Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kiaulių gripas kerta sienas

 
2009 04 28 0:00
Naritos oro uoste keliautojai infraraudonųjų spindulių įranga tikrinami, ar nekarščiuoja.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Naritos oro uoste keliautojai infraraudonųjų spindulių įranga tikrinami, ar nekarščiuoja.
AFP/Scanpix nuotrauka

Pasaulio vyriausybės siekia užkirsti kelią ir pandemijai, ir panikai, kuri plinta dėl mirtino kiaulių gripo protrūkio tarp žmonių. Pavojaus mastas nėra tiksliai žinomas, bet kelios ateinančios dienos gali būti lemtingos. Pirmas kiaulių gripo atvejis Europoje vakar patvirtintas Ispanijoje.

Meksikai paskelbus, kad nuo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičius jau viršija 100, pasaulio sveikatos apsaugos pareigūnai paragino suintensyvinti kovą su šia liga, o JAV paskelbė nepaprastąją visuomenės sveikatos padėtį.

Meksikos sveikatos apsaugos ministras Angelis Cordova per televiziją pareiškė, kad įtariamų ir patvirtintų mirties nuo kiaulių gripo atvejų skaičius padidėjo iki 103, ligoninėse guli dar apie 400 susirgusiųjų šia liga, o užsikrėtusių ir stebimų žmonių skaičius padidėjo iki 1 614.

Vaiduoklių miestas.

Dėl kiaulių gripo visoje Meksikoje didėja panika, o valdžia sulaukė pasaulio kritikos, kad į protrūkį reagavo pernelyg vangiai. Prezidentas Felipe Calderonas paragino piliečius laikytis rimties ir bendradarbiauti su valdžia, kad būtų sustabdytas viruso plitimas. Sostinė Meksikas atrodo ištuštėjęs, nes 20 mln. jo gyventojų įspėti vengti masinių susibūrimų. JAV ambasada nurodė, kad žmonės turi laikytis mažiausiai 1,8 m atstumu vienas nuo kito. Varžybos 105 tūkst. vietų futbolo stadione "Aztec" buvo žaidžiamos be žiūrovų, iš parduotuvių lentynų iššluotas maistas ir vanduo, nes žmonės rengiasi kelias dienas niekur neiti iš namų. Šalyje uždarytos mokyklos, restoranai, turgai ir kino teatrai. Kareiviai išdalijo meksikiečiams 6 mln. chirurginių kaukių. Pasaulio bankas suteikė Meksikai 25 mln. dolerių skubiai kovai su kiaulių gripu ir dar pažadėjo 180 mln. dolerių ilgalaikę paramą.

Mastas nežinomas

JAV patvirtino 21 žmonių susirgimo kiaulių gripu atvejį penkiose valstijose: 8 - Niujorko mieste, 7 - Kalifornijoje, 2 - Teksase, 2 - Kanzase ir vieną Ohajuje. Niujorke dviem dienoms uždarytos mokyklos, 14 mokyklų Teksase neveiks mažiausiai savaitę, tokių pačių priemonių imtasi ir Kalifornijoje. Prezidentas Barackas Obama nurodė imtis "labai agresyvaus ir koordinuoto atsako". Šalis pasirengusi panaudoti 12 mln. dozių injekcijų nuo gripo iš federalinių rezervų, jei to prireiks.

Saugumo sekretorė Janet Napolitano pareiškė, kad pasirengimas vyksta dar nežinant, kokio dydžio ir pavojingumo yra šis protrūkis. Valdžia vertina grėsmę rimtai, tačiau ragina amerikiečius nepasiduoti panikai.

Keliautojai skenuojami

Įtariami kiaulių gripo atvejai tiriami ir Europoje, Artimuosiuose Rytuose bei Azijoje. Europos Komisija pirmadienį paragino skubiai surengti Europos Sąjungos (ES) sveikatos apsaugos ministrų susitikimą ir aptarti potencialią grėsmę, kurią gali kelti kiaulių gripo protrūkis. ES sveikatos apsaugos komisarė Andrula Vasiliju paprašė ES pirmininkaujančios Čekijos kuo greičiau suorganizuoti tokį susitikimą.

Didžiausią nerimą kelia keliautojai. Azijos šalių oro uostuose jau įrengta skenavimo technika, kuri tikrina kiekvieną keleivį, ar jis nekarščiuoja, be to, žadama karantinuoti visus, kurie grįžta iš gripo paveiktų šalių su ligos simptomais. Panašių priemonių ėmėsi Kinija, Taivanas, Rusija, Bolivija. Kitos šalys griežtina kiaulienos importą iš abiejų Amerikų arba net visiškai jį sustabdo. Daugelis šalių įspėjo piliečius nevykti į Meksiką.

