Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kijevą sukaustė kruvina įtampa

 
2014 02 18 11:40
AFP/Scanpix nuotrauka

Antradienį Ukrainos milicija ardo Maidano barikadas ir stengiasi išvyti protestuotojus iš centrinės Kijevo aikštės. Tai vyksta po to, kai beveik visą dieną Ukrainos sostinėje tęsėsi protestuotojų ir specialiųjų pajėgų susirėmimai prie Aukščiausiosios Rados. Šalies valdžia atsisakė tenkinti opozicijos reikalavimus ir parlamente svarstyti 2004-ųjų metų Konstitucijos grąžinimo klausimą. Abi konfliktuojančios pusės praneša apie žuvusiuosius.

23.00 Opozicinės partijos lyderis Vitalijus Klyčko susitinka su šalies prezidentu, - informuoja "Ukrainskaja pravda". Skaičiuojama, kad per šiandienos neramumus jau žuvo 13 žmonių.

22.55 Ukrainos vidaus reikalų ministerija teigia, kad antradienį nušauti 6 milicininkai. Dar 159 sužeisti pareigūnai paguldyti į ligoninę.

22.45 Teisėsaugos pareigūnai dalinai išstūmė Maidano dalyvius iš miesto centro, - praneša newsru.ua. Milicija per garsiakalbius ragina moteris ir vaikus palikti aikštę, kadangi joje bus vykdoma "antiteroristinė operacija".

22.30 Kijevo Maidano aikštėje liepsnoja ugnis. Dalis prostestuotojų palapinių visiškai sudegė. Girdimi raginimai į Maidano barikadas nešti viską, kas gali degti: žmonės gabena išardytas medines pašiūres, likusias palapines ir malkas. Kol kas milicijos daliniai negali prieiti prie centrinėje aikštėje susirinkusi ų žmonių dėl ugnies užtvaros.

21.40 Jėgos struktūros prasiveržė pro barikadas nuo Europos aikštės pusės. Barikados pradėtos ardyti. Institutskaja gatve link Maidano norėjo pravažiuoti gaisrinė ir vandensvaidis. Tačiau protestuotojai šias transporto priemones padegė "Molotovo kokteiliais" ir jos buvo priverstos atsitraukti. Maidane toliau liepsnoja automobilių padangų krūvos ir palapinės.

21.20 Lvove neatpažinti kaukėti asmenys bando užimti milicijos būstinę, - praneša "Radio Svoboda". Milicijos pastato langai išdaužyti. Anksčiau antradienį Lvove užimtas srities administracijos pastatas.

21.00 Maidano aikštėje Kijeve dega palapinės, mėtomi "Molotovo kokteiliai", garso ir šviesos granatos. "Berktut" stengiasi pralaužti barikadas. Vienas opozicijos lyderių A.Jaceniukas paragino valstybės valdžią ir prezidentą A.Janukovyčių nustoti naudoti jėgą. "Sustokite. Neleiskite Ukrainai virsti krauju užlieta valstybe. Nedelsiant paskelbkite paliaubas. Tuomet mes (opozicija, - lzinios.lt) esame pasirengę derėtis", - sakė jis. Maidano aikštėje taip pat paskelbta, kad dėl transporto į Kijevą draudimo, žmonės į sostinę eina miškais ir "greitai bus čia".

20.50 Iš Lvovo į Kijevą juda automobilių kolonos ir autobusai su aktyvistais. Palaikyti Kijevo Maidaną vyksta 21-nerių metų vyrai, turintys karinį parengimą. manoma, kad į sostinę važiuoja keli tūkstančiai žmonių. Vykstančiųjų prašoma su savimi turėti gynimosi priemones ir medicininės pagalbos rinkinį. Lvovo apskrities milicijos vadovas pranešė, kad į sostinę vykstantis transportas bus tikrinamas ieškant galimai gabenamų ginklų. Ginti Maidano rengiasi vykti ir Poltavos aktyvistai.

20.30 Kijevo autoinspekcija blokavo visus priėjimus prie centrinės Maidano aikštės. Aikštėje vis dar yra apie 20 tūkst. žmonių. Iš Gruševskio ir Instituckaja gatvių pusės link Maidano artėja "Berkut" būriai. Aikštėje rikiuojasi protestuotojų savigynos būriai.

