Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Krymas artėja prie Kremliaus

 
Reuters/Scanpix nuotrauka

Ukrainos parlamentas kreipėsi į Vakarus, prašydamas panaudoti visas įmanomas, taip pat ir karines, priemones apginti šalį nuo Rusijos agresijos. Ukrainos gynybos ministras užsimena apie faktinį šalies ginkluotųjų pajėgų bejėgiškumą prieš okupantus. Tuo tarpu Kremlius, panaudodamas armiją ir prorusišką Krymo valdžią, toliau vykdo pusiasalio prijungimo prie Rusijos planą.

21.20 Krymo scenarijų buvo numatyta realizuoti ir Donecko regione, jo autoriumi yra Rusija, o kruopščiai parengtas veiksmų planas buvo vykdomas sabotažo vietos teisėsaugos institucijose pagalba. Tokį pareiškimą antradienį padarė naujasis Donecko srities administracijos vadovas Sergejus Taruta.

Kovo 3 ir 5 dienomis srities administracijos pastatas dukart buvo užgrobtas ir nusiaubtas. S.Tarutos teigimu, separatistai, tarp kurių buvo Rusijos piliečių, turėjo planą blokuoti Vasltybinio banko darbą ir nutraukti srities finansavimą. Rusijos scenarijus buvo vystomas vietinių vidaus reikalų darbuotojų pagalba, tačiau po įvykdytų kadrų pakeitimų, bausmė už separatizmo skatinimą bus neatidėliotina ir adekvati.

"Donbasas nori išlaikyti Ukrainos teritorijos vienybę. Ir mes dėl to padarysime viską, kas įmanoma, ir kas neįmanoma", - sakė srities vadovas.

20.05 Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad antradienį Krymo savivaldos institucijų priimta "Nepriklausomybės deklaracija" atitinka tarptautinės teisės normas. Rusijos URM pabrėžė, jog "deklaracijoje" įtvirtintas tokio žingsnio tarptautinis-teisinis pagrindas remiantis JT Statutu ir kitais tarptautiniais dokumentais, taip pat JT Tarptautinio Teismo 2010 m. sprendimu Kosovo klausimu. "Rusijos Federacija be išlygų gerbs Krymo žmonių laisvos valios išreiškimą referendume", - sakoma pranešime.

Referendumas Kryme dėl pusiasalio prijungimo prie Rusijos vyks kovo 16-ąją.

19.40 NATO generalinio sekretoriaus A.F.Rasmusseno vertinimu, Europa dar nėra tapusi saugumo zona ir NATO privalo likti stabilumo šaltiniu nenuspėjamame pasaulyje.

"Dramatiški įvykiai Ukrainoje rodo, jog vieningos, laisvos ir taikios Europos kūrimas nėra baigtas. Stabilumas ir saugumas euroatlantinėje erdvėje vis dar nėra realybė. Todėl NATO liks svarbiausiu stabilumo šaltiniu šiame nenuspėjamame pasaulyje, puoselėjant mūsų vertybes, ginant mūsų tautas ir teritorijas ir laikant atvertas duris norinčioms kartu žengti Europos demokratijoms", - sakė A.F.Rasmussenas.

19.20 Vienas Automaidano lyderių Sergejus Chadžinovas pranešė, kad anksčiau pagrobtais laikyti Automaidano aktyvistės Aleksanra Riazanceva, Ekaterina Butko, žurnalistė Elena Maksimenko, taip pat fotografas Oles Kromplias ir Evgenijus Rachno jau yra paleisti. Kol kas nėra konkrečios informacijos, kodėl jie buvo sulaikyti.

