Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kanadiečiai pabėgėlius priima išskėstomis rankomis

 
2016 08 25 6:00
Iš pradžių Kanados vyriausybė žadėjo priimti 25 tūkst. sirų pabėgėlių. Tačiau praėjus mažiau nei metams nuo šio įsipareigojimo, šalyje jau gyvena 29 970 sirų.
Iš pradžių Kanados vyriausybė žadėjo priimti 25 tūkst. sirų pabėgėlių. Tačiau praėjus mažiau nei metams nuo šio įsipareigojimo, šalyje jau gyvena 29 970 sirų. Reuters/Scanpix nuotrauka

Sujaudinti žinių apie skęstančius vaikus ir į neviltį puolusių migrantų istorijų, tūkstančiai piliečių visoje Kanadoje energingai įsitraukė į programą, kuria stengiamasi spręsti vieną svarbiausių šių dienų problemų. Šalis suteikia savo piliečiams išskirtinę galimybę: jie gali susiburti į grupeles ir asmeniškai būti atsakingi už pabėgėlių šeimos perkėlimą ir apgyvendinimą Kanadoje.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 21,3 mln. pabėgėlių, kurie buvo priversti savo šalį palikti dėl karų, konfliktų ar persekiojimo. Beveik 5 mln. jų yra sirai. Tačiau dauguma pasaulio valstybių į pabėgėlių krizę reaguoja priešiškai arba neryžtingais veiksmais. Graikijoje pabėgėlius bandoma siųsti atgal į Turkiją, Danija ir Šveicarija nusprendė iš atvykstančiųjų konfiskuoti turtą, ir net Vokietijoje, kuri priėmė daugiau nei pusę milijono pabėgėlių, didėja visuomenės priešiškumas tokio atvirumo politikai. Nerimas dėl imigracijos ir sienų buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl britai balsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

Kanadoje nusileidus pirmam lėktuvui su pabėgėliais iš Sirijos, pagrindinio šalies dienraščio pirmajame puslapyje anglų ir arabų kalbomis buvo išspausdintas užrašas: „Sveiki atvykę į Kanadą.“/huffingtonpost.co.uk nuotrauka
Kanadoje nusileidus pirmam lėktuvui su pabėgėliais iš Sirijos, pagrindinio šalies dienraščio pirmajame puslapyje anglų ir arabų kalbomis buvo išspausdintas užrašas: „Sveiki atvykę į Kanadą.“/huffingtonpost.co.uk nuotrauka

JAV, net ir prieš Orlando žudynes, kurios visuomenėje sukėlė paniką dėl „vienišų vilkų“ vykdomų teroro atakų, dauguma gubernatorių pareiškė nenorintys, kad jų valstijose būtų apgyvendinti Sirijos pabėgėliai, nes kai kurie jų gali būti pavojingi. Tačiau gubernatoriai neturi galios blokuoti federalinės valdžios vykdomų perkėlimo programų. Respublikonų partijos kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas kvietė laikinai uždrausti į šalį atvykti visiems musulmonams. Jis taip pat pareiškė, kad Sirijos pabėgėliai „ateityje gali sukelti didelių problemų“. Baracko Obamos administracija yra pažadėjusi iki rugsėjo 30 dienos priimti 10 tūkst. sirų.

O štai vos už sienos nuo JAV esančioje Kanadoje situacija visiškai kitokia. Sutikdama priimti pabėgėlius, Kanados vyriausybė taip pat patvirtino pabėgėlių rėmėjų schemą, pagal kurią paprasti kanadiečiai gali burtis į grupes, susimesti tam tikrą pinigų sumą ir būti atsakingi už vienos pabėgėlių šeimos perkėlimą ir apgyvendinimą Kanadoje. Pagal šią schemą šalyje jau yra apgyvendinta daugiau nei 10 tūkst. pabėgėlių.

Sveiki atvykę į Kanadą

Daugumą kanadiečių imtis konkrečių veiksmų privertė visą pasaulį sukrėtusi Alano Kurdi fotografija. Praeitą rudenį nuskendusio trimečio kūnelis buvo rastas viename iš Turkijos paplūdimių. A. Kurdi turėjo šiokių tokių ryšių su Kanada – jo teta gyveno netoli Vankuverio. Berniuko mirtis sukėlė tokį kanadiečių solidarumo jausmą, kad buvo viena priežasčių, kodėl jie išsirinko idealistą, pabėgėliams draugišką ministrą pirmininką Justiną Trudeau.

