Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Laisvė Norvegijos kalėjimuose

 
2016 03 19 6:00
Kamera Šieno kalėjime, kuriame kali Andersas Behringas Breivikas.
Kamera Šieno kalėjime, kuriame kali Andersas Behringas Breivikas. Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos

Andersas Behringas Breivikas, Norvegijos masinis žudikas, padavė į teismą valstybę, kad laiko jį nežmoniškomis sąlygomis kalėjime, kur pažeidžiamos jo žmogaus teisės. Kita vertus, kalėjimus Norvegijoje užsieniečiai vertina kaip pernelyg prabangius. Vienas amerikietis, savo šalyje dirbantis kalėjimų sistemoje, šios Skandinavijos šalies įkalinimo įstaigas pavadino kalėjimų utopija.

Dvi tokios institucijos Norvegijoje varžosi dėl geriausio ir humaniškiausio pasaulyje kalėjimo titulo.

Viena jų įsikūrusi Bastoy saloje į pietus nuo Oslo. Faktiškai sala ir yra kalėjimas. Ten kaliniai laisvai vaikšto po kaimelius ir gali auginti gyvulius. Jie slidinėja, gamina maistą, žaidžia tenisą ir lošia kortomis, turi savo paplūdimį ir net prižiūri keltą, atplukdantį ir išplukdantį žmones. Vakare, kai kalėjimo darbuotojai išvyksta namo, tik keli sargybiniai lieka prižiūrėti 115 kalinių.

Šieno kalėjimo sporto salė, kurioje dabar vyksta teismo posėdžiai pagal Anderso Behringo Breiviko ieškinį Norvegijai.
Šieno kalėjimo sporto salė, kurioje dabar vyksta teismo posėdžiai pagal Anderso Behringo Breiviko ieškinį Norvegijai.

To kalėjimo prižiūrėtojas Tomas Eberhardtas sako, kad jo šalies pataisos įstaigos vadovaujasi „normalumo principu“ – kasdienis kalėjimo gyvenimas turi kuo mažiau skirtis nuo įprasto kasdienio gyvenimo.

Ar šito jau ne per daug?

Kita įkalinimo įstaiga, paliekanti lankytojus be žado, yra Haldeno kalėjimas, taip pat pietinėje Norvegijos dalyje, netoli Švedijos sienos. Kalinių labui kalėjimas specialiai pastatytas tarp miškų, kalnų apsupty.

2014 metais Suomijos televizijos kompanija atvežė į Haldeną į pensiją išėjusį kalėjimo prižiūrėtoją iš Niujorko Jamesą Conway ir išgirdo jo verdiktą: „Neįsivaizduoju, kad galėtų būti dar liberalesnė tvarka, nebent įteikti kaliniams raktus.“

Amerikietį nustebino plieniniai įrankiai virtuvėje ir puikiai įrengtos dirbtuvės, kuriose buvo pjūklų, replių ir krūvos metalo. Kalinių muzikos studija aprūpinta gitaromis, klavišiniais, mušamaisiais ir „miksavimo“ pultu. Svečias stebėjosi, ar šito jau ne per daug. „Tai kalėjimo utopija. Geresnio kalėjimo kalinys negali net įsivaizduoti“, – sakė J. Conway.

Nors Haldenas yra griežtojo režimo kalėjimas, apsuptas įprasta tokioms vietoms aukšta siena, jis nėra tipiškas. Dauguma kalinių Norvegijoje vis dėlto atsiduria vietose, kurias lengvai atpažintų ir užsieniečiai – už langų su grotomis, užrakinti kamerose, išskyrus tada, kai dalyvauja grupinėje veikloje.

Bendras Šieno kalėjimo vaizdas.
Bendras Šieno kalėjimo vaizdas.

Kuo greičiau pratina prie laisvės

Norvegijos pataisos tarnybos direktorius Janas-Erikas Sandlie aiškina, kad nuteistieji, atliekantys bausmę griežtojo režimo kalėjime, vėliau gali būti perkeliami į švelnesnio režimo instituciją – kad palengva pratintųsi prie visiškos laisvės. Įkalinimo laikui einant į pabaigą, kaliniai gali būti perkelti į laikinas prieglaudas, kur gyvenimas daugeliu aspektų primins įprastą kasdienybę. Šiuo periodu kaliniams gali būti suteiktos įkalinimo „pertraukos“, per kurias jie, pavyzdžiui, gali išvykti namo. „Norime, kad kaliniai būtų kaip įmanoma geriau pasirengę kasdieniam gyvenimui, kai bus išleisti“, – sakė T. Eberhardtas, prižiūrintis Bastoy kalėjimą.