18.50 Anot Lenkijos premjero Donaldo Tusko, ES ketina įvesti sankcijas Rusijai nuo kovo 17-osios.

18.15 Situaciją Ukrainoje aptarė JAV valstybės sekretorius Dž.Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministras. Telefininis pokalbis įvyko JAV iniciatyva. Anot oficialių pranešimų, "pokalbio metu aptarti įvairūs krizės Ukrainoje aspektai ir jos normalizacijos būdai". Lavrovas ir Kerry sutarė toliau tęsti konsultacijas "Ukrainos problematikos" tema.

18.00 Europos Komisija antradienį sutarė vienašališkai suteikti Ukrainai 500 mln. eurų vertės nuolaidų prekybai, atsisakant muitų daugeliui žemės ūkio produktų ir kitų gaminių, siekiant palaikyti Ukrainos ekonomiką. Europos prekybos komisaras Karelas De Guchtas paaiškino, kad šis sprendimas įsigalios nedelsiant ir galios iki šių metų lapkričio 1 dienos; per tą laiką Europos Sąjunga tikisi, kad bus pasirašyta laisvosios prekybos sutartis su Kijevu visa apimtimi.

Bendra nuolaidų vertė yra apie 487 mln. eurų per metus, sakė K.De Guchtas; ir didžiausią dalį (330 mln. eurų) sudarys muitų panaikinimas žemės ūkio prekėms ir perdirbtiems žemės ūkio produktams, taip pat kai kurioms pramoninėms prekėms bei tekstilei.

Šis sprendimas yra dalis pastangų Ukrainai paskatinti po buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimo. Tuo pačiu metu ES mėgina spaudimu paveikti Rusiją, kad ši išvestų savo pajėgas iš Krymo; tai ketinama daryti sankcijomis ir kitomis Maskvai taikomomis priemonėmis.

16.55 Kryme Kremliaus politiką palaikantys ginkluoti kariai nurodė sustabdyti visus skrydžius į pagrindinį Krymo uostą ir iš jo, išskyrus skraidančius tarp Maskvos ir Krymo, sakė AFP reporteris, esantis šiame oro uoste. Ginkluoti kariai kontroliuoja dispečerinę šiame uoste; jų nurodymu iš Kijevo antradienį pakilęs lėktuvas turėjo grįžti atgal, nes jam nebuvo leista tūpti Simferopolyje.

Vienas pajėgų narys, Ivanas, kuris atsisakė nurodyti savo pavardę, AFP sakė: „Perimta skrydžių kontrolė, taip pat - kilimo ir tūpimo takas“. Pasak jo, taip siekiama sutrukdyti atvykti į Krymą aktyvistams iš Kijevo.

Oro uosto pareigūnai nieko negalėjo pakomentuoti, nes vadinamieji savigynos atstovai neleidžia kariams bendrauti su žurnalistais. Oro bendrovė „Ukraine International Airlines“ savo interneto svetainėje paskelbė, kad antradienio ir trečiadienio skrydžiai tarp Kijevo ir Simferopolio buvo atšaukti „dėl oro erdvės apribojimų“.

Rusijos karo laivai Sevastopolyje laukia nurodymų. /AFP/Scanpix nuotrauka
Rusijos karo laivai Sevastopolyje laukia nurodymų. /AFP/Scanpix nuotrauka

15.35 Ukrainos nacionalinės televizijos ir radijo taryba nurodė informacinių paslaugų teikėjams iki antradienio vakaro (19 val.) nutraukti rusiškų telekanalų "Vesti", "Rossija 24", "ORT", "RTR Planeta", "NTV-Mir" retransliavimą. Toks sprendimas padarytas atsižvelgiant į Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynimo tarybos nutarimą užkirsti kelią Rusijos vykdomai dezinformacijai dėl situacijos Kryme.

Kryme, savo ruožtu, atjungti ukrainietiški kanalai. Ukrainos kanalų dažniais transliuojamos Rusijos žiniasklaidos laidos.

