Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kelionė į okupuotą Krymą - rizikinga

 
2015 06 26 6:00
Birželio 16 dieną garsiojoje Krymo pionierių stovykloje "Artekas", netoli Gurzufo, apsilankė Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas, ten vaikai jam užrišo pionieriaus kaklaraištį.
Birželio 16 dieną garsiojoje Krymo pionierių stovykloje "Artekas", netoli Gurzufo, apsilankė Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas, ten vaikai jam užrišo pionieriaus kaklaraištį. Reuters/Scanpix nuotraukos

Rusijos vartotojų teisių gynimo organizacija perspėjo Rusijos piliečius, kad šie rizikuoja užsitraukti baudžiamąją atsakomybę, be Ukrainos leidimo vykdami atostogauti į okupuotą Krymą arba vykdydami ten kitą veiklą. Mat pagal tarptautinę teisę šis Juodosios jūros pusiasalis tebėra Ukrainos teritorija.

Viena Rusijos vartotojų gynimo organizacija tiesiog pribloškė Kremlių, perspėjusi rusų turistus, kad jie smarkiai rizikuoja keliaudami į okupuotą Krymą. Už tai Ukrainoje jiems gali grėsti didžiuliai nemalonumai, įskaitant įkalinimo bausmę. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šią organizaciją, kuri iki šiol rūpinosi tik prekių ir paslaugų kokybe, o į politiką nesikišo, apkaltino tarnaujant užsienio interesams, o prieš tai valdžia užblokavo jos interneto svetainę.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas vartotojų gynimo organizacijos rekomendacijas rusų turistams iš pradžių gauti Kijevo leidimą vykti į Krymą pavadino "visišku absurdu", nes Krymas, "kaip visi žinote, yra Rusijos regionas".

Pasak Maskvoje įsikūrusios Rusijos vartotojų teisių gynimo draugijos, nevyriausybinės organizacijos, teikiančios teisinius patarimus vartotojams, paskelbti atmintinę paskatino pasipylę rusų skundai, kad po kelionės į Krymą, kurį Rusija prieš metus užgrobė ir aneksavo, jie nebegauna Šengeno vizų, leidžiančių laisvai keliauti po didžiąją dalį Europos.

Šeima Sevastopolio paplūdimyje.
Šeima Sevastopolio paplūdimyje.

Važiuojate į okupuotą teritoriją!

Rusai, planuojantys įsigyti Kryme nekilnojamojo turto, taip pat įspėjami - jie turi suprasti, kad pagal tarptautinę teisę Krymas priklauso Ukrainai, o ne Rusijai. Tai pripažįsta ir tebegaliojanti Rusijos Federacijos ir Ukrainos sutartis dėl valstybės sienos bei kiti tarptautiniai dokumentai. Atmintinėje sakoma, kad Rusijos turizmo firmos nesuteikia savo klientams visos informacijos, kokių problemų jiems gali iškilti keliaujant į Krymą arba ten vykdant kokią nors verslo veiklą, kuri pagal Ukrainos įstatymus gali būti nelegali.

"Jei jūsų turizmo operatorius neperspėjo apie galimą riziką, susijusią su buvimu okupuotoje teritorijoje, galite tikėtis kompensacijos už kelialapį, jei iškils problemų su Ukrainos arba kitų valstybių valdžia", - sakoma organizacijos tinklalapyje.

Ukraina, pagal neseniai priimtą įstatymą dėl kai kurių jos teritorijų okupacijos, numato ypatingą įvažiavimo į okupuotas teritorijas tvarką. Vykti į tas teritorijas galima tiktai per veikiančius Ukrainos valstybės sienos punktus ir gaunant specialią žymą pase arba imigracijos kortelėje. Vykstant į Krymą toks punktas veikia Chersono srityje. Jei laivu atplaukiate į kurį nors Krymo uostą, Ukrainos valdžios leidimas taip pat reikalingas. Turistas, apsilankęs Kryme be šių formalumų, pažeidžia Ukrainos įstatymą dėl okupuotų teritorijų, tokiam asmeniui Ukraina ir kitos Jungtinių Tautų narės gali pritaikyti sankcijas.

