Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Labas rytas, Amerika!

 
2009 01 22 0:00
Barackas Obama<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Barackas Obama
AFP/Scanpix nuotrauka

Į Baltuosius rūmus atsikrausčius naujam šeimininkui jau pirmą darbo dieną pastebėta skirtumų tarp senosios ir naujosios administracijos. B.Obamos kariauna - jaunesnė, entuziastingesnė ir etniškai įvairesnė, be to, sudaryta iš didmiesčių atstovų ir technologijas išmanančių žmonių.

Skirtingai nei George'as W.Bushas, kuris nesikeldavo anksčiau 10 valandos ir retai priimdamo pakvietimą vakarienės ne Baltuosiuose rūmuose, B.Obama - nakties paukštis. Jo komanda turės priprasti prie vakare šaukiamų susirinkimų ir išmokti rytais anksti keltis. Dar daugiau - B.Obama užsiminė, kad sekmadienis gali būti darbo diena ir kad susitikimai su žvalgybininkais vyks ne šešias, o septynias dienas per savaitę. Kadangi Baltųjų rūmų darbuotojai dažniau matys įvairių tarnybų atstovus nei savo šeimos narius, jiems bus atviras kelias į Baltuosius rūmus.

Visa valdžia Vašingtone perėjo iš vyresniojo vidutinio amžiaus žmonių į jaunesniojo vidutinio amžiaus žmonių rankas. Daugumai iš 3 300 B.Omabos paskirtų žmonių - 20-40 metų. Jie atvyko ne iš šalies pietų, kaip G.W.Busho laikais, o iš rytinės ir vakarinės pakrantės.

B.Obamos kariauna parinkta pagal tai, ką ji jau nuveikė. Tai darboholikai ir žmonės, įsitikinę savo idėjų teisumu. Dauguma naujai atėjusiųjų jau yra dirbę Vašingtone. Kartu su jais į sostinę atikraustė ne tik daugybė analitikų, bet ir įvairaus plauko lobistų. Todėl dirbant šiame Babilone reikės būti atsargiems ir prisiminti Harry Trumano žodžius: "Jei nori Vašingtone turėti draugą, įsigyk šunį."


Baltieji rūmai

Lawrence'as Summersas

Nacionalinės ekonomikos tarybos direktorius. Griežtas buvęs iždo sekretorius nepopuliarus tarp kai kurių liberalų, bet jis formuos B.Obamos ekonomikos politiką.

Peteris Orszagas

Biudžeto valdymo biuras. Žmogus, nuo kurio priklausys administracijos mokesčių ir išlaidų planai. Jis skatins sveikatos apsaugos reformą kaip ilgalaikių Amerikos fiskalinių problemų sprendimą.

Carol Browner

Energetika ir klimato kaita. Alo Gore'o protežė, vadovavusi Aplinkos apsaugos agentūrai B.Clintono administracijoje. Jai patikėtas milžiniškas koordinacinis darbas.

Jimas Jonesas

Nacionalinio saugumo patarėjas. Buvęs jūrų pėstininkų vadas, Džordžtauno universiteto krepšinio komandos kapitonas - galbūt tai jį ir suartino su prezidentu, mėgstančiu pamėtyti kamuolį.

Davidas Axelrodas

Vyriausiasis patarėjas. Svarbiausias B.Obamos kampanijos strategas. Artimas prezidentui kaip niekas kitas. Tikimasi, kad itin liberalių pažiūrų buvęs reporteris taps B.Obamos sąžinės balsu.

Robertas Gibbsas

Spaudos sekretorius. Vienintelis komandos narys, kilęs ne iš Čikagos, o iš Alabamos. Visuomet buvo šalia B.Obamos per visą 22 mėnesius trukusią rinkimų kampaniją.

Valerie Jarrett

Pereinamojo laikotarpio komandos vadovė. Visko mačiusi B.Obamos draugė, patarėja ir konsultantė iš Čikagos, šį darbą dirbanti beveik 20 metų. Kieta intelektualė.

Michelle Obama

Pirmoji ponia. Tikras prezidento laimėjimas. Nuostabi kompanionė ir šou dalyvė. Ji neišmėto savo kojinių kaip vyras.

Gregas Craigas

Baltųjų rūmų patarėjas. Buvęs B.Clintono bendrakursis iš Jeilio, ėmęs patarinėti B.Obamai. Gerai išmano valdžios koridorius. Spręs daugybę svarbiausių problemų, tarp jų - ir kaip uždaryti Gvantanamo kalėjimą.