15.10 Rusijos prezidentas Putinas atvykti į Maskvą kviečia Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatą Mustafa Džemiliovą. Deputato nuomone, su juo norima aptarti situaciją Kryme ir Kremliaus pusėn palenkti Krymo totorius. Tačiau ar pasinaudoti kvietimu, M.Džemiliovas kol kas nenusprendė. "Tarsiuosi su vadovybe. Juk jie (rusai, - past.) neaptarinės su manimi Rusijos kariuomenės išvedimo klausimo. Greičiau, kažką siūlys", - sakė jis.

Savo ruožtu, su Ukrainos aukščiausiais pareigūnais Maskva kalbėtis atsisako. Antradienį Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas parlamento posėdyje pranešė, kad jau penkias dienas niekaip negali susisiekti nei su Putinu, nei su Rusijos kolega Dmitrijumi Medvedevu.

14.25 "Krymas negrįš į Ukrainos sudėtį," - pareiškė Krymo parlamento pirmininkas Vladimiras Konstantinovas. "Tai neįmanoma", - pridūrė jis.

Komentuodamas Janukovyčiaus užuominas apie galimą sugrįžimą į Ukrainą, V.Konstantinovas teigė, kad Janukovyčius yra teisėtas Ukrainos prezidentas ir gali elgtis taip, kaip mano esant reikalinga.

14.20 Janukovyčiaus 8 minučių trukmės kalba šiandieninėje spaudos konferencijoje Rostove prie Dono dar labiau paspartino indeksų smukimą Rusijos biržose.

Janukovyčius "nuostolingas" Rusijos ekonomikai. /Reuters/Scanpix nuotrauka
Janukovyčius "nuostolingas" Rusijos ekonomikai. /Reuters/Scanpix nuotrauka

14.00 Ukrainos Aukščiausioji Rada kreipėsi į JAV ir Didžiąją Britaniją, prašydama panaudoti visas įmanomas priemones šalies vientisumui išsaugoti. "Aukščiausioji Rada kreipiasi į D.Britaniją, JAV ir Šiaurės Airiją, kaip šalis - memorandumo dėl saugumo garantijų dalyves - panaudoti visas įmanomas diplomatines, politines, ekonomines ir karines priemones tam, kad nedelsiant būtų nutraukta agresija ir išsaugotas Ukrainos suverenitetas", - rašoma kreipimesi.

Parlamentas taip pat kreipėsi į Rusiją, kaip šalį, pasirašiusią Budapešto memorandumą, nedelsiant nutraukti agresiją, išvesti savo kariuomenę iš Ukrainos ir garantuoti jos teritorinį vientisumą.

13.10 Ukrainos gynybos ministras Igoris Teniuchas šalies parlamento posėdžio metu perspėjo, kad prie Ukrainos sienų ir Kryme yra apie 220 tūkstančių Rusijos kariškių. "Rusijos ginkluotosios pajėgų daliniuose, vykdančiuose pratybas prie rytinių Ukrainos sienų ir Kryme, yra apie 220 kariškių. Jų žinioje yra 1800 tankų, 400 sraigtasparnių, 150 lėktuvų ir 60 laivų", - sakė ministras.

Jis pažymėjo, kad Ukrainos armijos padėtis ženkliai liūdnesnė. "Buvusios valdžios veiksmai stipriai sumažino armijos karinę galią", - sakė jis. - "Ukrainos ginkluotosios pajėgos teturi tik taktiką ir kovinę dvasią".

13.00 Prorusiškas Krymo parlamentas antradienį priėmė Krymo autonominės respublikos ir Sevastopolio "nepriklausomybės deklaraciją". Dokumente pabrėžiama, kad tuo atveju, jei kovo 16-sios referendume Krymo gyventojai pasisakys už prisijungimą prie Rusijos, Krymas bus paskelbtas nepriklausoma valstybe ir kreipsis į Rusijos Federaciją, kad būtų priimtas į jos sudėtį tarptautinės sutarties pagrindu.

Kijevas Krymo savivaldos sprendimus laiko neteisėtais.

