Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Kai bendražygiai tampa priešais

 
2007 09 08 0:00
Vasario 8 dieną L.Kaczynskis paskyrė J.Kaczmareką vidaus reikalų ministru. Tada jie dar buvo bendražygiai.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Vasario 8 dieną L.Kaczynskis paskyrė J.Kaczmareką vidaus reikalų ministru. Tada jie dar buvo bendražygiai.
AFP/Scanpix nuotrauka

Liepos 5 dieną, po nepavykusios akcijos, kuria siekta sužlugdyti tuometinį Lenkijos vicepremjerą ir žemės ūkio ministrą Andrzejų Lepperį, Lenkijoje užvirė tokia košė, kad šalis atsidūrė ant pirmalaikių rinkimų slenksčio, visi lenkai ėmė kaltinti vieni kitus, o buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas netiesiogiai suabejojo, ar Lenkija apskritai dar tebėra demokratinė valstybė.

"Norite pamatyti sužlugdytą žmogų? Jis stovi prieš jus", - taip dabar sako buvęs Lenkijos vidaus reikalų ministras Janushas Kaczmarekas, jau mažai kuo primenantis savimi pasitikintį ministrą, kuris per spaudos konferencijas labai mėgo kalbėti apie prokuratūros veiksmus. Dabar jis išbalęs, jaučiasi lyg būtų primuštas ir tebesinervina dėl suėmimo, bute padarytos kratos, sulaikytų ir apklaustų bendražygių bei pasirodančios vis naujos informacijos, esą ministras melavo. Nepadeda net tai, kad opozicija norėtų jį matyti laikinosios vyriausybės premjeru, dėl to J.Kaczmarekas stengiasi šaltai analizuoti įvykius, pasverti kiekvieną žodį, vengia reikšti savo nuomonę ir vertinti žmones, kurie jį išdavė. Tačiau jis tebetvirtina, kad yra teisus ir kad turi liudytojų bei dokumentų savo tiesai įrodyti, kuriuos pateiks Seimo tyrimo komisijai, nes įsitikinęs, kad ji būtinai bus sudaryta.

J.Kaczmarekas šventai tiki, kad Lenkijoje vyksta negeri dalykai, kad į tai įsitraukęs premjeras, teisingumo ministras bei specialiosios tarnybos ir pabrėžia, kad dabar jis gyvena apimtas nuolatinės baimės, nes valdantys šalį politikai gali griebtis bet ko.

Labiausiai J.Kaczmarekas piktinasi, kad jis tapo beprecedentinio puolimo, kurį surengė teisingumo ministras Zbignewas Zbiora, auka. Buvo sekamas ne tik jis, bet ir jo šeimos nariai, tikrinamas net sūnaus elektroninis paštas. Prie jo namų nuolat pasirodydavo automobilis, o kai J.Kaczmarekas paprašė policijos patrulių išsiaiškinti, kas juo važinėja, jame sėdėję vyrai įžūliai atkirto, kad jie atostogauja, todėl galį daryti ką panorėję. Tačiau kai policininkai paprašė parodyti dokumentus, paaiškėjo, jog tai Centrinio tyrimo biuro (CBA) žmonės, kurie vykdo jiems pavestą užduotį.

Sužlugdyta akcija

CBA ėmėsi tų veiksmų, kai pradėjo aiškintis, kas nutekino informaciją apie rengiamą akciją, kai buvo planuojama duoti 3 mln. zlotų (2,7 mln. litų) kyšį tuometiniam vicepremjerui ir žemės ūkio ministrui Andrzejui Lepperiui.

A.Lepperį buvo rengiamasi apkaltinti dėl neteisėto dirbamos žemės Mrongovo mieste paskirties pakeitimo į komercinę, kad joje būtų galima statyti poilsiavietes. Valdanti Teisės ir teisingumo partija taip tikėjosi diskredituoti A.Lepperį ir jo vadovaujamą partiją "Savigyną" bei pervilioti į savo gretas jos narius.

Prokuratūra išsiaiškino, kad J.Kaczmarekas apie planuotą akciją papasakojo apsilankęs vieno turtingiausių Lenkijos žmonių Ryszardo Keauze biure "Marriot" viešbutyje, kur susitiko su jo draugu parlamentaru iš Gdansko L.Woszczerowicziumi.

