Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

JT: Vatikanas pažeidžia vaiko teisių konvenciją

 
2014 02 05 15:25
AFP/Scanpix nuotrauka

Vatikanas pažeidė Jungtinių Tautų (JT) vaiko teisių konvenciją, neišgyvendindamas lytinio išnaudojimo, trečiadienį pareiškė JT vaikų teisių priežiūros agentūra.

„Paprastas atsakymas yra: taip, jie iki šiol pažeidžia Konvenciją, nes nepadarė visų tų dalykų, kuriuos jiems derėjo padaryti“, - sakė JT vaiko teisių komiteto vadovė Kirsten Sandberg.

Jungtinių Tautų (JT) vaikų teisių priežiūros agentūra trečiadienį paskelbė ataskaitą, kurioje Vatikanas griežtai smerkiamas dėl to, kad nesugeba išgyvendinti vaikų lytinio išnaudojimo, ir raginamas atleisti visus dvasininkus, įtariamus vaikų žaginimu ar tvirkinimu.

JT vaiko teisių komitetas nurodė, kad „dešimtys tūkstančių vaikų visame pasaulyje“ daug metų buvo sistemingai išnaudojami Katalikų Bažnyčioje.

Komitetas paragino Vatikaną „tuojau pat nušalinti visus dėl vaikų lytinio išnaudojimo žinomus ir įtariamus asmenis nuo paskyrimų ir perduoti šią bylą atitinkamoms teisėsaugos institucijoms tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo tikslu“.

Griežtoje ataskaitoje Komitetas nurodo, jog Katalikų Bažnyčia vis dar nepakankamai daro pagal savo deklaruotą įsipareigojimą išnaikinti kunigų ir pasauliečių praktikuojamą vaikų lytinį išnaudojimą, taip pat – ir mokyklose.

„Komitetas yra labai susirūpinęs, kad Šventasis Sostas nepripažino padarytų nusikaltimų masto, nesiėmė būtinų priemonių vaikų lytinio išnaudojimo atvejams spręsti ir vaikams apsaugoti, ir ėmėsi politikos bei praktikos, kurios nulėmė kaltininkų (vykdomo) išnaudojimo ir jų nebaudžiamumo tąsą“, - priduriama ataskaitoje.

JT vaiko teisių komitetas griežtai sukritikavo tokią praktiką, kai kaltininkai perkeliami į kitas parapijas toje pačioje šalyje ar net užsienyje, bandant nuslėpti jų nusikaltimus ir ištraukti juos iš teisingumo nagų.

„Nusikaltėlių mobilumas, kuris sudarė sąlygas daugeliui kunigų toliau palaikyti kontaktus su vaikais ir toliau juos išnaudoti, vis dar kelia vaikams daugelyje šalių didelį lytinio išnaudojimo pavojų, nes dešimtys ... nusikaltėlių, kaip pranešama, vis dar bendrauja su vaikais“, - teigiama ataskaitoje.

Ataskaita buvo parengta praėjusį mėnesį po svarbių svarstymų, per kuriuos minimo JT komiteto, kurį sudaro 18 nepriklausomų žmogaus teisių ekspertų, nariai atkakliai kamantinėjo Bažnyčios aukšto rango atstovus ir ne kartą reiškė abejones dėl Vatikano apsisprendimo.

Kaip ir kitos 1989 metų JT vaiko teisių konvenciją pasirašiusios šalys, Vatikanas sutinka su šio Komiteto patikrinimais.

Vatikanas prieš Komitetą stojo dar 1995-aisiais, bet tai buvo dar prieš skandalą, į viešumą iškėlusį vaikų lytinį išnaudojimą ir atkreipusį į save didžiulį dėmesį.

Nuo 2001 metų išnaudojimo atvejus iš viso pasaulio Bažnyčios viduje sprendžia Vatikano „teisingumo departamentas“ - Tikėjimo mokymo kongregacija.

„Tylėjimo kodeksas“

Komitetas skundėsi, kad nesugebėjo gauti duomenų apie visus vaikų išnaudojimo atvejus, dėl kurių Bažnyčia ėmėsi veiksmų, taip pat apie paskirtas bausmes.

Jis kritikavo Bažnyčią, kad ši tokius atvejus nagrinėja už uždarų durų, leisdama „didžiajai daugumai išnaudotojų ir beveik visiems, kurie slėpdavo vaikų lytinį išnaudojimą, išvengti teisinio persekiojimo šalyse, kuriose tų pažeidimų būta“.

Komitetas taip pat smerkė „tylėjimo kodeksą“, kurio nesilaikantiems dvasininkams gresia ekskomunika, sakydamas, kad dėl to valstybinėms teisėsaugos įstaigoms beveik niekada nepranešama apie išnaudojimo atvejus.