19.50 Ukrainos valdžia de facto įveda ypatingąją padėtį, skelbia "Ukrainskaja pravda", remdamasi šalies Vyriausybės pranešimu. Nuo 2014 vasario 19-osios ribojamas eismas į Kijevą. "Dėl masinių neramumų ir siekiant išvengti žmonių aukų bei konflikto eskalacijos, transporto judėjimas į Kijevą bus apribotas", - teigiama pranešime. Kijevo meras taip pat ragina miestiečius nevykti į miesto centrą. Kijevo metro darbas taip pat sustabdytas. Ukrainos prezidento atstovas Aukščiausioje Radoje tikina, jog klausimas dėl ypatingos padėties įvedimo šalyje - nesprendžiamas.

19.25 Kijevo teisėsauga praneša apie 9 žuvusiuosius per antradienio neramumus mieste. Tarp jų - 7 civiliai ir 2 milicijos pareigūnai. "Vienas užduso dūmuose per gaisrą "Regionų partijos" būstinėje, trys žuvusieji rasti Karininkų namuose (du su šautinėmis žasizdomis, vienas - su eismo įvykio metu patirtais sužalojimais), vienas mirė greitosios pagalbos automobilyje Mazepos gatvėje taip pat nuo šautinės žaizdos, Instituckaja gatvėje mirė dar du žmonės dėl širdies priepolio", - sakoma pranešime. Taip pat primenama, kad gyvybės neteko taip pat du milicininkai - vienas dėl sužeidimų mirė ligoninėje, kita buvo nušautas.

19.10 Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pakvietė opozicijos lyderius į susitikimą šįvakar 23 val. Apie tai pranešė buvęs šalies vidaus reikalų ministras Jurijus Lucenko. "Šiandien sprendžiama, kokioje šalyje mes prabusime rytoj. Arba neprabusime... Žinau, kad kiekvienas vidaus tarnybos ar "Berkut" narys dabar sprendžia, kaip turėtų elgtis", - sakė J.Lucenko.

19.05 Portalas gazeta.ua praneša, kad "Berkut" visiškai išstūmė protestuotojus iš Gruševskio, Triochsviatitelskaja gatvių ir Europos aikštės. Tokiu būdu teisėsaugininkai visiškai priartėjo prie barikadų ties Profsąjungų rūmais greta Maidano. Komunalinės technikos pagalba ardomos barikados netoliese Parlamento bibliotekos. Gatvėse pastebimas šarvuočių BTR judėjimas, taip pat specialaus transporto su vandens patrankomis telkimas netoli Maidano.

18.50 Centrinėje Kijevo Maidano aikštėje susirinkę apie 20 tūkst. žmonių. Gatvėse aplink aikštę stovi būriai vidaus tarnybos ir specialaus padalinio "Berkut" pareigūnų. Protestuotojai ardo aikštės grindinį ir deda į krūvas tam, kad galėtų gintis milicijos atakos atveju.

18.10 Lvove aktyvistai barikadomis užblokavo išvažiavimą iš karinių dalinių. Tikslas - neleisti kariškiams vykti į Kijevą. Anot aktyvistų, Lvovo kariniuose daliniuose paskelbta mobilizacija.

18.00 Jėgos struktūros stengiasi išvaryti protestuotojus iš "Ukrainos namų" pastato. Prie Europos aikštės dislokuota keli šimtai vidaus tarnybos pareigūnų.

17.50 Kijevo centre užsidarė prekybos centrai, parduotuvės, barai, kiti visuomeniniai pastatai.

17.30 Kijevo milicijos atstovė spaudai oficialiai patvirtino, kad per antradienio neramumus žuvo 5 žmonės. Pareigūnė taip pat pranešė apie sužalojimus nuo šaunamųjų ginklų patyrusius kelis teisėsaugininkus, taip pat 40 nukentėjusiųjų. Konflktuojančios pusės pateikia skirtingą informaciją apie žuvusiuosius.

17.10 Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Catherine Ashton pasmerkė padėties paaštrėjimą Kijeve, kur per protestuotojų susirėmimus su policija žuvo mažiausiai penki žmonės ir dar kelios dešimtys buvo sužeista. „Politiniai lyderiai dabar turi prisiimti bendrą atsakomybę, kad atkurtų pasitikėjimą ir sudarytų sąlygas efektyviam šios politinės krizės sprendimui“, – nurodoma pareiškime. „Sprendime turėtų būti numatytas naujos visas šalis atstovaujančios vyriausybės formavimas, pažanga vykdant konstitucijos reformą ir pasiruošimas skaidriems ir demokratiškiems prezidento rinkimams. ES yra pasiruošusi padėti Ukrainai šiame procese“, – sakoma jame.

