Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Karo politiką keičia pavojingas flirtas

 
2013 07 01 6:00
Neseniai Gruzija palaidojo 7 savo karius, žuvusius per savižudžio sprogdinimą Afganistano Helmando provincijoje. Pagal savo gyventojų skaičių Gruzija yra daugiausia prie NATO misijos Afganistane prisidedanti šalis.
Neseniai Gruzija palaidojo 7 savo karius, žuvusius per savižudžio sprogdinimą Afganistano Helmando provincijoje. Pagal savo gyventojų skaičių Gruzija yra daugiausia prie NATO misijos Afganistane prisidedanti šalis. AFP/Scanpix nuotraukos

Rusijos tankai įžlegėjo į Gruziją per 2008 metų konfliktą ir sudavė mirtiną smūgį Gruzijos ambicijoms atgauti kontrolę atskilusioms teritorijoms. Praėjus penkeriems metams, kai Gruzija karą su Rusija pralaimėjo, Tbilisis nori susidraugauti su Kremliumi. Bet kartu Gruzija ketina ir visiškai integruotis į Vakarus. Ar šaliai įmanoma pasiekti šiuos abu tikslus?

Rugpjūčio 8 dieną sueis penkeri metai, kai kilo karas, trukęs vos penkias dienas, bet turėjęs katastrofiškų padarinių Gruzijai. Karas prasidėjo Gruzijos vykdoma operacija, per kurią buvo tikimasi užimti Pietų Osetiją, Tbilisio nebekontroliuojamą nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžios. Rusų armijai neprireikė daug laiko atgauti teritoriją ir prasibrauti gilyn į Gruziją - tankai jau buvo visai netoli sostinės Tbilisio. Žuvo beveik 1000 žmonių, dešimtys tūkstančių gruzinų, gyvenančių teritorijoje, kuri nenorėjo paklusti Tbilisiui ir siekė susilieti su Rusija, buvo priversti palikti savo namus. Dabar rusų pajėgos dislokuotos 20 proc. Gruzijos teritorijos.

Po šio karo tam tikrą laiką Maskva ir Tbilisis buvo nutraukę diplomatinius santykius, o šalių lyderiai svaidėsi įžeidimais. Vladimiras Putinas pagarsėjo pasakymu, kad jis norėtų pakabinti Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį už pautų. Stotingas M.Saakašvilis tyčiojosi iš mažiuko V.Putino vadindamas jį Liliputinu.

O paprasti gruzinai toliau kentė bėdas. Keliauti į Rusiją aplankyti giminių ar dirbti tapo labai sunku, Gruzijos bendrovės liko atkirstos nuo joms itin svarbios rinkos. Be kita ko, Rusija uždraudė gruziniško vyno ir garsaus mineralinio vandens "Boržomi", Rusijoje nuo seno labai vertinamo, importą.

Gruzinai nori draugauti

Tačiau viskas labai pasikeitė, kai Gruzija per rinkimus nušalino nuo valdžios prezidento M.Saakašvilio partiją, ir buvo sudaryta nauja Bidzinos Ivanišvilio vyriausybė. Ji dabar siekia atkurti prekybos ir verslo ryšius su Maskva. Politinės permainos Tbilisyje jau paskatino Maskvą panaikinti prekybos gruzinišku vynu ir mineraliniu vandeniu draudimą. Yra ženklų, kad Rusija palengvins ir vizų režimą Gruzijos keliauninkams. Birželio 11 dieną prezidentas V.Putinas pareiškė, kad pritaria visiškam santykių atkūrimui.

Nors karas ir paliko gruzinams randų, labai didelė rinkėjų dalis Gruzijoje remia naująją politiką. Iš gruzinų labai dažnai išgirsi: "Mes mylime Rusiją." Tiesa, daugelis priduria: "Mums tik V.Putinas nelabai patinka.".