12.45 Ukrainos Aukščiausioje Radoje frakcijos "Batkivščyna" vadovas Sergejus Sobolevas pareiškė, kad parlamentas privalo priimti sprendimą neutralizuoti Kryme veikiančias teroristų grupuotes.

"Jeigu Rusija nepripažįsta, kad Kryme, be oficialių RF karinių bazių, veikia ir kitos Rusijos karinės formuotės, reiškia, jog pusiasalyje yra teroristai, kurie ginklu terorizuoja 2,5 mln. vietinių gyventojų", - kalbėjo politikas.

12.30 Nuverstasis Ukrainos lyderis Viktoras Janukovyčius antradienį per spaudos konferenciją Rostove prie Dono pakartojo tebesąs teisėtas šalies prezidentas. Savo pranešimu V.Janukovyčius pareiškė, kad Ukrainoje apie jį skleidžiami visokie gandai. „Negaliu pasakyti, kad jaučiuosi gerai, nes negaliu matyti to, kas vyksta Ukrainoje“, – pažymėjo jis.

Šalyje veikia ultranacionalistų ir fašistų gauja, kuri nusitaikė į prezidento įgaliojimus, pabrėžė V.Janukovyčius. „Jie nori pastatyti armiją po (ukrainiečių nacionalizmo ideologo Stepano) Banderos vėliava ir išprovokuoti pilietinį karą“, – sakė jis.

„Aš esu ne tik vienintelis teisėtas Ukrainos prezidentas, bet ir vyriausiasis karo vadas. Iš manęs neatėmė prezidento pareigybės“, – pareiškė V.Janukovyčius. Jis pažymėjo, kad per „ginkluotą, antikonstitucinį perversmą“ Kijeve niekur nepabėgo. „Per perversmą aš nepalikau Ukrainos teritorijos“, - pareiškė jis ir pridūrė, kad greitai išvyks į Kijevą.

Be to jis žadėjo kreiptis į JAV Kongresą, Senatą bei Aukščiausiąjį Teismą, kad šios JAV institucijos pateiktų teisinį įvykių Ukrainoje vertinimą. Anot jo, net JAV finansinė pagalba Ukrainai būsianti neteisėta, nes JAV įstatymai neleidžia vyriausybei teikti pagalbą „banditams“.

Jis dar pridūrė esąs įsitikinęs, kad ginkluotosios Ukrainos pajėgos atsisakys vykdyti „nusikalstamus įsakymus“. V.Janukovyčius vėl tvirtino, kad valdžią Ukrainos sostinėje „užgrobė ekstremistai“. Pasak jo, gegužės 25 dieną paskirti rinkimai yra neteisėti. Bet kokie valdžios organai, suformuoti po tų rinkimų taip pat būsią neteisėti, teigė jis.

Prorusiškas buvęs Ukrainos lyderis išėjo į viešumą Krymo pusiasaliui, kur tvyro didelė įtampa, rengiantis Vakarų smerkiamam referendumui dėl prisijungimo prie Rusijos. Šis pasirodymas yra pirmasis nuo vasario 28 dienos, kai jis pareiškė, kad vis dar yra Ukrainos lyderis, nors pabėgo iš šalies po tris mėnesius trukusių kruvinų protestų ir nors jį pakeitė Vakarų remiama komanda.

V.Janukovyčių vis dar pripažįsta Maskva ir jis lieka politiniu džokeriu, kuris, kaip teigia Kremlius, ragina Rusiją tuojau pat įsiveržti į Ukrainą.

Ukrainos klausimas yra didžiausia Rytų ir Vakarų krizė nuo Šaltojo karo laikų.

11.40 JAV valstybės sekretorius Džonas Kerry atsisakė susitikti su Rusijos prezidentu Putinu, kol nebus matomi konkretūs Rusijos veiksmai deeskaluojant konfliktą Kryme.

