Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kaip V.Putinas tapo galingiausiu 2013 metų žmogumi

 
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas ATP/Scanpix nuotrauka

Šiais metais tarptautinėje erdvėje pūtė įvairūs politiniai vėjai: vieni jų buvo naudingi Rytams, kiti – Vakarams. Visgi dauguma – Rytams. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmą kartą oficialiai „Forbes“ žurnalo skelbiamame sąraše buvo įvardintas galingiausiu pasaulio žmogumi, kuomet JAV prezidentas Barackas Obama liko antroje vietoje. Kokios stebuklingos V.Putino galios lėmė pasaulinį pripažinimą?

Kasmet sudaromame „Forbes“ galingiausiųjų sąraše skelbiami 72 didžiausią galią turintys įvairių sričių lyderiai, po vieną kiekvienam 100 mln. pasaulio gyventojų. Galingiausi žmonės renkami pagal asmenybės bruožus, finansinę padėtį – valstybės BVP, asmeninius resursus, kandidato gebėjimą paskirstyti galią keliose sferose bei lyderiavimo efektyvumą ir pastovumą. „Forbes“ redaktoriai atidžiai įvertina visus kandidatus pagal šiuos kriterijus ir paskelbia galingiausiųjų sąrašą.

„Forbes“ specialistų vertinimu, visus anksčiau įvardintus kriterijus atitinka Rusijos Federacijos prezidentas V.Putinas. Autokratu vadinamas V.Putinas 2013 metais surinko daugiausia redaktorių balsų dėl akivaizdžiai perteikiamo galingo vadovo įvaizdžio tiek savo gimtojoje valstybėje, tiek tarptautinėje erdvėje, ir vėl pristatė Rusiją kaip puikią atsvarą Amerikai.

Kokia V.Putino galios paslaptis?

V.Putinas šiais metais perspjovė pats save. Vašingtone įsikūrusio Europos politikos analizės centro analitikas Virginijus Sinkevičius teigia, kad Putinas atsidūrė ten, kur labai troško būti – įtakingiausiųjų reitingų viršūnėje. V.Putino imperialistiškas mąstymas jau seniai niekam ne paslaptis, jis kontroliuoja daugiausia pasaulyje naftos bei dujų išteklių ir tikima, jog jis - turbūt turtingiausias pasaulio žmogus.

Šiuo metu Rusija su V.Putinu priešakyje po truputį pradeda reguliuoti tarptautinę dienotvarkę, o Kremlius nusprendė atkurti Rusijos galią kaip alternatyvą vis daugiau kritikos sulaukiančiai JAV. To nebuvo nuo Sovietų Sąjungos žlugimo. Prezidentas V.Putinas savo ir Rusijos galią rodo įvairiais būdais: nuo griežto požiūrio Sirijos klausimu iki paties prezidento įvaizdžio, agitavimo dėl Muitų sąjungos ar paprasčiausio Edwardo Snowdeno atvejo.

Griežtai prieš Sirijos interveciją

V.Putinas žaidė šachmatų partiją dėl Sirijos ir šioje kovoje su JAV, o tiesiogiai – su prezidentu B.Obama, Rusijos lyderio interesai nugalėjo. Kol amerikiečiai ir prancūzai diskutavo apie Sirijoje toleruojamą žiaurumą, V.Putinas griežtai pasisakė prieš karinę intervenciją ir atvirai priešinosi JAV spaudimui, tad prezidento interesai tapo visų pasaulio ekspertų objektu.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad „galingojo vadovo“ tendenciją nulėmė būtent šis Sirijos atvejis. „B.Obama nubrėžė "raudonąsias linijas" ir jų nesilaikė, o griežta Putino pozicija liko tvirta ir nuosekli. Jis neatsitraukė, nors tai buvo prognozuojama, ir netgi neišmainė paramos Sirijai į kokį nors kitą Rusijai svarbų klausimą, - priduria L.Kasčiūnas. - Akivaizdu, kad visą šį reikalą galima vertinti kaip V.Putino diplomatinį laimėjimą, o kai kas tai netgi gali įvardyti kaip Rusijos grįžimą į tarptautinę areną.“

Viskas priklausė nuo V.Putino paskaičiavimų: jis nusprendė, jog pasidavimas Vakarų spaudimui pakenktų labiau negu Sirijos praradimas. Tačiau egzistuoja ir kiti, akivaizdūs interesai. Geopolitikos ekspertas Arnoldas Pikžirnis taip pat primena, jog nestabilumai Artimuosiuose Rytuose yra tolygūs Rusijos biudžeto surinkimo garantijai, pilietinis karas Sirijoje turėjo terpę tęstis vien todėl, jog Rusija sukilėliams tiekia ginklus.

Visgi Rusijos prezidentas tapo populiaresnis ne tik tėvynėje, bet ir B.Obamos veiksmams oponuojančioje Amerikoje. Tai įrodė rugsėjo 11 dieną viename svarbiausių ir įtakingiausių laikraščių “The New York Times” išspausdintas V.Putino straipsnis, kuriame V.Putinas tiesiogiai kreipėsi į amerikiečius ir prezidentą B.Obamą, skatindamas nepažeisti įstatymų ir neskatinti konflikto. Dauguma amerikiečių tam pritarė, o B.Obamos reitingai smuko.

