Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Latvija paskelbs KGB agentų sąrašus

 
Praėjusio dešimtmečio pražioje KGB įkūrėjo Felikso Dzeržinskio statula stūksojo Maskvoje priešais KGB pastatą, kurį puošė milžiniškas bolševikų vado Lenino portretas.  <br>AFP/Scanpix nuotrauka
Praėjusio dešimtmečio pražioje KGB įkūrėjo Felikso Dzeržinskio statula stūksojo Maskvoje priešais KGB pastatą, kurį puošė milžiniškas bolševikų vado Lenino portretas.
AFP/Scanpix nuotrauka

Latvija nusprendė paskelbti KGB agentų sąrašus jau po Seimo rinkimų, tačiau naujasis parlamentas neturės galimybės atšaukti šios išviešinimo procedūros

Latvijos Seimo juridinė komisija nutarė, jog visų žinomų KGB agentų sąrašas su komentarais lapkričio pirmą dieną bus pradėtas publikuoti valstybiniame dienraštyje "Latvijas vestnesis".

Pasak komisijos pirmininko Mareko Seglinio, KGB agentų sąrašų publikacijos data pasirinkta neatsitiktinai: tuo metu jau nebus pagrindo manyti, jog sąrašai viešinami prieš rinkimus norint sukompromituoti kokią nors politinę partiją. Naujai išrinktas Seimas dar nebus susirinkęs į pirmąjį posėdį, nes galutiniai rezultatai dar nebus paskelbti. Nauji parlamento nariai neturės galimybės sustabdyti KGB agentų paviešinimo procedūros, nes jiems pradėjus pasėdžiauti jau bus per vėlu.

Latvijos Seimo rinkimai numatyti spalio 21 dieną.

Visuomenei būtini paaiškinimai

Latvijoje likusi KGB agentų ir darbuotojų kartoteka bus spausdinama su 12 lapų preambule, kurią sudarė Totalinių pasekmių dokumentavimo centro vadovas Indulis Zalytė ir Konstitucijos apsaugos biuro - organizacijos, koordinuojančios specialiųjų tarnybų darbą, - viršininko pavaduotojas Uldis Dzenytis.

Pasak ekspertų, paaiškinimas būtinas, kad visuomenė geriau supratų kokias funkcijas vykdė sovietinės Latvijos KGB. Žinios apie šios įstaigos darbą nėra pilnos.

Pasak Zalytės, preambulėje pirmiausia apibūdinami Latvijoje likę dokumentai, kuriuose esama informacijos apie asmenis, bendradarbiavusius su KGB. Antroje dalyje aprašoma sovietinės Latvijos KGB struktūra praėjusio dešimtmečio pradžioje. "Tai padės visuomenei daugiau sužinoti apie uždavinius, kuriuos reikėjo vykdyti KGB struktūroms," - sakė ekspertas.

Kartotekoje - vertinga informacija

Po 1991 metų rugpjūčio pučo KGB buvo likviduotas, o tie KGB archyvų dokumentai, kurių nespėta išvežti į Rusiją, liko Latvijos žinioje. Tai - KGB agentūros kartoteka, kurioje esama duomenų apie 4840 asmenų. Joje randamos agentų, rezidentų, konspiracinių ir susitikimų butų laikytojų pavardės. Beveik 4500 agentų buvo aktyvūs KGB darbuotojai. Tarp jų - net 340 asmenų, kurių registracijos kortelės pažymėtos grifu: "Saugoti pastoviai". Taip KGB darbuotojai pažymėdavo ypač vertingus savo agentus, nes jie dalyvavo svarbiose KGB operacijose, o jų asmeninės bylos privalėjo būti saugomos amžinai.

Agentų, atsisakiusių toliau dirbti KGB, bylos privalėjo būti sunaikintos. Tokį įsakymą 1990 metų lapkričio 24 dieną pasirašė SSRS KGB pirmininkas. Šis įsakymas neįpareigojo sunaikinti ypač svarbių agentų bylas.

Agento byla buvo naikinama jį išrinkus ar paskyrus į partijos ar komjaunimo komiteto sekretoriaus pareigas, jam pradėjus dribti SSSR karinių pajėgų politiniuose organuose, vykdomuosiuose komitetuose, teismuose, prokuratūroje. Šių kategorijų asmenis buvo uždrausta verbuoti kaip agentus, rezidentus ar konspiracinių butų laikytojus.

Ko nespėjo išvežti

Kartoteką itin kruopščiai tikrino ir įvertino Latvijos teisėsaugos institucijos. Be jos, Latvijoje liko ir kiti svarbūs KGB dokumentai, tarp jų - 13 tomų iš KGB tinklo išbrauktų agentų ir rezidentų archyvo ir darbo bylų registras, apimantis laikotarpį nuo 1976 iki 1987 metų. Šiuose dokumentuose esama informacijos apie 530 asmenų.

Ne mažiau svarbi dokumentacija - sovietinės Latvijos KGB kontržvalgybos elektroninė duomenų bazė "Delta Latvija." Į Rusiją neišvežti KGB agentų nuo 1953 iki 1987 metų registracijos žurnalų 53 tomai. Šie dokumentai lapkričio pirmą dieną nebus paviešinti. Dar nenutarta, kaip visuomenė galės susipažinti su šiuo KGB palikimu.

Skelbtini duomenys

Valstybiniame dienraštyje "Latvijas vestnesis" bus išspausdintas agento vardas, pavardė, tėvavardis, gimimo metai ir vieta, slapyvardis, užverbavimo data, darbo vieta užverbavimo metu bei išbraukimo iš KGB kartotekos data.

Šalia pavardės bus ir atitinkamos atžymos: teismo nutarimas, kuriame nurodyta, jog asmuo savanoriškai ir slaptai bendradarbiavo su KGB. Kita atžyma informuos, jog teismas pripažino, kad asmuo nebendradarbiavo su KGB, jei jis savanoriškai atvyko į prokuratūrą ir prisipažino.

Pasak Zalytes, KGB ne tik sekė disidentus, bet ir kovojo su organizuotu nusikalstamumu, tačiau Latvija neturi operatyvinių bylų, kurios padėtų nustatyti, kas buvo "gerasis", o kas "blogasis" agentas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"