Nuo Europos iki Okeanijos

Prancūzijos gydytojai nustatė, kad 4 neseniai iš Amerikos grįžę asmenys, kurie buvo įtariami užsikrėtę kiaulių gripu, iš tikrųjų šia liga neserga. Panašiai nutiko ir dviem žmonėms Australijoje - jie buvo paguldyti į ligoninę, kai grįžus iš Meksikos jiems pasireiškė panašių į gripo simptomų, tačiau atlikus tyrimus nustatyta, kad mirtinu kiaulių gripu šie žmonės neserga.

Kanadoje patvirtinti 6 užsikrėtimo minėta liga atvejai, vienas iš Meksikos atvykęs žmogus paguldytas į ligoninę Brazilijoje, įtartini pacientai stebimi Izraelyje ir Didžiojoje Britanijoje. Ispanijoje tiriami 7 atvejai, vieno šių pacientų testai dėl kiaulių gripo vakar buvo patvirtinti. 23 metų vyras prieš kelias dienas grįžo iš Meksikos. Tai pirmas patvirtintas kiaulių gripo atvejis Europoje.

Naujojoje Zelandijoje kiaulių gripas vakar įtartas dar vienai grupei iš Meksikos grįžusių moksleivių ir mokytojų. Kelias paskutines kelionės dienas jie praleido meksikiečių namuose, kad pagerintų ispanų kalbos įgūdžius. Dar būdami Meksikoje kai kurie pradėjo kosėti. 40 žmonių Naujojoje Zelandijoje savanoriškai užsidarė karantino laikotarpiui.

Vis dėlto dauguma oro linijų neatšaukė skrydžių į Meksiką bei iš jos ir net lupa baudos mokesčius iš kelionių atsisakiusių keleivių.

Ateitis nenuspėjama

Honkonge suburta mokslininkų grupė, kuriai pavesta skubiai sukurti metodą, kaip greitai - per 4 ar 6 valandas - nustatyti naująjį virusą. Dabar tai užtrunka 2 ar 3 dienas. Farmacijos įmonės pluša siekdamos sukurti vakciną. Protrūkis Meksikoje tuo ir išskirtinis, kad kol kas ligos neįmanoma išgydyti vakcina. Mat viruso atmaina genetiškai skiriasi nuo visų iki šiol pasitaikiusių gripo virusų. Todėl kyla klausimas, ar pasauliui tikrai gresia pandemija, apie kurią jau seniai kalba sveikatos pareigūnai. Ar šis naujas virusas pakirs milijonus gyvybių, kaip nutiko per pandemijas 1918, 1957 ir 1968 metais?

Kol kas dar per anksti atsakyti į šiuos svarbius klausimus. Specialistai teigia, kad naujasis protrūkis per porą savaičių gali ir užgesti, bet tai, kas dabar vyksta, gali būti ir didžiulio reiškinio pradžia. Numatyti pandemiją gana sudėtinga, ir JAV vyriausybė jau kartą suklydo, kai 1976 metais įtarė kiaulių gripo pandemiją, bet ji taip ir nekilo.

Nors Meksikoje kiaulių gripas sparčiai kerta žmones, ta pati liga JAV ir visose kitose valstybėse pasireiškia kur kas švelniau ir dar nepareikalavo nė vienos aukos: visi pacientai arba pasveiko, arba greitai taisosi. Kol kas niekas negali paaiškinti, kodėl taip yra. Tiesą sakant, kol kas net neaišku, ar kiaulių gripas JAV ir kitur iš tiesų plinta, ar tiesiog akyliau stebima ir fiksuojama daugiau įtartinų atvejų.

Mirė milijonai

Gripo pandemijos pasaulyje kyla nuo 1500 metų, tačiau didžiausia užregistruota katastrofa nutiko 1918-1919 metais - visame pasaulyje, kaip manoma, mirė nuo 20 iki 50 mln. žmonių. Susekti ir nustatyti ligą tada buvo gerokai sunkiau nei dabar, tačiau virusas maždaug vienu metu paplito tarp žmonių ir kiaulių. Jis buvo vadinamas ispanišku arba kiaulių gripu. Specialistai šį virusą kildina iš paukščių gripo, bet kiaulės jį dar pablogino. Pandemija prasidėjo nuo švelnesnės bangos 1918 metų pavasarį, o rudenį tapo labai pavojinga ir paplito tarp jaunų sveikų suaugusiųjų. Mokslininkai spėja, kad per tą laiką virusui kažkas nutiko - viena teorija skelbia, kad jis mutavo ir įgijo žmonėms pavojingesnę formą. Kiaulės laikomos ypač imliomis tiek paukščių, tiek žmogaus virusams, jų organizmai labai tinkami genetiniams susijungimams.