Tada ir imta klausytis J.Kaczmareko telefonų pokalbių. Buvusį vidaus reikalų ministrą išdavė jo paties mobilusis telefonas, nes kitaip jį būtų tekę sekti ilgas savaites. Pasinaudoję labai efektinga pokalbių klausymosi sistema prokurorai išsiaiškino, kad J.Kaczmarekas jiems melavo duodamas parodymus, ir kad buvo įspėtas, jog CBA jį seka.

Ta labai protinga aparatūra, vadinama "de'billing", gali analizuoti telefonų pokalbius. 2005 metais ją įdiegė Krokuvos prokurorai, pasinaudoję vieno informatiko paslaugomis. Šiandien "de'billing" naudojasi visi Lenkijos prokurorai ir neatsidžiaugia, kaip efektingai ji veikia.

Apie ją turėjo žinoti ir pats J.Kaczmarekas, nes šis Gdansko universiteto absolventas daug metų dirbo įvairiose prokuratūrose, o 2000 metais buvo paskirtas Gdansko prokuroru. Gdanske jis susipažino su broliais Kaczynskiais ir tapo jų bendražygiu.

Kai Lechas Kaczynskis tapo teisingumo ministru, 2000 metais J.Kaczmarekas tapo generalinio prokuroro pavaduotoju ir kuravo pačias svarbiausias bylas. Tiriant vieną "Centrozap" bylų, generalinės prokuratūros nurodymu buvo suimtas Valstybės saugumo departamento Katovicų skyriaus karininkas. Tai sukėlė konfliktą tarp L.Kaczynskio vadovaujamos ministerijos ir specialiųjų tarnybų koordinatoriaus Januszo Palubickio. Tuometinis premjeras Jerzy Buzekas iš karto atleido L.Kaczynskį iš teisingumo ministro pareigų. Nuo 2001-ųjų rugpjūčio J.Kaczmarekas ėjo Valstybinės prokuratūros Parengiamųjų veiksmų biuro direktoriaus pavaduotojo pareigas, o kai

valdžią į savo rankas paėmė Leszekas Milleris, faktiškai vadovavęs ir šalies prokuratūrai, jis paskyrė J.Kaczmareką Gdansko prokuroru. Dabar Lenkijos spauda priminė, kad tuomet J.Kaczmarekas padėjo dabartiniam didžiausios Lenkijoje draudimo bendrovės PZU direktoriui Jaromirui Netzliui išsisukti nuo įtarimų dėl finansinio sukčiavimo, kai šis dirbo žmonių indėlius pradanginusioje firmoje, ir toliau rašo, jog Gdansko prokuroras jau tada pasirūpindavo R.Krauze koncerno "Prokom" žmonėmis, kuriems grėsė kalėjimas, ir šie išsisukdavo sumokėję baudą.

2005-ųjų gruodį teisingumo ministru tapęs Zbignewas Ziobra, dabar bene didžiausias jo priešas, pasiūlė J.Kaczmarekui vadovauti Valstybinei prokuratūrai, o 2007-ųjų vasarį, kai atsistatydino vidaus reikalų ministras Liudwikas Dornas, prezidentas L.Kaczynskis prisiminė savo seną pažįstamą iš Gdansko ir pasiūlė J.Kaczmarekui eiti vidaus reikalų ministro pareigas. Tačiau šį rugpjūtį L.Kaczynskis jį atleido, kai J.Kaczmarekas atsidūrė tarp įtariamųjų, aiškinantis korupciją žemės ūkio ministerijoje.

Kaltinimų lavina

Rugpjūčio viduryje vidaus reikalų ir teisingumo ministrai jau viešai vienas kitam svaidė įvairiausius kaltinimus per spaudą. Laikraštis "Gazeta Polska" pranešė, kad J.Kaczmarekas priklausė Lenkijos jungtinei darbininkų (komunistų) partijai, buvo partijos Gdynios miesto komiteto lektorius, mokėsi Politinių karininkų tobulinimosi centre, tačiau visa tai nuslėpė pildydamas anketą 2001 metais.