Pavojaus varpais skambinantys dvasininkai būdavo „izoliuojami, pažeminami pareigose ir pašalinami“, o kunigams, kurie laikydavo liežuvį už dantų, netgi būdavo padėkojama. Tuo tarpu nukentėjusieji sulaukdavo kompensacijų tik pasižadėję išsaugoti konfidencialumą.

Popiežius Benediktas XVI, vadovavęs Bažnyčiai 2005–2013 metais, tapo pirmuoju pontifiku, atsiprašiusiu išnaudojimo aukų ir paraginusių visiškai netoleruoti tokio elgesio – tačiau kritikai teigia, kad jo žodžiai buvo gerokai skambesni negu konkretūs veiksmai.

Jo įpėdinis popiežius Pranciškus sakė, kad katalikai turėtų „gėdytis“ dėl išnaudojimo, ir gruodį įsteigė komisiją, tirsiančią lytinius nusikaltimus, vykdysiančią prevenciją ir teiksiančią pagalbą nukentėjusiems.

JT komitetas pasveikino tokį sprendimą, tačiau sakė, kad to nepakanka ir kad Šventajam Sostui atėjo laikas įkurti nepriklausomą žmogaus teisių užtikrinimo mechanizmą, kuris spręstų išnaudojimo problemą.

Aptardamas Airijoje iki 1996 metų veikusias „Magdalietės skalbyklas“ – Bažnyčios vadovaujamas įstaigas, į kurias būdavo prievarta uždaromos pastojusios nesusituokusios merginos – komitetas nurodė, kad Vatikanas nesugebėjo užtikrinti teisingumo, nors tose įstaigose būdavo kuriamos „į vergiją panašios“ sąlygos, klestėjo žeminantis elgesys, smurtas ir lytinis išnaudojimas.

Komitetas pridūrė, kad Bažnyčia turėtų atverti savo archyvus, kad būtų patraukti atsakomybėn nusikaltusieji ir visi slėpusieji jų nusikaltimus arba tie, kurie leisdavo pažeidėjams bendrauti su vaikais, nors žinodavo apie jų pedofilinius įpročius.

Šios JT komiteto rekomendacijos yra neįpareigojančios. Tikimasi, kad Vatikanas pateiks joms atsakymą vėliau trečiadienį.

Vatikano atstovas kaltina JT faktų iškraipymu

Vatikano nuolatinis stebėtojas Jungtinėse Tautose trečiadienį apkaltino Jungtines Tautas faktų iškraipymu ataskaitoje, kurioje Bažnyčia smerkiama dėl nesugebėjimo išrauti vaikų išnaudojimo.

"JT ataskaitoje neatsižvelgta į tai, kad Vatikanas yra padaręs „virtinę pakeitimų vaikams apsaugoti“ ir kad jo pastangos reformuotis yra „faktas, įrodymas, kurio negalima iškreipti“, - sakė Silvano Tomasi interviu Vatikano Radijui.

Pasak jo, JT vaiko teisių komiteto, sudaryto po praėjusį mėnesį vykusio žmogaus teisių ekspertų ir Bažnyčios vyresniųjų susitikimo, ataskaita „matyt buvo parengta prieš šį susitikimą“.

Nors Vatikanas buvo pateikęs „išsamius, tikslius atsakymus į kai kuriuos klausimus“, iškeltus ekspertų, jie „nebuvo įtraukti į galutinę ataskaitą, ar bent rimčiau panagrinėti“, sakė S.Tomasi.

Ataskaita „atrodo esanti pasenusi, turint omenyje tuos veiksmus, kurių ėmėsi Šventasis Sostas per kelerius pastaruosius metus; kalbama apie faktus, įrodymus, kurių negalima iškraipyti“, – pridūrė S.Tomasi.

Vatikanas nepatenkintas JT „kišimusi“ į Bažnyčios mokymą

Vatikanas trečiadienį pareiškė, kad išnagrinės Jungtinių Tautų (JT) ataskaitą, tačiau Bažnyčios mokymo kritiką pavadino „kišimusi“ į jos reikalus.

„Šventasis Sostas atkreipė dėmesį į ataskaitų baigiamąsias pastabas, kurios bus perduotos nuodugniam nagrinėjimui ir analizei... pagal tarptautinę teisę ir praktiką“, – nurodoma Vatikano pareiškime.

Sutikęs išnagrinėti ataskaitą dėl vaikų išnaudojimo Vatikanas audringai reagavo į tai, ką pavadino „kišimusi“ į Bažnyčios mokymą apie abortus ir homoseksualumą, Jungtinėms Tautoms paraginus šią instituciją modernizuoti ir pakeisti savo požiūrį.

Vatikanas „apgailestauja matydamas kai kuriose baigiamųjų pastabų vietose mėginimą kištis į Katalikų Bažnyčios mokymą apie žmogaus asmenybės orumą ir į religinę laisvę“.

Jis taip pat nurodė, kad „dar kartą reiškia savo pasiryžimą ginti ir saugoti vaiko teises... pagal moralines ir religines vertybes, kurias siūlo katalikų tikėjimas“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"