11.25 Karo analitikų tvirtinimu, šįryt Rusijos armija į Krymo Perekopo sąsmauką (jungiančią pusiasalį su žemynu) atgabeno 22 artilerijos vienetus. Tuo tarpu, į Džankojės rajoną atvyko 60 vnt. Rusijos karinės technikos, tarp kurių - reaktyvinės artilerijos sistemos "Grad". Į Rusijos Juodosios jūros laivyno oro uostus Kryme ir toliau atvyksta sraigtasparniai Mi-8 ir Mi-24. Tačiau Juodosios jūros laivyno pilotams neleidžiama atlikti skrydžių virš Krymo, - jie pavedami iš Rusijos atvykusiems karo lakūnams.

11.15 Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas antradienį pareiškė, kad sankcijas Rusijai galima būtų pradėti taikyti šią savaitę, jeigu Maskva neatsakys į Vakarų pasiūlymus krizei Ukrainoje išspręsti.

„Jeigu jie atsakys teigiamai (į pasiūlymus), (JAV valstybės sekretorius) Johnas Kerry vyks į Maskvą, tuomet sankcijų kol kas nereikės. Jeigu jie neatsakys, arba atsakys neigiamai, bus virtinė sankcijų, kurios gali būti pradėtos taikyti šią savaitę“, – sakė L.Fabiusas radijui „France Inter“.

11.10 Ukrainiečiai, dėkingi už Lietuvos paramą kovoje už demokratiją, nusprendė padėkoti lietuviams sukurdami vaizdo klipą, pavadintą "Thank you Lithuania - with love form Ukraine" (Ačiū tau, Lietuva - su meile iš Ukrainos). Klipas šiandien patalpintas tinklalapyje "YouTube".

10.30 Ukrainos vidaus reikalų ministras A.Avakovas pranešė, kad teisėsaugos institucijos nustatė Kryme pagrobtų žurnalistės ir Euromaidano aktyvisčių buvimo vietą. Šiuo metu vykdomos derybos su pagrobėjais.

10.00 Rusijos Valstybės Dūma kovo 21-ąją ketina nagrinėti įstatymo, kuriuo būtų sudarytos sąlygos Krymą prijungti prie Rusijos, projektą. Apie tai pranešė valdančiosios partijos "Vieninga Rusija" deputatas Viačeslavas Nikonovas.

Minėtu įstatymo projektu siekama įteisinti, kad "nesant galimybės pasirašyti tarptautinę sutartį su užsienio šalimi dėl to, kad ji neturi efektyvios suverenios valstybinės valdžios, kuri gintų piliečių teises ir laisves, naujų teritorijų priėmimas į Rusijos Federaciją vykdomas pagal referendumo, tokią valią išreiškusioje teritorijoje, rezultatus. Tokiam naujam regionui siūloma suteikti RF subjekto statusą. Regiono priėmimo procesas būtų įtvirtintas Rusijos federaliniu konstituciniu įstatymu.

09.35 Nenustatyti ginkluoti vyrai Kryme pagrobė dvi Ukrainos žurnalistes, pranešė žurnalistų organizacija „Reporteriai be sienų“, perspėdama, kad kaltieji dėl šių veiksmų stengiasi paversti Krymo regioną „juodąja skyle naujienoms“. „Pajėgos, kontroliuojančios Krymą, yra atsakingos už šių žurnalistų likimą“, – pareiškė žiniasklaidos laisvę stebinčios institucijos generalinis sekretorius Christophe'as Deloire'as.

Įtampa šiame Juodosios jūros pusiasalyje vis stiprėja nuo to laiko, kai prorusiški separatistai perėmė parlamento kontrolę, paskelbė Krymą Rusijos Federacijos dalimi ir tam patvirtinti nurodė surengti referendumą kovo 16 dieną.