J.Kaczmarekas ryžosi duoti atkirtį, kuris ir įžiebė politinį gaisrą Lenkijoje, pareiškęs, kad valdanti Teisės ir teisingumo partija neteisėtai naudojasi specialiosiomis tarnybomis, taip siekdama savo politinių tikslų. Dabar tą tvirtina visos opozicinės partijos ir daugybė buvusių Kaczynskių bendražygių. Broliai į tai atkirto, kad jie tik kovoja su Lenkiją užvaldžiusia korupcija.

Tačiau skandalas plieskėsi vis labiau. Net broliai Kaczynskiai buvo supriešinti. Imta teigti, kad prezidentas dangsto "Gdansko mafija" pramintus politikus ir verslininkus, kuriuos pasiryžęs sutramdyti jo brolis premjeras. Kaip įrodymas pateikiamas "faktas", kad šiai "mafijai" priskiriamas vienas turtingiausių Lenkijos žmonių R.Krauze mėgavosi išskirtine L.Kaczynskio globa. Liepos 13 dieną "Marriot" viešbutyje įrengtame R.Krauze biure netikėtai pasirodė Vidaus saugumo agentūros (VSA) darbuotojai. Tai užfiksavo viešbučio kameros. Jie tuojau pat konfiskavo vaizdajuostes ir pareikalavo susitikimo su R.Krauze. Verslininkas iš karto griebė telefoną ir paskambino L.Kaczynskiui jo asmenino telefono numeriu. Netrukus areštas buvo atšauktas. Per pokalbį, kuris truko 15 minučių, visiems pavaldiniams buvo liepta išeiti iš kabineto. Dabar prezidentūra teigia, kad pokalbis buvo labai trumpas, nes L.Kaczynskis jį nutraukė dėl jam nepatikusio pašnekovo tono ir nesiėmė jokių veiksmų. Kitą dieną R.Krauze pats nuvyko į prokuratūrą, bet sulaikytas nebuvo.

Kad ir kaip būtų, politinė įtampa pakenkė L.Kaczynskio sveikatai ir šis atsidūrė ligoninėje. Tyrimus atlikę medikai teigia, kad prezidento sveikata sušlubavo dėl ūmios virusinės infekcijos, greičiausiai gripo, vis dėlto lenkai neabejoja: dėl visko kaltas stresas.

Nesąžiningą vyriausybės veiklą grasinusiam demaskuoti J.Kaczmarekui, prokuratūrai viešai pateikus telefono pokalbių įrašus, teko pripažinti, kad ir jis pats elgėsi nesąžiningai, melavo, jog nebuvo susitikęs su milijardieriumi R.Krauze, kai būdamas vidaus reikalų ministru davė parodymus prokuratūrai, ir prokuratūra išsiuntė savo žmones atlikti kratos R.Krauze namuose Gdynėje. Netrukus po to buvo paskelbta apie J.Kaczmareko atsistatydinimą.

Po suėmimo buvęs vidaus reikalų ministras tarsi tapo kovos prieš visuotinį sekimą simboliu, o pirmalaikių rinkimų nenorinti opozicija jį jau mato laikinosios vyriausybės premjero poste. Dabartinis vyriausybės vadovas Jaroslavas Kaczynskis net neslepia, kad Lenkijoje buvo sekama daugybė politikų. Pateikdama skandalinguosius J.Kaczmareko telefono pokalbių įrašus valdžia tarsi prisipažino sekusi visus ir žada toliau skelbti vis naujų demaskuojančių faktų apie savo oponentus.

O paprastiems lenkams labiau patinka ryžtingi veiksmai, jie labiau tiki prokurorų pateiktais įrodymais nei opozicijos kaltinimais, esą valdžia nori su ja susidoroti, nes žmonės pavargo nuo nuolatinių skandalų. Tai, kad opozicija vis smarkiau puola prezidentą ir premjerą, lenkai supranta kaip opozicijos mėginimą išsisukti nuo pirmalaikių rinkimų, nes jos atstovai turi mažai šansų laimėti. Trumpai sakant, nesibaigiančių rietenų fone lenkams labiau patinka ryžtingi brolių Kaczynskių veiksmai ir opozicijos riksmai, žmonės tiki, kad rinkimuose Kaczynskių partijai Teisė ir teisingumas pergalė garantuota, tai rodo ir visos visuomenės paklausos. O visa užvirusi košė bus palikta išsrėbti prokuratūrai, kuriai jau pažadėjo duoti parodymus ir prezidentas bei premjeras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"