Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kankinamas laukimas - sušaudys ar pasigailės

 
2011 12 20 10:00

Baltarusijos budelis papasakojo, kas laukia Minsko teroristų. Jo žodžiais, mirties bausmė - bjaurus užsiėmimas.

Kol myriop nuteisti Minsko metro sprogdintojai laukia savo lemties, Rusijos žurnalistams pavyko pakalbinti buvusį Baltarusijos mirties bausmės vykdymo brigados vadovą, kuris daug kartų asmeniškai dalyvavo sušaudant nuteistuosius. Olegas Alkajevas atskleidė, kaip vyksta egzekucija ir kur laidojami sušaudytieji, ką jaučia pasmerktieji, ko tikisi ir kaip elgiasi. "Tai gana bjaurus užsiėmimas", - sakė jis.

Nežinomybė - didžiausia bausmė

Kol kas Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka nepasirašė įsako įvykdyti nuosprendį Dmitrijui Konovalovui ir Vladislavui Kovaliovui, nepasirašė ir malonės, kurios meldė vieno nuteistųjų motina, prašymo. Prezidentas prisipažino pats dar nenusprendęs, ką daryti. Ginti nuteistų vaikinų stojo net kai kurie nukentėjusieji per sprogdinimus. Pasmerktieji laukia, o laikas, praleistas kankinamoje nežinomybėje, pasak žmogaus teisių gynėjų, yra papildoma baisi bausmė.

"Asmenys, laukiantys mirties, nuolat patiria milžinišką nervinę įtampą. Tai tarsi užsitęsęs krytis be parašiuto, kai rusena menka viltis pataikyti į kupetą šieno", - teigė O.Alkajevas, dabar gyvenantis ne Baltarusijoje. Vyras sakė buvęs priverstas emigruoti, kai žiniasklaida paskelbė informaciją, kad jis vadovavo 130 pasmerktųjų sušaudymui. "Kiek prisimenu, vos keli žmonės prieš bausmės vykdymą atrodė daugiau ar mažiau suvokiantys, kas jiems vyksta. Tai buvo tikintys asmenys", - pasakojo O.Alkajevas.

Mirties bausmės vykdymo nuteistieji laukia specialiose kamerose, izoliuotose nuo kitų kalėjimo blokų. Egzekucijos data iš anksto nepranešama, jos iki paskutinės akimirkos nežino net budeliai. Kai valstybės vadovas pasirašydavo įsaką, O.Alkajevas turėdavo mėnesį jam įvykdyti. Data būdavo pasirenkama atsižvelgiant į virtinę veiksnių. Pavyzdžiui, nuteistajam būdavo duodamos kelios dienos, kad suvalgytų giminių atneštas lauktuves.

Kapo link - savomis kojomis

Anksčiau nuosprendis būdavo vykdomas iš anksto parinktoje vietoje, miške. Žmogus būdavo privedamas prie duobės ir nušaunamas. Kai įkrisdavo negyvas, į jo vietą stodavo kitas. "Vėliau priėmiau sprendimą mirties bausmę vykdyti patalpoje. Tai labiau civilizuotas būdas, nors darbo daugiau: lavonus reikia supakuoti ir išvežti, paskui palaidoti, o miške pasmerktieji savomis kojomis prieidavo prie kapo", - šiurpias detales atskleidė buvęs milicininkas. Į mirtininkus būdavo šaudoma iš pistoleto 6PB9 su duslintuvu. Toks šūvis duslus, todėl laukiantieji savo eilės jo negirdėdavo.

Sušaudytųjų kūnai giminėms neatiduodami. Buvo svarstomas klausimas juos kremuoti, bet sprendimo taip ir nepriimta. Nuteistųjų myriop palaikai, kaip ir anksčiau, laidojami slaptoje vietoje. Kapai bevardžiai - jokių lentelių, kauburėlių, šakelių ar kitų atpažinimo ženklų.