Nekilnojamojo turto įsigijimo Kryme sandoriai, sudaryti apeinant Ukrainos įstatymus, gali būti laikomi svetimos nuosavybės užgrobimu ir kvalifikuoti kaip nusikalstama veika.

Lygiai prieš dešimtmetį keturi tuometiniai Lietuvos, Ukrainos, Gruzijos ir Lenkijos prezidentai - Valdas Adamkus, Viktoras Juščenka, Michailas Saakašvilis ir Aleksanderas Kwasniewskis - lankėsi Kryme per "Arteko" 80 metų jubiliejų.
Lygiai prieš dešimtmetį keturi tuometiniai Lietuvos, Ukrainos, Gruzijos ir Lenkijos prezidentai - Valdas Adamkus, Viktoras Juščenka, Michailas Saakašvilis ir Aleksanderas Kwasniewskis - lankėsi Kryme per "Arteko" 80 metų jubiliejų.

Kova su "užsienio agentais"

“Žmonės teiraujasi mūsų, kaip apsilankyti Kryme, kad paskui nebūtų problemų vykti į kitas šalis", - aiškino šios organizacijos pirmininkas Michailas Anšakovas. Jo tikinimu, organizacija negauna finansavimo iš užsienio. O toks finansavimas

yra svarbiausias kriterijus, kuriuo remiasi 2012 metais priimtas įstatymas, leidžiantis paskelbti visuomenines organizacijas "užsienio agentais". Taip Kremlius susidoroja su visais savo kritikais ir neleidžia, kad Rusijoje, kaip daug kur kitur, įvyktų spalvotoji revoliucija ir nuverstų valdantįjį režimą. Toks scenarijus V. Putinui jau seniai kelia siaubą.

M. Anšakovas patikslino, kad 2012 metais jo organizacija pati save apibūdino kaip "užsienio agentę", solidarizuodamasi su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, kurias Kremlius pradėjo persekioti.

Atmintinė, praėjusį penktadienį išplatinta paštu ir paskelbta grupės interneto svetainėje, sukėlė didžiulį Rusijos pareigūnų pasipiktinimą. Rusijos generalinis prokuroras pareiškė, kad atmintinė nukreipta prieš Rusijos teritorinį vientisumą. Kaip žinoma, Rusija yra priėmusi dar vieną įstatymą, pagal kurį tokio pobūdžio pareiškimai užtraukia baudžiamąją atsakomybę - iki penkerių metų kalėjimo. Dabar tokia byla gali būti pradėta Rusijos vartotojų gynimo organizacijai.

Neogotikinė pilis "Kregždutės lizdas" tarp Jaltos ir Alupkos yra vienas garsiausių Krymo simbolių.
Neogotikinė pilis "Kregždutės lizdas" tarp Jaltos ir Alupkos yra vienas garsiausių Krymo simbolių.

Į Krymą - tik varu

Rusai mėgo atostogauti Kryme ne tik sovietiniais, bet ir cariniais laikais, o pernai, kai Rusija jau buvo aneksavusi pusiasalį, vasaros sezonas ten buvo visiškai sužlugdytas. Skrydžiai į atkirstą pusiasalį iš Rusijos buvo brangūs, o žemės transportu ten nukakti nebeįmanoma dėl Rytų Ukrainoje vykstančio karo. Iki aneksijos didžiąją poilsiautojų dalį sudarę ukrainiečiai į Krymą nebeatvyksta. Rusijos valdžia visaip mėgina skatinti turizmą, siūlo pigias keliones valstybės tarnautojams ir pareigūnams, net varu verčia juos atostogauti Kryme, tačiau šios pastangos neįveikia transporto blokados ir Vakarų sankcijų.

Šią vasarą keleiviams siūloma pakliūti į Krymą sraigtasparniu iš Kaukazo per Kerčės sąsiaurį - tokia kelionė trunka vos 7 minutes. Šie skrydžiai bus atliekami tik esant palankioms oro sąlygoms ir pagal išankstinę keleivių paraišką. Esant ne pernelyg smarkiam vėjui skraidys sraigtasparniai Mi-2, galintys pervežti 8 keleivius. Tokio susisiekimo su Krymu organizatoriai tikina, kad kelionės kaina bus prieinama, nors ji 10 kartų brangesnė nei keltu.

