Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kam M.Prochorovui to reikia?

 
2012 02 09 9:11

Michailas Prochorovas mėgsta riziką. Savo vandens motociklu jis išraito pavojingiausias kilpas Maskvos upėje, o pernai paskutinę minutę nusprendė tapti Vladimiro Putino priešininku Rusijos prezidento rinkimuose, kurie vyks kovo 4-ąją. Štai ką apie 46 metų 2,04 metro ūgio milijardierių rašo vokiečių savaitraštis 'Stern'.

"Mėgstu imtis to, ko 40 metų peržengę žmonės paprastai vengia", - sako M.Prochorovas. Apie šį oligarchą, tapusį kandidatu į Rusijos prezidentus, pasakojama įvairiausių istorijų.

Pavyzdžiui, kad savo 1000 kv. metrų namo, esančio pamaskvyje, sporto salėje jis gali atbulom abiem rankomis varinėti po kamuolį ir tuo pat metu peršokti per suolą. M.Prochorovas - trečias pagal turtingumą Rusijos pilietis. Žurnalo "Forbes" sudarytame turtingiausių pasaulio žmonių sąraše jis užima 32 vietą.

Šio ruso turtas vertinamas 18 mlrd. JAV dolerių. Jis turi aukso kasyklą Sibire, reaktyvinį lėktuvą ir yra vienintelis užsienietis, įsigijęs NBA lygos krepšinio klubą - Naujojo Džersio "Nets". 2,04 metro ūgio M.Prochorovas nenustygsta vietoje: svarbiausias jo hobis yra sportas, antrojoje vietoje - valgis, trečiojoje - moterys. Kartą viename italų restorane Manhatane milijardierius už vakarienę sumokėjo 19 tūkst. dolerių. Prancūzijos policija jį buvo sulaikiusi prašmatniame Alpių kurorte Kuršavelyje, nes įtarė sąvadavimu, mat užkietėjęs viengungis atvyko pailsėti su dešimčia merginų. Prancūzų kaltinimų rusų milijardierius nesupranta iki šiol. "Ne kiekviena rusų šventė virsta orgija. Mūsų moterų grožis ir jų gebėjimas pabrėžti savo išskirtinius bruožus, būti seksualiomis ir madingai rengtis niekam neturėtų suteikti pagrindo laikyti jas prostitutėmis", - stebisi M.Prochorovas. Suimtas milijardierius 88 valandas praleido vienutėje boksuodamas ir stovėdamas ant rankų, kad nesuglebtų raumenys.

Paslauga V.Putinui

Nors Rusijoje stambiesiems verslininkams politika - uždraustas vaisius, praėjusių metų pabaigoje M.Prochorovas pareiškė kandidatuosiąs kovo mėnesį vyksiančiuose Rusijos prezidento rinkimuose. Pastarąjį kartą oligarchas Michailas Chodorkovskis bandė kelti koją į politiką, bet jau aštuonerius metus sėdi kalėjime ir gali tikėtis išeiti į laisvę tik po penkerių. Tačiau M.Prochorovo atvejis, stebėtojų vertinimu, yra kitoks. Greičiausiai jis iškėlė savo kandidatūrą norėdamas padaryti paslaugą V.Putinui.

Prasidėjus tūkstantinėms protesto demonstracijoms dėl suklastotų Dūmos rinkimų rezultatų, politinė V.Putino sistema išgyvena krizę. Įsiaudrinusioms masėms nuraminti būtinas tarpininkas. Tiesioginis dialogas su politiniais priešininkais V.Putino valdžios išlaikymo sistemoje nenumatytas, todėl reikia su ta sistema suaugusio žmogaus, palaikančio pokyčių viltį ir neturinčio priekaištų dabartiniam premjerui. Rusijos politikos ekspertė Marina Litvinovič mano, kad "M.Prochorovas yra Kremliaus kandidatas aikštės Bolotnaja demonstrantams".