Norvegijos pataisos tarnybos direktoratas mano, kad kalėjimas turi būti tik laisvės apribojimas ir nieko daugiau. Vadinasi, nusikaltėlis turi tas pačias teises, kaip ir visi kiti Norvegijoje gyvenantys žmonės, o gyvenimas už grotų turi kaip galima labiau priminti gyvenimą kitoje jų pusėje. Visi Norvegijos kaliniai turi teisę, pavyzdžiui, mokytis, visiems jiems leidžiama balsuoti.

Įkalinimo bausmės skiriamos kuo trumpesnės. Vidutiniškai jos siekia 8 mėnesius. 90 proc. bausmių yra trumpesnės nei metų. Taigi, dauguma kalinių netrukus grįš į visuomenę. Todėl nepaprastai svarbu, kaip jie pritaps.

Norvegijoje yra tik 94 asmenys, įskaitant A. B. Breiviką, nuteisti „prevenciniam įkalinimui“ ypač griežto saugumo kalėjime. Tai reiškia, kad jie gali būti kalinami ilgiau, nei įstatymo leidžiamas ilgiausias terminas, kuris yra 21 metai, – tiek ir gavo A. B. Breivikas. Taip nutinka tais atvejais, kai asmuo laikomas keliančiu pavojų visuomenei.

Pasirodęs teismo posėdyje Andersas Behringas Breivikas pademonstravo nacių pasisveikinimą.
Pasirodęs teismo posėdyje Andersas Behringas Breivikas pademonstravo nacių pasisveikinimą.

Kalinių užsieniečių tai neveikia

Norvegijos kalėjimų sistema sulaukia kritikos, nes šalyje yra žmonių, manančių, jog ji per švelni. Tačiau sunku būtų ginčytis, kad ši sistema neveikia.

Norvegijoje iš kalėjimų išėję asmenys dažniausiai ten negrįžta. Nusikalstamumas Norvegijoje siekia 20 proc. ir yra vienas mažiausių pasaulyje. Palyginimui, Jungtinėje Karalystėje šis rodiklis siekia 45 proc., o daugiau kaip 76 proc. buvusių kalinių per penkerius metus vėl areštuojami.

Norvegijos sistemos gynėjai pabrėžia, kiek pinigų sutaupo tokia sėkminga reabilitacijos ir reintegracijos politika. „JAV ir Jungtinės Karalystės valdžia galėtų savęs paklausti, ar tie milijardai dolerių ir svarų, išleistų laikant žmones uždarytus už aukštų tvorų ir spygliuotos vielos, apskritai turėjo kokį nors poveikį per pastaruosius 150 metų“, – kalbėjo Bastoy kalėjimo prižiūrėtojas T. Eberhardtas.

Vis dėlto pastaraisiais metais ir norvegiškas modelis patiria spaudimą. Dabar beveik 35 proc. visų Norvegijos kalinių yra iš kitų šalių, daugiausia Lenkijos, Lietuvos ir Rumunijos. O tai sukuria naujus iššūkius: kalbos ir bendravimo, kultūrinio supratimo, pažiūrų, saugumo ir kitus. Tuo metu, kai vieni kaliniai leidžia laiką mokydamiesi, megzdami kontaktus išoriniame pasaulyje ir ieškodami darbo, daugelis užsieniečių tuo visai nesidomi, nes įkalinimui pasibaigus nemažai jų gali būti deportuoti arba perkelti į savo šalis baigti atlikti bausmę.

Kol kas nei politikai, nei visuomenė nerodo didelio noro keisti Norvegijos pataisos sistemą ir jos humanišką požiūrį į kalinį.

A. B. Breiviko pasaulis

* Trys kameros – miegamasis, darbo kabinetas ir sporto kambarys, taip pat kasdienė mankšta kieme;

* galimybė žaisti videožaidimus, žiūrėti televizorių, skaityti laikraščius;

* turi kompiuterį (be interneto prieigos);

* gali gaminti sau maistą ir skalbtis drabužius;

* priklauso pokalbiai telefonu su drauge;

* bendravimas su kalėjimo darbuotojais, teisininkais, kunigu, profesionaliais medikais;

* atsisakė žaisti šachmatais su savanoriais;

* pastatė meduolių namelį per kalėjimo konkursą.

A. B. Breiviko skundai

* laikomas izoliacijoje nuo arešto 2011 metų liepą;

* neleista išsiųsti laiškų kai kuriems asmenims, pavyzdžiui, įkalintam Rusijos neonaciui;

* neleidžiama gauti laiškų iš prijaučiančiųjų;

* daug kartų apieškotas išrengiant;

* dažnai surakinamas antrankiais;

* atskirtas nuo lankytojų stikline siena, išskyrus tuomet, kai susitiko su motina prieš jos mirtį 2013 metais.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"