Pirmasis lėktuvas su Sirijos pabėgėliais Kanadoje nusileido praeitų metų gruodį. Tądien populiariausio Kanados laikraščio „Toronto Star“ pirmajame puslapyje didžiosiomis raidėmis buvo išspausdintas užrašas: „Sveiki atvykę į Kanadą.“ Po juo – toks pats užrašas arabų kalba.

Iš pradžių Kanados vyriausybė įsipareigojo priimti 25 tūkst. sirų. Pasiekusi šį tikslą, ji nusprendė lėtinti pabėgėlių perkėlimo procesą. Tačiau nekantrūs būsimi pabėgėlių rėmėjai, arba „piktų geradarių minia“, kaip juos viename straipsnyje pavadino „The Toronto Star“, surengė protesto mitingą, reikalaudami, kad vyriausybė pakeistų savo poziciją. Pasirodė, jog dar yra daug žmonių, kurie pasirengę privačiai finansuoti pabėgėlių perkėlimą, bet jiems neužtenka pačių pabėgėlių.

„Negaliu pakankamai greitai aprūpinti pabėgėliais visų juos priimti norinčių kanadiečių“, – viename interviu teigė šalies imigracijos ministras Johnas McCallumas.

Sulaukusi tokio pasipiktinimo, Kanados vyriausybė nusprendė ir vėl paspartinti pabėgėlių perkėlimo procedūrą. Ji įsipareigojo iki šių metų pabaigos ar kitų metų pradžios priimti dar 10 tūkst. pabėgėlių. Pagal pateikiamus duomenis, nuo 2015 metų lapkričio į Kanadą atvyko 29 970 sirų pabėgėlių. Iš jų 10 892 apgyvendinti pagal privataus rėmimo programą.

Pagal privataus finansavimo schemą šalyje jau apgyvendinta daugiau nei 10 tūkst. pabėgėlių./nytimes.com nuotrauka
Pagal privataus finansavimo schemą šalyje jau apgyvendinta daugiau nei 10 tūkst. pabėgėlių./nytimes.com nuotrauka

Rėmėjų programa

Pagal privataus rėmimo programą kanadiečiai susiburia į grupę žmonių, kurie bus atsakingi už vienos šeimos perkėlimą ir apgyvendinimą Kanadoje. Jie turi surinkti tiek pinigų, kad jų užtektų šeimai išlaikyti vienus metus. Po metų pabėgėlių šeima jau privalo išsilaikyti pati.

Idealiu atveju šios grupės tampa tarsi surogatiniais šeimos nariais, kurie padeda integruotis naujaisiais kanadiečiais vadinamiems atvykėliams. Viliamasi, kad sirai užmegs ryšius su gana skirtingais visuomenės nariais: nuo atvirai homoseksualių rėmėjų iki verslininkų, kurie padės jiems susirasti darbą, ir gyventojų, kurie supažindins juos su vietiniais laisvalaikio praleidimo būdais.

Pavyzdžiui, vieną rėmėjų grupę suorganizavusi torontietė Kerry McLorg laikraščiui „The New York Times“ pasakojo, kad šioje grupėje yra keli gydytojai, ekonomistai, teisininkas, menininkė, keletas mokytojų ir buhalteris. Prieš atvykstant sirų šeimai, jų grupė surinko apie 40 tūkst. Kanados dolerių (apie 27,5 tūkst. eurų), surado jiems butą, pakalbėjo su vietine mokykla, kuri sutiko priimti atvykstančius vaikus, ir surado artimiausią mečetę.

4 vaikų tėvas Abdullah Muhammadas, kurį priėmė K. McLord ir jos grupė, sunkiai ieškojo žodžių, kad apibūdintų, ką dėl jo padarė rėmėjai. „Lyg būčiau degęs, o dabar esu saugus vandenyje“, – teigė jis.

Kanadietė Liz Stark su sirų šeima, už kurios įsikūrimą ji yra atsakinga. Mergaitė gimė jau Kanadoje./nytimes.com nuotrauka
Kanadietė Liz Stark su sirų šeima, už kurios įsikūrimą ji yra atsakinga. Mergaitė gimė jau Kanadoje./nytimes.com nuotrauka

Neišvengiami sunkumai

Savaime suprantama, kad programa turi ir kritikų. Kai kurie asmenys tvirtina, kad kanadiečiai yra per daug naivūs. Nors atvykstantys pabėgėliai yra patikrinami, pasigirsta balsų, kad yra labai sunku išsiaiškinti, kokį vaidmenį chaotiškame Sirijos kare vaidino kiekvienas žmogus.