Savo kandidatūrą milijardierius iškėlė praėjus dviem dienoms po masinių protestų visoje Rusijoje, kai jau ėjo į pabaigą nepartinių kandidatų į prezidentus paraiškų teikimo laikas. Kalbama, kad V.Putinas jam pats paskambino ir paprašė dalyvauti rinkimuose. Į Maskvos finansų universitetą, kuriame devintajame dešimtmetyje studijavo M.Prochorovas, buvo skubiai sukviesta 500 rėmėjų - tiek jų reikia norint įregistruoti kandidatą rinkimų komisijoje. Atėjo daug milijardieriaus holdingo "Onexim" darbuotojų ir studentų. Visi savo noru, nes "V.Putinui reikia stipraus konkurento".

M.Prochorovas kalbėjo be užrašų, ramiai ir pasitikėdamas savimi. Aiškino, kad svarbu gyventi ne vien sau, kad sprendimas dalyvauti prezidento rinkimuose - svarbiausias žingsnis jo gyvenime. Tačiau kandidatas iki šiol neturi patarėjų štabo, o garsiausia milijardieriaus rėmėja - Ala Pugačiova.

Politinė programa

M.Prochorovas atsargus - nori būti opozicijoje, bet pagrindinio priešininko nepuola. Vasario 4 dieną jis net dalyvavo protesto akcijoje Maskvoje - dėl savo aukšto ūgio išsiskyrė minioje. M.Prochorovas aiškina, kad V.Putinas "kaip visi žmonės" daro klaidų, o demonstrantų idėjos jam artimos, todėl ketina atsižvelgti į visuomenės nuomonę. Milijardierius teigia, jog turi dar pasistengti, kad prilygtų V.Putinui, nes šis - "stiprus varžovas". Jei būtų išrinktas prezidentu, M.Prochorovas pirmiausia "suteiktų malonę M.Chodorkovskiui, nes rusų tautai būdingas žmoniškumas". Iki šiol Kremliaus skiriami gubernatoriai, jo nuomone, turėtų būti renkami tiesiogiai. Vokiečių žurnalistų žodžiais, M.Prochorovas - "blankus, technokratiškas ir charizmos neturintis žmogus. Net yra panašus į V.Putiną, tik ne toks kategoriškas, nesiilgi Sovietų Sąjungos ir jo negaubia KGB aura".

Tiesa, šių dviejų žmonių pasaulėžiūra visiškai skiriasi. V.Putinui Vakarai tebėra priešai, tik ir mąstantys, kaip pakenkti Rusijai. Tuo metu M.Prochorovas, draugaujantis su opozicijos politiku Borisu Nemcovu, investavo 200 mln. dolerių į Naujojo Džersio krepšinio klubą "Nets", nes siekia būti pripažintas Jungtinėse Valstijose. "Visko pasiekiau pats, mano gyvenimas panašus į amerikietiškąją svajonę", - teigia milijardierius.

Džinsai ir žiguliai

Michailo tėvai gyveno trijų kambarių bute šiaurinėje Maskvos dalyje. Šį butą milijardierius turi iki šiol, o savo vaikystės kambarį, kuriame stovi neįprasto ilgio lova, kasetinis magnetofonas ir pilna indėnų atributikos, jis pavertė muziejumi.

M.Prochorovas ėmėsi verslo būdamas 23 metų. Mirus tėvams jam teko rūpintis ne tik savimi, bet ir seserimi, kuri viena augino dukterį. Pirmiausia Michailas pasisiuvo džinsus ir nublukino juos vienoje skalbykloje Maskvos pakraštyje. Džinsus vaikinas įvertino 15 rublių. Pelnas iš šios sumos, kaip vėliau sakė, sudarė 14 rublių. Nors džinsai buvo per trumpi, jaunasis Michailas taip džiaugėsi savo darbu, kad daugiau jų nebenusimovė.

Už pirmus uždirbtus pinigus M.Prochorovas nusipirko žigulius. Tiesa, į mašiną vos pajėgė įsirangyti. Šiandien vienas turtingiausių rusų sako, kad tai vienintelis gyvenime pirkinys, suteikęs jam laimės. "Daiktai man nerūpi", - mėgsta kartoti milijardierius.