Jaučia artėjančią mirtį

O.Alkajevui, kuris ėjo ir kalėjimo viršininko pareigas, neretai teko bendrauti su mirtininkų giminėmis: "Susitikimai su nusikaltėlių motinomis man buvo sunkiausias išbandymas. Viena motina net siūlė pinigų už sušaudymo imitaciją. (...) Visomis laukimo stadijomis vyksta kova už nuteistojo gyvybę."

Buvęs budelis prisiminė, kad nusikaltėliai, tikėdamiesi sulaukti malonės, imdavo aktyviai įduoti bendrininkus, kiti per gimines reikalaudavo susitikimo su prezidentu ar popiežiumi. Yra pasitaikę atvejų, kai nuteistieji rašė giminėms, esą jų kūnai bus panaudoti kaip organų donorai. "Tokių laiškų nepraleisdavome arba cenzūruodavome, kad nesuteiktume tėvams papildomų kančių", - prisipažino O.Alkajevas. Tačiau praradę visas viltis nuteistieji liaujasi priešinęsi.

"Kai į mirtininko kamerą ateinama paskutinį kartą, jis viską supranta. Jaučia, kad artėja mirtis, pagal mūsų žingsnius koridoriuje ir balso intonacijas. Nuo tos akimirkos jis jau būna kito matavimo erdvėje. Kalba ir atsako į klausimus automatiškai. Įvertinti ir žodžiais perteikti būseną žmogaus, kuris žino, kad tuojau mirs prievartine mirtimi, neįmanoma, nes dar nė vienas nesugebėjo pasidalyti tos akimirkos pojūčiais", - pasakojo O.Alkajevas. Todėl, jo manymu, scenos iš kino filmų apie paskutinį priešmirtinį norą realiame gyvenime vargiai įmanomos.

"Mes laikėmės instrukcijos. Punkto apie paskutinę valią joje nėra. Neprisimenu atvejo, kad iš nuteistojo lūpų būtų prasiveržęs koks nors noras. Tiesa, vieną kartą išgirdome prašymą - šauti į krūtinę. Tačiau į tuos žodžius niekas iš mūsų brigados neatkreipė dėmesio", - kalbėjo buvęs budelis.

Prie visko priprantama

Žmonės į bausmės vykdymo brigadą atrenkami. O.Alkajevo laikais ją sudarė 12 asmenų. Vieni nuteistąjį išvesdavo iš kameros, kiti atveždavo į bausmės vykdymo vietą, treti sušaudydavo ir palaidodavo. Bausmės vykdytojų išsilavinimas ar pareigos neturėjo jokios reikšmės. Būdavo parenkami stiprios psichikos, fiziškai sveiki ir šeiminių ar buitinių problemų nepatiriantys žmonės. Dažnas jų jau turėdavo bendravimo su kaliniais patirties.

Nė vienas iš O.Alkajevo pavaldinių neišsikraustė iš proto, nors pasitaikydavo depresijos ar nervinio pakrikimo atvejų. "Tačiau tai visiškai normalu žmogui, kuris pirmą kartą dalyvavo sušaudant nuteistąjį, - tikino O.Alkajevas ir pridūrė, kad galima prie visko priprasti: - Iš pradžių ir aš panašiai jausdavausi. Paskui praėjo... Nors ir keista, niekas savanoriškai neatsisakė darbo sušaudymo komandoje. Žmogus pripranta prie visko, net prie tokio darbo."

Minsko teroristų bylos buvęs milicininkas nekomentavo, bet pripažino, kad "Baltarusijos teisėsaugos praktikoje pasitaikė atvejų, kai įkalčiai būdavo klastojami ar pakišami". Taip nutiko Vitebsko maniako byloje. Buvo nuteista 13 nekaltų žmonių, vienas sušaudytas. "Visuomet yra grėsmė pasinaudoti šiuo aparatu represijoms vykdyti", - sakė buvęs Baltarusijos budelis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"