Joe Bidenas

Viceprezidentas. Tvirtina, kad nemėgdžios Dicko Cheney, stovėjusio už G.W.Busho sosto. Stengsis vaidinti kuo didesnį vaidmenį užsienio politikoje, kurią geriausiai išmano, patars ekonominės politikos klausimais.

Rahmas Emanuelis

Administracijos vadovas, pravardžiuojamas Rahmbo. Tai B.Obamos gynėjas, saugantis jo vartus kaip boksininkas profesionalas. Šis buvęs karštas Ilinojaus valstijos įstatymų leidėjas taps prezidento "Čikagos mafijos" širdimi.

Žiniasklaida

Rachel Maddow

MSNBC vadovė. B.Obamą palaikančio kabelinio kanalo kylanti žvaigždė.

* Johnas Harrisas

"Politico" vyriausiasis redaktorius

* Paulas Krugmanas

"The New York Times" apžvalgininkas

Marcusas W.Brauchlli

Šiemet paskirtas vadovauti įtakingajam "The Washington Post". Anksčiau dirbo "The Wall Street Journal". Moka veikti neišduodamas savo politinių pažiūrų.

Vyriausybė

Tomas Daschle'as

Sveikatos ir paslaugų sekretorius. Artimiausias administracijai žilabarzdis, kuriam patikėta vykdyti visuotinę sveikatos reformą. Neįprasta tai, kad jis turės savo kabinetą ir Baltuosiuose rūmuose, ir departamente. Tikriausiai bus artimiausias prezidento sąjungininkas vyriausybėje.

Hillary Clinton

Valstybės sekretorė. Laikysis pragmatiškos politikos. Ketina atkurti santykius su Sirija ir pradėti derybas su Iranu. Buvusi pirmoji ponia ir Niujorko senatorė turės derinti savo pastangas su kitais administracijos užsienio politikos formuotojais.

Timothy Geithneris

Iždo sekretorius. Jį gali pargriauti netikėta žinia, kad kelerius metus nemokėjo visų mokesčių. Šis žmogus bandys suvaldyti finansus ir aiškins ekonominę administracijos politiką šaliai bei pasauliui.

Robertas Gatesas

Gynybos sekretorius. Senosios vyriausybės narys, sutikęs likti ir naujojoje. Buvęs šnipų vadas laimėjo Kongreso ir pasaulio palankumą už vadovavimą Pentagonui. Mėgino uždaryti Gvantanamą, bet G.W.Bushas neleido.

* Susan Rice

Skiriama ambasadore Jungtinėse Tautose.

* Ericas Holderis

Teisingumo ministras

Karinė vadovybė ir žvalgyba

* Mike'as Mullenas

Jungtinio karinių pajėgų štabo viršininkas

* Davidas Petraeusas

JAV pajėgų vadas Artimuosiuose Rytuose

* Dennisas Blairas

Nacionalinės žvalgybos vadovas

Federalinės agentūros

Benas Bernanke

Federalinių rezervų pirmininkas. B.Obamos komanda, spręsdama, kaip įveikti recesiją, turės glaudžiai bendradarbiauti su šiuo ekspertu. Tai gali būti nelengva.

* Sheila Bair

Federalinė depozitų draudimo korporacija. Tiesmuka bankų reguliuotoja tapo liberalų numylėtine, kai dėl kelių svarbių klausimų susikirto su G.W.Busho administracija. Įtakinga nepriklausoma figūra, ne visada šokanti pagal administracijos dūdelę.

Kapitolijaus kalva

Respublikonai

* Johnas McCainas

Senatorius. 72 metų politikos veteranas gali būti netikėtas B.Obamos sąjungininkas, vienas iš kelių nuosaikių respublikonų senatorių, kurių balsų reikės demokratams.

* Mitchas McConnellas

Senato mažumos lyderis

* Ericas Cantoras

Respublikonų drausmintojas

* Mike'as Pence'as

Respublikonų suvažiavimo pirmininkas

* Johnas Boehneras

Atstovų Rūmų mažumos lyderis

Demokratai

* Jimas Webbas

Vyriausias senatorius

* Dickas Durbinas

Daugumos drausmintojas

* Johnas Kerry

Senato Užsienio reikalų komiteto vadovas

* Harry Reidas

Senato daugumos lyderis

* Henry Waxmanas

Atstovų Rūmų Priežiūros komiteto pirmininkas. Kai 69 metų politikas pernai perėmė Energetikos ir komercijos komiteto vadovo postą, valdžios balansas Atstovų Rūmuose pakito demokratų naudai.