Tuo tarpu Rusija kaltino Vakarus, esą išprovokavusius naujausius susirėmimus Kijeve. „Tai, kas vyksta, yra tiesioginė pasekmė nuolaidžiavimo politikos, (kurios laikosi) Vakarų politikai bei Europos agentūros, užmerkdavusios akis į Ukrainos radikalių jėgų agresyvius veiksmus nuo pat šios krizės pradžios, – sakoma Rusijos URM pranešime. – Tuo pačiu jos skatinamos eskaluoti ir provokuoti prieš teisėtą valdžią“. „Opozicija nebekontroliuoja padėties savo pačios gretose“, – pažymima pranešime.

17.00 Šalies Saugumo tarnybos ir vidaus reikalų ministerijos vadovai perspėjo opoziciją ir protestuotojus iki 18 valandos nutraukti "ginkluotas riaušes ir grįžti prie derybų stalo". Priešingu atveju perspėjama imtis "ryžtingų veiksmų" ir įvesti tvarką "visomis įstatyme numatytomis priemonėmis".

16.30 Opozicija praneša, kad specialusis milicijos dalinys "Berkut" pradėjo Maidano šturmą. Teisėsaugininkai išardė pagrindinę barikadą Gruševskio gatvėje ir artėja link Europos aikštės. Šturme naudojamos garsinės ir šviesos granatos. Maidano savigynos būriai atsitraukė aikštės link. Opozicijos parlamentarai paliko parlamento pastatą ir papildo Maidano gynėjų gretas. Instituckaja gatve link aikštės artėja specialus šarvuotis "Ural" ir kelios dešimtys pareigūnų. Kitose miesto vietose taip pat stebimas specialiųjų pajėgų telkimasis.

16.20 Ukrainos gynybos ministerija perspėjo galinti įsikišti į konfliktą tarp protestuotojų ir saugumo pajėgų. Ministerija reikalauja, kad protestuotojai pasitrauktų iš užimto Karininkų namų pastato. "Gynybos ministerijos vadovybė ne kartą pranešė, kad Ginkluotosios pajėgos negali būti įtrauktos į politinį konfliktą. Užimdami Ginkluotųjų pajėgų dalinį protestuotojai provokuoja atitinkamą ministerijos reakciją," - skelbiama išplatintame pranešime.

16.10 Baiminantis, kad demonstrantai užims Kijevo miesto savivaldybės administracijos pastatą, iš jo evakuoti visi darbuotojai. Prie pastato dega padangų krūvos. Protestuotojai anksčiau jau buvo užėmę šią įstaigą, tačiau paliko ją vasario 16 dieną.

16.00 Ukrainos užsienio reikalų ministras Leonidas Kožara kreipėsi į taptautinę bendriją, kviesdamas "pasmerkti protestuotojų veiksmus". "Šiandien Kijeve ir kituose šalies miestuose radikalios jėgos pradėjo naujus, niekuo nepagrįstus prievartos ir nepaklusnumo įstatymams veiksmus. Vadinamieji mitinguotojai vykdo ginkluotus valstybinių pastatų užpuolimus, padeginėja namus, sunkiai žaloja teisėsaugos pareigūnus, naudoja šaunamuosius ginklus ir skatina tai daryti kitus", - sakoma ministro pranešime. - "Tokie veiksmai yra antikonstituciniai ir raginame užsienio valstybes ir tarptautines organizacijas objetyviai įvertinti situaciją ir šiuos veiksmus ryžtingai pasmerkti".

15.30 Opozicija praneša apie į ligonines atvežtus "šimtus" sužeistųjų, taip pat žuvusiuosius. Opozicijos atstovė Olga Bogomolec dienraščiui "Ukrainskaja Prava" tvirtino, kad antradienį per susidūrimus su saugumo pajėgomis žuvo trys žmonės. O.Bogomolec teigimu, tie žmonės buvo nušauti. Tuo tarpu "Regionų partijos" parlamento deputatas Borisas Kolesnikovas tvirtina, kad neramumų metu žuvo du šios partijos būstinės Kijeve darbuotojai. Ukrainos vidaus reikalų ministerija praneša apie riaušių metu sužeistus 37 pareigūnus.

15.00 Vienas opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas pranešė žiniasklaidai, kad nutarimo projektas dėl 2004-ųjų Konstitucijos galios grąžinimo vis dar neužregistruotas Aukščiausioje Radoje. "Yra šansas baigti susidariusią krizę šalyje", - kalbėjo A.Jaceniukas. - "Prezidentas privalo įsakyti savo partijos atstovams grįžti į parlamento salę ir svarstyti minėtą nutarimo projektą". Parlamento pastate šiuo metu pagrinde yra tik opozicinių partijų atstovai.