Kai kurie į Kanadą atvykę pabėgėliai yra kilę iš gana pasiturinčių šeimų ir greitai tampa nepriklausomi. Tačiau daug daugiau tokių, kurie atvyksta visiškai be pinigų, neįsivaizduoja, kuo užsiims ateityje, ir Kanada jiems yra labai kultūriškai tolima šalis. Kai kurie pabėgėliai iki atvykdami nebuvo net girdėję apie Kanadą. Be to, nemaža dalis jų yra beraščiai, todėl anglų kalbos mokymasis ir bendravimas su rėmėjais jiems yra titaniška užduotis.

Į perkėlimo programą įsitraukę savanoriai negali numatyti visų dalykų, su kuriais jiems teks susidurti: tai ir diskusijų keliantys klausimai, ar sirės moterys turėtų dirbti, įtampa dėl to, kaip yra leidžiami rėmėjų surinkti pinigai, ką daryti su šeimomis, kurios praėjus metams negalės pačios išsilaikyti, nesutarimai tarp pačių rėmėjų.

Pasirašant įsipareigojimo dokumentus rėmėjų niekas neinformuoja apie visą jų neoficialių pareigų mastą. Kaip „The New York Times“ pasakojo kai kurie rėmėjai, jiems teko lankytis su pabėgėliais pas dantistą ir judesiais bandyti išversti mediko nurodymus arba naktį skubėti į karo išvargintos šeimos namus, kad ją nuramintų, jog nieko rimto neįvyko – tik garažo durys atsidarė nuo stipraus vėjo.

Yra pasitaikę ir rimtesnių problemų. Kai kurie sirai paskutinę minutę nusprendė nevykti į Kanadą, nes išsigando geografinio atstumo ir kultūrinių skirtumų. Pasak pabėgėlių advokato iš Kalgario Samo Nammouros, žinoma dešimtys atvejų, kai sirų kilmės kanadiečiai įsipareigojo remti savo draugus ir artimuosius, bet vėliau juos paliko likimo valiai. Kartais rėmėjai nepateisina pabėgėlių lūkesčių: viena šeima, kuri Sirijoje gyveno gana pasiturimai, nusivylė, kad rėmėjų jiems surastame bute nebuvo net skalbyklės. Dar kiti pabėgėliai buvo šokiruoti sužinoję, kad jų rėmėjai neatsiklausę rašo apie juos feisbuke ir kituose tinklaraščiuose.

Ne pirma migrantų banga

Nors ir yra tam tikrų sunkumų, rėmėja Liz Stark, kuri suorganizavo grupę, priėmusią 6 asmenų šeimą ir dabar besirūpinančią ja, optimistiškai nusiteikusi dėl pabėgėlių ateities Kanadoje. Mat ji patyrė ankstesnes imigrantų perkėlimo bangas. Prieš beveik keturis dešimtmečius L. Stark dalyvavo pirmoje šalies privataus rėmimo programoje. Tuomet Kandoje buvo apgyvendinti tūkstančiai vietnamiečių, kambodžiečių ir hmongų etninės grupės narių. Ji prisidėjo prie grupės, kuri rėmė trijų vietnamiečių brolių ir vienos kambodžiečių šeimos įsikūrimą Kanadoje. Vėliau L. Stark dalyvavo jų vestuvėse, šventė jų vaikų gimimą ir stebėjo, kaip jie visi atrado savo vietą Toronte. Šis miestas yra toks daugiakultūris, kad net pusė jo gyventojų yra gimę už Kanados ribų. Dabar kai kurie buvę pabėgėliai iš Pietryčių Azijos dalyvauja remdami sirų įsikūrimą Kanadoje.

Kanada yra ypač tinkama priimti pabėgėlius dėl savo dydžio, stiprios socialinės apsaugos sistemos ir vyriausybės, kuri pabrėžia daugiakultūriškumo svarbą. Nelegalios imigracijos šalyje beveik nėra, o gyventojų skaičius gana nedidelis tokio ploto valstybei. Dabar 10 mln. kv km ploto gyvena apie 36 mln. žmonių, todėl jaučiamas poreikis priimti imigrantus.

Pasipriešinimo perkėlimo programai Kanadoje beveik nėra. Konservatorių partija tvirtina, kad šalis priima daugiau pabėgėlių, nei gali išlaikyti, tačiau iš esmės pačią programą remia. Neišvengiamai kai kurie kanadiečiai tvirtina, kad šalis pirmiausia turėtų pasirūpinti savais piliečiais. Tačiau keletas prieš sirus nukreiptų incidentų – pavyzdžiui, viename pabėgėlius pasveikinti skirtame renginyje ant sienos buvo išpurkštas grafitis, teigiantis „Sirai grįžkite namo ir mirkite“ – sulaukė visų pažiūrų politikų ir visuomenės narių pasmerkimo.

Parengė GODA JUREVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"