Gruziniškas vynas po septynerių metų pertraukos jau pakuojamas eksportuoti į Rusiją gamykloje netoli Tbilisio.
Gruziniškas vynas po septynerių metų pertraukos jau pakuojamas eksportuoti į Rusiją gamykloje netoli Tbilisio.

Gruzija šimtmečius turėjo glaudžius ryšius su Rusija. Gruzinai žavisi rusų literatūra ir kultūra. Tradiciškai stačiatikiška Rusija buvo laikoma keliu į Europą ir buferiu nuo besibraunančių musulmoniškų imperijų iš Pietų, šiuolaikinio Irano ir Turkijos. Per tuos 70 metų, kai Gruzija priklausė Sovietų Sąjungai, ši saulėta kalnuota nuostabaus grožio šalis buvo laikoma tarsi kokia Italija - žavingai chaotišku, puikaus maisto, vyno ir klimato kraštu. Tad nukirsti ryšius buvo skausminga, bent jau gruzinams.

Inicijuotas karo tyrimas

Bet kuris gruzinas tiksliai atsakys, kur buvo tą akimirką, kai staiga kilo jo mažytės šalies ir galingos kaimynės karas. Tai buvo tikras siaubas nuskurdusiai buvusiai sovietinei respublikai, neturinčiai nė 5 mln. gyventojų.

Tačiau ir Vakarams perspektyva buvo ne mažiau siaubinga. JAV parėmė 2003 metų Rožių revoliuciją, kuriai vadovavo M.Saakašvilis. Jam pavyko transformuoti Gruziją iš korumpuotos, sovietinio stiliaus žlugusios valstybėlės į demokratišką vakarietišką projektą. Prasidėjus šiam procesui Gruzija tapo NATO sąjungininke, tad iškilo realus pavojus, jog ji įtrauks ir Europą bei JAV į konfliktą su Rusija. Tbilisis ir didžioji dalis tarptautinės bendruomenės iki šiol laiko Pietų Osetiją neatskiriama Gruzijos dalimi. Nepriklausomas Europos Sąjungos (ES) tyrimas apkaltino Rusiją etniniu valymu ir tarptautinės teisės pažeidimais. Tačiau jis drauge apkaltino ir M.Saakašvilį paleidus pirmus šūvius. M.Saakašvilis atkakliai tvirtina, kad Gruzijai tai buvo savigyna, nes visą vasarą Rusija telkė ginkluotąsias pajėgas Pietų Osetijoje. Dabar, kai prezidento M.Saakašvilio partijos nebėra valdžioje, Tbilisyje verda ginčai dėl karo eigos. Iš dalies juos kursto politinė konkurencija.

Gegužę M.Saakašvilio varžovas ir priešas milijardierius B.Ivanišvilis, turtus susikrovęs Rusijoje, o dabar tapęs Gruzijos ministru pirmininku, inicijavo naują karo tyrimą. B.Ivanišvilio politiką prezidentas vadina nepatriotiška ir parankia Rusijos propagandai, ir šie kaltinimai gerai dera B.Ivanišvilio, kaip Rusijos marionetės, portretui. Daugeliui gruzinų milijardieriaus B.Ivanišvilio pralobimas Maskvoje dešimtąjį dešimtmetį atrodo neskaidrus ir įtartinas. Kai jis pernai staiga įsiveržė į Gruzijos politinę sceną ir paskelbė savo tikslą tapti Gruzijos premjeru, buvo tokių, kurie jį kaltino tyčia siekiant destabilizuoti padėtį Gruzijoje.

Kitaip nei JAV išsilavinimą įgijęs prezidentas M.Saakašvilis, ministras pirmininkas, puikiai kalbantis rusiškai, prastai moka anglų kalbą. Kai spalį per rinkimus jis šventė savo triumfą, tarptautiniai analitikai sakė, kad nuo šiol Gruzija nueis Ukrainos keliu - atgal į Rusijos glėbį. Vis dėlto atėjęs į valdžią B.Ivanišvilis aiškiai pasakė, kad svarbiausias Gruzijos užsienio politikos tikslas lieka narystė NATO ir ES.