14.00 Sukilėliams akmenimis apmėčius Ukrainos Sveikatos ministerijos pastatą, iš jo evakuota ministrė Raisa Bogatyriova, - praneša gazeta.ua. Ministerijoje išdaužyti langai, apgadinti prie jos stovėję automobiliai. Įstaigos darbuotojai taip pat palieka pastatą. Protestuotojai teigia, kad užpuolimas įvykdytas dėl to, kad jų bendražygius milicijai buvo leista areštuoti ligoninių palatose. Sveikatos ministerija tai neigia.

13.35 Euromaidano medicinos punktuose yra 25 nukentėję protestuotojai. Anot medicinos darbuotojų, sunkiau sužalotus išveža greitoji. Dauguma sužalojimų yra nuo guminių kulkų ir garso granatų.

13.30 Skelbiama, kad dėl padidėjusio kraujo spaudimo Aukščiausiosios Rados pirmininkui Vladimirui Rybakui iškviesta greitoji pagalba. Tačiau protestuotojai, įtardami, kad tai gali būti tik būdas pirmininkui pasitraukti iš parlamento pastato ir išvengti balsavimo dėl konstitucijos reformų, atsisako praleisti medikų mašiną parlamento link. "Tegul medikai pagalbą V.Rybakui suteikia tiesiogiai darbo kabinete", - reikalauja jie.

13.00 Portalas newsru.ua rašo, kad Kijevo gatvių Institutskaja ir Šelkovičnaja sankryžoje prasidėjo masiniai protestuotojų susirėmimai su specialiųjų pajėgų "Berkut" pareigūnais. "Berkut" teko trauktis, protestuotojai, tarp kurių taip pat yra nukentėjusiųjų, paėmė į nelaisvę kelis milicininkus.

Įėjimus į Ukrainos parlamentą saugumo pajėgos iš vidaus blokavo metalinėmis grotomis. Deputatai įleidžiami tik per centrinį įėjimą.

Prieš Ukrainos vyriausybę protestuojantys demonstrantai antradienį taip pat įsiveržė į prezidento Viktoro Janukovyčiaus "Regionų partijos" būstinę Kijevo centre, pranešė įvykio vietoje esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas. Dalis partijos būstinės pastato liepsnojo, kai keli šimtai protestuotojų apmėtė jį Molotovo kokteiliais.

Ukrainos opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko, reaguodamas į milicijos ir protestuotojų susirėmimus prie parlamento rūmų, paragino prezidentą Viktorą Janukovyčių atitraukti iš gatvių saugumo pajėgas, siekiant užkirsti kelią dar gilesniam "konfliktui visuomenėje".

"Kreipiuosi į prezidentą: išveskite iš gatvių "Berkut" (milicijos specialiąsias pajėgas) ir Vidaus reikalų ministerijos pajėgas. Padarykite tai, ir tai suteiks išeitį. Tai bus tikro vyro sprendimas", - V.Klyčko sakė žurnalistams parlamente.

Opozicija ragina prezidentą atsistatydinti, paskelbti pirmalaikius prezidento ir parlamento rinkimus, be to reikalauja grįžti prie Ukrainos konstitucijos 2004-ųjų metų redakcijos, pagal kurią dalis svarbių prezidento galių būtų perduotos parlamentui. Saugumo pajėgų pareigūnai kviečiami pereiti į protestuotojų pusę.

Gatvėse prie parlamento susirinkę tūkstančiai opozicijos šalininkų.

Hruševskio gatvėje netoli stadiono „Dinamo“ protestuotojai keliose vietose padegė automobilių padangas, o tirštus dūmus vėjas nešė į vyriausybinio komplekso pusę.

Šalies vidaus reikalų ministerija skelbia pastebėjusi, kad protestuotojų tarpe yra naudojančių šaunamuosius ginklus. Saugumo pajėgų pareigūnai per megafoną ragina nepažeidinėti viešosios tvarkos ir susilaikyti nuo provokacijų.

Opozicija reikalavo, kad vasario 18 dieną būtų balsuojama dėl nutarimo grįžti prie 2004-ųjų konstitucijos, tačiau tokį žingsnį apibrėžiantis teisės akto projektas nebuvo užregistruotas. Tai antradienį išprovokavo opoziciją palaikančių aktyvistų susirėmimus su saugumo pajėgomis Kijevo centre.

Kiek anksčiau, apie 20 tūkst. protestuotojų atžygiavo nuo centrinės Nepriklausomybės aikštės prie parlamento, reikalaudami, kad įstatymų leidėjai priimtų konstitucijos pataisas, kurios atimtų dalį galių iš prezidento Viktoro Janukovyčiaus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"