Kol kas nematyti, kad tai kardinaliai ką nors pakeistų. O apskritai Rusija ketina tiesti tiltą iš Kaukazo į Krymą, bet tai kainuos milžiniškus pinigus ir užtruks daug laiko. Niekam pernelyg nerūpi, kokia bus tilto, kuriuo eis ir geležinkelio bėgiai, ekonominė nauda. Jis turėtų atsirasti iki 2018 metų pabaigos.

Nors kurortinis sezonas jau prasidėjo, eilės prie kelto į Krymą nesirikiuoja. Kad ir kaip patriotiškai nusiteikę rusai, nutriušęs Krymas juos vilioja kur kas menkiau nei nuostabūs Italijos, Ispanijos ir kitų "supuvusios Europos" šalių kurortai.

Iki 1954 metų Krymas buvo Rusijos dalis, bet tuomet sovietų vadovybė jį atidavė Ukrainai. Subyrėjus SSRS, Krymas ir toliau įėjo į nepriklausomos Ukrainos sudėtį. Į pusiasalį pradėjo grįžti senieji jo gyventojai totoriai, kuriuos visus po Antrojo pasaulinio karo deportavo Stalinas. Dabar jie vėl patiria vietos valdžios represijas. V. Putinas sakė apie jas nieko nežinąs.

Tačiau Kryme nuo seno gyvena ir daug rusų, kariškių bei veteranų, jie visi labai džiaugiasi sugrįžę į Rusijos glėbį, o valdžią Kijeve laiko fašistine.

Krymo prijungimas prie Rusijos 2014 metų kovą truko mažiau nei savaitę. Prieš tai pusiasalyje pasirodė vadinamieji žalieji žmogeliukai - kariškiai be atpažinimo ženklų. Jie užėmė visus strateginius objektus, o vėliau V. Putinas prisipažino, jog tai buvo Rusijos specialiosios pajėgos. Vėliau, šiems automatais ginkluotiems žmogeliukams šeimininkaujant visame pusiasalyje, buvo surengtas referendumas, o po jo Rusijos Federacijoje atsirado du nauji subjektai - Krymo respublika ir Sevastopolio miestas.

Krymas džiaugsmingai pasitiko prijungimo prie Rusijos metines, visur plazdėjo Rusijos vėliavos.
Krymas džiaugsmingai pasitiko prijungimo prie Rusijos metines, visur plazdėjo Rusijos vėliavos.

Patriotizmas neblėsta

Krymo aneksija sukėlė neregėtą patriotizmo, pereinančio į isteriją, bangą Rusijoje ir į neregėtas aukštumas iškėlė prezidento V. Putino populiarumą. Nors Rusija dėl Krymo aneksijos užsitraukė sankcijas ir jos ekonomika jau patiria rimtų sunkumų, po metų V. Putino populiarumas neišblėso. Pagal naujausias Levados centro apklausas, jis netgi pašoko iki istorinių aukštumų - dabar siekia 89 procentus. Tik 10 proc. apklaustųjų nepritaria V. Putino veiklai.

Tuo pačiu metu rusų požiūris į Vakarų šalis labai pablogėjo. Tik 15 proc. rusų palankiai vertina JAV, neigiamai - 81 procentas. Dar priešiškesnis rusų požiūris į NATO: šią Vakarų gynybos organizaciją palankiai vertina tik 12 proc. Rusijos gyventojų, pusė jų laiko NATO didžiausia karine grėsme jų šaliai.

Savo šalimi didžiuojasi 63 proc. rusų (2013 metais tokių buvo 29 proc., 2014 - 51 proc.). Net 61 proc. rusų mano, jog "atskiros gretimų šalių dalys priklauso Rusijai", ir maždaug septyni iš dešimties (69 proc.) apgailestauja, kad iširo SSRS.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"