Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kennedy šeimos prakeiksmas

 
2012 07 28 9:38
2012-aisiais R.Kennedy jaunesnysis su vaikais klūpojo prie nusižudžiusios žmonos kapo. /Reuters/Scanpix nuotr.
2012-aisiais R.Kennedy jaunesnysis su vaikais klūpojo prie nusižudžiusios žmonos kapo. /Reuters/Scanpix nuotr.

Kai 52 metų Mary Kennedy pasikorė savo daržinėje, vėl imta kalbėti apie garsiausios Amerikoje šeimos prakeikimą. Kennedy atstovai tragiškai žūva, o santykiai jų šeimose labai komplikuoti. Ir tai išprovokuoja naujas tragedijas. 

Pradžia buvo daug žadanti ir graži, kaip ir viskas Kennedy šeimoje: gražuolė architektė Mary Richardson ir teisininkas, karingas aplinkosaugininkas Robertas Kennedy jaunesnysis, trečias iš vienuolikos 1968 metais nužudyto kandidato į prezidentus Roberto Kennedy vaikų ir 1963-iaisiais nužudyto prezidento Johno F.Kennedy sūnėnas, atrodė, yra skirti vienas kitam. Abu katalikai, siekiantys kurti geresnį ir sveikesnį pasaulį, gyvenantys pagal Kennedy šeimos devizą: daryk gera ir pasirūpink, kad apie tai sužinotų pasaulis. 

Nors pora augino keturis savo vaikus - Donorą, Kyrą, Finą, Aidaną ir du - Robertą bei Kathleen - iš pirmosios Roberto santuokos, turėjo didelį namą, sklypą žemės su mišku ir ežeru brangiausioje Jungtinių Valstijų vietoje netoli Niujorko, 2010 metų gegužės 12 dieną 56-erių R.Kennedy pateikė prašymą skirtis. Po trijų dienų Mary buvo suimta už tai, kad vairavo išgėrusi. Spaudoje iškart pasirodė sunkiai atpažįstamos moters pabrinkusiu veidu ir susivėlusiais plaukais policijoje padaryta nuotrauka.

Lygiai po dvejų metų, 2012-ųjų gegužės 16 dieną, Mary pasikorė savo daržinėje. Paskutiniais mėnesiais prieš savižudybę žmonės matė ją tik vieną - be vaikų ir vyro. Mary girtavo jau iki skyrybų, o dar labiau ėmė piktnaudžiauti alkoholiu, kai Robertas persikraustė į kaimynystėje esantį namą ir vis dažniau ėmė rodytis Holivude su vienuolika metų už jį jaunesne televizijos aktore Cheryl Hines, kuri dar ir puikiai mokėjo sutarti su Mary atžalomis.

Robertui, bent jau laikinai, pavyko prisiteisti vaikų globą. Motina galėjo matytis su jais tik dalyvaujant ūkvedei kolumbietei. Ar Mary bus leista gyventi su savo vaikais, priklausė nuo jos elgesio ir psichologo sprendimo, tačiau moteris net du kartus neatėjo į pokalbį su juo. Likus šešioms dienoms iki mirties Mary vis dėlto susitiko su psichologu. Ji siaubingai išsigando nusprendusi, kad vaikų nebeatgaus, o viena nesugebės išlaikyti didžiulio namo.

Mary laidotuvėse dalyvavo daugiau kaip 300 paskutinę pagarbą jai atėjusių pareikšti žmonių ir gausus Kennedy būrys - 84 metų anyta patriarchė Ethel ir Roberto pusseserė Caroline Kennedy-Schlossberg, taip pat Maria Shriver. "Ji buvo geriausia draugė, kokią tik galima įsivaizduoti. Protinga ir graži, mums dovanotas angelas, kurį Dievas pasišaukė atgal į dangų, kad nebereikėtų kovoti su demonais", - kalbėjo Roberto jaunesnioji sesuo Kerry Kennedy, su kuria Mary ilgai gyveno viename kambaryje, kai studijavo Browno universitete Rod Ailende.

Kerry žodžiais, Robertas vadino žmoną "nuostabiausia moterimi" iš visų sutiktų ir jautė jai tai, ko niekada nejautė niekam kitam. Taip amerikiečiai sužinojo, kad savižudybės išvakarėse Mary paskambino vyrui ir pasakė: "Buvau gera mergaitė." Robertas atsakė: "Žinau, tokia ir tebesi."

