Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kleptokratų klanas

 
2011 02 15 0:00
Prezidento rūmuose Ben Ali savo sūnui Mohamedui rengdavo įspūdingus gimtadienius.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Prezidento rūmuose Ben Ali savo sūnui Mohamedui rengdavo įspūdingus gimtadienius.
Užsienio spaudos nuotrauka

Nuvertus Tuniso diktatorių Ben Ali paaiškėjo, kad jis ir jo žmona Leila be jokios gėdos ir sąžinės graužimo ilgus metus plėšė šalį. Ši šeima susikrovė beveik 60 mlrd. litų vertės turtą.

Nuopolis buvo panašus į nevykusio filmo apie gangsterius scenarijų. Likus dviem dienoms iki prezidento nuvertimo, jo žmona Leila Trabelsi dar suskubo į Dubajų pervesti apie 1,4 mlrd. litų ir įsakė iš šalies išgabenti pusantros tonos aukso. Tuniso Centriniam bankui delsiant atlikti šią operaciją, jį tol spaudė savo vyrą, kol šis asmeniškai telefonu įsakė pervesti 155 mln. litų. Leila vis dar manė galinti parodyti, kad ir jos balsas daug lemia, ne tik prostatos vėžio išsekinto jos vyro.

Sausio 14-ąją iš valstybės gujamą diktatorių Ben Ali su žmona Leila, keliais giminaičiais bei kamerdineriu kariuomenės eskortas išlydėjo į oro uostą. Taip baigėsi "kirpėjos" virsmo rafinuočiausia šalies dama laikotarpis. Tuniso pirmoji ponia, kuri tikėjosi netrukus pradėti valdyti šalį, turėjo sprukti it kokia nusikaltėlė, nes kariuomenės vadas Rachidas Amaras nepalaikė prezidento. Leilos nuotaika dar labiau sugedo, kai kažkur tarp Egipto ir Libijos lėktuvo įgulai buvo duotas nurodymas sukti į Saudo Arabiją - ultra religingą dykumos valstybę, kurioje moterys verčiamos dangstytis šydais ir kur draudžiama vartoti alkoholį. Leila niekada gyvenime nebuvo ryšėjusi skaros ir mėgdavo sau praskaidrinti nuotaiką stipresnio gėrimo šlakeliu.

Kelias į viršūnę

1957 metų liepos 20 dieną gimusi Leila Trabelsi augo vargingoje šeimoje, turėjo vienuolika brolių ir tris seseris. Tėvas šeimą išlaikė pardavinėdamas riešutus ir džiovintus vaisius. Leilos motina nemokėjo nei skaityti, nei rašyti, bet mėgdavo klausytis būrėjų bei žiniuonių patarimų.

Mokykloje Leila nepasižymėjo jokiais gabumais ir mieliau žaisdavo rankinį su broliais. Paauglystėje ji dažnai lankydavosi grožio salone, bet kirpėjos amato nesimokė. Kaip rašo prieš metus Paryžiuje pasirodžiusios knygos "Kartaginos regentė" autorius Nicolas Beau, tas salonas buvo "jaunų, mėgusių rafinuotai rengtis ir valandų valandas plepėti apie vyrus, poniučių susirinkimų vieta". Emigrantas žurnalistas Slimas Bagga, jau seniai tyrinėjantis pirmosios Tuniso damos gyvenimą, tvirtina, kad Leila niekada nebuvo kirpėja, o jai duota Kirpėjos pravardė - tikras pramanas. "Ponia net nebaigė vidurinės mokyklos. Tačiau ji buvo pasiutusiai graži mergina, pakeliui į viršūnę spėjusi apsukti galvą būriui vyrų", - rašo jis.

Sulaukusi 18 metų Leila ištekėjo už verslininko Khelilo Maaouia. Kiek anksčiau, N.Beau žiniomis, ji greičiausiai pagimdė berniuką vardu Imedas ir patikėjo jį auginti vienam savo vyresnių brolių. Imedas buvo laikomas jos mylimiausiu sūnėnu. Šiuo metu Imedui Trabelsi - 36-eri, jis stambus alkoholinių gėrimų importuotojas, taip pat jam priklauso statybinių medžiagų parduotuvių tinklas ir kelios jachtos.

