Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kur gyvena šiuolaikiniai vergai?

 
2016 06 02 6:00
Indijoje gyvena daugiausiai vergų - net 18,3 milijono.
Indijoje gyvena daugiausiai vergų - net 18,3 milijono.
philanthropyage.org nuotrauka

Naujausio tyrimo duomenimis, daugiau nei 46 mln. žmonių gyvena šiuolaikinės vergijos sąlygomis. Dauguma jų yra 5 valstybėse.

Priešingai nei istorinė vergovė, kai vienas asmuo buvo laikomas kito asmens nuosavybe, moderni vergija – tai tokios darbo sąlygos, kai „asmuo negali darbo atsisakyti arba jo mesti dėl grasinimų, prievartos, piktnaudžiavimo valdžia ar apgaulės, o su žmogumi elgiamasi kaip su gyvuliu“.

Tokį apibrėžimą pateikia Australijos nevyriausybinė organizacija „Walk Free Foundation“, kuri atlieka pasaulio vergijos tyrimą, siekdama įvertinti, kuriose šalyse yra labiausiai paplitusi šiuolaikinė vergija. Organizacijos teigimu, ji apima prekybą žmonėmis, priverstinį darbą, vergiją dėl skolų, priverstinę ar vergišką santuoką, seksualinį išnaudojimą, vaikų išnaudojimą ir kitas nelegalias, tačiau vis dar gajas pavergimo formas. Naujausio šios organizacijos sudaryto Pasaulinio vergijos indekso duomenimis, net 45,8 mln. žmonių 167-iose valstybėse gyvena tokiomis sąlygomis.

Pirmauja Indija

Šis skaičius 28 proc. viršija 2014 metais paskelbto Pasaulinio vergijos indekso duomenis. Tačiau, organizacijos teigimu, šį padidėjimą greičiausiai lėmė patobulinta tyrimo metodologija. Tyrėjai kol kas negali pasakyti, ar vergų pasaulyje iš tikrųjų daugėja, ar mažėja.

researchgate.net nuotrauka
researchgate.net nuotrauka

Remiantis ataskaitos rezultatais, net 60 proc. vergų gyvena 5 valstybėse: Indijoje (18,4 mln.), Kinijoje (3,4 mln.), Pakistane (2,1 mln.), Bangladeše (1,5 mln.) ir Uzbekistane (1,2 mln.).

Vergovė yra uždrausta visose pasaulio valstybėse. Paskutinė tai padarė Mauritanija, kuri panaikino šią praktiką 1981-aisiais, tačiau tik 2007 metais ją priskyrė kriminaliniams nusikaltimams. Tačiau vienokia ar kitokia forma vergija egzistuoja visose valstybėse ir yra itin paplitusi tokiose neturtingose šalyse, kuriose mažai rūpinamasi žmogaus teisių apsauga.

Matuojant pagal santykį su gyventojų skaičiumi, daugiausia pavergtų asmenų gyvena Šiaurės Korėjoje. Čia vergijos sąlygomis egzistuoja net 4,4 proc. žmonių, o tai sudaro 1,1 mln. jos gyventojų. Pagal šį indeksą antroje vietoje yra Uzbekistanas, kuriame gyvena 4 proc. pavergtų žmonių, toliau – Kambodža (1,6 proc.), Indija (1,4 proc.) ir Kataras (1,4 proc.).

Priverstinio darbo pobūdis

Priverstinį darbą atliekantys asmenys daugiausia dirba žemės ūkio, maisto pramonės, žvejybos, apdirbimo ir statybos pramonės srityse. Labiausiai pažeidžiami yra migruojantys darbininkai ir čiabuviai asmenys. Beveik visose šalyse moterys ir mergaitės yra seksualiai išnaudojamos, verčiamos dirbti prostitutėmis, per prievartą ištekinamos. Rusijoje dirba apie 20 tūkst. asmenų iš Šiaurės Korėjos, kurie priversti visą uždarbį atiduoti Šiaurės Korėjos vyriausybei. Sirijoje, Irake, Jemene ir Palestinos teritorijose vaikai įtraukiami į karinius konfliktus: jie priverčiami arba būti informatoriais, arba savižudžiais sprogdintojais.

researchgate.net nuotrauka
researchgate.net nuotrauka

Europoje žmonių prekybos aukomis dažniausiai tampa asmenys iš Rytų Europos valstybių, tokių kaip Rumunija, Bulgarija, Slovakija ir Lietuva. Pagal absoliučius skaičius, Pasauliniame vergijos indekse Lietuva užima 125 vietą iš 167. Skaičiuojama, kad pasibaisėtinomis sąlygomis šalyje dirba 11 800 asmenų. Situacija Lietuvoje yra geriau vertinama nei Lenkijoje, kuri atsidūrė 38 lentelės vietoje, o tai yra blogiausias Europos Sąjungos valstybės reitingas. Skaičiuojama, kad šalyje gyvena 181 100 vergaujančių asmenų. Tai daugiausia priverstinius darbus dirbantys migrantai, elgetauti verčiami asmenys (daugiausia romų tautybės), komercinio seksualinio išnaudojimo aukos, kurių dauguma yra iš Ukrainos.

Kova su vergija

Pasaulinis vergijos indeksas taip pat reitinguoja valstybes pagal tai, kaip jų vyriausybės kovoja su šiuolaikine vergija savo šalies viduje. Kuriant šį reitingą yra atsižvelgiama į šalies įstatymus, aukoms teikiamą paramą, darbo standartus ir kitus faktorius. Šio sąrašo viršuje yra Vakarų pasaulio šalys, tarp jų – Nyderlandai, JAV, Didžioji Britanija, Švedija ir Australija. Šiuo požiūriu blogiausia situacija yra Šiaurės Korėjoje, Irane, Eritrėjoje, Pusiaujo Gvinėjoje ir Honkonge.

Kuriant indeksą buvo apklausti 42 tūkst. asmenų, kalbantys 53 kalbomis. Pasitelkus statistinį modeliavimą, apklausos duomenys ekstrapoliuoti panašaus profilio šalims. Tačiau praktiškai yra neįmanoma apskaičiuoti tikslaus šiuolaikinės vergijos aukų skaičiaus. Skirtingos šiuo klausimu dirbančios organizacijos pateikia skirtingus skaičius. Vieno pagrindinių šiuolaikinės vergijos tyrinėtojų Kevino Baleso teigimu, pasaulyje yra 35,8 mln. vergaujančių asmenų. Tarptautinės darbo organizacijos, kuri yra speciali Jungtinių Tautų agentūra, skaičiavimais, jų yra 21 milijonas.

Daugiausia šiuolaikinių vergų gyvena besivystančiose šalyse, tačiau tai nereiškia, kad Vakarų pasaulio valstybės neprisideda prie vergijos egzistavimo. Su vergija kovojančios organizacijos „Made in a Free World“ tinklalapyje slaveryfootprint.org atsakius į keletą klausimų, kiek ir kokių asmuo turi elektronikos priemonių, kokius valgo produktus, kokiais kiekiais naudoja kosmetines priemones ir t. t., galima sužinoti, kiek apytiksliai vyrų, moterų ir vaikų dirba siaubingomis sąlygomis tam, kad Vakarų pasaulyje gyvenantis žmogus galėtų šiuos produktus naudoti. Vidutiniškai gaunamas atsakymas yra 25 asmenys.

Parengė GODA JUREVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"