Su tuo nenori sutikti Richardsonų šeima. Iš jos tik vos keli nariai atvyko į laidotuves. Airių kilmės du Mary broliai ir keturios seserys dėl tragedijos kaltina vienintelį demoną - Robertą, kuris sužlugdė, pažemino, apgaudinėjo ir palaužė jų seserį. Richardsonai kreipėsi į teismą, kad galėtų palaidoti Mary savo šeimos kape Vermonte, tačiau teisėjas nusprendė Kennedy naudai ir ji paskutinio poilsio atgulė Sentervilio kapinėse Masačusetse, netoli šeimos rezidencijos Hajanisporte. Todėl Richardsonai, surengę gedulingą vakarienę viename Manhatano viešbučių, Roberto net nepakvietė.

R.Kennedy kirtis Richardsonams

Po mirties Mary buvo šlovinama kaip gabi architektė, Niujorko įžymybė, dirbusi Andy Warholui. Tačiau praėjus mėnesiui po laidotuvių Robertas atsilygino žmonai straipsniu savaitraštyje "Newsweek". Jį parašė garsus Kennedy šeimos biografas Laurence'as Leameris. Šiame straipsnyje Mary vaizduojama toli gražu ne kaip angelas, greičiau - agresyvus monstras, kuris dvasiškai kankino Roberto dukteris iš pirmosios santuokos, o jį patį mušdavo. 

Autorius pasakoja, kaip būdama pirmą kartą nėščia Mary įsiuto, kad vyras palaiko draugiškus santykius su buvusia žmona Emily, ir smogė šiam į veidą. Robertas teigia, jog per 16 bendro gyvenimo metų jis daug kartų nubudo naktį nuo sutuoktinės smūgių, o sykį gelbėdamasis net iššoko pro langą iš antro aukšto. Į siūlymus skirtis Mary reaguodavo isteriškai - grasinimais, kelis kartus net mėgino vyrą nužudyti.

Nesutarimai nesibaigė net ir tada, kai Robertas išsikraustė. "2011 metų gegužės 26 dieną Mary išvažiuodama iš namų pervažiavo mūsų šunį Porcią, o paskui privertė jauniausią sūnų Aidaną paskambinti man. Niekaip negalėjau nuraminti verkiančio berniuko", - kalbėjo Robertas. Atskubėjęs į namus jis rado Aidaną girtos motinos kambaryje.

"Kai tik pravėriau duris, Mary šoko nuo lovos ir netikėtai smogė man - sužalojo veidą, nes nebuvau tam pasirengęs. Paskui išrėkė, kad pasakiau Aidanui, jog nemyliu jos, ir trenkė vėl, gal 30 kartų. Ji vos laikėsi ant kojų", - prisiminė Robertas. Aidanui girdint Mary išvadino jo tėvą "blogiausiu žmogumi pasaulyje, piktadariu, melagiu, mergišiumi, santuokos laužytoju ir seksualiniu maniaku".

Šeimos ūkvedė apie muštynes nieko nežinojo, tačiau papasakojo, kad kartą vaikams matant Mary metė į vyrą pilną lėkštę spagečių. Kitą sykį sukrėstas ir išbalęs Robertas jai prasitarė, kad tuo metu, kai maudėsi vonioje, žmona jį užpuolė su žirklėmis rankoje. L.Leameris rašo, jog toks elgesys rodo, kad Mary psichika buvo sutrikusi. Ji sirgo bendruoju prisitaikymo sindromu, pasireiškiančiu emociniu nestabilumu ir paniška baime būti paliktam. Robertas sako, kad apie tai jam pranešė du Mary gydę psichiatrai. Įdomu, kodėl abu specialistai, norėdami išteisinti Robertą, pažeidė duotą priesaiką saugoti paciento paslaptį. Dėl to L.Leamerio straipsnyje Mary pavaizduota kaip sutrikusi psichė, o Robertas - taurus, padėti trokštantis vyras. Vis dėlto autorius pripažįsta, kad "Bobby visada buvo mergišius ir neištikimas, o Mary apie tai žinojo".