Gyvenimas viršūnėje

Su verslininku K.Maaouia Leila išsiskyrė po trejų metų. Ji norėjo daugiau, todėl kasdien degindavosi paplūdimyje vilkėdama bikinį, naktimis linksmindavosi su valdžios vyrais, skraidydavo į Paryžių apsipirkti. Kartą Tuniso oro uoste ji buvo apkaltinta kontrabanda - iš jos buvo atimtas pasas, bet po trumpo skambučio dokumentas buvo grąžintas. Manoma, kad jau tada Leila Džin (taip ji vadinama dėl pomėgio gurkšnoti džiną) mezgė romaną su Ben Ali, tuomečiu slaptosios tarnybos vadovu, kuris dėl karjeros buvo vedęs garsaus generolo dukterį.

1980-aisiais 44 metų Ben Ali buvo išsiųstas į Lenkiją kaip Tuniso ambasadorius. Leila ilgai nesielvartavo ir suartėjo su pramonininku Faridu Mokhtaru, tuomečio šalies premjero svainiu, laikytu realiausiu kandidatu į prezidentus. Spėjama, kad ji artimai bendravo ir su Ban Ali broliu Moncefu, prekiavusiu narkotikais, vėliau mirusiu mįslingomis aplinkybėmis.

Kai 1985 metais Ben Ali tapo vidaus saugumo ministru ir ėmė siekti aukščiausio posto šalyje, 28-erių Leila žinojo, ką daryti. Ji apsigyveno su vedusiu ir tris vaikus turinčiu vyru jaukioje viloje netoli sostinės prestižiniame La Sukros priemiestyje. 1986 metais ji pagimdė Ben Ali dukrą Nesrine. Kai 1987-aisiais be kraujo praliejimo jos mylimasis po perversmo perėmė valdžią, pora persikėlė į Kartago rūmus. Jų vestuvės įvyko tik 1992 metais, kai gimė antroji dukra Halima. Pagaliau 2005 metais pirmoji Tuniso ponia, o jai tuo metu jau buvo 47-eri, pagimdė sūnų Mohamedą.

Buvusio Tuniso ambasadoriaus Romoje Ahmedo Bennouro manymu, "prezidentas ir jo žmona nuostabiai tiko vienas kitam, nes abu prasimušė iš žemiausio sluoksnio". Todėl iš pradžių šią porą tauta mėgo. "Kartą Leila savo mylimajam padovanojo piliarožės spalvos marškinius. Netrukus kone visi šalies vyrai ėmė dėvėti tik piliarožių spalvos marškinius", - prisimena A.Bennouras.

Giminystės virusas

Ponia L.Trabelsi tiesiog mėgavosi valdžia. Ministrus ji vaikė kaip liokajus ir viešpatavo it faraonė, nors iš pradžių laikėsi savo daugiau nei dvidešimt metų vyresnio vyro šešėlyje. Ji netruko pasinaudoti arabų šalyse priimta "savitarnos" sistema, kuria vadovaujantis valdžios vyrai savo šeimai ir giminaičiams skiria geriausiai apmokamus postus. Leila turėjo ypač daug brolių, sūnėnų ir dukterėčių, tad Trabelsi giminė tarsi virusas išplito po viešbučius, oro linijas, televizijos kanalus, bankus, prekybos centrus ir plėšė šalį. Giminaičiai urmu pirkdavo nekilnojamąjį turtą, o vėliau paprasčiausiai negrąžindavo paimtų kreditų. Grobstymą dangstė Leilos brolis Belhassenas, vadovavęs Tuniso bankui.

Tuniso diktatoriaus žentas Sakhras El Materi susižėrė nesuskaičiuojamas sumas importuodamas europietiškus automobilius. Kadangi Rytuose labai mėgstama didžiuotis turtais, S.El Materi savo viloje prie Viduržemio jūros laikė tigrą vardu Paša, kasdien suėsdavusį keturias vištas. Ne visi Trabelsi buvo rafinuotų manierų, kai kurie - tikri plėšikai. Leilos numylėtinis sūnus-sūnėnas Imedas siųsdavo savo sėbrus į Korsiką vogti prašmatniausių jachtų. Prieš penkerius metus dingo Paryžiaus Lazard'o banko direktoriui priklausantis laivas. Prancūzijoje iki šiol galioja išduotas Imedo arešto orderis, bet tai nekliudydavo Imedui su suklastotu pasu nuskristi į Paryžių pašvaistyti pinigų ir palėbauti naktimis.