„Mums kelia nerimą nuolatinis žurnalistų teisių Kryme pažeidimo eskalavimas; Krymas tampa beteisiu regionu, kurį kontroliuoja ginkluotos gaujos, kurių anonimiškumas stiprina nebaudžiamumą“, – sakė Ch.Deloire'as. „Tyčinių išpuolių prieš žurnalistus dažnumas ir cenzūros mastai kelia įtarimą, kad norima paversti šį regioną juodąja skyle naujienoms ir informacijai“, – pažymėjo jis.

Nurodoma, kad sekmadienį dingo leidinio „Ukrainsky Tyzhden“ (Ukrainos savaitė) žurnalistė Olena Maksymenko, kartu su dviem Maidano protesto judėjimo aktyvistėmis Kateryna Butko ir Oleksandra Riazanceva. Šias tris moteris sulaikė atpažinimo ženklų neturintys kariai, pastebėję ant vienos jų rankos Maidaną palaikančią tatuiruotę.

Prisijungdama Krymą, Rusija prisidengs kovo 16-tos prorusiško referendumo pusiasalyje rezultatais. /Reuters/Scanpix nuotrauka
Prisijungdama Krymą, Rusija prisidengs kovo 16-tos prorusiško referendumo pusiasalyje rezultatais. /Reuters/Scanpix nuotrauka

09.00 Ukrainoje ketinama sukurti "Nacionalinę gvardiją". Anot šalies vidaus reikalų ministro Arsenijaus Avakovo, atitinkamas įstatymo projektas artimiausiu metu bus užregistruotas ir nagrinėjamas Aukščiausioje Radoje.

"Dvidešimt tūkstančių gvardiečių saugos Ukrainos valstybinę sieną ir prižiūrės tvarką šalyje. Tai bus atsakymas išoriniams destabilizacijos veiksmams. Tai - ne karinis, o organizuotos pilietinės visuomenės atsakymas. Priminsiu, kad kariniuose komisariatuose savo noru jau užsiregistravo kelios dešimtys tūkstančių žmonių", - sakė ministras.

08.10 Kryme apšaudyti žygio automobiliais "Už Ukrainos vienybę" dalyviai. Kaip pranešė žygio organizatoriai - karo Afganistane veteranai, - vykstant į Krymą per Čiongaro gyvenvietę, ten pastatytame prorusiškame kontrolės punkte į automobilių koloną "Berkut" uniformomis vilkintys vyrai paleido šūvius. Vienas žmogus buvo sužeistas šūviu iš traumatinio ginklo.

Žygis "Už Ukrainos vienybę" prasidėjo antradienio rytą Dnepropetrovske. Akcijos dalyviai, protestuojantys prieš Rusijos vykdomą Krymo okupaciją, apie 30-čia automobilių pusiasalyje esantiems Ukrainos kariškiams veža maisto produktus, aprangą, pinigus, palaikymo laiškus.

02.30 Vykdydama teismo sprendimą, Ukrainos generalinė prokuratūra leido sulaikyti Krymo parlamento pirmininką Vladimirą Konstantinovą, Krymo "premjerą" Sergejų Aksionovą bei kontradmirolą Denisą Berezovskį. V.Konstantinovas ir S.Aksionovas įtariami šalies konstitucinės santvarkos pažeidimu. Buvusiam Ukrainos Karinių jūrų pajėgų vadui D.Berezovskiui gresia kaltinimai valstybės išdavimu.

01.00 Pirmadienio vakarą Rusijos kariškiai pasikėsino užimti Ukrainos Karinių oro pajėgų radiolokacinę stotį Krymo Tarchankuto pusiasalyje. Pasak ukrainiečių dalinio vadovybės, rusai atvažiavo 10-čia karinių sunkvežimių, be valstybinių numerių. Apie 120 Rusijos armijos desantininkų apsupo karinį miestelį ir pasiūlė ukrainiečiams sudėti ginklus bei pasiduoti. Dalinio vadovybei atsisakius, pradėtos derybos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"