Populiari politika

Po ne vienų metų pavojingos įtampos su Kremliumi premjero ramiai pragmatiškas požiūris į Rusiją populiarus tarp daugelio rinkėjų. Vynuogių augintojai laukia, kada galės grįžti į plačią Rusijos rinką. Turizmo sektorius šią vasarą tikisi rekordinio lankytojų skaičiaus iš Rusijos. Naujausia apklausa rodo, kad 68 proc. gruzinų pritaria naujosios vyriausybės politikai Rusijos atžvilgiu.

Tačiau abiejų kaimynių sutartis dėl atsiskyrusių Pietų Osetijos ir Abchazijos regionų ir toliau neįmanoma. Tbilisis laiko regionus neatskiriama Gruzijos dalimi. Maskva šių teritorijų nepriklausomybės pripažinimą laiko neatšaukiamu. Abi šalys bent jau sutarė, kad šiuo klausimu jų nuomonės skiriasi, ir susitelks į prekybą bei verslą, kur susitaikymas ne tik įmanomas, bet ir abiem pusėms naudingas.

Tačiau ar suartėjimas su Rusija nepakerta Gruzijos galimybių tapti NATO nare?

B.Ivanišvilis pareiškė laukiąs konkrečių žingsnių narystės link kitais metais. NATO narystė vertinama kaip garantija nuo kitos Rusijos invazijos. Karas pakeitė ir Vakarų požiūrį į M.Saakašvilį: kam turėti reikalą su karštakošiu prezidentu ir neprognozuojama šalimi, ypač tokioje karinėje sąjungoje kaip NATO, kur galioja bendros gynybos paktas? Paradoksalu, bet suartėjimas su Rusija - sugyvenimas, užuot kariavus, - kaip tik gali ir padėti Gruzijai tapti NATO nare. Jei kalbama apie pasirinkimą tarp Rytų ir Vakarų, Gruzijoje stiprėja jausmas, jog tai nebėra toks paprastas klausimas: arba, arba. Greičiau jau tai mėginimas suderinti ir viena, ir kita.

Skamba gražiai ir viliojančiai. Tik ar taip manydami gruzinai vis dėlto neapsirinka?

Kąsnelis po kąsnelio atplėšia teritoriją

Neseniai net pačiam B.Ivanišviliui teko stebėtis: "Mes stengiamės būti geri rusams, o jie mus vis tiek puola." Tie žodžiai buvo pasakyti paaiškėjus, kad nuo vasario demarkuodami atplėštos Pietų Osetijos ir Gruzijos sieną, pasitelkę žemėlapius ir GPS, Rusijos pasieniečiai stato stulpus 100-300 metrų atstumu nuo administracinės sienos, gilyn į Gruzijos teritoriją. Taip Gruzija praranda dar dešimtis hektarų žemės, o kontūras jau pakeistas maždaug 25 km ruože iš 350 km ilgio sienos.

Gruzijos žiniasklaida publikavo žinomo geopolitiko Eurazijos specialisto Aleksandro Dugino komentarą, gerai atskleidžiantį Rusijos mąstymą ir tikruosius siekius. "Jei Gruzija prisijungs prie Eurazijos sąjungos kartu su Pietų Osetija ir Abchazija, demarkacinė linija bendroje politinėje erdvėje praras bet kokią prasmę - kaip Europoje." Ši ilgabarzdžio ideologo mintis labai brangi V.Putino širdžiai. Eurazijos sąjunga turi įtvirtinti Rusijos įtakos sferą buvusios Sovietų Sąjungos platybėse. Į ją įstojusi Gruzija suteiks Rusijai geriausią įrankį sunaikinti visas Tbilisio pastangas suartėti su NATO ir ES.

BBC, "Le Figaro", LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"