiem stovykloms buvo paskutinė galimybė palenkti į savo pusę rinkėjus.

Debatų dalyviai susiginčijo dėl imigracijos, kai ES šalininkas Londono meras Sadiqas Khanas ėmė kritikuoti savo pirmtaką Borisą Johnsoną, vieną svarbiausių pasitraukimo stovyklos veikėjų. „Jūs meluojate ir bauginate žmones“, – pareiškė S. Khanas, mojuodamas pasitraukimo šalininkų kampanijos lankstinuku, kuriame perspėjama, jog į ES gali įstoti musulmoniška Turkija.

„Tai yra baimės kurstymas, Borisai, ir jums turėtų būti gėda... Klastingai naudojate Turkijos kortą, kad įbaugintumėte žmones ir paskatintumėte juos balsuoti už išėjimą“, – sakė S. Khanas, jo žodžius palydėjo palaikantys klausytojų šūksniai.

B. Johnsonas atrėžė, kad būtent proeuropietiškoji stovykla pasitelkė „Baimės projektą“, gąsdindama, kad pasitraukimas iš 28 šalių bloko pakenks Didžiosios Britanijos ekonomikai. „Jie sako, kad neturime kitos išeities, tik nusilenkti Briuseliui. Mes sakome, kad apgailėtinai nuvertiname šią šalį ir tai, ką ji pajėgi nuveikti“, – sakė B. Johnsonas. Jis žadėjo, kad ketvirtadienis taps Didžiosios Britanijos „nepriklausomybės diena“, jei gyventojai nubalsuos už pasitraukimą. Po šio pareiškimo dalis klausytojų atsistoję plojo buvusiam sostinės merui.

Didžiulį susipriešinimą visuomenėje mėgino sušvelninti pasilikimo šalininkai, susirinkę Vemblio arenoje, jie dainavo „All You Need is Love“ („Jums tereikia meilės“). Vis dėlto abi stovyklos išliko itin priešiškos ir vienodai triukšmingos. Viena dalyvė sakė, kad atmosfera priminė futbolo varžybas, kai ore tvyro „kraujo rūkas“.

60 metų pensininkė Linda Mayne, gyvenanti Kente, sakė, kad abi šalys pateikė svarių argumentų, bet nepakeitė jos nusiteikimo balsuoti už pasitraukimą. „Noriu, kad Jungtinė Karalystė susigrąžintų demokratiją, kad galėtume save kontroliuoti“, – tvirtino ji.

Tačiau 21 metų studentas Antonas Georgijus pasitraukimo šalininkų argumentą, jog „bus susigrąžinta kontrolė“, vadino „tuščiu šūkiu be jokio išsamaus plano“.

Karalienės žodis

Net ministras pirmininkas Davidas Cameronas, pats ir įvėlęs Didžiąją Britaniją į šį referendumą, pripažino, jog „niekas nežino, kas nutiks“.

Prieš rinkimus D. Cameronas pažadėjo pergalės atveju surengti šį referendumą, norėdamas numaldyti euroskeptiškus savo paties partijos narius. Dabar jis sakė nesigailįs tokio savo sprendimo ir vadino referendumą bet kuriuo atveju „lemtingu, po kurio Didžioji Britanija nebenorės to kartoti“.

Visa virtinė pramogų pasaulio žvaigždžių yra pasisakiusi už šalies pasilikimą ES. Aktorius Liamas Neesonas apgailestavo, kad „Brexitas“ padarytų didžiulę žalą jo gimtajai Šiaurės Airijai, nes pakirstų taikos procesą, kuris pažabojo ne vieną dešimtmetį čia vykusius neramumus. „Jungtinės Karalystės pasitraukimas turėtų blogiausių pasekmių Airijos salai“, – sakė L. Neesonas.

Po debatų dienraštis „The Daily Mail“ paskelbė palaikantis „Brexitą“ ir britams iškilusį pasirinkimą apibūdino taip: „Melas. Godus elitas. Arba mūsų didi ateitis anapus sugedusios, mirštančios Europos.“

Pasitraukimo šalininkai mažame miestelyje Rytų Anglijoje skelbė "norį susigrąžinti savo šalį".
Pasitraukimo šalininkai mažame miestelyje Rytų Anglijoje skelbė "norį susigrąžinti savo šalį".

„The Daily Express“ ir „The Sun“ neturėdami tam jokių įgaliojimų naudojosi karalienės vardu – esą Elžbieta II yra prašiusi pateikti „tris svarias priežastis“, dėl ko Didžioji Britanija turėtų pasilikti ES.

Bakingamo rūmai jau yra paskelbę retą skundą dėl ankstesnio „The Sun“ straipsnio, kuriame buvo teigiama, jog karalienė palaiko „Brexitą“. Monarchė deklaruoja politinį neutralumą, tačiau prieš škotų referendumą dėl nepriklausomybės vis dėlto pasisakė. Karalienė, kurios motina buvo škotė ir ji pati turi Škotijoje mylimą Balmoralo dvarą, vienai ją užkalbinusiai gerbėjai pareiškė viltį, jog prieš balsuodami rinkėjai „labai gerai pagalvos apie ateitį“.

Šeši pagrindiniai lažybų tarpininkai prognozuoja pergalę pasilikimo stovyklai: statymai rodo, kad tikimybė, jog britai nubalsuos už pasilikimą Bendrijoje, siekia apie 80 procentų.

Jei vis dėlto laimės pasitraukimo šalininkai, Didžioji Britanija taps pirmąja ES palikusia valstybe per visą šio bloko šešių dešimtmečių gyvavimo istoriją.

„Brexitas“ – tik fikcija

Nors EK vadovas J.-C. Junckeris ir įspėjo, kad „dezertyravę britai nebus Europos partnerių sutikti išskėstomis rankomis“, regis, daugelis kaip tik taip ir mano.

Kai kurie apžvalgininkai dėsto, jog referendumo rezultatas teisiškai nieko nepakeis, o išėjimo padariniai bus daug menkesni, nei piešia abi stovyklos. Mat vyriausybė nebus linkusi suteikti „Brexitui“ realaus turinio ir jis liks tik iliuzija. Vis tiek Didžioji Britanija derėsis su Briuseliu dėl pasilikimo bendrojoje rinkoje, nes jos naudą pripažįsta visi, o mainais į tai turės laikyti atvertą savąją. Kai kurie politikai net juokauja, kad galiausiai šalis atgaus ir balsavimo teisę Briuselyje, kokią turi dabar. Taigi „Brexitas“ tebus fikcija, o iš tikrųjų mažai kas keisis.

Galų gale, aiškinama, referendumas neturi jokios konstitucinės galios, nes Didžioji Britanija neturi rašytinės Konstitucijos. Šalies suverenumą garantuoja parlamentas, Bendruomenių rūmai, todėl tik parlamento aktu Didžioji Britanija gali pasitraukti iš ES. Proeuropietiškai nusiteikęs parlamentas tikrai pasistengs, kad „Brexito“ padariniai būtų kuo menkesni.

Todėl, kad ir kaip pasibaigtų referendumas, jo rezultatas bus tas pats: didžiai euroskeptiška Jungtinė Karalystė lieka Europoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"