Tačiau nė vienas Trabelsi giminės atstovas spindesiu neprilygo pirmajai poniai. Leila turėjo 50 brangiausių automobilių, jos rūmų sienas puošė senovės Kartaginos freskos ir mozaikos, jos įsakymu atgabentos iš Tuniso muziejų. Kartą Paryžiaus "Dior" salone užsivilkusi 30 tūkst. eurų kainuojantį paltą ji išskubėjo pro duris, per petį mesdama: "Sąskaitą - Tuniso ambasadai."

Nors Dubajuje Leilai priklauso prašmatni vila, su savo palyda ji mėgdavo apsistoti viešbutyje "Atlantis", kur naktis kainuoja 23 tūkst. eurų. Iš ten su mažuoju Mohamedu ji skraidydavo savo reaktyviniu lėktuvu į Kurševelio kalnų slidinėjimo kurortą pasilinksminti. Ir nuolat papildydavo savo nekilnojamojo turto sąrašą, pavyzdžiui, puikia 600 kvadratinių metrų ploto Tuniso ambasadoriaus Paryžiuje rezidencija. 2007 metais ambasadoriui buvo tik trumpai pranešta, kad pastatas "perduotas poniai Ben Ali".

Nusitaikė į vyro vietą

Diktatoriaus žmona atkakliai siekė perimti vyro postą ir tam ruošėsi. Ji išlaikė abitūros egzaminus ir "nuotoliniu būdu" - teisės egzaminą Tulūzos universitete, už kurį, greičiausiai, buvo sumokėta. Be to, 2009 metais ji išsiruošė į piligriminę kelionę į Meką. Leila tapo Arabų moterų lygos prezidente, tad vilkėdama dalykinį kostiumėlį ir užsidėjusi "intelektualumo" akinius ji rėždavo kalbas Alžyre ir Amane. Tuo metu senstantis juodai dažytais plaukais diktatorius Ben Ali pramogavo rūmuose su jaunomis kurtizanėmis. Buvęs ambasadorius A.Bennouras prisimena: "Kai Leila jį pričiupo nusikaltimo vietoje ir pasipūtusi persikraustė pas brolį, prezidentas ant kelių maldavo ją sugrįžti." Ji sugrįždavo, bet už kiekvieną neištikimybės atvejį išsireikalaudavo milžiniškų lengvatų sau ir savo klanui.

Dar visai neseniai Tunise buvo šnabždamasi apie Trabelsi mafiją, bet užsienio valstybės nekreipė dėmesio į šios šeimos machinacijas. Kai prieš kelerius metus apie jas viešai prabilo Slimas Bagga, Šveicarijos dienraštis "Neue Zuercher Zeitung" parašė: "S.Baggos istorijos dažnai tokios spalvingos, kad kelia abejonių, ar tai tiesa."

Tik nuvertus režimą, aikštėn iškilo tikrasis korupcijos mastas. Paryžiaus dienraščio "Le Figaro" vertinimu, Ben Ali šeimos ir Trabelsi klano turtas siekia kone 70 mlrd. litų. Finansų kontrolės tarnybos "Global Financial Integrity" teigimu nuo 2000 metų iš Tuniso nelegaliai išgabenta daugiau nei 30 mln. litų. Kai prieš kelias savaites įniršusių demonstrantų minia įsiveržė į paliktas vilas, jose mėtėsi tik tuščios "Prada" ir "Chanel" dėžės.

Leila nuspėjo gresiantį pavojų. Ji stengėsi pervesti į užsienį kuo daugiau pinigų, o rugsėjį dar spėjo nusipirkti prabangų pastatą Paryžiaus Focho aveniu netoli Triumfo arkos. Saugumo sumetimais jis įregistruotas kaip mažojo Mohamedo nuosavybė.

 

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"