Mary - Kennedy prakeiksmo auka 

Greičiausiai Mary pražudė Kennedy šeimos prakeikimas. 1994 metais, būdama šeštą mėnesį nėščia, ji ištekėjo už vienos įtakingiausių, turtingiausių ir ambicingiausių pasaulio dinastijų atstovo. Šio klano nariai pasitikėdami savimi aristokratiškai valdo lėktuvus, automobilius, nuomones, valstybes ir, žinoma, moteris. Kennedy šeimoje retai mirštama lovoje. Jos nariai žudomi, žūva per avarijas, perdozuoja narkotikų, miršta jų vaikai, pasitaiko išprievartavimo bylų ir ekscesų apsvaigus nuo alkoholio. Kartą Roberto brolis Christopheris interviu žurnalui "Vanity Fair" pareiškė, kad "mažiausiai aštuoni jo artimiausi giminaičiai kasdien lankosi anoniminių alkoholikų susirinkimuose". Šios šeimos moterys dažnai tampa labai nelaimingos ir skandina savo sielvartą alkoholyje, kaip Roberto teta Patricia Lawford ar Edwardo Kennedy pirmoji žmona Joan. 

Patys siautulingiausi - 11 Roberto ir Ethel Kennedy vaikų, iš kurių šiuo metu gyvi devyni. Visi jie augo Hikori Hile, milžiniškoje žemės valdoje prie Vašingtono. Rūsyje Robertas turėjo asmeninį zoologijos sodą, kuriame laikė 40 roplių. Vaikystėje jis dar augino paukščius, nuo devynerių medžiojo su sakalais.

Amžinai nėščia Roberto motina Ethel įstūmė gynybos ministrą į baseiną, o valstybės sekretorių užrakino drabužių spintoje. Ji laistė svečius alumi ir maniakiškai daužė teniso kamuoliukus. Ethel vaikai, galėję siaučiant dešimties balų stiprumo vėjui burlaiviuose deklamuoti Williamo Shakespeare'o sonetus arba kalbėti apie JAV žemės ūkio biudžetą, buvo auginami pagal principą: šalin vystyklus ir smėlio dėžes, maukitės maudymosi kelnaites ir irkluokite valtis, kopkite į kalnus, žaiskite futbolą, gaminkite valgį, dalyvaukite pamaldose, t. y. nepraraskite nė minutės, nes gyvenimas yra kova dėl išlikimo. Todėl valgant buvo deklamuojami eilėraščiai, pakeliui į mokyklą klausinėjama bendrojo išsilavinimo dalykų.

Tačiau 1968 metais Los Andžele nušovus jų tėvą, Hikori Hilas virto apleistu mauzoliejumi, kurio sienos nukabinėtos Roberto Kennedy vyresniojo paveikslais. Šoko ištikta našlė nustojo rūpintis vaikais, todėl jie šokinėjo nuo stogų ir raišiojo prie medžių tarnaites. Trys vyriausieji sūnūs - Josephas, Robertas ir Davidas - paskelbė maištą, o pervargusi motina daužė juos plaukų šepečiu ir savaitėmis neleisdavo įžengti į namus.

Labiausiai pasiutęs buvo Robertas. 1968 metais jis pradėjo vartoti narkotikus, o savo jaunesnįjį brolį Davidą pakurstė gerti meskaliną. Paskui pradėjo švirkštis heroiną, sukiužusiu automobiliu pervažiavo Ameriką nuo rytų iki vakarų, pardavė jį, valkatavo po apylinkes, bet vėliau uoliai studijavo Harvarde, nes to reikalavo šeimos tradicijos. Robertas, kaip ir visi Kennedy, buvo įsitikinęs, kad gimė nuveikti didžius darbus. Jis niekino sparčiai žemyn besiritantį Davidą ir manė, jog pats gali įveikti potraukį narkotikams.

Tik 1983 metais, kai buvo suimtas už heroino laikymą, Robertas atsitokėjo, ėmė gydytis nuo narkotikų priklausomybės ir, pasiskelbęs aplinkosaugininku, nusprendė gelbėti planetą. 1992 metais savo nuobodžią žmoną Emily Robertas iškeitė į gražuolę Mary, su kuria susipažino per seserį Kerry, būdamas vos dvidešimt kelerių metų. Šios vedybos baigėsi dar viena tragedija Kennedy šeimoje.

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"