* Nancy Pelosi

Atstovų Rūmų pirmininkė. Pagarsėjo kaip viena įtakingiausių pirmininkių, tačiau respublikonai ją kaltina šališkumu.

* Barney Frankas

Finansų komiteto pirmininkas. Su sąmojingu atstovu iš Masačusetso reikės skaitytis formuojant ekonomikos politiką, įskaitant bankų rekapitalizaciją ir finansų reguliavimą. Reikalaus, kad Kongresas būtų lygiavertis partneris, ir spaus B.Obamą nesileisi į kompromisus su respublikonais.

Profsąjungos

* Andy Sternas

Greitai didėjančios Tarptautinės paslaugų sektoriaus profsąjungos vadovas

Analitikai

* Joshas Podesta

Analitikų centro vadovas, privalantis teikti administracijai naujas idėjas.

* Johnas Hamre'as

Buvęs gynybos sekretoriaus pavaduotojas. Demokratas, pelnęs abiejų partijų pagarbą.

Diplomatai

* Sergejus Kisliakas

Rusijos ambasadorius. Buvęs Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas, stengęsis pagerinti Rusijos ir Amerikos santykius.

* Husainas Haqqani

Pakistano ambasadorius. Buvęs žurnalistas, akademikas ir aktyvistas turės parodyti visą savo išmanymą, kad pagerėtų abiejų valstybių santykiai.

Politinės partijos

* Kenas Blackwellas

Vienas iš 6 kandidatų į Respublikonų nacionalinio komiteto vadovus.

* Timas Kaine'as

Demokratų nacionalinio komiteto vadovas. Turės perrikiuoti visus B.Obamai per rinkimus padėjusius savanorius.

Lobistai

* Tony ir Heather Podestos

Galingiausia lobistų pora

* Jackas Quinnas

Vienas iš dvipartinės lobistinės firmos "Quinn Gillespie" įkūrėjų

Stebėtojas

Billas Clintonas

42-asis JAV prezidentas dabar stebės į valdžią atėjusius demokratus ir bus žmonos - valstybės sekretorės - svarbiausias patarėjas.

Sarah Palin

Nuo rinkimų laikų nuolat žiniasklaidos stebima Aliaskos gubernatorė, teigianti, jog savo ateitį sieja su visos šalies politika. Kadangi yra populiari tarp senųjų konservatorių, 2012 metais ji gali pretenduoti į Baltuosius rūmus.

Ericas Schmidtas

"Google" vadovas. Nuostabus verslininkas, tikras informacijos amžiaus didvyris. Vienas labiausiai B.Obamą rėmusių verslininkų Vakarų pakrantėje. Jis taps prezidento ausimis.

Užribis

* Restoranas "Equinox"

Atvykę į Vašingtoną jau pirmą vakarą Obamos vakarieniavo moderniame restorane Konektikuto aveniu ir taip atkreipė visos Amerikos dėmesį į šią vietą.

* Devynioliktosios gatvės baptistų bažnyčia

Praėjusį sekmadienį Obamos lankėsi šioje juodaodžių mėgstamoje bažnyčioje, tačiau dar neišsirinko tos, kurioje melsis nuolat.

* Metimas į krepšį

B.Obama užsiminė, jog Baltuosiuose rūmuose gali dominuoti ne boulingas, o krepšinis, tik reikia įrengti krepšinio aikštelę. Saugumo tarnyba jau rūpinasi, kad prezidento noras būtų įgyvendintas. B.Obama žais krepšinį su švietimo ministru Arne'u Duncanu ir asmeniniu padėjėju Reggie Love'u.

* "Sidwell" draugai

Šią mokymo įstaigą labiausiai vertina Vašingtono politikai. Privačioje kvakerių mokykloje mokėsi daugybės prezidentų atžalos, tarp jų ir viceprezidento J.Bideno vaikai bei B.Clintono duktė Chelsea. Dabar ją lanko B.Obamos dukterys. Mokyklos moto - "Tegul viską apšviečia saulė!"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"