Priešprieša B.Obamai

JAV prezidentas B.Obama yra liberalus, puikus oratorius, taikus, už homoseksualų teises pasisakantis politikas. Tuo tarpu V.Putinas – visiškai kitoks, konservatorius tiek socialinėje, tik fiskalinėje politikoje, prieštaraujantis gėjų teisėms. V.Sinkevičius pasakoja, jog V.Putinas Amerikoje išsaugo autoritarinio vadovo, kurio asmeninis gyvenimas mažai kam žinomas, poziciją. Tuo tarpu politologė Meagan Cuthill portalui lzinios.lt teigė, kad lyginant su B.Obamos valdymu ir neefektyviu Kongresu, amerikiečiai vis labiau pripažįsta V.Putiną tikruoju, kad ir kitos valstybės, vyriausybės darbo pavyzdžiu. „Matydama šį skirtumą tarp politikų, o ypač po paskutiniųjų įvykių uždarius JAV vyriausybę, visiškai pritariu „Forbes“ sprendimui, - teigia M.Cuthill. – B.Obamos reitingai krenta todėl, kad amerikiečiai linkę kaltinti vieną žmogų, o ne visą Kongresą.“

Teigiama, jog didelę įtaką V.Putino augančiai galybei turėjo JAV prezidento B.Obamos politinis nusilpimas. V.Sinkevičius mano, jog B.Obamos valdymas išgyvena labai sudėtingą periodą, kurį amerikiečiai vadina „nevykėlio“ (“lame duck”) laikotarpiu – kai prezidentas išrinktas antrai kadencijai leidžia sau priimti nepopuliarius sprendimus. „Sirijos atvejis, “Obama care” neveiksnumas, šnipinėjimo skandalai ir valdžios krizė išryškino B.Obamos silpnumą ir trūktelėjo jį reitinge žemyn,“- pasakoja V.Sinkevičius. Vis dėlto, nors rusas amerikiečiams ir tapo suprantamesnis, V.Sinkevičius mano, kad amerikiečiai negali mėgti tokio žmogaus, kaip V.Putinas, nes jis yra visiška priešingybė jų vertybėms.

Dar vienas Rusijos spjūvis JAV vadovybei – prieglobsčio suteikimas buvusiam JAV nacionalinės saugumo agentūros darbuotojui E.Snowdenui. Amerikiečiui paprašius politinio prieglobsčio Rusijoje, tarptautinėje erdvėje kilo daug ginčų, ar E.Snowdenas taps rusų kontroliuojamu asmeniu, ar ne. Rusijos prezidentas tikino, jog Rusija iš E.Snowdeno negavo jokios informacijos ir kad Rusijos žvalgybos agentūra nei dirbo, nei žada dirbti su buvusiu NSA darbuotoju. Tačiau prieglobstis E.Snowdenui buvo suteiktas. V.Putinas teigia, jog Maskva nežada išduoti E.Snowdeno, nes su Vašingtonu nėra pasirašiusi ekstradicijos sutarties, nors Rusija yra siūliusi ją sudaryti.

O gal V.Putinas - tiesiog „macho“ tipo vyras?

Paskutiniais metais Rusijos prezidentas ypač aktyviai kūrė savo politinį įvaizdį. Patraukli politiko vizualizacija bei lyderio įvaizdis dažnai tampa politiko sėkmės priežastimi, nes dauguma piliečių tiesiog nesigilina į pateikiamą jų lyderio veiksmų informaciją. Visuomenei V.Putinas save perteikia kaip atkaklų, atvirą, stiprų, sportišką ir ištvermingą politiką – tikrą „macho“. V.Putinas pilotavo karinius lėktuvus, leidosi į Baikalo dugną, šaudė banginius, dėjo specialų antkaklį tigrei, nėrė į Baikalo ežerą bei važinėjo lenktyninėmis mašinomis.

Griežto ir valdingo vadovo įvaizdis šiuolaikinėje politikoje – gan retas. V.Putinas tikrai skiriasi nuo švelnesių ir nuosaikesnių vadovų kaip B.Obama ar Davidas Cameronas. Kieto vyruko įvaizdis taip pat pagrindžia Rusijos kaip stiprios bei palaikančios valstybės rolę, pati Rusijos vyriausybė palaiko šį V.Putino įvaizdį. Kai kurie ekspertai teigia, kad V.Putinas siekia šiek tiek jį pakoreguoti – būti ne tokiu griežtu, o labiau – „protingu politiku“. Ši strategija jau pasiteisino Sirijos krizės laikotarpiu, kuomet „protingasis“ V.Putinas mokė visą Vakarų pasaulį laikytis demokratijos principų, o ne rodyti savo galią.

V.Putinas nuo pat atėjimo į valdžią 1999 metais iki šiol patobulėjo – tapo ambicingesnis, stipresnis bei ryžtingesnis. A.Pikžirnis pastebi, jog būti galingiausiam nėra taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti: “Šis lyderis sunkiai mezga tvirtus asmeninius santykius su partneriais, verta prisiminti gerai žinomą anekdotą, jog vienintelis Putino draugas - jo šuo.“ Išlieka klausimas, ar šis V.Putino bruožas ilgainiui nepakiš kojos būti įvardytu galingiausiu pasaulio žmogumi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"