1976 metais Amerikoje vienos bazės kareiviams susirgus neįprasta kiaulių gripo forma, visoje šalyje buvo išsigąsta pandemijos ir vakcinuota 40 mln. amerikiečių. Pandemija taip ir nekilo, o tūkstančiai žmonių skundėsi šalutiniu vakcinos poveikiu, kuris kartais pasireikšdavo net paralyžiumi. Iki šiol sveikatos specialistai nežino, kodėl 1976-ųjų protrūkis užgeso. Per 1957 ir 1968 metų pasaulinius gripo protrūkius daugiau nukentėjo vyresni ir pasiligoję žmonės.


Lietuvoje infekcijos nėra

 

Lietuvai tiesioginio pavojaus dėl kiaulių gripo nėra, bet prevencinių priemonių imtasi.

 

Vakar Sveikatos apsaugos ministerijoje sušauktas skubus Ekstremalių situacijų valdymo centro posėdis dėl kiaulių gripo, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) per teritorinius padalinius perspėjo ūkininkus ir pramoninių kiaulininkystės kompleksų vadovus imtis sugriežtintų sanitarijos ir higienos priemonių.

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad Lietuvoje kiaulių gripas kol kas neužfiksuotas, bet reikia atkreipti dėmesį į asmenis, atvykstančius iš Šiaurės ir Centrinės Amerikos regionų, kuriuose pastebėti kiaulių gripo atvejai. Lietuviams nerekomenduojama skristi į Meksiką, Kaliforniją, Teksasą, Kanzasą. Medikai raginami atkreipti didesnį dėmesį į iš ten atvykusius asmenis, jei jiems pasireiškia gripo simptomų.

VMVT kartu su Muitinės departamento pareigūnais jūrų ir oro uostuose pradėjo tikrinti keliautojų bagažą, kad nebūtų įvežami gyvūninės kilmės produktai iš trečiųjų šalių, nes gyvi gyvūnai ir gyvūniniai produktai yra pagrindinis ligos užkratas. Įsivežti gyvūninės kilmės produktus iš trečiųjų šalių draudžiama visoje Europos Sąjungoje (ES). Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, iš JAV importuoja tik pašarus gyvūnams šerti ir šaldytą žuvį.

Kiaulininkystės kompleksuose, ūkininkų fermose griežtai draudžiama lankytis pašaliniams asmenims. Pastebėjus įtartinus gyvulių susirgimo simptomus reikia nedelsiant pranešti VMVT specialistams.

"Šiuo metu Lietuvoje infekcijos nėra ir negalės patekti", - vakar patikino Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktorius Vytautas Gailius.

Nors vakcinos nuo viruso nėra, nuo ligos veikia medžiaga oseltamiviras, jos yra Lietuvos vaistinėse ir valstybės rezerve. Jei įvyktų ligos protrūkis, medikamento užtektų 4 proc. Lietuvos gyventojų. Vaisto kaina yra per 100 litų, jam reikalingas receptas.

Šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacija skelbia trečiąją pandemijos fazę iš šešių, o tai reiškia, kad valstybėms dar nereikia imtis karantino priemonių, bet padėtis gali greitai keistis.

 


 

Kokie simptomai?

 

Naujasis virusas vadinamas kiaulių gripu, nes tai genetiškai susimaišę žmonių, paukščių gripo ir kiaulių gripo segmentai. Sveikatos ekspertai šią kombinaciją yra regėję ir anksčiau, bet niekada joje dar nebuvo susimaišę tiek daug skirtingų kiaulių gripo virusų iš kelių žemynų. Naujasis virusas, priskiriamas labiausiai paplitusiam A tipo gripui, kur kas lengviau negu ankstesni plinta tarp žmonių. Žmogus žmogui perduoda virusą įprastai - kosėjant, čiaudant, kitaip artimai kontaktuojant. Simptomai - aukšta temperatūra, ligonį purto karštligė, jis kosti, perši gerklę, gali laužyti visą kūną, purtyti šaltis, žmogus jaučia nuovargį.

 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"