Baigęs studijas M.Prochorovas dirbo banke, o vienas pirmųjų jo klientų buvo verslininkas Vladimiras Potaninas. Abu susidraugavo ir  ilgainiui tapo sėkmingiausiu oligarchų duetu. Jie įsteigė banką "Onexim" ir už 170 mln. dolerių įsigijo nikelio kombinatą Norilske. Dėl to prie poliarinio rato esantis miestas virto vienu iš labiausiai užterštų pasaulyje.

M.Prochorovas atleido dalį darbuotojų, uždarė vaikų darželius ir ligonines. Per šešerius metus dėl pakilusios nikelio kainos kombinato vertė padidėjo iki 36 mlrd. dolerių. Savo dalį M.Prochorovas pardavė ir šiuo metu vadovauja visai "Onexim" grupei, kuriai priklauso metalo fabrikai, bankai, nekilnojamasis turtas, automobilių gamykla ir žiniasklaidos imperija.

Pasinaudos Kremliumi

M.Prochorovas ilgai nereiškė garsiai savo politinės nuomonės. Tuo metu, kai šalyje vis labiau klestėjo korupcija, jis net gyrė Kremliaus kovą su šiuo reiškiniu. Tačiau praėjusį pavasarį milijardierius netikėtai paskelbė perimantis partiją "Teisingas reikalas". Tai buvo Kremliaus projektas. Juo tikėtasi prieš Dūmos rinkimus suteikti platformą liberaliems rinkėjams. Projektas nepavyko. Įsiplieskė ginčas dėl partijos sąrašo, nes Kremliaus strategai norėjo įtraukti į jį savo žmones. M.Prochorovas nepanoro nusileisti ir įsiutęs pasitraukė, išvadindamas svarbiausią Kremliaus ideologą ir V.Putino patikėtinį Vladislavą Surkovą "lėlininku", privatizavusiu Rusijos politiką. Šį jo poelgį Rusijos politologė Lilija Ševcova įvertino taip: "Mūsų rinkimuose leidžiama dalyvauti tik pasaitėliu pririštiems gyvūnams. Jei užsimanai ilgesnio pasaito, atsiduri šiukšlių dėžėje."

Kaip šį kartą elgsis M.Prochorovas, nežinia. Nelabai seniai savo internetiniame dienoraštyje jis gyrė V.Putiną kaip vienintelį galimą prezidentą. "Savaime suprantama, Kremliui naudinga, kad dalyvauju rinkimuose. Bet mes taip pat pasinaudosime Kremliumi", - parašė jis savo tinklalapyje.

Iki šiol M.Prochorovas visiems atrodė pernelyg atsargus. Jis pritarė juoką keliančiam V.Putino siūlymui prie kiekvienos rinkimų balsadėžės pritvirtinti kameras, kad kiekvienas per internetą matytų, kas vyksta - esą taip bus užtikrintas rinkimų skaidrumas. Vasarą, kai milijardierius dar rūpinosi partija "Teisingas reikalas", jis buvo pareiškęs: "Mes išmetame žodį "opozicija" iš savo žodyno. Mes - valdžios partija."

M.Prochorovas tikrai nelaimės prezidento rinkimų. Maskvos Carnegie centro politologė Marija Lipman manė, jog šiam žmogui "net nebus leista dalyvauti, jei Kremlius nuspręs, kad jo nereikia". Vis dėlto iki sausio vidurio milijardierius surinko 2 mln. parašų ir jie buvo įskaityti. Spėjama, kad per prezidento rinkimus M.Prochorovas gali surinkti 8-12 proc. balsų. Galbūt Kremlius net planuoja vėliau jį paskirti "reformas mėgstančio prezidento V.Putino ministru pirmininku..."

Labai abejotina, jog M.Prochorovas taps priimtinas dabartine valdžia nepatenkintiems žmonėms, - jau vien dėl to, kad rusai nemėgsta piniguočių. Be to, kaip sakė V.Putino kritikas Vladimiras Ryžkovas, "žmonės puikiai supranta, kas vyksta. Niekas nebalsuos už šį Kremliaus projektą, nes M.Prochorovas nepanaikins V.Putino sistemos".

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"